Рішення від 01.07.2020 по справі 520/4250/2020

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 липня 2020 р. № 520/4250/2020

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Мар'єнко Л.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Зачепилівської районної адміністрації у Харківській області про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Харківського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Зачепилівської районної адміністрації у Харківській області, в якому просить суд зобов'язати Управління праці та соціального розвитку населення Красноградської РДА призначити державну соціальну допомогу по втраті годувальника ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 РНОКПП НОМЕР_1 який є інвалідом дитинства третьої групи відповідно до довідки ЗАК НОМЕР_2 027691 від 12.12.1985 року., з моменту звернення.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що бездіяльність відповідача щодо не призначення йому допомоги по втраті годувальника, як інваліду ІІІ групи є протиправною та такою, що порушує його право на державну допомогу.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 30.04.2020 року відкрито спрощене позовне провадження у даній справі.

Копія ухвали про відкриття спрощеного позовного провадження у справі надіслана учасникам справи та була отримана останніми, що підтверджується повідомленням пошти про вручення поштового відправлення.

Від представника відповідача - Мартиненко Т., через канцелярію суду, надійшов письмовий відзив в якому представник відповідача проти задоволення позову заперечував з підстав вказаних в ньому.

Відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Суд зазначає, що Постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 року №211 “Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19” установлено з 12.03.2020 до 24.04.2020 на усій території України карантин.

На засіданні Кабінету Міністрів України 04 травня 2020 року карантин продовжено до 22 травня 2020 року.

На засіданні Кабінету Міністрів України 20 травня 2020 року карантин продовжено до 22 червня 2020 року.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17.06.2020 року №500 карантин продовжено до 31 липня 2020 року.

Відповідно до положень пункту 3 розділу VI “Прикінцеві положення” КАС України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 47, 79, 80, 114,122, 162, 163, 164, 165, 169, 177, 193, 261, 295, 304, 309, 329, 338, 342, 363 цього Кодексу, а також інші процесуальні строки щодо зміни предмета або підстави позову, збільшення або зменшення розміру позовних вимог, подання доказів, витребування доказів, забезпечення доказів, а також строки звернення до адміністративного суду, подання відзиву та відповіді на відзив, заперечення, пояснень третьої особи щодо позову або відзиву, залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви, пред'явлення зустрічного позову, розгляду адміністративної справи, апеляційного оскарження, розгляду апеляційної скарги, касаційного оскарження, розгляду касаційної скарги, подання заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами продовжуються на строк дії такого карантину.

Строк, який встановлює суд у своєму рішенні, не може бути меншим, ніж строк дії карантину, пов'язаного із запобіганням поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)”.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, суд встановив наступні обставини справи.

Судом також встановлено, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 отримує пенсію по інвалідності ІІІ групи з 23.12.1985 року.

Позивач звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Зачепилівської районної державної адміністрації Харківської області з заявою про призначення та виплату допомоги по втраті годувальника.

02.03.2020 року за № ОСОБА_2 -7 ОСОБА_1 управлінням надано роз'яснення, що він має право подати заяву, але для переведення особи з інвалідністю з дитинства з пенсії на державну соціальну допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю та дітям з інвалідністю" здійснюється з урахуванням суми виплаченої пенсії на підставі довідки-атестата про припинення раніше призначеної пенсії та виписки з акта огляду МСЕК, які вилучаються з пенсійної справи одержувача пенсії (а.с.7).

Не погодившись з бездіяльністю Управління праці та соціального захисту населення Зачепилівської районної державної адміністрації Харківської області, позивач звернувся до суду.

Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано наступні обставини справи та норми чинного законодавства.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правовідносини, що виникли між сторонами регулюються Законом України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю» і Порядком надання державної соціальної допомоги інвалідам з дитинства та дітям - інвалідам, затвердженого спільним наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України та міністерства охорони здоров'я України від 30.04.2002 №226/293/169.

Так, у відповідності до ст.8 Закону України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю», заява про призначення державної соціальної допомоги подається особою з інвалідністю з дитинства до управління праці та соціального захисту населення за місцем проживання.

Відповідно до Порядку надання державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, затвердженого наказом міністерства праці та соціальної політики України , міністерством фінансів України, міністерством охорони здоров'я України від 30.04.2002 року №226/293/169 (далі Порядку) особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, які мають одночасно право на державну соціальну допомогу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю», на пенсію та на державну соціальну допомогу згідно із Законом України «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію та особам з інвалідністю», призначається за вибором осіб з інвалідністю з дитинства (законних представників осіб з інвалідністю з дитинства, визнаних недієздатними, та дітей з інвалідністю) державна соціальна допомога відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю», або пенсія, або державна соціальна допомога згідно із Законом України «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю».

При цьому, якщо особа з інвалідністю з дитинства або дитина з інвалідністю має право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника (державну соціальну допомогу дитині померлого годувальника, передбачену Законом України «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю») і на державну соціальну допомогу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю», ці виплати призначаються одночасно.

Як встановлено судом, у відповідь на особисте звернення ОСОБА_1 від 27.02.2020 року щодо призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника відповідачем надано роз'яснення, що він має право подати заяву, але переведення особи з інвалідністю з дитинства з пенсії на пенсію по втраті годувальника відповідно до Закону України «Про державу соціальну допомогу особам з інвалідністю та дітям з інвалідністю» здійснюється з урахуванням суми виплаченої пенсії на підставі довідки-атестата про припинення раніше призначеної пенсії та виписки з акта огляду МСЕК, які вилучаються з пенсійної справи одержувача пенсії (відповідь додається).

Так як особи з інвалідністю з дитинства мають право на одночасне призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника і на державну соціальну допомогу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю» позивачу було запропоновано звернутись до Пенсійного фонду з заявою для переведення його з пенсії по інвалідності на пенсію по втраті годувальника для призначення допомоги як інваліду з дитинства.

Згідно даних Красноградського відділу обслуговування громадян (сервісного центру) управління обслуговування громадян головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 отримує пенсію по інвалідності ІІІ групи з 23.12.1985 року, Управлінням праці отримано поштою заяву позивача щодо призначення допомоги по втраті годувальника та копії документів (копія посвідчення, довідка про склад сім'ї, копія свідоцтва про смерть).

Відповідно до Порядку надання державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, затвердженого наказом міністерства праці та соціальної політики України, міністерством фінансів України, міністерством охорони здоров'я України від 30.04.2002 року №226/293/169 для отримання одночасно пенсії у зв'язку з втратою годувальника і державної соціальної допомоги відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю» ОСОБА_1 необхідно звернутися до органів Пенсійного фонду України з заявою та пакетом документів для призначення пенсії по втраті годувальника, а вже потім звернутись до Управління з заявою для призначення соціальної допомоги інвалідам з дитинства за формою, що затверджується наказом Мінпраці.

Крім того, у 2019 році в провадженні Харківського адміністративного суду перебувала адміністративна справа №520/9356/19 від 16.09.2019 року (головуючий суддя Бідонько А.В.) за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Зачепилівської районної державної адміністрації (далі Управління праці) про визнання незаконним та скасування акту індивідуальної дії та зобов'язання вчинити дії.

В зазначеному позові по справі №520/9356/19 ОСОБА_1 просив суд зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Зачепилівської РДА призначити державну соціальну допомогу інваліду з дитинства з моменту звернення.

Рішенням Харківського адміністративного суду від 21.10.2019 року №520/9356/19 вирішено відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Зачепилівської РДА.

Рішення набрало чинності.

Згідно ч.4 ст.78 КАС України - обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Враховуючи те, що позивачу рекомендовано звернутися до органів Пенсійного фонду України з заявою та пакетом документів для призначення пенсії по втраті годувальника, а вже потім звернутись до Управління праці з заявою для призначення соціальної допомоги інвалідам з дитинства і лише в цьому випадку позивач одночасно зможе отримувати пенсію по втраті годувальника і соціальну допомогу інвалідам з дитинства, суд приходить до висновку про відсутність порушень прав позивача з боку суб'єкта владних повноважень.

Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

За наведеного вище суд вважає, що заявлені позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до ст. 139 КАС України.

Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Зачепилівської районної державної адміністрації Харківської області про зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, з урахуванням ч.3 Розділу VІ Прикінцевих положень КАС України, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Мар'єнко Л.М.