справа № 166/501/20
провадження № 3/166/269/20
ст. КУпАП 44-3
іменем України
03 червня 2020 року смт. Ратн
Суддя Ратнівського районного суду Волинської області Свистун О.М., з участю особи, яка притягується до адмінвідповідальності, ОСОБА_1 , розглянувши матеріали справи, які надійшли з Ковельського відділу поліції ГУНП у Волинській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , непрацюючого,
за ст.44-3 КУпАП,
встановив :
Згідно із протоколом про адмінправопорушення АПР 18 №451103 від 22 квітня 2020 року ОСОБА_1 звинувачується у тому, що він 19 квітня 2020 року о 23 год 00 хв, в с.Доманове Ратнівського району Волинської області, будучи особою, яка здійснила перетин державного кордону в пункті пропуску «Доманове» Ратнівського району Волиинської області, відмовився від обов'язкової госпіталізації до обсервації (ізолятора) за адресою: в м.Ковель, вул.Володимирська, 137 Волинської області, чим порушив вимоги п.5 Постанови КМУ№211 від 11 березня 2020 року "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID 19".
Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ст.44-3 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 вину не визнав. Пояснив, що 19 квітня 2020 року він дійсно повертався з Республіки Білорусь та перетнув кордон в ПП "Доманове". Безпосередньо в пункті пропуску через державний кордон працівники поліції записали його анкетні дані та місце проживання. Зазначив, що будь-яких зобов'язань про самоізоляцію чи обов'язкову обсервацію не підписував, порядку та умов обсервації йому не роз'яснювали. Після перетину кордону з метою запобігання захворюванню членами його сім'ї він добровільно перебував в умовах самоізоляції, про що повідомив чергового місцевого відділу поліції за номером "102".
За правилами ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають істотне значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст.44-3 КУпАП адміністративно-караним є порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України "Про захист населення від інфекційних хвороб", іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами.
Згідно з пунктом 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 року №211 "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2" (в редакції від 08 квітня 2020 року) обов'язковій госпіталізації до обсерваторів (ізоляторів), які визначаються обласними, Київською міською державними адміністраціями, підлягають, зокрема особи, які здійснюють перетин державного кордону (крім осіб, які є працівниками дипломатичних представництв та консульських установ іноземних держав, представництв офіційних міжнародних місій, організацій, акредитованих в Україні, та членів їх сімей, водіїв та членів екіпажу вантажних транспортних засобів, членів екіпажів повітряних і морських, річкових суден, членів поїзних і локомотивних бригад, якщо немає підстав вважати, що вони були в контакті із хворою на COVID-19 особою). Обов'язкова госпіталізація таких осіб до обсерваторів (ізоляторів) проводиться у порядку, визначеному цією постановою.
Порядок проведення обов'язкової госпіталізації осіб, які здійснюють перетин державного кордону, до обсерваторів (ізоляторів) (далі - Порядок) затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 08.04.2020 №262 та є додатком до постанови Кабінету Міністрів України № 211 від 11.03.2020.
Пунктом 3 Порядку передбачено, що керівники обласних, Київської міської держадміністрацій: визначають перелік спеціалізованих закладів для організації обсервації (ізоляції) та надсилають його до штабу з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації відповідної адміністративно-територіальної одиниці; забезпечують чергування біля пунктів пропуску через державний кордон бригад екстреної (швидкої) медичної допомоги під час направлення осіб на обсервацію (ізоляцію); визначають обсяги витрат, які необхідні для забезпечення транспортування осіб до місць обсервації (ізоляції) та укладають відповідні договори з постачальниками послуг; забезпечують організацію харчування, яке здійснюється за рахунок коштів осіб, які перебувають в обсерваторах (ізоляторах); забезпечують організацію медичного (дистанційного) супроводу осіб у місцях обсервації (ізоляції), надання їм медичної допомоги та видачі листків непрацездатності у разі потреби.
Відповідно до п.5 Порядку керівник робіт з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації відповідної адміністративно-територіальної одиниці своїм рішенням визначає уповноважених осіб, відповідальних за організацію процесу госпіталізації осіб до обсерваторів (ізоляторів) після того, як особи залишили територію пункту пропуску через державний кордон.
Розпорядженням керівника робіт з ліквідації наслідків медико-біологічної надзвичайної ситуації природного характеру регіонального рівня, пов'язаної із поширенням короновірусної хвороби COVID-19 на території Волинської області №25 від 14.04.2020 затверджено форму інформованої добровільної згоди особи, яка здійснює перетин державного кордону, на обов'язкову госпіталізацію до обсерваторів (ізоляторів).
Як вбачається із копії паспорта ОСОБА_1 дійсно перетнув державний кордон України в ПП "Доманове" 19 квітня 2020 року, однак в матеріалах справи відсутні докази, які б підтверджували, що останньому було належним чином роз'яснено порядок обов'язкової госпіталізації до обсерваторів (ізоляторів), запропоновано спеціалізований заклад для проведення обсервації (ізоляції), а також те, що він підписав або відмовився від підписання інформованої добровільної згоди особи на проведення обов'язкової госпіталізації до обсерваторів (ізоляторів).
Відповідно до положень ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно із ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Статтею 7 КУпАП визначено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Згідно з положеннями ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 КУпАП.
Шляхом аналізу ст.ст.254, 255 КУпАП установлено, що протокол про адміністративне правопорушення - офіційний документ, відповідним чином оформлений уповноваженою особою про вчинення діяння (діянь), яке (які) містить ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого КУпАП
З наведеного вбачається, що протокол про адміністративне правопорушення є не тільки одним із джерел доказів у справі, але й актом обвинувачення у вчиненні конкретного адміністративного правопорушення. Проте сам по собі протокол про адмінправопорушення без взаємозв'язку із іншими доказами не є достатньою підставою для притягнення особи до відповідальності.
Оскільки матеріали справи не містять доказів того, що ОСОБА_1 було належним чином роз'яснено порядок обов'язкової госпіталізації до обсерваторів (ізоляторів), запропоновано спеціалізований заклад для проведення обсервації (ізоляції), останній підписав чи відмовився від підписання інформованої добровільної згоди особи на проведення обов'язкової госпіталізації до обсерваторів (ізоляторів), суд вважає, що в матеріалах справи відсутні достатні докази, які б беззаперечно свідчили про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ст.44-3 КУпАП.
Згідно з п.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, якщо у діях особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, відсутні подія і склад адміністративного правопорушення.
Таким чином, суд дійшов висновку, що справу про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст.44-3 КУпАП слід провадженням закрити за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Керуючись п.1 ст.247, ст.284, 285 КУпАП,
ухвалив:
Провадження в справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст.44-3 КУпАП закрити на підставі п.1 ст.247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в його діях складу даного адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду через Ратнівський районний суд Волинської області протягом десяти днів з дня її винесення. Суддя Ратнівського
районного суду О.М.Свистун