Рішення від 01.07.2020 по справі 607/4205/20

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 607/4205/20

01 липня 2020 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:

головуючого судді Баранюка А.З.

за участю:

секретаря судового засідання Габрилецької С.Є.

представника відповідача: Обарінчук О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Тернопільської міської ради про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області із позовом до Виконавчого комітету Тернопільської міської ради (далі - відповідач), в якому просила:

- визнати протиправною відмову Виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 23.10.2019 у наданні ОСОБА_2 дозволу на від'єднання належної їй квартири АДРЕСА_1 від мереж централізованого опалення та влаштування у вказаній квартирі індивідуального (автономного) опалення;

- зобов'язати Виконавчий комітет Тернопільської міської ради видати ОСОБА_1 дозвіл на від'єднання належної їй квартири АДРЕСА_1 від мереж централізованого опалення та влаштування у вказаній квартирі індивідуального (автономного) опалення.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що листом №556/02 від 23.10.2019 відповідач відмовив позивачці у наданні дозволу на від'єднання її квартири АДРЕСА_1 від мереж централізованого опалення та влаштування у вказаній квартирі індивідуального (автономного) опалення у зв'язку із тим, що у вказаному будинку менше як половина квартир та нежитлових приміщень відокремлена від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання.

Проте, позивачка не погоджується із вказаним рішенням, оскільки за наявною у неї інформацією із 180 квартир її будинку лише 90 користуються послугами централізованого опалення.

Ухвалою судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 06.03.2020 справу №607/4205/20 передано на розгляд Тернопільського окружного адміністративного суду.

Дана справа надійшла на адресу Тернопільського окружного адміністративного суду 09.04.2020 та за результатами автоматизованого розподілу передана на розгляд судді Баранюку А.З.

Ухвалою судді 06.05.2020, після усунення недоліків позовної заяви, позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

Ухвалою суду від 04.06.2020 розгляд справи було відкладено.

16.06.2020 представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву, в якій вказав, що розглянувши у встановлений термін заяву позивачки, відповідач надав їй обґрунтовану та вмотивовану відмову від 23.10.2019 №556/02, оскільки у будинку за адресою АДРЕСА_2 менше як половина квартир та нежитлових приміщень відокремлена від мереж ЦО та ГВП, а тому відсутні правові підстави стосовно надання рекомендації щодо можливих варіантів відключення квартири від центрального опалення та гарячого водопостачання, і збору вихідних даних і технічних умов для виготовлення відповідної проектної документації.

Судове засідання 17.06.2020 не проводилося у зв'язку із перебуванням головуючого судді у відпустці.

Ухвалою суду від 23.06.2020 розгляд справи було відкладено.

В судове засідання позивачка не прибула, подала до суду клопотання про розгляд даної справи без її участі. Позовні вимоги підтримує, просить їх задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечила, просила суд відмовити в їх задоволенні.

Заслухавши в судовому засіданні пояснення представника відповідача, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступні обставини.

Судом встановлено, що 30.09.2019 позивачка звернулася до Тернопільської міської ради із заявою, в якій просила відокремити (відключити) від мереж ЦО та ГВП квартиру за адресою: вул.Пушкіна, 1/120 в 9 поверховій будівлі на 3 поверсі. В даній заяві проінформувала про намір влаштувати газове опалення.

Розглянувши вказану заяву відповідач листом від 23.10.2019 №556/02 повідомив позивачку про те, що на даний час відсутні правові підстави стосовно надання рекомендації щодо можливих варіантів відключення квартири від центрального опалення та гарячого водопостачання, і збору вихідних даних і технічних умов для виготовлення відповідної проектної документації, оскільки у будинку за адресою АДРЕСА_2 менше як половина квартир та нежитлових приміщень відокремлена від мереж ЦО та ГВП.

Не погодившись із вказаним рішенням позивачка звернулася до суду із відповідним позовом.

Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходить з того, що відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України № 2747-IV від 06.07.2005 (далі - КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Статтею 6 Закону України "Про теплопостачання" визначено, що державна політика у сфері теплопостачання базується на принципах забезпечення енергетичної безпеки держави; державного управління і регулювання відносин у сфері теплопостачання; оптимального поєднання систем централізованого та автономного теплопостачання відповідно до затверджених місцевими органами виконавчої влади схем теплопостачання з періодом перегляду п'ять років; державної підтримки та стимулювання у сфері теплопостачання; формування цінової та тарифної політики; пріоритетного розвитку застосування технології комбінованого виробництва теплової та електричної енергії (когенерації) та використання альтернативних джерел енергії, нетрадиційних і поновлювальних джерел енергії; забезпечення захисту прав та інтересів споживачів; взаємної відповідальності суб'єктів відносин у сфері теплопостачання за якісне постачання теплової енергії та своєчасну її оплату; періодичного перегляду, удосконалення та техніко-економічної оптимізації схем теплопостачання, затверджуваних місцевими органами виконавчої влади; додержання стандартів, правил і норм усіма суб'єктами відносин у сфері теплопостачання; забезпечення технологічної безпеки функціонування систем теплопостачання під час припинення газопостачання; створення умов для функціонування сфери теплопостачання на принципах самоокупності; сприяння розвитку конкурентних відносин на ринку теплової енергії; встановлення відповідальності суб'єктів теплопостачання за порушення законодавства у сфері теплопостачання; підвищення екологічної безпеки систем теплопостачання; створення умов для впровадження енергозберігаючих технологій; забезпечення комерційного обліку постачання теплової енергії.

Відповідно до статті 24 цього ж Закону споживач теплової енергії має право на: вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачальних організацій, якщо це можливо за існуючими технічними умовами; отримання інформації щодо якості теплопостачання, тарифів, цін, порядку оплати, режимів споживання теплової енергії; відшкодування згідно із законодавством збитків, заподіяних внаслідок порушення його прав, у разі виконання ним своїх зобов'язань відповідно до договору; приєднання до теплової мережі відповідно до нормативно-правових актів; отримання обсягів теплової енергії згідно з параметрами відповідно до договорів та стандартів; отримання перерахунку за спожиту теплову енергію з урахуванням здійсненого авансового платежу та показань вузлів обліку теплової енергії протягом місяця після закінчення опалювального періоду.

Питання відключення від мереж централізованого опалення регулюється, зокрема, Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 року №630, які з метою захисту прав усіх мешканців багатоквартирних будинків передбачають відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води не окремих квартир багатоквартирного будинку з ініціативи їх власників або наймачів, а відключення цілих багатоквартирних будинків з ініціативи споживачів.

Процедуру відключення власників (співвласників) будівель, у тому числі житлових будинків, квартир та нежитлових приміщень багатоквартирних будинків (далі - споживачі) від систем (мереж) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води відповідно до Закону України "Про житлово-комунальні послуги" визначає Порядок відключення споживачів від систем централізованого опалення та постачання гарячої води, затверджений наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 26 липня 2019 року № 169, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27 серпня 2019 року за № 982/33953.

Відповідно до пункту 1 розділу ІІІ вказаного Порядку відключення, власники квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, приєднаного до ЦО та ГВП, мають право відокремити (відключити) свою квартиру чи нежитлове приміщення від ЦО та ГВП у разі, якщо на день набрання чинності Законом України "Про житлово-комунальні послуги" не менше як половина квартир та нежитлових приміщень цього будинку відокремлена (відключена) від ЦО та ГВП, та влаштувати систему індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) у такій квартирі чи нежитловому приміщенні.

Отже, як слідує із вищенаведеного, відключення від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання можливе лише за умови, якщо на день набрання чинності Законом України "Про житлово-комунальні послуги" не менше як половина квартир та нежитлових приміщень будинку відокремлена (відключена) від ЦО та ГВП.

Як вбачається із інформації наданої ПП "Люкс" від 02.06.2020 №115, у багатоквартирному житловому будинку по АДРЕСА_3 квартир та одне нежитлове приміщення (а.с. 45).

Суд приймає до уваги надану позивачкою довідку КП Теплових мереж "Тернопільміськтеплокомуненерго" від 21.11.2018 №3285/17 про те, що в будинку за адресою АДРЕСА_2 послугами з централізованого опалення користується 90 квартир.

Проте, як зазначалося вище не менше як половина квартир та нежитлових приміщень будинку повинна бути відокремлена (відключена) не тільки від централізованого опалення, а й від постачання гарячої води.

Поряд із цим, як слідує із довідки КП Теплових мереж "Тернопільміськтеплокомуненерго" Тернопільської міської ради від 16.06.2020 №1371/17, станом на день набрання чинності Законом України "Про житлово-комунальні послуги" (10.12.2017) у багатоквартирному житловому будинку за адресою вул.Пушкіна, 1 у м.Тернопіль до мереж ЦО та ГВП приєднано 119 квартир та нежитлових приміщень.

Отже, з урахуванням вищенаведеного, суд приходить до висновку, що на момент звернення позивачки до відповідача були відсутні правові підстави стосовно надання рекомендації щодо можливих варіантів відключення квартири від центрального опалення та гарячого водопостачання, і збору вихідних даних і технічних умов для виготовлення відповідної проектної документації, оскільки у будинку за адресою АДРЕСА_2 .Тернополі менше як половина квартир та нежитлових приміщень відокремлена від мереж ЦО та ГВП, а тому оскаржувана відмова є обґрунтованою та правомірною.

Частиною першою статті 9 КАС України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до положень частин першої та другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У цій справі, заперечуючи проти позову, відповідачем не доведено правомірність прийняття оскаржуваного рішення.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень та докази, надані позивачем, суд вважає, що відсутні підстави для задоволення позову у повному обсязі.

Стосовно вирішення питання про розподіл судових витрат, суд, виходячи із приписів ст. 139 КАС України, вказує, що питання про розподіл судових витрат вирішується виключно у випадках задоволення (повного/часткового) позовних вимог. З огляду на те, що у задоволенні позовних вимог відмовлено, суд не вирішує питання про розподіл судових витрат за даних обставин.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Тернопільської міської ради про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 02 липня 2020 року.

Реквізити учасників справи:

позивач: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_1 ;

відповідач: Виконавчий комітет Тернопільської міської ради місцезнаходження: вул. Листопадова, 5, м. Тернопіль ,46001, код ЄДРПОУ 04058344. м

Головуючий суддя Баранюк А.З.