3/134/448/2020 Справа №: 134/870/20
16 червня 2020 року Суддя Зарічанський В. Г.
розглянувши матеріали, які надійшли від Крижопільського ВП Бершадського ВП ГУНП у Вінницькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця та жителя АДРЕСА_1 , громадянина України, не одруженого, не працюючого, ІПН - невідомий.
Раніше не притягувався до адміністративної відповідальності.
За ст. 130 ч. 1 КУпАП.
До Крижопільського районного суду надійшли матеріали про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 по ст. 130 ч. 1 КУпАП.
Згідно протоколу серії ДПР18 № 516319 24.05.2020 о 01 год. 38 хв. в с. Городківка по вул. Благовіщенській, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом ЗАЗ 110307 д/н НОМЕР_1 з явними ознаками алкогольного спяніння. Огляд проводився на місці зупинки транспортного засобу за допомогою газоаналізатора Alcotester № 848 у присутності двох свідків, результат огляду 1,19% проміле. В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.130 КУпАП не визнав і пояснив, що сидів зі своєю дівчиною в машині, чекав товариша, який пішов по бензин, оскільки закінчився. Автомобілем не керував, бо перед тим вжив алкоголь. Керував автомобілеи товариш ОСОБА_2 . Коли останій пішов по бензин, під'їхали працівники поліції і звинуватили в керуванні автомобілем у стані алкогольного сп'яніння. Говорив їм, що автомобілем не керував, за кермом не був, так як вживав алкоголь, однак працівники поліції не реагували на заперечення. Запропонували пройти огляд на стан сп'яніння, пройшов його і працівники поліції склали протокол. Просив суд викликати свідка ОСОБА_3 який був присутні при складанні протоколу та закрити справу за відсутністю в його діях події і складу адміністративного правопорушення.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 та з метою встановлення обставин правопорушення, судом було викликано у судове засідання для опитування в якості свідка ОСОБА_4 та інспектора Крижопільського ВП Бершадського ВП ГУНП у Вінницькій області Пасічника Я.І.
Свідок ОСОБА_4 в судовому засіданні дав показання, що з ОСОБА_1 та його дівчиною були у знайомих в гостях. ОСОБА_1 вживав алкольні напої, а він, так як мав керувати транспортним засобом. Коли поверталися до дому, не стало бензину. Він пішов по бензин, а ОСОБА_1 з дівчиною залишились в автомобілі. Коли повернувся назад, уже були працівники поліції, які склали протокол на ОСОБА_1 .
Інспектор Крижопільського ВП Бершадського ВП ГУНП у Вінницькій області Пасічник Я. І. на виклик в судове засідання не з'явився, про причини не прибуття суд не повідомив.
З метою об'єктивного розгляду справи в судовому засіданні був оглянутий диск з записом з камери поліцейського. На відеозаписі зафіксовано, як працівники поліції під'їжджають на службовому автомобілі до автомобіля, який стоїть на узбіччі дороги. В салоні автомобіля сидить ОСОБА_1 . При розмові працівники поліції звинуватили останнього у тому, що він керував автомобілем у стані алкогольного сп'яніння та запропонували пройти огляд на стан сп'яніння. ОСОБА_1 повідомив, що не керує даним автомобілем. Йому було запропоновано пройти освідування на місці, він продув прилад у присутності двох свідків, який показав результат 1,19%.
Вислухавши пояснення ОСОБА_1 , свідка, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що провадження в даній справі слід закрити за відсутністю у діях ОСОБА_1 події і складу адміністративного правопорушення передбаченого ст. 130 ч. 1 КУпАП виходячи з наступного.
Відповідно до диспозиції ч. 1 ст. 130 КУпАП відповідальність за даною нормою настає в разі керування транспортними засобами особами, які перебувають в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП, суд, при розгляді справи про адміністративне правопорушення, крім іншого, зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до вимог ст. ст. 251, 252 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, вину даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, а також іншими документами.
Згідно п.2.5 ПДР України, водій повинен на вимогу працівника міліції пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин.
Об'єктивним доказом належного виконання процедури огляду особи на стан сп'яніння у встановленому законом порядку, є відео запис події, оскільки головним завданням відеозапису є саме фіксування фактів та доказів, які засвідчують факт правопорушення, і такий факт сп'яніння повинен бути документально доведений, чого по справі не встановлено, оскільки з відеозапису доданого до матеріалів справи не вбачається факт керування ОСОБА_1 автомобілем. На відеозаписі зафіксовано як працівники поліції під'їхали до автомобіля, який стояв на узбіччі дороги та проведення огляду на стан сп'яніння. Жодних доказів, зі сторони поліції які б підтвердили факт керування ОСОБА_1 транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння суду не надано. У своїх поясненнях ОСОБА_1 стверджує, що автомобілем не керував, інспектор для дачі пояснень до суду не з'явився.
Будь-яких інших доказів в ході судового розгляду здобуто не було та суду не надано. При цьому, відповідно до положень ст. 251 КУпАП, ст. 62 Конституції України суд вважає такими, що не можуть бути визнані належним та допустимим доказом відомості, що містяться у самому протоколі про адміністративне правопорушення, у зв'язку з їх не відповідністю нормам ст. 256 КУпАП та виходячи з того, що сам по собі протокол про адміністративне правопорушення не може бути беззаперечним доказам вини особи в тому чи іншому діянні, оскільки не являє собою імперативного факту доведеності вини особи, тобто не узгоджується із вищевказаним стандартом доказування "поза розумним сумнівом", оскільки наявні у ньому дані не випливають зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту.
Як наслідок на переконання суду дані відображенні у протоколі про наявність у діях особи складу адміністративного правопорушення за ст. 130 ч.1 КУпАП є сумнівними з вищезазначених підстав, а наявність сумнівів не узгоджується із стандартом доказування «поза розумним сумнівом» (див. рішення від 18 січня 1978 року у справі «Ірландія проти Сполученого Королівства» (Ireland v. the United Kingdom), п. 161, Series A заява № 25), який застосовується при оцінці доказів, а такі докази можуть «випливати зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту» (рішення Європейського суду з прав людини, справа «Коробов проти України» № 39598/03 від 21.07.2011 року; стаття 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини").
Стаття 62 Конституції України зазначає, що вина особи, яка притягується до відповідальності, має бути доведена належним чином, а не ґрунтуватися на припущеннях.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
В ході судового розгляду в діях ОСОБА_1 не встановлено ознак, які б свідчили про умисну чи необережну форму вини у вчинені адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, що унеможливлює кваліфікацію його дій за даною статтею.
Згідно із п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись п. 1 ст. 247, 283, 284 КУпАП України, суддя -
Провадження по справі відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст. 130 КУпАП закрити на підставі п.1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
На постанову може бути подано апеляційну скаргу до Вінницького апеляційного суду в 10-ти денний строк з дня винесення постанови.
Суддя: