Ухвала від 02.07.2020 по справі 580/1957/20

УХВАЛА

про зупинення провадження в адміністративній справі

02 липня 2020 року Справа № 580/1957/20

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд одноособово у складі головуючого судді Бабич А.М., розглядаючи правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом, поданим адвокатом Ковтуном Ю.О. від імені ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,

УСТАНОВИВ:

05.06.2020 адвокат Ковтун Ю.О. подав у Черкаський окружний адміністративний суд від імені ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі - позивач) позов до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) (далі - відповідач) про:

визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо нескладення нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу станом на 05.03.2019 за формою, передбаченою додатком 2 до постанови КМУ від 13.02.2008 №45, з урахуванням змін, передбачених Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, постанов КМУ від 30.08.2017 №704 та від 21.02.2018 №103, а також не направлення такої довідки ГУ ПФУ в Черкаській області;

зобов'язання відповідача підготувати та надати ГУ ПФУ в Черкаській області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії позивачу станом на 05.03.2019 відповідно до ст.ст.43, 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, ст.9 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” постанови КМУ від 30.08.2017 №704 із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, пільги, підвищення) та премії для здійснення обчислення та перерахунку пенсії позивача з 01.04.2019.

Ухвалою суду від 10.06.2020 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати на виконання ст.12 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) за правилами спрощеного позовного провадження. Також встановлено відповідачу строк, тривалістю десять днів з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі, для надання відзиву на позовну заяву та доказів, повідомлено про строки для надання клопотань про розгляд справи з викликом у судове засідання.

23.06.2020 відповідач подав суду відзив на позов, в якому просив відмовити у задоволенні позову, а також зупинити провадження у справі до набрання законної сили рішенням Верховного Суду в зразковій адміністративній справі №160/8324/19 (провадження №Пз/9901/20/19) у подібних правовідносинах (далі - Клопотання).

Оскільки сторони клопотань про розгляд справи з їх повідомленням (викликом у судове засідання) або заперечень на розгляд справи саме у спрощеному провадженні суду не надали, зважаючи на відсутність необхідності призначити в справі експертизу або викликати для допиту свідків, суд вирішив розгляд справи здійснювати у спрощеному провадженні без проведення судового засідання та їх виклику (у письмовому провадженні).

Вирішуючи питання можливості вирішити спір, суд дійшов висновку зупинити провадження з огляду на таке.

Суд з'ясував наявність розгляду Верховним Судом зразкової справи щодо подібних правовідносин, у зв'язку з чим ця справа відповідає ознакам типової.

Так, ухвалою від 18.11.2019 Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у справі №160/8324/18 відкрив провадження у зразковій адміністративній справі за позовом до Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України про:

визнання протиправними дій Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо відмови у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон №2262-ХІІ), положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” (далі - постанова №704), із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру його пенсії;

зобов'язання Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки підготувати та надати до ГУ ПФУ нову довідку про розмір грошового забезпечення, станом на 05.03.2019, у відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” та з врахуванням положень постанови №704, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру його пенсії.

В ухвалі від 18.11.2019 вказаного Суду зазначено, що позовні вимоги обґрунтовані тим, що у зв'язку із набранням законної сили 05.03.2019 судовим рішенням у справі №826/3858/18, яким було визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Порядок №45), зокрема щодо переліку видів грошового забезпечення, що обов'язково повинні включатися до довідки про розмір грошового забезпечення позивача (військового пенсіонера) та, які в подальшому повинні враховуватися пенсійним органом під час обчислення пенсії та під час проведення її перерахунку, а також щодо форми цієї довідки, відповідач повинен керуватись актами вищої юридичної сили, а саме положеннями статей 43 та 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-XII, які визначають перелік таких видів грошового забезпечення (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин). Відтак відмова у підготовці та надані оновленої довідки про розмір грошового забезпечені позивача станом на 05.03.2019 є протиправною.

Розглянувши матеріали типових справ у поєднанні зі справою, за якою надійшло подання про її розгляд, як зразкової, Верховний Суд дійшов висновку, що ці справи відповідають ознакам типових, визначених п.21 ч.1 ст.4 КАС України, оскільки:

позивачами у них є особи, які отримують пенсію відповідно до Закону № 2262-ХІІ;

відповідачем у них є один і той самий суб'єкт владних повноважень (орган, уповноважений видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії);

спір виник з аналогічних підстав у відносинах, що регулюються одними нормами права (у зв'язку із відмовою уповноваженим органом підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 із зазначенням відомостей про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії;

позивачі заявили аналогічні позовні вимоги (по-різному висловлені, але однакові по суті: визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу у підготовці та наданні до територіального пенсійного орану оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, положень постанови № 704, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру пенсії та зобов'язання відповідача підготувати та надати до територіального органу Пенсійного фонду України таку довідку, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, статті 9 Закону №2011-XII та з врахуванням положень постанови №704.

Відповідно до п.21 ч.1 ст.4 КАС України типові адміністративні справи - адміністративні справи, відповідачем у яких є один і той самий суб'єкт владних повноважень (його відокремлені структурні підрозділи), спір у яких виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права, та у яких позивачами заявлено аналогічні вимоги.

У цій справі та у справі №160/8324/18 відповідачем є подібний суб'єкт владних повноважень, спір виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються тими ж нормами права, позивачами заявлено подібні вимоги.

Правові наслідки судового рішення, ухваленого у зразковій справі передбачені ч.3 ст.291 КАС України. Зокрема, при ухваленні рішення у типовій справі, що відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

В результаті розгляду вказаної зразкової справи Верховний Суд прийняв рішення від 17.12.2019. Однак воно не набрало законної сили у зв'язку з оскарженням його до Великої Палати Верховного Суду.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення Верховного Суду, якщо його не скасовано, набирає законної сили після набрання законної сили рішенням Великої Палати Верховного Суду за наслідками апеляційного перегляду.

Отже, до часу набрання законної сили рішенням Верховного Суду від 17.12.2019 у зразковій справі, повно та об'єктивно вирішити вказаний спір з дотриманням принципу верховенства права неможливо.

Пунктом 9 ч.2 ст.236 КАС України встановлено право суду зупинити провадження у справі у разі розгляду типової справи і оприлюднення повідомлення Верховного Суду про відкриття провадження у зразковій справі до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі.

Тому суд дійшов висновку задовольнити Клопотання відповідача та зупинити провадження у цій справі на вказаний період.

Керуючись ст.ст.2-16, 72-78, 236, 241-246, 255, 295 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

1. Задовольнити клопотання ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Зупинити провадження у справі №580/1957/20 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ГУ ПФУ в Черкаській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії до часу набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій адміністративній справі №160/8324/19 (провадження №Пз/9901/20/19).

2. Копію ухвали направити учасникам справи.

3. Ухвала набирає законної сили з моменту підписання та може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом 15 днів з моменту її складення до Шостого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції. Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), зазначений строк продовжується на строк дії такого карантину.

Суддя А.М. Бабич

Ухвала постановлена, складена у повному обсязі та підписана 02.07.2020.