Головуючий І інстанції: Бондар С.О.
22 червня 2020 р.Справа № 480/5476/19
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді - Мельнікової Л.В.,
суддів - Макаренко Я.М. , Рєзнікової С.С. ,
за участю секретаря судового засідання - Білюк Д.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду у місті Харкові справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Сумського окружного адміністративного суду від 24 січня 2020 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
встановила:
23.12.2019 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить:
- визнати протиправними дії відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - ГУ ПФУ в Сумській області, пенсійний орган) щодо відмови витребувати встановленим законодавством порядком довідку про розмір його грошового забезпечення з усіма складовими (посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення) від уповноваженого органу (Сумського обласного військового комісаріату - далі СОВК), і подальшого перерахунку його пенсії;
- зобов'язати ГУ ПФУ в Сумській області витребувати встановленим законодавством порядком довідку про розмір його грошового забезпечення з усіма складовими (посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення) від уповноваженого органу (СОВК), з подальшим перерахунком і виплатою пенсії із врахуванням раніше виплачених сум з 05.03.2019 року.
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначає, що він є пенсіонером Збройних Сил України, звільнений у запас 30.12.2008 року за станом здоров'я. У відповідності до Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ) йому з 31.12.2008 року призначена пенсія за вислугу років у розмірі 80 відсотків від грошового забезпечення.
Позивач вказує, що рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року у справі № 826/3858/18, що набрало законної сили 05.03.2019 року, визнано протиправними та не чинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок; пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - постанова КМУ № 103), пунктом 1 якої визначено складові грошового забезпечення, а пунктом 2 порядок виплати перерахованих підвищених пенсій з 01.01.2018 року. Під час дії означеного Урядового акту йому здійснений перерахунок пенсії, виходячи лише з трьох складових грошового забезпечення, а саме: посадового окладу, окладу за військовим званням і вислуги років.
Позивач зазначає, що після скасування у судовому порядку постанови КМУ № 103 він звернувся до ГУ ПФУ в Сумській області і СОВК із проханням провести повторний перерахунок його пенсії з грошового забезпечення, яке складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Проте, СОВК листом від 21.11.2019 року № 11/2408 повідомив його про те, що згідно Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року N 393», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 (далі - Порядок № 45) та постанови Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1 уповноважені органи, а саме військові комісаріати, готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожній особі тільки на підставі списків наданих Головними управліннями Пенсійного фонду України.
Відтак, позивач вважає, що військовий комісаріат може надати таку довідку у разі надходження відповідного списку від ГУ ПФУ в Сумській області. У свою чергу, ГУ ПФУ в Сумській області листом № 2194/К-11 від 28.11.2019 року повідомило його про те, що підстав для запиту довідки СОВК для перерахунку його пенсії не вбачається.
За наведених обставин, на думку позивача, такі дії ГУ ПФУ в Сумській області є протиправними, оскільки не відповідають вимогам чинного законодавства, відповідним рішенням Конституційного Суду України, та правовим позиціям Верховного Суду в аналогічних правовідносинах.
Заперечуючи проти вимог позивача, у відзиві на адміністративний позов відповідач зазначає, що позивач перебуває на обліку в управлінні, як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону № 2262-ХІІ. Відповідно до ст. 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсії і провадиться у Порядку, затвердженому постановою КМУ № 45. З 24.02.2018 року набрала чинності постанова КМУ № 103, на виконання вимог якої, головним управлінням направлені списки до СОВК згідно з Додатком 1 Порядку № 45 та отримані довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується при перерахунку пенсій, у тому числі і на ім'я позивача ОСОБА_1 .
Таким чином, відповідач вказує, що здійсненню перерахунку пенсії передує чітко визначена законодавством процедура, а головні управління Пенсійного фонду України наділені повноваженнями щодо здійснення перерахунку пенсій після надходження довідок встановленого зразка. Також, згідно з абзацом 7 пункту 5 постанови КМУ № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються. Отже, Закон № 2262-ХІІ передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії. Таким чином, при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.
Крім того, відповідач вважає необґрунтованим посилання позивача на рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року, оскільки чинним законодавством передбачено чіткий механізм щодо підстав складання списків та проведення відповідних перерахунків пенсій. При цьому, повідомлення від Пенсійного фонду України до ГУ ПФУ в Сумській області не надходило, відтак, відсутні підстави для направлення списку на ім'я позивача до СОВК.
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 24.01.2020 року (рішення ухвалено у порядку спрощеного позовного провадження) у задоволенні вимог адміністративного позову ОСОБА_1 відмовлено.
Висновок суду першої інстанції вмотивований тим, що чинним законодавством не передбачений обов'язок відповідача витребовувати від уповноважених органів довідок про грошове забезпечення із вказівками, які саме складові грошового забезпечення вказувати в цих довідках. Відповідач має право перевіряти правильність складення довідок щодо формального змісту, однак права самостійно визначати складові та розмір грошового забезпечення осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, відповідач не має.
Не погоджуючись із судовим рішенням, в апеляційній скарзі позивач, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить його скасувати та ухвалити нове про задоволення його позовних вимог.
Аргументує вимоги апеляційної скарги позивач фактично тим, що наведено ним у заявах по суті в суді першої інстанції.
Відповідач надав відзив, в якому вказує, що без повідомлення Пенсійним фондом України та отримання відповідної довідки про розмір грошового забезпечення, у відповідача відсутні підстави та повноваження для проведення перерахунку пенсії позивачу, що узгоджується з правовою позицією, викладеною в постанові Верховного Суду від 03.05.2018 року у справі №638/13960/17. При цьому, чинним законодавством не передбачений обов'язок ГУ ПФУ в Сумській області витребовувати від уповноважених органів довідок про грошове забезпечення із вказівками, які саме складові грошового забезпечення вказувати в цих довідках. Водночас, пенсійний орган не має права самостійно визначати розміри грошового забезпечення при здійсненні перерахунків.
За приписами ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги (ч. 1 ст. 308). Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права (ч. 2 ст. 308).
Заслухавши суддю-доповідача, переглянувши судове рішення в межах доводів і вимог апеляційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, а судове рішення на підставі ст. 316 КАС України слід залишити без змін, з наступних підстав.
Судом установлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену в порядку та умовах, визначених Законом № 2262-ХІІ.
Статтею 63 Закону № 2262-XII унормовано, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Нормативним актом, що регулює питання проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ є Порядок № 45.
Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
30.08.2017 року Кабінетом Міністрів України прийнята постанова № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», якою збільшені розміри грошового забезпечення означених осіб.
21.02.2018 року Кабінетом Міністрів України прийнята постанова № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», пунктами 1, 2 якою визначено:
«Перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 01.03.2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.08.2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»
Виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 01.01.2018 року у таких розмірах:
з 01.01.2018 року - 50 відсотків;
з 01.01.2019 року по 31.12.2019 року - 75 відсотків;
з 01.01.2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року.»
Листом за № 6194/02-23 від 26.02.2018 року, скерованим на адресу Головних управлінь ПФУ та державних органів, Пенсійний фонд України повідомив останніх про те, що Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 21.02.2018 року № 103. А також, про те, що згідно повідомлення Міністерства соціальної політики України від 26.02.2018 року № 3590/0/2-18/21 зазначена постанова є підставою для проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ.
Також, в листі зазначено, що на виконання п. 2 Порядку № 45 до 03.03.2018 року належить забезпечити подання уповноваженим структурним підрозділам силових міністерств та відомств (крім осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) та поліцейських) списків осіб зазначеної категорії, яким необхідно провести перерахунок пенсії (а.с. 111-112).
Після виконання алгоритму дій, передбачених Порядком № 45, та надходження до пенсійного органу довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії, відповідачем з 01.01.2018 року проведений перерахунок пенсії останнього, виплата якої здійснювалася відповідно до положень Постанови № 103.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року, що набрало законної сили 05.03.2019 року, у справі № 826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови КМУ № 103.
В листопаді 2019 року ОСОБА_1 звернувся з письмовими заявами до СОВК та ГУ ПФУ в Сумській області, в яких просив направити до СОВК запит на його ім'я для отримання довідки про грошове забезпечення з усіма його складовими (посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення), та на підставі отриманої довідки повторно здійснити перерахунок пенсії з 01.01.2018 року. При цьому, позивач посилався на рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року у справі № 826/3858/18, яким визнано протиправними та не чинними пункти 1, 2 постанови КМУ № 103, пунктом 1 якої визначено складові грошового забезпечення, а пунктом 2 порядок виплати перерахованих підвищених пенсій з 1 січня 2018 року.
СОВК та ГУ ПФУ в Сумській області позивачу надані відповіді про відсутність законних підстав виготовлення та направлення до ГУ ПФУ в Сумській області запитуваної довідки, а також про відсутність підстав для запиту такої довідки та перерахунку пенсії (а.с. 18, 19).
З 01.01.2020 року виплата пенсійним органом пенсій здійснюється відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.12.2019 року № 1088 «Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян».
Означеним урядовим актом установлено, що з 01.01.2020 року виплата пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 01.03.2018 року (крім пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 01.01.2018 року з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, заклади вищої освіти), що визначені станом на 01.03.2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», здійснюється у підвищеному розмірі з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року.
Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 06.04.2020 року у справі № 640/559/20, яке на час апеляційного розгляду справи не набрало законної сили, підпункт 1 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.12.2019 року № 1088 «Деякі питання виплати пенсії окремим категоріям громадян» визнаний протиправним та нечинним.
Колегія суддів погоджується з твердженнями позивача ОСОБА_1 про те, що з набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704, якою змінені (збільшені) розміри грошового забезпечення військовослужбовців, у нього виникли підстави для перерахунку пенсії. При цьому, скасування пункту 1 постанови КМУ № 103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року у справі № 2826/3858/18 не впливає на вказані підстави.
Верховний Суд у постанові від 12.11.2019 року у справі № 826/3858/18 роз'яснив, що норма ст. 43 Закону № 2262-XII міститься в розділ V «Обчислення пенсії», тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення. До повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій (ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-XII), саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України. Зміна умов чи норм пенсійного забезпечення (зокрема, визначення видів грошового забезпечення для перерахунку пенсій) підзаконними нормативно-правовими актами є порушенням закону.
Утім, для проведення перерахунку пенсії військового пенсіонера пенсійний орган повинен отримати Довідку про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії (Додаток 2 до Порядку № 45).
Як убачається з положень ч.ч. 1 та 2 ст. 63 Закону № 2262-XII та п.п. 1-3 Порядку № 45 перерахунок пенсії проводиться на підставі довідок уповноважених органів про розмір грошового забезпечення за формою згідно додатку 2 до Порядку № 45. При цьому такий перерахунок провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку (ч. 1 ст. 63 Закону № 2262-XII).
Таким чином, відповідна довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії до пенсійної справи може бути додана як самим пенсіонером, так і надійти до пенсійного органу від уповноваженого органу, тобто органу, який має повноваження на видачу такої довідки та скерування цієї довідки до пенсійного органу.
Станом на день звернення позивача ОСОБА_1 до суду (23.12.2019 року) пункт 5 Порядку № 45, зокрема, передбачав, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 року у справі № 826/6453/18 визнаний протиправним та скасований пункт 6 Постанови КМУ № 103, яким були внесені зміни, зокрема в редакцію пункту 5 Порядку № 45.
Таким чином, згідно пункту 5 Порядку № 45 (в редакції, що відновлена з 29.01.2020 року) для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:
посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;
надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;
інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;
щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах "С", у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром "Байконур", якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.
Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Статтею 19 Конституції України унормовано, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
ГУ ПФУ в Сумській області з отриманням листа Пенсійного фонду України від 26.02.2018 року № 6194/02-23 вчинило дії, передбачені п. 2 Порядку № 45, тобто у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення склало списки за формою згідно з додатком 1 та подало їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
За відсутності іншого повідомлення Пенсійного фонду України щодо підстав для проведення перерахунку пенсій у ГУ ПФУ в Сумській області відсутній обов'язок для вчинення дій, на вчиненні яких наполягає позивач, - витребування встановленим законодавством порядком у СОВК довідки про його грошове забезпечення, для перерахунку пенсії.
Крім того, колегія суддів зазначає, що до 29.01.2020 року, тобто на час звернення позивача ОСОБА_1 до СОВК, ГУ ПФУ в Сумській області та суду з позовом, що розглядається, була чинною редакція пункту 5 Порядку № 45, яким, зокрема, визначалось, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Також, колегія суддів зауважує, що звертаючись до суду з вимогою, зокрема, про зобов'язання пенсійного органу витребувати встановленим законодавством порядком у СОВК довідку на його ім'я про грошове забезпечення з усіма його складовими (посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення, позивач ОСОБА_1 надав протокол ГУ ПФУ в Сумській області від 31.12.2008 року (а.с. 17).
Згідно цього протоколу станом на 31.12.2008 року при обчислені пенсії позивача пенсійним органом враховане наступне грошове забезпечення: посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років у розмірі 40 відсотків. До середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення враховані: надбавка за роботу з таємними виробами, носіями, документами - 15 та 15 відсотків, надбавка за особливо важливі завдання - 50 відсотків, премія - 10 відсотків.
При цьому, з матеріалів справи вбачається, що звертаючись 14.11.2019 року до ГУ ПФУ в Сумській області, позивач ОСОБА_1 не надав пенсійному органу (як і судам першої та апеляційної інстанцій) доказів, які б безспірно посвідчували ту обставину, що станом на 01.03.2018 року (на день набрання чинності постановою КМУ № 704) військовослужбовець за відповідною посадою (пункт 6 Порядку № 45) «начальник 1-го відділу - заступник військового комісара», був забезпечений такими додатковими видами грошового забезпечення, як - надбавки за робота з таємними виробами, носіями, документами - 15 та 15 відсотків, надбавка за особливо важливі завдання - 50 відсотків, премія - 10 відсотків (пункт 5 Порядку № 45).
Водночас права самостійно визначати розміри складових грошового забезпечення, що впливають на обчислення розміру пенсії при її перерахунку, ПФУ та його головні управління не мають.
З урахуванням наведеного, колегія суддів не вбачає підстав для задоволення апеляційної скарги ОСОБА_1 , оскільки доводи скаржника вищеозначених висновків суду не спростовують.
При цьому, колегія суддів враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у апеляційному провадженні), сформовану, зокрема у справах «Салов проти України» (№ 65518/01; пункт 89), «Проніна проти України» (№ 63566/00; пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (№ 4909/04; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v.Spain) серія A. 303-A; пункт 29).
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
У відповідності до ч. 1 ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Оскільки колегія суддів залишає в силі рішення суду першої інстанції, то відповідно до ч. 6 ст. 139 КАС України понесені сторонами судові витрати новому розподілу не підлягають.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 292, 293, 308, 310, 313, 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Сумського окружного адміністративного суду від 24 січня 2020 року, - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя (підпис)Л.В. Мельнікова
Судді(підпис) (підпис) Я.М. Макаренко С.С. Рєзнікова
Постанова у повному обсязі складена і підписана 02 липня 2020 року.