ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
30 червня 2020 року м. Київ №640/10628/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого судді Шейко Т.І.,
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю науково-виробниче підприємство «Енергія - Новояворівськ»
доНаціональної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг
провизнання протиправною та скасування постанови
встановив:
Товариство з обмеженою відповідальністю науково-виробниче підприємство «Енергія - Новояворівськ» звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, в якому просило суд:
- визнати протиправною та скасувати постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №1938 від 14 грудня 2018 року.
В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначено, що приймаючи рішення про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю науково-виробниче підприємство «Енергія - Новояворівськ» штрафних санкцій, Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг порушено встановлений чинним законодавством строк накладення санкції, оскільки статтею 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» встановлено п'ятирічний строк, а Законом України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» не передбачено жодних інших строків для прийняття такого рішення. Крім того, у позовній заяві вказано про не підтвердження зазначених в оскаржуваній постанові порушень. Так, за твердженням представника позивача, не зрозуміло на підставі яких даних відповідач визначив порушення строків подання Товариством з обмеженою відповідальністю науково-виробниче підприємство «Енергія - Новояворівськ» відповідної звітності, оскільки жодної інформації про подані протягом 2016-2017 років звіти на виконання постанов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики «Про затвердження форм звітності НКРЕ у сферах електроенергетики та теплопостачання та інструкцій щодо їх заповнення» від 04 жовтня 2012 року №1257 та Національної комісії регулювання електроенергетики України «Про надання фінансової звітності ліцензіатами НКРЕ» від 20 лютого 2002 року №159 позивач не надав до перевірки та не міг надати, з огляду на те, що документи та електронні носії, які свідчать про її направлення були вилучені у товариства у ході проведення обшуків у 2016-2018 роках. При цьому, Товариство з обмеженою відповідальністю науково-виробниче підприємство «Енергія - Новояворівськ», починаючи з 17 жовтня 2018 року позбавлено доступу до території Новояворівської ТЕЦ та до приміщень, в яких зберігались документи, пов'язані з фінансово-господарською діяльністю товариства. У цих приміщеннях, як зазначено представником позивача, також знаходилась і технічна документація, про яку зазначає відповідач. На додаток, представником позивача зауважено, що при затвердженні тарифів з виробництва теплової енергії на теплоцентралях, ТЕС, АЕС, когенераційних установках та установках з використанням нетрадиційних або поновлюваних джерел енергії за 2016-2017 роки для Товариства з обмеженою відповідальністю науково-виробниче підприємство «Енергія - Новояворівськ» було невмотивовано зменшено норматив витрат палива на одиницю продукції НКРЕ України, зокрема і для виробництва теплової енергії, а також не було враховано у затверджених тарифах на ці роки і втрат теплової енергії при її транспортуванні та постачанні, оскільки була відсутня методика їх визначення в залежності від довжини магістральних та розподільчих теплових мереж з розподілом їх за групами споживання.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 червня 2019 року відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Від представника відповідача через канцелярію суду надійшов відзив, в якому останній заперечував проти задоволення позовних вимог, вказавши про те, що оскаржувана постанова винесена у межах наданих Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг повноважень, з огляду на виявлені під час перевірки порушення. Так, за твердженням представника відповідача, згідно з нормами Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» та Порядку контролю за дотриманням ліцензіатами, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов, затвердженого постановою НКРЕКП від 14 червня 2018 року №428, які містять спеціальні норми у сфері регулювання енергетики та комунальних послуг, процедура перед призначенням до розгляду акту на засідання Комісії є значно тривалішою, ніж терміни, встановлені Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності». Щодо виявлених порушень представником відповідача зроблено посилання на зміст акту перевірки, що, за твердженням останнього, були не спростовані позивачем.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Як вбачається з наявних у матеріалах справи доказів Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг проведено плановий захід державного нагляду (контролю) щодо дотримання Товариством з обмеженою відповідальністю науково-виробниче підприємство «Енергія - Новояворівськ» вимог законодавства, а саме: з виробництва електричної енергії, за результатами чого складено акт від 05 грудня 2018 року №386, в якому вказано про наступні порушення:
- пп.3.1.1 п.3.1 Умов та правил з виробництва електричної енергії щодо обов'язку ліцензіата надавати НКРЕКП фінансову звітність, передбачену Мінфіном та Держстатом України, і додаткову звітність, визначену НКРЕКП в установленому порядку;
- пп.3.6.1 п.3.6 Умов та правил з виробництва електричної енергії щодо зобов'язання ліцензіата діяти згідно з законодавством України та нормативно-технічними документами та п.2.2 Ліцензійних умов з виробництва електричної енергії щодо обов'язку ліцензіата здійснювати господарську діяльність з виробництва електричної енергії відповідно до законів України «Про електроенергетику», «Про комбіноване виробництво теплової та електричної енергії (когенерацію) та використання скидного енергопотенціалу», «Про ринок електричної енергії», «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», інших нормативно- правових актів та нормативних документів, які регулюють діяльність в електроенергетиці, зокрема п.2.9 Інструкції щодо заповнення форми звітності № 1-НКРЕ (місячна) «Звіт про використання палива ліцензіатом з виробництва електричної та теплової енергії», затвердженої постановою НКРЕ від 04.10.2012р. №1257, який передбачає, що ліцензіат забезпечує достовірність інформації, зазначеної ним у формі звітності № 1-НКРЕ;
- пп.З п.2.3 Ліцензійних умов з виробництва електричної енергії щодо обов'язку ліцензіата провадити ліцензовану діяльність виключно з використанням засобів провадження господарської діяльності та в межах місць провадження господарської діяльності ліцензіата, які зазначені в документах, що додаються до заяви про отримання ліцензії (з урахуванням змін до них, поданих ліцензіатом до НКРЕКП);
- пп.9 п.2.3 Ліцензійних умов з виробництва електричної енергії щодо обов'язку ліцензіата дотримуватися організаційних вимог, зокрема надавати НКРЕКП документи, інформацію та звітність, необхідні для виконання НКРЕКП своїх повноважень, в обсягах та у строки, встановлені НКРЕКП;
- пп.2 п.2.4 Ліцензійних умов з виробництва електричної енергії щодо обов'язку ліцензіата дотримуватися технологічних вимог, зокрема провадити діяльність за наявності технічної документації на електрогенеруюче обладнання.
В подальшому, Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг у результаті розгляду 14 грудня 2018 року на засіданні, яке проводилось у формі відкритого слухання Акта планової перевірки дотримання Товариством з обмеженою відповідальністю науково-виробничим підприємством «Енергія-Новояворівськ» вимог законодавства, Умов та Правил здійснення підприємницької діяльності з виробництва електричної енергії та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва електричної енергії від 05 грудня 2018 року № 386, проведеної відповідно до постанови НКРЕКП від 30 серпня 2018 року № 935 «Про проведення планових перевірок суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, у IV кварталі 2018 року» та посвідчення на перевірку від 09 листопада 2018 року № 234, винесено постанову від 27 листопада 2018 року №1938 «Про зупинення ліцензії на право провадження господарської діяльності з виробництва електричної енергії, виданої ТЗОВ «Енергія-Новий Розділ» та здійснення заходів державного регулювання», якою постановлено:
1. Відповідно до пп. 11, 12 ч. 1 ст. 17, ст. 22 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» зупинити до 24.09.2019 дію безстрокової ліцензії на право провадження господарської діяльності з виробництва електричної енергії, виданої ТОВ «Енергія- Новояворівськ», згідно з постановою НКРЕ від 13 липня 2006 року №900.
2. Відповідно до п. 1 ч. 1 та п. 1 ч. 2 ст. 17 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», у межах здійснення заходів державного регулювання, зобов'язати ТОВ «Енергія-Новояворівськ» у строк до 26 грудня 2018 року подати до НКРЕКП та Відділу НКРЕКП у Львівській області уточнену звітність за формою №1-НКРЕ (місячна) «Звіт про використання палива ліцензіатом з виробництва електричної та теплової енергії» за січень - грудень 2016 року та січень - грудень 2017 року.
3. Департаменту із регулювання відносин у сфері енергетики, у межах здійснення заходів державного регулювання, відповідно до п.п. 1, 13 ч. 1 та п. 1 ч. 2 ст. 17 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», пункту 4.14 Методики формування, розрахунку та встановлення тарифів на електричну та (або) теплову енергію, що виробляється на теплоелектроцентралях, теплових електростанціях та когенераційних установках, затвердженої постановою НКРЕКП від 01 серпня 2017 року № 991, підготувати та винести на засідання НКРЕКП, що проводиться у формі відкритого слухання, проект рішення щодо встановлення (перегляду) тарифів на відпуск електричної енергії ТЗВО НВП «Енергія-Новояворівськ» шляхом їх зміни в бік зменшення на загальну суму 222 278,51 тис. грн (без ПДВ), урахувавши: суму економії коштів, що склалась по статті витрат «Паливо» та за рахунок зміни обсягів виробництва електричної енергії у 2016 та 2017 роках, у розмірі 162 114 тис. грн (без ПДВ); суму невикористаних коштів схваленої Інвестиційної програми на 2016 рік у розмірі 108,77 тис. грн (без ПДВ); суму додаткового доходу, отриманого за рахунок збільшення обсягів виробництва електричної енергії у 2016 та 2017 роках, у розмірі 58 911,44 тис. грн (без ПДВ); суму економії коштів, отриманої в результаті недофінансування витрат порівняно із розрахунковими витратами у тарифі на відпуск електричної енергії, з урахуванням сум перевищення фактичних витрат від розрахункових показників у 2016 році, у розмірі 1 144,3 тис. грн (без ПДВ).
Вважаючи вказану постанову протиправною та такою, що піддягає скасуванню, позивач звернувся з даними позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам Окружний адміністративний суд міста Києва виходить з наступного.
Згідно з частиною першою статті 1 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» (тут і надалі у редакції, яка діяла станом на момент виникнення спірних правовідносин), Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - Регулятор), є постійно діючим незалежним державним колегіальним органом, метою діяльності якого є державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Регулятор здійснює державне регулювання шляхом: 1) нормативно-правового регулювання у випадках, коли відповідні повноваження надані Регулятору законом; 2) ліцензування діяльності у сферах енергетики та комунальних послуг; 3) формування цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг та реалізації відповідної політики у випадках, коли такі повноваження надані Регулятору законом; 4) державного контролю та застосування заходів впливу; 5) використання інших засобів, передбачених законом (частина 2 статті 3 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг»).
Регулятор здійснює державний контроль за дотриманням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових виїзних, а також невиїзних перевірок відповідно до затверджених ним порядків контролю (частина перша статті 19 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг»).
Під час здійснення державного контролю Регулятор має право: 1) вимагати від суб'єкта господарювання усунення виявлених порушень вимог цього Закону та законів, що регулюють діяльність у сфері енергетики та комунальних послуг, і ліцензійних умов; 2) фіксувати процес здійснення планового або позапланового заходу чи кожну окрему дію засобами аудіо- та відеотехніки, не перешкоджаючи здійсненню такого заходу; 3) вимагати припинення дій, що перешкоджають здійсненню державного контролю; 4) призначати експертизу, одержувати пояснення, довідки, копії документів, відомості з питань, що виникають під час державного контролю; 5) приймати обов'язкові до виконання суб'єктом господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, рішення про усунення виявлених порушень; 6) накладати штрафні санкції та вживати заходів, передбачених законом (частина 4 статті 19 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг»).
Відповідно до частини п'ятої статті 19 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», за результатами перевірки складається акт у двох примірниках, який підписується членами комісії з перевірки.
Один примірник акта про результати перевірки передається суб'єкту господарювання, діяльність якого перевірялася, або уповноваженій ним особі.
У разі відмови суб'єкта господарювання або уповноваженої ним особи прийняти акт про результати перевірки такий акт надсилається суб'єкту господарювання рекомендованим листом протягом п'яти робочих днів з дня підписання акта членами комісії з перевірки.
Суб'єкт господарювання, діяльність якого перевірялася, має право надати письмові пояснення та обґрунтування щодо проведеної перевірки та/або виявлених порушень у строк до п'яти робочих днів з дня отримання акта про результати перевірки.
У разі виявлення порушень акт про результати перевірки вноситься на засідання Регулятора, за результатами якого Регулятор приймає рішення про застосування до суб'єкта господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, санкції, передбаченої цим Законом.
Акт про результати перевірки разом із поясненнями та обґрунтуванням суб'єкта господарювання, діяльність якого перевірялася, підлягає оприлюдненню на офіційному веб-сайті Регулятора до розгляду акта на засіданні Регулятора.
За порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати санкції у вигляді: 1) застереження та/або попередження про необхідність усунення порушень; 2) накладення штрафу; 3) зупинення дії ліцензії; 4) анулювання ліцензії (частина 2 статті 22 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг»).
У разі виявлення порушень законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор розглядає питання відповідальності суб'єкта господарювання, його посадових осіб на своєму засіданні та приймає рішення про застосування до суб'єкта господарювання санкцій та/або застосування адміністративного стягнення до посадової особи такого суб'єкта господарювання. При застосуванні санкцій Регулятор має дотримуватися принципів пропорційності порушення і покарання та ефективності санкцій, які мають стримуючий вплив (частина 3 статті 22 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг»).
На виконання вимог законів України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», «Про ліцензування видів господарської діяльності», «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» та інших законодавчих і нормативно-правових актів, які регулюють діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, постановою НКРЕКП від 14 червня 2018 року №428 затверджено Порядок контролю за дотриманням ліцензіатами, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов (тут і надалі - Порядок №428 у редакції, яка діяла станом на момент виникнення спірних правовідносин).
Розділом 5 Порядку №428 визначено порядок оформлення результатів перевірок, у силу пункту 5.1 якого, за результатами проведених планових та позапланових перевірок складається акт перевірки за формою, наведеною в додатку 18 до цього Порядку.
В акті планової перевірки відображається інформація з перевірки питань, визначених переліками питань для відповідних сфер енергетики та комунальних послуг (додатки 4 - 17).
В акті позапланової перевірки відображається інформація з перевірки питань, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення такої перевірки, а в разі виявлення порушення - його детальний опис з посиланням на відповідну норму законодавства та/або ліцензійних умов.
Отримані від уповноважених осіб ліцензіата в ході перевірки документи, пояснення з питань, що стосуються предмета перевірки, можуть долучатися до акта перевірки у вигляді додатків (у разі наявності посилань на такі документи, пояснення в акті).
Приписами пункту 5.2 Порядку №428 передбачено, що в останній день перевірки два примірники акта перевірки підписуються головою та членами комісії з перевірки. Кожна сторінка акта перевірки візується головою комісії з перевірки.
Один примірник акта перевірки передається уповноваженій особі ліцензіата, діяльність якого перевірялася. Другий примірник акта перевірки з відміткою дати та часу його отримання уповноваженою особою ліцензіата, що засвідчується підписом уповноваженої особи ліцензіата, зберігається в НКРЕКП.
У разі відмови уповноваженої особи ліцензіата прийняти акт про результати перевірки такий акт надсилається ліцензіату рекомендованим листом протягом п'яти робочих днів з дня підписання акта членами комісії з перевірки.
Ліцензіат, діяльність якого перевірялася, має право надати до НКРЕКП письмові пояснення та обґрунтування щодо проведеної перевірки та/або виявлених порушень у строк до п'яти робочих днів з дня отримання акта про результати перевірки.
У разі відсутності у ліцензіата пояснень та обґрунтувань до акта перевірки він може повідомити НКРЕКП про це листом за підписом уповноваженої особи у строк до п'яти робочих днів з дня отримання акта про результати перевірки.
У разі виявлення порушень акт про результати перевірки розглядається на засіданні НКРЕКП, що проводиться у формі відкритого слухання, не пізніше п'яти робочих днів після отримання від ліцензіата, діяльність якого перевірялася, письмових пояснень та обґрунтувань до акта перевірки, але не пізніше десяти робочих днів з дати отримання ліцензіатом акта про результати перевірки. За результатами розгляду приймається рішення про застосування до ліцензіата санкцій, передбачених законами України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», «Про ринок електричної енергії», «Про природні монополії», «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення», «Про ринок природного газу» та «Про теплопостачання» (п. 5.4 Порядку №428).
У той же час, відповідно до частини 9 статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (тут і надалі у редакції, яка діяла станом на момент виникнення спірних правовідносин), на яку посилається представник позивача в обґрунтування заявлених позовних вимог, розпорядчий документ органу державного нагляду (контролю) щодо усунення порушень складається у двох примірниках: один примірник не пізніше п'яти робочих днів з дня складення акта надається суб'єкту господарювання чи уповноваженій ним особі для виконання, а другий примірник з підписом суб'єкта господарювання або уповноваженої ним особи щодо погоджених термінів усунення порушень вимог законодавства залишається в органі державного нагляду (контролю).
Вказаними положеннями Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» також визначено, що розпорядження або інший розпорядчий документ органу державного нагляду (контролю) - обов'язкове для виконання письмове рішення органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень у визначені строки. Розпорядження видається та підписується керівником органу державного нагляду (контролю) (головою державного колегіального органу) або його заступником (членом державного колегіального органу).
Таким чином, положення Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» та Порядку №428, а також Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» по-різному визначають строк, протягом якого складається рішення про застосування до ліцензіата санкцій та розпорядчий документ.
У той же час, суд звертає увагу, що наведені приписи Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» встановлюють строк для складання розпорядчого документу, який містить у собі вимогу про усунення виявлених порушень у визначені строки. Натомість, оскаржувана постанова містить у собі як санкцію, застосовану по відношенню до ТОВ «Енергія-Новий Розділ», так і вимогу про усунення виявленого порушення, що не дає змоги визнати оскаржувану постанову лише як розпорядчий документ. Крім того, з урахуванням характеру спірних правовідносин, застосуванню підлягають положення Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» та Порядку №428, оскільки останні містять спеціальні норми, якими врегульовані правовідносини у сферах енергетики та комунальних послуг.
Як було зазначено вище, у силу пункту 5.4 Порядку №428, у разі виявлення порушень акт про результати перевірки розглядається на засіданні НКРЕКП, що проводиться у формі відкритого слухання, не пізніше п'яти робочих днів після отримання від ліцензіата, діяльність якого перевірялася, письмових пояснень та обґрунтувань до акта перевірки, але не пізніше десяти робочих днів з дати отримання ліцензіатом акта про результати перевірки.
Зі змісту акту перевірки вбачається, що примірник останнього представником Товариства з обмеженою відповідальністю науково-виробниче підприємство «Енергія-Новояворівськ» отримано 05 грудня 2018 року. З урахуванням викладеного, кінцевим строком розгляду на засіданні НКРЕКП акту про результати перевірки є 11 грудня 2018 року (включно). Натомість, розгляд вказаного акту відбувся 14 грудня 2018 року, про що свідчить зміст оскаржуваної постанови, тобто з порушенням на 3 робочі дні.
В той же час, суд звертає увагу, що позивачем заперечення до акту подані 26 грудня 2018 року, тобто вже після розгляду акту та прийняття оскаржуваної постанови.
Водночас, представником відповідача наголошено на тому, що згідно з частиною першою статті 14 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» засідання Регулятора є основною формою його роботи як колегіального органу. Порядок організації роботи Регулятора, зокрема проведення його засідань, визначається регламентом, що затверджується Регулятором, та підлягає оприлюдненню на його офіційному веб-сайті.
Приписами п.п. 6.1 та 6.2 Регламенту Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 06 грудня 2016 року №2133, визначено, що дата, час, місце та порядок денний засідання визначаються Головою НКРЕКП. Засідання НКРЕКП у формі відкритих слухань проводяться.
Відтак, з огляду на особливості роботи Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, передбачені вказаним регламентом, розгляд акту про результати перевірки здійснено у найближчий до кінцевої.
При цьому, суд звертає увагу, що процедурні порушення, допущені суб'єктом владних повноважень під час розгляду акту про результати перевірки, не можуть бути обставиною, яка звільняє від відповідальності, у разі підтвердження факту правопорушення. Процедурні порушення не повинні сприйматися як безумовне свідчення протиправності прийнятого за наслідками розгляду справи про правопорушення рішення. Натомість, вчинені суб'єктом владних повноважень процедурні порушення підлягають оцінці з огляду на те, наскільки ці порушення вплинули на можливість порушника захистити свої права та чи призвели процедурні порушення на встановлення обставин порушення та на наслідки.
При цьому, судом враховується, що навіть у випадку встановлення процедурних порушень прийняття акта суб'єктом владних повноважень, зазначене не може бути безумовною підставою для скасування останнього у випадку встановлення правопорушення, факт вчинення якого підтверджено у ході розгляду справи.
Щодо виявлених порушень суд звертає увагу на наступне.
Так, в акті перевірки вказано, що до відділу НКРЕКП у Львівській області:
форму звітності № 1-НКРЕ подано з порушенням встановленого п. 2.2 Інструкції щодо заповнення форми звітності №1-НКРЕ (місячна) терміну подання - від 3 до 26 календарних днів;
форму звітності № 6-ПКРЕ-енерговиробництво подано з порушенням встановленого п. 2.3 Інструкції щодо заповнення форми звітності №6-НКРЕ-енерговнробннцтво терміну подання - від 15 до 22 календарних днів.
Ліцензіат надав, фінансову звітність з порушенням встановленого терміну до НКРЕКП за 2016 рік - від 10 до 15 днів, за 2017 рік від 1 до 17 днів.
За період діяльності з 21 червня 2017 року по 31 грудня 2017 року (після набрання чинності Ліцензійних умов з виробництва електричної енергії) ліцензіат надав до Відділу НКРЕКП у Львівській області форми звітності:
№1-НКРЕ з порушенням встановленого терміну додання від 5 до 16 календарних днів;
№6-НКРЕ-енерговиробництво з порушенням встановленого терміну подання від 3 до 19 календарних днів;
фінансову звітність а порушенням, встановленого терміну - від 1 до 17 днів.
Зазначене, як вказано в акті перевірки, свідчить про порушення пп. 3.1.1 п. 3.1 Умов та Правил з виробництва електричної енергії щодо обов'язку ліцензіата надавати НКРЕКП фінансову звітність, передбачену Мінфіном та Держстатом України і додаткову звітність, визначену НКРЕКП в установленому порядку та порушення пп. 9 п. 2.3 Ліцензійних умов з виробництва електричної енергії щодо обов'язку ліцензіата дотримуватися організаційних вимог, зокрема, надавати НКРЕКП документи, інформацію та звітність, необхідні для виконання НКРЕКП своїх повноважень, в обсягах та у строки, встановлені НКРЕКП.
З викладеного вбачається, що вказана звітність Товариством з обмеженою відповідальністю науково-виробниче підприємство «Енергія-Новояворівськ» надавалась відділу НКРЕКП у Львівській області, що спростовує твердження представника позивача про те, що останньому не зрозуміло на підставі яких даних відповідач визначив порушення строків подання Товариством з обмеженою відповідальністю науково-виробниче підприємство «Енергія-Новояворівськ» відповідної звітності.
При цьому, твердження представника позивача про те, що Товариство з обмеженою відповідальністю науково-виробниче підприємство «Енергія-Новояворівськ», починаючи з 17 жовтня 2018 року позбавлене доступу до території Новояворівської ТЕЦ та до приміщень, в яких зберігались документи, пов'язані з фінансово-господарською діяльністю товариства, не свідчать про відсутність виявленого відповідачем порушення, з урахуванням відсутності належних та достатніх доказів на підтвердження вказаного.
Крім того, суд звертає увагу, що вказуючи на невмотивоване зменшення норматив витрат палива на одиницю продукції НКРЕ України при затвердженні тарифів з виробництва теплової енергії на теплоцентралях, ТЕС, АЕС, когенераційних установках та установках з використанням нетрадиційних або поновлюваних джерел енергії за 2016-2017 роки для Товариства з обмеженою відповідальністю науково-виробниче підприємство «Енергія-Новояворівськ», а також не врахування у затверджених тарифах на ці роки і втрат теплової енергії при її транспортуванні та постачанні, представником позивача не надано відповідних доказів, у тому числі доказів оскарження/ скасування дій/ рішень суб'єкта владних повноважень, внаслідок яких затверджені тарифи з виробництва теплової енергії на теплоцентралях за 2016-2017 роки, а вказані висновки представника позивача ґрунтуються виключно на його власних припущеннях.
Виходячи з викладеного, а також не спростування позивачем інших фактів, на підставі яких відповідачем прийнято оскаржувану постанову, суд дійшов до висновку про правомірність останньої, враховуючи заявлені предмет та підстави позову.
У силу частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Беручи до уваги викладене, суд дійшов до висновку про необґрунтованість позовних вимог та відмову у задоволенні останніх.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 2, 72-77, 139, 241-246, 251 Кодексу адміністративного судочинства України суд -
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю науково-виробниче підприємство «Енергія-Новояворівськ» залишити без задоволення.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду в порядку та у строки, встановлені статтями 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Т.І. Шейко