Рішення від 26.06.2020 по справі 580/933/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 червня 2020 року справа № 580/933/20

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Руденко А.В., розглянувши у письмовому провадженні в спрощеному позовному провадженні без виклику сторін в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 як законного представника неповнолітньої дочки ОСОБА_2 до Чигиринського районного сектору Управління Державної міграційної служби України в Черкаській області та Управління Державної міграційної служби України в Черкаській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 як законний представник неповнолітньої дочки ОСОБА_2 з позовною заявою до Чигиринського районного сектору Управління Державної міграційної служби України в Черкаській області (вул. Богдана Хмельницького, 55, м. Чигирин, Черкаська область, 20900) та Управління Державної міграційної служби України в Черкаській області, в якій просить:

- визнати протиправною бездіяльність Чигиринського районного сектору Управління Державної міграційної служби України в Черкаській області та Управління Державної міграційної служби України в Черкаській області з відмови оформити і видати дочці позивача ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України у формі паспортної книжечки;

- зобов'язати Чигиринський районний сектор Управління Державної міграційної служби України в Черкаській області та Управління Державної міграційної служби України в Черкаській області оформити і видати дочці позивача ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України №2503-ХІІ від 26.06.1992, без засобів Єдиного державного демографічного реєстру.

Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що 12.02.2020 звернулась до Чигиринського районного сектору Управління Державної міграційної служби України в Черкаській області із заявою про видачу її дочці ОСОБА_2 паспорта громадянина України зразка 1994 року. Листом Управління Державної міграційної служби України в Черкаській області від 17.02.2020 було відмовлено у видачі такого паспорта. Позивач вважає вказану відмову протиправною та такою, що порушує права її неповнолітнього дочки ОСОБА_2 .

Відповідачі Управління Державної міграційної служби України в Черкаській області та Чигиринський районний сектор Управління Державної міграційної служби України проти позову заперечили. 30.04.2020 та 04.05.2020 надали відзиви на позовну заяву, в яких зазначили, що позивачем була подана заява у довільній формі та фактично надана Управлінню Державної міграційної служби України в Черкаській області, яке не є уповноваженим суб'єктом владних повноважень у безпосередньому оформленні та видачі паспорта, оскільки є територіальним органом Державної міграційної служби.

Чигиринський районний сектор Управління Державної міграційної служби України не міг вчинити жодну з дій відносно позивача, оскільки не було підстав для їх вчинення внаслідок того, що Чигиринським районним сектором Управління Державної міграційної служби України не було отримано звернення позивача від 12.02.2020.

Позивачем не було надано всіх необхідних документів, передбачених Розділом ІІІ Тимчасового порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України №456 від 06.06.2019.

Щодо посилань позивача на належність до православної релігії зазначили, що Законом України «Про Єдиний державний демографічний реєстр» та іншими законами у сфері міграції не передбачено жодних преференцій для релігійних громадян та зобов'язань у сповідуванні жодної з релігій, що в свою чергу, не уповноважує органи Державної міграційної служби закликати, примушувати, зобов'язувати або будь-яким іншим чином спонукати православних християн «поклонятись сатані шляхом прийняття паспорта з його символікою».

З вказаних підстав просили у задоволенні позову відмовити.

15.05.2020 позивач подала відповідь на відзив, в якій зазначила доводи, аналогічні викладеним у позовній заяві.

25.05.2020 відповідач Управління Державної міграційної служби України в Черкаській області подав заперечення на відповідь на відзив, в яких зазначив доводи, аналогічні викладеним у відзиві на позовну заяву.

Ухвалою суду від 06.04.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без виклику учасників справи.

Дослідивши доводи учасників справи, викладені у заявах по суті, подані письмові докази, суд встановив таке.

Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 24.01.2003 позивач ОСОБА_2 народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 , батько ОСОБА_3 , мати ОСОБА_1 .

У зв'язку з досягненням ОСОБА_2 шістнадцятирічного віку законний представник позивача Приходько Світлана Іванівна звернулась до Чигиринського районного сектора Управління Державної міграційної служби України в Черкаській області із заявою, в якій просила оформити і видати її дочці ОСОБА_2 паспорт громадянина України у формі книжечки на підставі Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України №2503-ХІІ від 26.06.1992. До заяви додала: дві фотокартки розміру 3,5 х 4,5; копію свідоцтва про народження ОСОБА_2 .

Листом Управління Державної міграційної служби України в Черкаській області №7101.6-1337/71.2-20 від 17.02.2020 позивачу було відмовлено у видачі неповнолітній дочці позивача паспорта громадянина України у формі книжечки з підстав відсутності рішення суду, яке зобов'язує видати такий паспорт неповнолітній дочці позивача.

Вважаючи відмову у видачі паспорта у формі книжечки протиправною, позивач звернулась до суду.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з наступного.

Статтею 5 Закону України "Про громадянство України" від 18.01.2001 № 2235-III (далі - Закон № 2235-III) визначено, що документом, що підтверджує громадянство України, є, зокрема, паспорт громадянина України.

Відповідно до статті 5 Закону № 2235-III постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-XII затверджено Положення про паспорт громадянина України та Положення про паспорт громадянина України для виїзду за кордон.

Згідно з пунктами 1, 3, 5, 8, 9-11 Положення про паспорт громадянина України, паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу власника та підтверджує громадянство України. Паспорт дійсний для укладання цивільно-правових угод, здійснення банківських операцій, оформлення доручень іншим особам для представництва перед третьою особою лише на території України, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України.

Бланки паспортів виготовляються у вигляді паспортної книжечки або паспортної картки за єдиними зразками, що затверджуються Кабінетом Міністрів України. Терміни впровадження паспортної картки визначаються Кабінетом Міністрів України у міру створення державної автоматизованої системи обліку населення.

Паспортна книжечка являє собою зшиту внакидку нитками обрізну книжечку розміром 88 х 125 мм, що складається з обкладинки та 16 сторінок. Усі сторінки книжечки пронумеровані і на кожній з них зображено Державний герб України і перфоровано серію та номер паспорта. Термін дії паспорта, виготовленого у вигляді паспортної книжечки, не обмежується.

Паспорт, виготовлений у вигляді паспортної картки (інформаційного листка), має розмір 80 х 60 мм. У інформаційний листок вклеюється фотокартка і вносяться відомості про його власника: прізвище, ім'я та по батькові, дата народження і особистий номер, а також дата видачі і код органу, що його видав. Інформаційний листок заклеюється плівкою з обох боків. Термін дії паспорта, виготовленого у вигляді паспортної картки, визначається Кабінетом Міністрів України.

Отже, чинним Положенням про паспорт громадянина України передбачено дві форми паспорта громадянина України: книжечка і картка.

Водночас, Законом України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" від 20.11.2012 року № 5492-VI (далі - Закон № 5492-VI) визначені правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного демографічного реєстру та видачі документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, а також права та обов'язки осіб, на ім'я яких видані такі документи.

Згідно зі статтею 13 Закону № 5492-VI, документи, оформлення яких передбачається цим Законом із застосуванням засобів Реєстру (далі - документи Реєстру), відповідно до їх функціонального призначення поділяються, зокрема, на паспорт громадянина України.

Відповідно до частин 2, 4, 6 статті 14 Закону № 5492-VI, документи залежно від змісту та обсягу інформації, яка вноситься до них, виготовляються у формі книжечки або картки, крім посвідчення на повернення в Україну, що виготовляється у формі буклету. Документи у формі книжечки на всіх паперових сторінках та на верхній частині обкладинки повинні мати серію та номер документа, виконані за технологією лазерної перфорації. Відцифрований образ обличчя особи в документах у формі книжечки розміщується на сторінці даних і виконується за технологією лазерного гравіювання та дублюється в центрі сторінки даних за технологією лазерної перфорації.

Отже, вказаним Законом також передбачена можливість видачі документа як у формі книжечки, так і у вигляді картки.

Таким чином, заявник, звернувшись до уповноваженого суб'єкта з відповідними документами, передбаченими вказаним Законом, має право на отримання документа у формі книжечки, зокрема, паспорта громадянина України.

Спір у цій справі виник у зв'язку з відмовою відповідача видати неповнолітній дочці законного представника позивача паспорт громадянина України у вигляді (формі) книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року №2503-XII.

З огляду на суб'єктний склад спірних правовідносин, зміст позовних вимог та підстави позову, а також правове регулювання спірних відносин, є достатні підстави вважати, що ця справа відповідає ознакам, викладеним у рішенні Великої Палати Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи Пз/9901/2/18 (№806/3265/17).

Так, 19 вересня 2018 року Великою Палатою Верховного Суду ухвалено рішення у зразковій справі №806/3265/17.

Велика Палата Верховного Суду, ухвалюючи вказане рішення, зазначила, що ознаками типової справи є:

позивач - фізична особа, який територіальним органом ДМС України відмовлено у видачі паспорту у формі книжечки, у відповідності до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року №2503-ХІІ;

відповідач - територіальні органи ДМС України;

предмет спору - вимоги щодо неправомірної відмови відповідача у видачі паспорта громадянина України у формі книжечки у зв'язку з ненаданням особою згоди на обробку персональних даних та зобов'язання відповідача видати позивачеві паспорт громадянина України у формі книжечки, у зв'язку з ненаданням особою згоди на обробку персональних даних, відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року №2503-ХІІ.

Відповідно до ч. 3 ст. 291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має врахувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Згідно із п. 21 ст. 4 КАС України типові адміністративні справи адміністративні справи, відповідачем у яких є один і той самий суб'єкт владних повноважень (його відокремлені структурні підрозділи), спір у яких виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права, та у яких позивачами заявленого аналогічні вимоги.

Таким чином, враховуючи предмет спору у цій справі та предмет спору у справі, яку розглянуто Верховним Судом як зразкову, суд дійшов висновку про те, що вказана справа є типовою справою по відношенню до справи №806/3265/17-а.

Отже, правові висновки Верховного Суду, які зроблені під час розгляду справи №806/3265/17-а, підлягають врахуванню під час розгляду цієї справи.

У зазначеному рішенні Велика Палата Верховного Суду констатувала, що норми Закону № 5492-VI, на відміну від норм Положення про паспорт, не тільки звужують, але фактично скасовують право громадянина на отримання паспорта у вигляді паспортної книжечки без безконтактного електронного носія персональних даних, який містить кодування його прізвища, імені та по батькові, та залишають тільки право на отримання паспорта громадянина України, який містить безконтактний електронний носій.

На переконання Великої Палати Верховного Суду це є безумовним порушенням вимог статті 22 Конституції України, яка забороняє при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Також такий підхід не відповідає вимогам якості закону (тобто, таке втручання не було "встановлене законом"), не є "необхідним у демократичному суспільстві". Зазначене допускає свавільне втручання у право на приватне життя у контексті неможливості реалізації права на власне ім'я, що становить порушення статті 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 року.

Як зазначено в постанові Великої Палати Верховного Суду від 19 вересня 2018 року, позбавлення особи можливості отримання паспорта у традиційній формі - у вигляді книжечки, і спричинені цим побоювання окремої суспільної групи, що отримання паспорта у вигляді ID-картки може спричинити шкоду приватному життю, становить втручання держави, яке не є необхідним у демократичному суспільстві, і таке втручання є непропорційним цілям, які мали б бути досягнуті без покладення на особу такого особистого надмірного тягаря.

Оскільки, спірні правовідносини між сторонами виникли саме з приводу фактичної відмови відповідача у видачі позивачу паспорта громадянина України у формі "книжечки", з огляду на позицію відповідача про те, що видача паспорту можлива лише у формі ID-картки, враховуючи правові висновки Верховного Суду, які викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи, суд дійшов висновку щодо наявності у позивача права на отримання паспорту у формі "книжечки".

Таким чином, суд дійшов висновку визнати протиправною відмову Управління Державної міграційної служби України в Черкаській області в оформленні та видачі неповнолітній дочці позивача паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжечки, що викладена в листі №7101.6-1337/71.2-20 від 17.02.2020.

Згідно пункту 4 частини 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Вирішуючи питання щодо належного способу захисту порушеного права позивача суд виходить з наступного.

Пунктом 3 Постанови №302 визначено, що Державна міграційна служба до законодавчого врегулювання питання завершення оформлення та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року здійснює оформлення та видачу таких паспортів у порядку, встановленому Міністерством внутрішніх справ, громадянам України, щодо яких прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов'язання Державної міграційної служби оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року.

Пунктом 3 Положення про Чигиринський районний сектор Управління Державної міграційної служби України в Черкаській області, затвердженого наказом Управління Державної міграційної служби України в Черкаській області №58 від 08.07.2015 (у редакції наказу №75 від 18.12.2018), визначено, що Сектор є територіальним підрозділом Управління та знаходиться у його підпорядкуванні.

Відповідно до підпункту 7 пункту 5 Положення про Чигиринський районний сектор Управління Державної міграційної служби України в Черкаській області, затвердженого наказом Управління Державної міграційної служби України в Черкаській області №58 від 08.07.2015 (у редакції наказу №75 від 18.12.2018), Сектор відповідно до покладених на нього завдань здійснює оформлення і видачу громадянам України, які постійно проживають в Україні, документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство.

Таким чином, згідно вказаного Положення, відповідач Чигиринський районний сектор Управління Державної міграційної служби України в Черкаській області наділений повноваженнями щодо оформлення і видачі громадянам України документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство.

Підпунктом 14 пункту 4 Положення про Управління Державної міграційної служби України в Черкаській області, затвердженого наказом Державної міграційної служби України №28 від 18.07.2011 (в редакції наказу Державної міграційної служби України №79 від 20.04.2020), визначено, що Управління відповідно до покладених на нього завдань здійснює оформлення і видачу громадянам України документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство.

Згідно підпункту 14 пункту 4 Положення про Управління Державної міграційної служби України в Черкаській області, затвердженого наказом Державної міграційної служби України №28 від 18.07.2011 (у редакції наказу Державної міграційної служби України №79 від 20.04.2020), Управління здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні підрозділи, які є структурними підрозділами Управління.

Таким чином, відповідно до вказаного Положення відповідач Управління Державної міграційної служби України в Черкаській області наділений повноваженнями щодо оформлення і видачі громадянам України документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство як безпосередньо через Управління, так і через утворені в установленому порядку територіальні підрозділи, зокрема, через Чигиринський районний сектор Управління Державної міграційної служби України в Черкаській області.

Отже, належним способом захисту порушеного права позивача є зобов'язання Управління Державної міграційної служби України в Черкаській області в особі Чигиринського районного сектору Управління Державної міграційної служби України в Черкаській області оформити та видати позивачу паспорт громадянина України зразка 1994 року у формі книжечки.

Враховуючи викладене, суд відхиляє доводи відповідачів, що подана позивачем заява була фактично надана Управлінню Державної міграційної служби України в Черкаській області, яке не є уповноваженим суб'єктом владних повноважень у безпосередньому оформленні та видачі паспорта, оскільки є територіальним органом Державної міграційної служби.

Згідно частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатись на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних причин.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а вимоги такими, які підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною відмову Управління Державної міграційної служби України в Черкаській області (бул. Шевченка, 117, м. Черкаси, 18002, код ЄДРПОУ 37852733) в оформленні та видачі ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ) ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжечки, викладену в листі №7101.6-1337/71.2-20 від 17.02.2020.

Зобов'язати Управління Державної міграційної служби України в Черкаській області в особі Чигиринського районного сектору Управління Державної міграційної служби України в Черкаській області (бул. Шевченка, 117, м. Черкаси, 18002, код ЄДРПОУ 37852733) оформити та видати ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ) ІНФОРМАЦІЯ_1 паспорт громадянина України зразка 1994 року у формі книжечки.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня закінчення карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, у зв'язку з епідемією коронавірусу.

Головуючий суддя А.В. Руденко