ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
30 червня 2020 року м. Київ № 640/6504/19
Окружний адміністративний суд міста Києва в складі судді Донця В.А. розглянув у спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про зобов'язання вчинити дії.
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом про зобов'язання Головного управління Пенсійного Фонду України у м. Києві здійснити заходи передбачені Постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2018, якою затверджено порядок проведення перерахунку та виплати пенсії, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 загальною сумою (виключаючи поетапність виплат перерахованої пенсії), виходячи зі складу грошового забезпечення визначеного частиною 2 статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року №2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" відповідної посади, враховуючи посадовий оклад, оклад за військове звання, надбавку за вислугу років надбавку за службу в умовах режимних обмежень, надбавку за особливості проходження військової служби, премію, станом на 01.04.2018 року, починаючи з 01.04.2018 з урахуванням виплаченого.
Ухвалою суду від 21.05.2019 відкрито провадження в адміністративній справі, постановлено здійснювати судовий розгляд справи в спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), встановлено відповідачу строк для надання відзиву на позов.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві в порушення вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" здійснило перерахунок пенсії позивача без урахування щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії. Також позивач зазначив, що відтермінування виплати пенсії шляхом поетапного підвищення є дискримінаційними.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, відповідно до якого, просить відмовити в задоволенні позову, оскільки Фінансове управління Генерального штабу Збройних Сил України не повідомляло Пенсійний фонд України про необхідність проведення перерахунку пенсій військовослужбовцям, оскільки Кабінет Міністрів України постановою від 22.09.2010 №889 встановив грошову винагороду, яка не є складовою грошового забезпечення для обрахування розміру пенсії.
Дослідивши письмові докази, судом встановлено.
Як убачається з позовної заяви ОСОБА_1 проходив службу в Службі безпеки України, є пенсіонером, перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Позивачем до позовної заяви додано довідку від 06.04.2018 №21/3/2-133М/4364, видану Фінансово-економічним управлінням Служби безпеки України ОСОБА_1 про те, що розмір грошового забезпечення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 за посадою начальнику служби охорони ДЗ Служби безпеки України станом на 01.03.2018 становить 16.170,00 грн. з яких: посадовий оклад - 9.300,00 грн., оклад за військове звання (полковник) - 1.480,00 грн., надбавка за вислугу років (50%) - 5.390,00 грн.
Згідно з розрахунком пенсії за вислугу років на 01.01.2018 ОСОБА_1 пенсія призначена з 16.01.2002, виходячи з грошового забезпечення: посадовий оклад - 9.300,00 грн., оклад за військове звання - 1.480,00 грн., процентна надбавка за вислугу років 50% - 5.390,00 грн. Основний розмір пенсії 70% грошового забезпечення (вислуга років 33) у розмірі 11.319,00 грн., з урахуванням попередньої суми пенсії 7.837,67 грн. та підвищення 1.740,67 грн. (50% від 3481,33 грн.). Згідно постанови Кабінету міністрів України від 21.02.2018 №103 підвищення складає 3.481,33 грн. З них виплачується: з 01.01.2018 по 3112.2018 щомісячно 50% від підвищення - 1.740,67 грн.; з 01.01.2019 по 31.12.2019 щомісячно 75% від підвищення - 2.611,00 грн.; з 01.01.2020 100% щомісячно 100% від підвищення - 3.481,33 грн.
Листом від 05.03.2019 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, в якому просив: витребувати від уповноваженого підрозділу Служби безпеки України довідку про розмір грошового забезпечення посади, з якої звільнено заявника, враховуючи всі складові грошового забезпечення визначені частиною другою статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" станом на 01.02.2019; провести перерахунок пенсії, враховуючи всі складові грошового забезпечення визначені частиною другою статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" у повному обсязі.
Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві листом від 02.04.2019 №68507/02 повідомило позивача, що перерахунок пенсії з 01.01.2018 проведено на умовах, у порядку та розмірах передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103.
Вважаючи протиправними діями відповідача щодо здійснення перерахунку пенсії без урахування додаткових видів грошового забезпечення та виплати перерахованої пенсії поетапно позивач звернувся до суду.
Вирішуючи спір, суд виходить з такого.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб визначаються Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ.
Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до "Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (у редакції, чинній на час здійснення перерахунку): пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України (пункт 1); Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії (абзац другий пункту 2); на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п'ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України (абзаци перший, одинадцятий пункту 3); перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі (пункт 4); під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням (абзац перший пункту 5).
Отже, підставою для перерахунку пенсії органом Пенсійного фонду України є довідка відповідного органу, в якій визначені складові для врахування під час перерахунку пенсії (наприклад, постанова Верховного Суду від 17.10.2018 справа №711/10648/16).
Судом установлено, що для перерахунку пенсії позивачу Фінансово-економічним управлінням Служби безпеки України видано довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії від 06.04.2018 №21/3/2-133м/4364, в якій вказано посадовий оклад - 9.300,00 грн.; оклад за військовим званням (полковник) - 1.480,00; надбавка за вислугу років (50 %) - 5.390,00 грн., усього - 16.170,00 грн. Додаткових видів грошового забезпечення довідка не містить.
Оскільки під час перерахунку пенсії відповідачем враховано всі складові, зазначені у довідці Фінансово-економічного управління Служби безпеки України від 06.04.2018 №21/3/2-133м/4364, суд дійшов висновку про необґрунтованість вимог про зобов'язання Головного управління Пенсійного Фонду України у м. Києві здійснити заходи передбачені Постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2018, якою затверджено порядок проведення перерахунку та виплати пенсії, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 виходячи зі складу грошового забезпечення визначеного частиною 2 статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року №2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" відповідної посади, враховуючи посадовий оклад, оклад за військове звання, надбавку за вислугу років надбавку за службу в умовах режимних обмежень, надбавку за особливості проходження військової служби, премію, станом на 01 квітня 2018 року, починаючи з 01.04.2018 з урахуванням виплаченого.
Водночас суд зазначає, що Верховний Суд в постанові від 17.12.2019 в зразковій справі №160/8324/19 зазначив, що оскільки рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 "Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, яке набрало законної сили 05.03.2019, у військовослужбовця виникає право на перерахунок пенсії з 01.04.2019 на підставі довідки, надісланої компетентним органом до органу Пенсійного фонду України, з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Щодо вимоги позивача про зобов'язання Головного управління Пенсійного Фонду України у м. Києві здійснити заходи передбачені Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2018 №45, щодо виплати пенсії ОСОБА_1 загальною сумою (виключаючи поетапність виплат перерахованої пенсії), то суд виходить з наступного.
Згідно з розрахунком пенсії за вислугу років на 01.01.2018 ОСОБА_1 пенсія призначена з 16.01.2002 виходячи з грошового забезпечення: посадовий оклад - 9.300,00 грн., оклад за військове звання - 1.480,00 грн., процентна надбавка за вислугу років 50% - 5.390,00 грн. Основний розмір пенсії 70% грошового забезпечення (вислуга років 33) у розмірі 11.319,00 грн., з урахуванням попередньої суми пенсії 7.837,67 грн. та підвищення 1.740,67 грн. (50% від 3481,33 грн.).
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 встановлювалось, що виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 01.01.2018 у таких розмірах: з 01.01.2018 - 50 відсотків; з 01.01.2019 по 31.12.2019 - 75 відсотків; з 01.01.2020 - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.
Судом установлено, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 та постановою Верховного суду від 12.11.2019 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 "Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18 набрало законної сили 05.03.2019.
Отже, в зв'язку зі скасуванням пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, яким встановлювалась виплата пенсії у відсотковому відношенні, з 05.03.2019 перерахована пенсія позивачу підлягає виплаті у розмірі 100 % нарахованої пенсії.
З огляду на встановлені обставини, суд доходить висновку, що виплата підвищень пенсії у розмірі 50% здійснювалась на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103, тому вимога про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві виплачувати 100% суми підвищення пенсії підлягає задоволенню в частині зобов'язання виплачувати 100 % перерахованої пенсії з 05.03.2019 (наприклад, постанова Верховного Суду від 09.04.2020 справа 640/19928/18).
Позивачем заявлено вимогу про виплату перерахованої пенсії загальною сумою, виключаючи поетапність виплат.
На думку суд вказана вимога задоволенню не підлягає, оскільки є способом виконання рішення суду в частині виплати перерахованої суми, тому контроль за виконання рішення суду в цій частині може бути здійснений державною виконавчою службою після набрання рішенням суду законної сили.
Відповідно до частини першої статті 372 КАС України в разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні. Так само на відповідних суб'єктів владних повноважень можуть бути покладені обов'язки щодо забезпечення виконання рішення.
У даному випадку, суд не вбачає підстав для встановлення такого способу виконання рішення.
Крім того, "Порядком погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №649 визначено механізм погашення заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування (перерахунку) пенсійних виплат на виконання судових рішень, за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті Пенсійному фонду України на цю мету.
Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 02.03.2020 в адміністративній справі №640/5248/19 за позовом особи до Кабінету Міністрів України про визнання протиправною та скасування постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №649, якою затверджено "Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду" зупинено рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.11.2019, яким визнано протиправним та скасовано "Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №649.
Щодо строків звернення до суду, то Верховний Суд в складі колегії Касаційного адміністративного суду в рішенні від 15.02.2018 у зразковій справі 820/6514/17 дійшов висновку, що право на перерахунок пенсії не може бути обмежений будь-яким строком.
Відповідно до частини третьої статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Як убачається з матеріалів справи, позивачем сплачено судовий збір у розмірі 768,40 грн. (квитанція від 05.04.2019 №3). Оскільки, позов задоволено частково, то з урахуванням задоволених вимог на користь позивача слід присудити судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 300,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві.
Керуючись статтею 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити частково.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві виплатити ОСОБА_1 перераховану пенсію з урахуванням раніше сплачених сум у розмірі 100 відсотків підвищення перерахованої пенсії, починаючи з 05 березня 2019 року з урахуванням раніше сплачених сум.
У задоволенні решти позову відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 300,00 грн. (триста гривень 00 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві.
Позивач - ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ).
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (ідентифікаційний код 42098368, місцезнаходження: 04053, місто Київ, вулиця Бульварно-Кудрявська, будинок 16).
Відповідно до статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Згідно зі статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Підпунктом 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" (зі змінами згідно з Законом України від 03 жовтня 2017 року №2147-VIII) Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя В.А. Донець