Справа № 234/1616/20
Провадження № 2/234/1562/20
Іменем України
25 червня 2020 року
Краматорський міський суд Донецької області у складі:
Головуючого - судді Переверзевої Л.І.
секретаря - Костів А.О.
за участю представника позивача адвоката Литвиненка В.І., представника відповідача Таболіна О.С.
розглянувши цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Донецької обласної державної адміністрації в особі Департаменту освіти і науки Донецької обласної державної адміністрації про визнання таким, що не відбувся конкурсу на зайняття посади директора Державного навчального закладу «Міжрегіональне вище професійне будівельне училище м.Краматорська»,-
Позивач звернулася в суд з позовом до Донецької обласної державної адміністрації в особі Департаменту освіти і науки Донецької обласної державної адміністрації та просила визнати таким, що не відбувся конкурс від 05.12.2019 року на зайняття посади директора Державного навчального закладу «Міжрегіональне вище професійне будівельне училище м.Краматорська». Позивач зазначила, що на її думку, вказаний конкурс був проведений з порушенням діючого законодавства та під тиском адміністративного ресурсу з боку Департаменту освіти і науки Донецької ОДА, тому не може вважатися таким, що відбувся.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити.
В судовому засіданні представник відповідача позов не визнав та просив відмовити у його задоволенні з огляду на його необгрунтованість.
Повно та всебічно проаналізувавши матеріали цивільної справи, суд встановив такі обставини справи та визначені відповідно до них правовідносини.
Судом встановлено, що наказом Департаменту освіти і науки ДонОДА від 31.10.2019р. № 283/165-19к, оголошений конкурс на зайняття посади директора державного навчального закладу «Міжрегіональне вище професійне будівельне училище м.Краматорська» та затверджені умови конкурсу.
Конкурс відбувся 05.12.2019 року. Переможцем конкурсу був визначений ОСОБА_2
16.12.2019 року позивач подала скаргу до департаменту освіти і науки Донецької обласної адміністрації на протокол від 05.12.2019 року конкурсної комісії з проведення конкурсу на зайняття посади директора Державного навчального закладу «Міжрегіональне вище професійне будівельне училище м.Краматорська».
На вказану скаргу позивачем було відповідь № 467/0/167-19/04-19 від 19.12.2019 року, якою відмовлено у скасуванні результатів конкурсу.
Незгода позивача з результатами конкурсу на державну службу внаслідок порушення порядку його проведення стало підставою для звернення позивача в суд з даним позовом.
Щодо порядку проведення конкурсу, судом встановлено наступне.
З 01 січня 2018 року розпорядженням Кабінету Міністрів України від 25.10.2017 № 831-р «Питання управління державними закладами професійної (професійно-технічної) освіти, підпорядкованими Міністерству освіти і науки» (із змінами) обласним державним адміністраціям було тимчасово передано виконання окремих повноважень з управління такими закладами, зокрема призначення на посаду директорів, заохочення, преміювання та притягнення їх до дисциплінарної відповідальності.
Розпорядженням голови облдержадміністрації, керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 26.01.2018 № 99/5-18 «Про тимчасове виконання повноважень з управління державними закладами професійної (професійно-технічної) освіти, підпорядкованими Міністерству освіти і науки України» такі функції було покладено на департамент.
Розпорядженням голови облдержадміністрації, керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 18.04.2018 № 496/5-18 Положення про департамент затверджено у новій редакції, відповідно до підпункту 9 пункту 4 якого, департамент в установленому порядку згідно з делегованими повноваженнями укладає та припиняє дії контрактів з керівниками державних закладів професійної (професійно-технічної) освіти, підпорядкованими Міністерству освіти і науки України.
З 26 січня 2018 року повноваженнями щодо призначення керівників закладів професійної (професійно-технічної) освіти Донецької області було наділено Департамент освіти і науки Донецької ОДА.
Порядок проведення конкурсу на заміщення посади керівника державного закладу професійної (професійно-технічної) освіти, затверджений наказом Міністерства освіти і науки України від 17 липня 2019 року № 998, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 14 серпня 2019 року за № 922/33893 (далі - Порядок проведення конкурсу) визначає процедуру проведення конкурсу на заміщення посади керівника державного закладу професійної (професійно-технічної) освіти.
Наказом директора департаменту від 31.10.2019 № 283/165-19к оголошено конкурс на зайняття вакантної посади директора Державного навчального закладу «Міжрегіональне вище професійне будівельне училище м. Краматорська» (далі - ДНЗ «МВПБУ») (далі - конкурс), утворено конкурсну комісії для проведення конкурсу та затверджено умови його проведення.
Наказом директора департаменту від 29.11.2019 № 342/165-19к внесено зміни до вищезазначеного наказу, в частині зміни дати проведення конкурсу.
За результатом проведення конкурсу переможцем визнано ОСОБА_2 .
Не погодившись з результатами конкурсу позивач ОСОБА_1 подала до директора департаменту скаргу від 16.12.2019 на рішення конкурсної комісії від 05.12.2019. В задоволенні даної скарги позивачу було відмовлено листом від 19.12.2019 № 467/0/167-19/01-19.
Щодо обставин, викладених позивачем в обгрунтування визнання конкурсу таким, що не відбувся, суд зазначає наступне.
Відповідно до п.5 Порядку проведення конкурсу на заміщення посади керівника державного закладу професійної (професійно-технічної) освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки 17.07.2019 року № 998, персональний склад конкурсної комісії, у тому числі голова, заступник голови та секретаретар конкурсної комісії, затверджується рішенням уповноваженого органу. Загальна чисельність членів конкурсної комісії має бути від 9 до 12 осіб. До складу конкурсної комісії входять: до трьох представників трудового колективу закладу, делегованих загальними зборами, один з яких є представником первинної профспілкової організації, що діє у закладі (за згодою); до трьох представників від роботодавців, для яких здійснюється підготовка кваліфікованих робітників та молодших спеціалістів (за згодою); до трьох представників уповноваженого органу, один з яких здійснює приймання документів на конкурс; директор науково (навчально)-методичного центру (кабінету) професійно-технічної освіти; представник зареєстрованої профільної громадської організації (за згодою). Конкурсна комісія є повноважною за умови присутності на її засіданні не менше двох третин від її затвердженого складу. Конкурсна комісія приймає рішення шляхом персонального голосування її членів. Рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувала більшість від її затвердженого складу. У разі рівного розподілу голосів вирішальним є голос голови, за його відсутності з поважних причин - заступника голови конкурсної комісії. Рішення конкурсної комісії оформлюються протоколом, який підписують усі присутні члени конкурсної комісії.
При проведенні оскаржуваного конкурсу 05.12.2019 року, до складу конкурсної комісії входили три представники роботодавців ДНЗ «МВПБУ», для яких здійснюється підготовка кваліфікованих робітників та молодших спеціалістів за професіями та спеціальностями «електрозварник ручного зварювання; слюсар з ремонту колісних транспортних засобів», «маляр; штукатур; лицювальник-плиточник», «прикладна механіка».
Вказане свідчить, що департаментом дотримано вимоги пункту 5 Порядку проведення конкурсу при формуванні персонального складу конкурсної комісії.
Щодо доводів позивача про відсутність в умовах проведення конкурсу вимог, які містять критерії моральних якостей та фізичного стану кандидата, відповідно до п.4 абз.3 Порядку проведення конкурсу, суд вважає, що відсутність вказаних вимог в оголошенні про проведення конкурсу не порушило право позивача на участь у конкурсі, оскільки вона була допущена до участі у ньому.
Щодо доводів позивача про відсутність інформації про загальну чисельність працівників, які є в штаті ДНЗ «МВПБУ», що ставить під сумнів легітимність проведення загальних зборів трудового колективу ДНЗ «МВПБУ», суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Згідно п.8 абз. 1 Порядку проведення конкурсу, конкурсною комісією було організовано проведення загальних зборів трудового колективу ДНЗ «МВПБУ» для заслуховування виступів кандидатів та голосування. Протоколом № 1 зафіксовано загальну кількість працівників училища - ДНЗ «МВПБУ» - 58 осіб, із них присутні під час зборів 54 особи, із яких 4 не голосували (1 кандидат та 3 члени конкурсної комісії). Вказане свідчить про безпідставність доводів позивача щодо легітимності зборів.
Щодо порушення конкурсною комісією вимог п.8 Порядку проведення конкурсу, оскільки кандидати виступали поодинці, суд зазначає наступне.
Згідно п.8 Порядку, конкурсна комісія організовує проведення загальних зборів трудового колективу закладу, на яких кандидати представляють програму розвитку закладу на середньострокову перспективу. На загальних зборах трудового колективу закладу на підставі відповідних матеріалів, виступів кандидатів визначають кандидатуру на посаду керівника шляхом таємного або відкритого (за рішенням зборів) голосування та рекомендують її конкурсній комісії. Рішення загальних зборів трудового колективу закладу має дорадчий характер.
Таким чином, вказаний пункт не містить вимог щодо проведення виступів кандидатів в присутності інших кандидатів.
Щодо оцінки позивача представленої ОСОБА_2 програми розвитку закладу, суд зауважує, що проведення такої оцінки вноситься на обговорення зборів трудового колективу закладу, та не потребує оцінки іншого кандидата.
Щодо доводів позивача про наявність у виступі ОСОБА_2 інформації, яка принижує інших кандидатів, суд знаходить їх необгрунтованими та надуманими, оскільки жодних вимог про захист честі, гідності та ділової репутації позивачем не заявлялися.
Щодо питань, поставлених позивачу, конкурсною комісією під час співбесіди, суд зауважує, що діюче законодавство не містить вимоги щодо того, що кандидатам слід ставити однакові питання.
Щодо проведення таємного голосування зборів трудового колективу, суд зазначає, що згідно п.8 Порядку, кандидатура на посаду керівника визначається шляхом таємного або відкритого голосування та рекомендують її конкурсній комісії.
Керуючись пунктом 10 Порядку проведення конкурсу конкурсна комісія департаменту оприлюднила результати конкурсу 06.12.2019 на вебсайті облдержадміністрації.
Вказане свідчить, що твердження позивача про порушення конкурсною комісією у оформлені результатів конкурсу та його оприлюдненні є необґрунтованими.
Окрім того, суд зазначає, що згідно п.11 Порядку конкурсна комісія визнає конкурс таким, що не відбувся, якщо: не надійшло жодної заяви на участь у конкурсі; до участі у конкурсі не допущено жодного кандидата; жодного з кандидатів не визначено переможцем конкурсу. У разі визнання конкурсу таким, що не відбувся, проводиться повторний конкурс.
Відповідно до п.9 Порядку, учасник конкурсу, який не став переможцем, має право оскаржити рішення конкурсної комісії щодо визначення переможця конкурсу до керівника уповноваженого органу, а у разі незгоди з його рішенням - до засновника закладу професійної (професійно-технічної) освіти. Скарга на рішення конкурсної комісії подається до керівника уповноваженого органу не пізніше ніж через 10 календарних днів з дня оприлюднення результатів конкурсу. У разі встановлення факту порушення керівник уповноваженого органу скасовує результати конкурсу.
Щодо доводів позивача про відсудність уадіо- та відеозапису проведення конкурсу, суд звертає увагу, що проведення за рішенням конкурсної комісії може здійснюватися відео- або аудіофіксація під час проведення конкурсу на зайняття посад державної служби категорій “Б” і “В” . (п.23 Порядку проведення конкурсу на зайняття посад державної служби, затвердженого постановою КМУ № 246 від 25.03.2016 року).
Посада директора Державного навчального закладу «Міжрегіональне вище професійне будівельне училище м.Краматорська», на є державною службою в розумінні Закону України «Про державну службу», тому доводи позивача в цій частині, також, є безпідставними.
За змістом статей 15 і 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право на звернення до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права у разі його порушення, невизнання або оспорювання та інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Відповідно до частини другої статті 16 цього Кодексу способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: визнання права, визнання правочину недійсним, припинення дії, яка порушує право, відновлення становища, яке існувало до порушення, примусове виконання обов'язку в натурі, зміна правовідношення, припинення правовідношення, відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди, відшкодування моральної (немайнової) шкоди, визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від змісту права чи інтересу, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення, невизнання або оспорення. Такі право чи інтерес мають бути захищені судом у спосіб, який є ефективним, тобто таким, що відповідає змісту відповідного права чи інтересу, характеру його порушення, невизнання або оспорення та спричиненим цими діяннями наслідкам. Подібні висновки сформульовані, зокрема, у постановах Великої Палати Верховного Суду від 05 червня 2018 року у справі № 338/180/17 (провадження № 14-144цс18); від 11 вересня 2018 року у справі № 905/1926/16 (провадження № 12-187гс18); від 30 січня 2019 року у справі № 569/17272/15-ц (провадження № 14-338цс18).
Суд вважає, що позивачем обраний неналежний спосіб захисту, оскільки правом визнання конкурсу таким, що не відбувся, наділена конкурсна комісія, учасник конкурсу наділений правом оскарження результатів конкурсу.
За таких обставин, позовна заява ОСОБА_1 про визнання таким, що не відбувся конкурсу на зайняття посади директора Державного навчального закладу «Міжрегіональне вище професійне будівельне училище м.Краматорська», не підлягає задоволенню.
В порядку ст.141 ЦПК України, понесені позивачем судові витрати не підлягають відшкодування у зв'язку з необґрунтованістю заявлених позовних вимог.
Керуючись ст.ст.4, 81, 141, 263-265, 273, 354 ЦПК України, ст.15,16 ЦК України, Порядком проведення конкурсу на заміщення посади керівника державного закладу професійної (професійно-технічної) освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки 17.07.2019 року № 998, суд,-
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Донецької обласної державної адміністрації в особі Департаменту освіти і науки Донецької обласної державної адміністрації про визнання таким, що не відбувся конкурсу на зайняття посади директора Державного навчального закладу «Міжрегіональне вище професійне будівельне училище м.Краматорська» - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Донецького апеляційного суду через Краматорський міський суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Повний текст рішення виготовлений 30 червня 2020 року.
Суддя Краматорського міського суду Л. І. Переверзева