Рішення від 24.06.2020 по справі 701/230/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 червня 2020 року справа № 701/230/20

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Руденко А.В., розглянувши у письмовому провадженні в спрощеному позовному провадженні без виклику сторін в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання дій протиправними та стягнення недоплаченої суми пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

10.03.2020 до Маньківського районного суду Черкаської області звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, в якій просить визнати дії відповідача з приводу зменшення розміру пенсії та відмови в її доплаті неправомірними, як порушенням права та отримання повної суми перерахунку пенсії та стягнути з відповідача недоплачену суму пенсії за останні 24 місяці у сумі 27 870 грн. 48 коп.

Ухвалою судді Маньківського районного суду Черкаської області Костенко А.І. від 11.03.2020 позовну заяву ОСОБА_1 передано на розгляд до Черкаського окружного адміністративного суду.

01.04.2020 справа надійшла до Черкаського окружного адміністративного суду та передана на розгляд судді Руденко А.В., шляхом автоматизованого розподілу.

Ухвалою суду від 06.04.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.

Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Відповідач при здійсненні перерахунку та виплати позивачу пенсії з 01.01.2018 застосував положення постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» в частині її поетапної виплати в розмірі 50% суми її підвищення в 2018 році та 75% - в 2019 році. Позивач звернувся до відповідача із заявою щодо проведення перерахунку та виплати йому недоплаченої суми пенсії. Відповідач листом №80/Л-10 від 28.01.2020 відмовив позивачу у перерахунку та виплаті пенсії у розмірі 100% суми її підвищення. Позивач вважає вказану відмову протиправною та такою, що порушує його право на отримання всієї суми підвищеної пенсії.

Відповідач проти позову заперечив. 17.04.2020 надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що виплата позивачу перерахованої пенсії здійснюється відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», і у зв'язку з її прийняттям не відбулось звуження існуючих прав позивача, оскільки вказаною постановою визначений лише порядок виплати перерахованих пенсій. Скасування з 05.03.2019 в судовому порядку пунктів 1, 2 постанови №103 від 21.02.2018 не впливає на розгляд справи, оскільки алгоритм дій головного управління під час проведення перерахунку та виплати пенсії позивачу з 01.01.2018 та з 01.01.2019 був передбачений чинним на той час пп. 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103. На виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019, зміни до постанови №103 Кабінетом Міністрів України не вносились. Крім цього, Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову №804 від 14.08.2019 «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», якою встановлено, що виплата пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 01.03.2018 та перерахованих з 01.01.2018, здійснюються у 2019 році в розмірі 75% від суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018. Щодо вимоги про стягнення не виплаченої суми пенсії зазначив, що визнання розміру пенсії, яка підлягає доплаті відноситься до дискреційних повноважень відповідача, і позивач не наділений повноваженнями самостійно здійснювати розрахунок та визначати її розмір. З вказаних підстав просив у задоволенні позову відмовити.

Дослідивши доводи сторін, викладені у заявах по суті, подані письмові докази, суд встановив таке.

Позивач ОСОБА_1 є пенсіонером та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що підтверджується копією посвідчення НОМЕР_2 від 26.07.2010.

Відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 та після перерахунку здійснює її виплату у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», зокрема, в 2018 році виплачувалось 50% суми підвищення пенсії, а в 2019 році - 75% суми підвищення пенсії.

08.01.2020 позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив виплатити йому заборгованості по пенсії у сумі 27 870 грн. 48 коп.

Відповідач листом №80/Л-10 від 28.01.2020 відмовив позивачу у перерахунку та виплаті 100% суми підвищення до пенсії, з тих підстав, що після скасування рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019, постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 в період з 05.03.2019 по 14.08.2019 нормативно-правових актів щодо проведення перерахунку та виплати перерахованих пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Кабінетом Міністрів України не приймалось. В подальшому Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову №804 від 14.08.2019 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», якою встановлено, що виплата перерахованих з 01.01.2018 пенсій в 2019 році здійснюється в розмірі 75% суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018.

Не погоджуючись з відмовою у виплаті пенсії, позивач звернувся до суду.

Відносини, які виникли між позивачем та відповідачем, регулюються Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ (у подальшому - Закон №2262).

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", 21 лютого 2018 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова №103).

Пунктом 1 Постанови №103 визначено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом №2262-ХІІ до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. N 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Відповідно до пункту 2 Постанови №103 виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 01.01.2018 у таких розмірах: з 1 січня 2018 року - 50 відсотків; з 01.01.2019 по 31.12.2019 - 75 відсотків; з 01.01.2020 - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.

Судом встановлено, що відповідач у 2018 році здійснив перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 та у 2018 році здійснював виплату перерахованої пенсії з врахуванням 50% від суми підвищення та у розмірі 75% - в 2019 році.

Пункти 1 та 2 Постанови №103 були оскаржені до суду.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 у справі №826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".

У зв'язку із скасуванням пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України №103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі №2826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасовано.

Отже, з 05.03.2019 перехована пенсія підлягала виплаті позивачу у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії.

Враховуючи викладене, відповідач, виплачуючи з 05.03.2019 перераховану пенсію позивача у розмірі 75% суми підвищення діяв, протиправно.

Разом з цим, 04.09.2019 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України №804 від 14.08.2019 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», згідно якої виплата пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 1 січня 2018 р. з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року.

Вказана постанова Кабінету Міністрів України №804 від 14.08.2019 є чинною, тому підлягає обов'язковому застосуванню.

Враховуючи викладене, перехована пенсія підлягала виплаті позивачу у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії за період з 05.03.2019 по 03.09.2019.

Щодо вимоги позивача про стягнення з відповідача недоплаченої суми пенсії у сумі 27 870 грн. 48 коп. суд зазначає таке.

Згідно статті 63 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-ХІІ від 28.02.1991 фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного і місцевого бюджетів та інших джерел, не заборонених законодавством.

Згідно висновків Конституційного Суду України, викладених в рішенні №3-рп/2012 від 25.01.2012, нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, якими регулюються бюджетні відносини, зокрема питання соціального захисту за рахунок коштів Державного бюджету України, є складовою бюджетного законодавства відповідно до пункту 5 частини першої статті 4 Бюджетного кодексу України.

Пунктом 3 резолютивної частини рішення Конституційного Суду України №3-рп/2012 від 25.01.2012 визначено, що в аспекті конституційного подання положення частини другої статті 95, частини другої статті 124, частини першої статті 129 Конституції України, пункту 5 частини першої статті 4 Бюджетного кодексу України та пункту 2 частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України в системному зв'язку з положеннями статті 6, частини другої статті 19, частини першої статті 117 Конституції України треба розуміти так, що суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції‚ на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.

Таким чином, постанови Кабінету Міністрів України, які врегульовують питання виплати пенсій за рахунок Державного бюджету підлягають обов'язковому застосуванню органами Пенсійного фонду України при виплаті пенсій.

Постановою Кабінету Міністрів України №649 від 22.08.2018 затверджений Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду. (далі - Порядок №649).

Згідно пункту 1 Порядку №649 цей Порядок визначає механізм погашення заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування (перерахунку) пенсійних виплат на виконання судових рішень, за рахунок коштів, передбачених у Державному бюджеті Пенсійному фонду України на цю мету.

Згідно пункту 10 Порядку №649 виділення коштів для виплати здійснюється Пенсійним фондом України в межах наявних бюджетних призначень Пенсійному фонду України на цю мету шляхом перерахування коштів боржнику.

Таким чином, порядок погашення заборгованості з виплати недоплаченої різниці між перерахованою пенсією позивача та фактично отриманою, яка виникла після перерахунку пенсії, врегульований Порядком погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №649 від 22.08.2018.

Вказаний порядок є чинним і підлягає застосуванню при виплаті заборгованості, яка утворилась внаслідок перерахунку пенсій за рішенням суду, тому вимога про стягнення з відповідача недоплаченої суми пенсії у сумі 27 870 грн. 48 коп. є необгрунтованою та задоволенню не підлягає.

Згідно частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Керуючись статтями 241-245, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (вул. Смілянська, 23, м. Черкаси, 18000; код ЄДРПОУ 21366538) щодо виплати перерахованої з 01.01.2018 пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) у розмірі 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, за період з 05.03.2019 по 03.09.2019.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (вул. Смілянська, 23, м. Черкаси, 18000; код ЄДРПОУ 21366538) здійснити виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 01.03.2018, та перерахованої з 01.01.2018 з урахуванням грошового забезпечення, визначеного станом на 01.03.2018 постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" у розмірі 100% суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018, з врахуванням виплачених сум, за період 05.03.2019 по 03.09.2019.

В решті позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня закінчення карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, у зв'язку з епідемією коронавірусу.

Головуючий суддя А.В. Руденко