Рішення від 02.07.2020 по справі 480/3251/20

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 липня 2020 р. Справа №480/3251/20

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Прилипчука О.А.,

розглянувши в порядку спрощеного позовног опровадження в приміщенні суду в м.Суми адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Виконавчого комітету Глухівської міської ради Сумської області

про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Виконавчого комітету Глухівської міської ради Сумської області (41400, Сумська область, м. Глухів, вул. Шевченка, 6), в якій просить:

- визнати протиправною бездіяльність Виконавчого комітету Глухівської міської ради Сумської області щодо ненадання публічної інформації за запитом від 16.04.2020 року.

- визнати протиправною бездіяльність Виконавчого комітету Глухівської міської ради Сумської області щодо недотримання встановленого законом п'ятиденного строку надання інформації на запит на інформацію.

- зобов'язати Виконавчий комітет Глухівської міської ради Сумської області розглянути запит від 16.04.2020 про надання публічної інформації щодо наявності на території м. Глухів вільних земельних ділянок, що можуть бути використані під забудову жилого будинку, господарських будівель і споруд.

- визнати вчинення порушення Виконавчим комітетом Глухівської міської ради щодо ОСОБА_1 ч.1 ст.10 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

- стягнути з Виконавчого комітету Глухівської міської ради Сумської області судові витрати пов'язані з розглядом справи в сумі 17 грн. 00 коп. на користь ОСОБА_1 .

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що 16.04.2020р. позивач звернувся з листом до Виконавчого комітету Глухівської міської ради Сумської області з запитом (який отримано відповідачем 21.04.2020 р.) про надання публічної інформації, в якому просив надати інформацію про наявність на території м. Глухів вільних земельних ділянок, що можуть бути використані під забудову жилого будинку, господарських будівель і споруд. Відповідь просив надіслати за адресою: АДРЕСА_1 .

Станом на 24.05.2020 р. відповідач не надав відповідь на запит на отримання інформації, яку мав надати впродовж п'яти робочих днів з дня отримання запиту.

Позивач вважає, що не надання відповідачем запитуваної інформацію (документів), є протиправною, такою, що суперечить вимогам чинного законодавства України і порушує його право на отримання інформації, у зв'язку з чим звернувся до суду.

Ухвалою суду від 27.05.2020 р. відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Відповідач у відзиві на позовну заяву зазначив, що позовні вимоги вважає є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню з наступних підстав.

21.04.2020 року на адресу виконавчого комітету Глухівської міської ради Сумської області рекомендованим листом надійшов запит на отримання публічної інформації від ОСОБА_1 , який був зареєстрований в Журналі реєстрації запитів на отримання публічної інформації за № 37/02-13.

Відповідно до регламенту виконавчих органів Глухівської міської ради, затверджений рішенням виконавчого комітету Глухівської ради Сумської області від 22.02.2018 №65, розгляд запитів на інформацію здійснює відділ “Центр надання адміністративних послуг” міської ради; усі запити на публічну інформацію, що надходять до виконавчого комітету міської ради, у тому числі передані електронною поштою, факсом, надані особисто, реєструються у відділі “ЦНАП”.

Відповідно до частини першої статті 20 Закону України “Про доступ до публічної інформації”, розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.

24.04.2020 року була підготовлена відповідь на запит на отримання публічної інформації та відправлена у той спосіб, в який просив запитувач у своєму запиті: “... Відповідь надіслати за адресою: АДРЕСА_1 ”.

Відповідно до Положення про відділ “Центр надання адміністративних послуг”, затверджене рішенням Глухівської міської ради від 15.11.2013 № 649, відділ видає або забезпечує надсилання через засоби поштового зв'язку суб'єктам звернень результати надання адміністративних послуг (у тому числі рішення про відмову в задоволенні заяви суб'єкта звернення), повідомлення про можливість отримання адміністративних послуг, оформлених суб'єктами надання адміністративних послуг.

Відповідно до Інструкції діловодства у виконавчих органах Глухівської міської ради, вихідні документи у паперовій формі, надсилаються адресатам з використанням засобів поштового зв'язку, електрозв'язку. Опрацювання документів для відправлення поштовим зв'язком у виконавчому комітеті міської ради здійснюється відповідно до Правил надання послуг поштового зв'язку.

Через обмеженість коштів на придбання поштової продукції для відправлення рекомендованої поштової кореспонденції та відсутністю відповідних вимог чинного законодавства України щодо надання відповіді запитувачу інформації виключно рекомендованим листом, тому відповідь Позивачу була надана простим поштовим відправленням.

В пункті 11 Правил надання послуг поштового зв'язку, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 № 270 “Про затвердження Правил надання послуг поштового зв'язку”, передбачено, що поштові відправлення залежно від технології приймання, обробки, перевезення, доставки/вручення поділяються на такі категорії: прості, рекомендовані, без оголошеної цінності, з оголошеною цінністю.

Законом України “Про доступ до публічної інформації” або іншими чинними нормативно-правовими актами, не передбачено обов'язку розпорядника інформації надати відповідь шляхом надіслання її рекомендованим поштовим відправленням.

Враховуючи вищезазначене, просить відмовити у задоволенні позовних вимог (а.с. 13-14).

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, враховуючи наступне.

Судом встановлено, що 16.04.2020р. ОСОБА_1 на адресу виконавчого комітету Глухівської міської ради Сумської області рекомендованим листом надіслав запит на отримання публічної інформації, який отримано відповідачем 21.04.2020 р. (а.с. 4, 5).

У надісланому запиті просив надати інформацію про наявність на території м. Глухів вільних земельних ділянок, що можуть бути використані під забудову жилого будинку, господарських будівель і споруд. Відповідь просив надіслати за адресою: АДРЕСА_1 .

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Так, статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відповідно до ст. 40 Конституції України усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

Згідно зі ст. 5, 7 Закону України "Про інформацію" кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів. Реалізація права на інформацію не повинна порушувати громадські, політичні, економічні, соціальні, духовні, екологічні та інші права, свободи і законні інтереси інших громадян, права та інтереси юридичних осіб.

Право на інформацію охороняється законом. Держава гарантує всім суб'єктам інформаційних відносин рівні права і можливості доступу до інформації. Ніхто не може обмежувати права особи у виборі форм і джерел одержання інформації, за винятком випадків, передбачених законом. Суб'єкт інформаційних відносин може вимагати усунення будь-яких порушень його права на інформацію.

Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес визначений Законом України "Про доступ до публічної інформації".

Згідно ст. 1 Закону України "Про доступ до публічної інформації" публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.

Відповідно до ст. 12 Закону України "Про доступ до публічної інформації" суб'єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є: 1) запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень; 2) розпорядники інформації - суб'єкти, визначені у статті 13 цього Закону; 3) структурний підрозділ або відповідальна особа з питань доступу до публічної інформації розпорядників інформації.

За ч. 1 ст. 13 Закону України "Про доступ до публічної інформації" розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються: 1) суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання; 2) юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, - стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів; 3) особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб'єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, - стосовно інформації, пов'язаної з виконанням їхніх обов'язків; 4) суб'єкти господарювання, які займають домінуюче становище на ринку або наділені спеціальними чи виключними правами, або є природними монополіями, - стосовно інформації щодо умов постачання товарів, послуг та цін на них.

Запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні (стаття 19 Закону).

Відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону України "Про доступ до публічної інформації" розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.

У разі якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження. Про продовження строку розпорядник інформації повідомляє запитувача в письмовій формі не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.

Зі змісту вище наведеної норми вбачається, що обов'язок надання відповіді на запит виникає у розпорядника публічної інформації з моменту отримання запиту про надання публічної інформації.

Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про звернення громадян" громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.

Згідно зі ст. 7 Закону України "Про звернення громадян" звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов'язковому прийняттю та розгляду.

Якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об'єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п'яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення. У разі якщо звернення не містить даних, необхідних для прийняття обґрунтованого рішення органом чи посадовою особою, воно в той же термін повертається громадянину з відповідними роз'ясненнями.

Органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань) (стаття 15 Закону).

Відповідно до ст. 19 Закону України "Про звернення громадян" органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об'єднання громадян, засоби масової інформації, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень, серед іншого, зобов'язані: об'єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги; письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення; вживати заходів щодо відшкодування у встановленому законом порядку матеріальних збитків, якщо їх було завдано громадянину в результаті ущемлення його прав чи законних інтересів, вирішувати питання про відповідальність осіб, з вини яких було допущено порушення, а також на прохання громадянина не пізніш як у місячний термін довести прийняте рішення до відома органу місцевого самоврядування, трудового колективу чи об'єднання громадян за місцем проживання громадянина; у разі визнання заяви чи скарги необґрунтованою роз'яснити порядок оскарження прийнятого за нею рішення; не допускати безпідставної передачі розгляду заяв чи скарг іншим органам.

Аналіз наведених норм законодавства свідчить про те, що орган, до якого направлена заява громадянина, зобов'язаний об'єктивно і вчасно її розглянути, перевірити викладені в ній факти, прийняти рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечити його виконання, а також повідомити громадянина про наслідки розгляду такої заяви.

Так, судом встановлено, що відповідь на заяву позивача від 16.04.2020 року відповідачем не надана.

В матеріалах виконавчого провадження наявний лист Виконавчого комітету Глухівської міської ради Сумської області від 24.04.2020 №37/02-13 до ОСОБА_2 , який, як стверджує відповідач, був надісланий позивачеві як відповідь на його заяву.

Водночас, доказів на підтвердження відправлення вказаного листа чи його отримання позивачем відповідачем не надано, і матеріали справи таких доказів не містять.

Отже, суд приходить висновку, що в спірних правовідносинах мала місце протиправна бездіяльність відповідача, яка полягала в ненаданні відповіді на звернення позивача від 16.04.2020 року.

Аргументи відповідача про те, що в його кошторисі відсутні видатки на покриття витрат, пов'язаних з надсиланням відповідей на звернення громадян рекомендованими поштовими відправленнями з повідомленнями про вручення, указаних висновків Суду не спростовують.

Обставини, пов'язані з фінансуванням установ чи організацій з Державного бюджету, відсутністю в ньому коштів тощо не можуть бути підставою для звільнення установи чи організації від виконання їхніх обов'язків, що випливають із Закону №393/96-ВР.

Згідно з частиною 2 статті 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

З матеріалів справи судом встановлено, що позивачем заявлено вимоги про визнання протиправною бездіяльність Виконавчого комітету Глухівської міської ради Сумської області щодо ненадання публічної інформації за запитом від 16.04.2020 року; визнання протиправною бездіяльність Виконавчого комітету Глухівської міської ради Сумської області щодо недотримання встановленого законом п'ятиденного строку надання інформації на запит на інформацію; зобов'язання Виконавчий комітет Глухівської міської ради Сумської області розглянути запит від 16.04.2020 про надання публічної інформації щодо наявності на території м. Глухів вільних земельних ділянок, що можуть бути використані під забудову жилого будинку, господарських будівель і споруд та визнання вчинення порушення Виконавчим комітетом Глухівської міської ради щодо ОСОБА_1 ч.1 ст.10 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Проте, суд вважає за достатнє для повного захисту прав позивача визнати протиправною бездіяльність Виконавчого комітету Глухівської міської ради Сумської області щодо ненадання публічної інформації за запитом від 16.04.2020 року та зобов'язати Виконавчий комітет Глухівської міської ради Сумської області розглянути запит від 16.04.2020 про надання публічної інформації щодо наявності на території м. Глухів вільних земельних ділянок, що можуть бути використані під забудову жилого будинку, господарських будівель і споруд.

Щодо заяви позивача про стягнення з Виконавчого комітету Глухівської міської ради Сумської області судові витрати пов'язані з розглядом справи в сумі 17 грн. 00 коп. на користь ОСОБА_1 , суд зазначає наступне.

Відповідно до частин 7, 9 статті 139 КАС розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв'язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).

При вирішенні питання про розподіл судових витрат суд враховує:

1) чи пов'язані ці витрати з розглядом справи;

2) чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору, значення справи для сторін, в тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес;

3) поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, тощо;

4) дії сторони щодо досудового вирішення спору (у випадках, коли відповідно до закону досудове вирішення спору є обов'язковим) та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялись.

Так, заявляючи наведене клопотання позивач не надав до суду доказів оплати витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Також, не наведено і жодних обґрунтувань які саме конкретно докази витребував позивач у відповідача під час розгляду справи.

Виходячи з вищевикладеного, суд приходить висновку, що наведена заява про стягнення з відповідача судових витрат пов'язані з розглядом справи в сумі 17 грн. 00 коп. на користь ОСОБА_1 не підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Глухівської міської ради Сумської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Виконавчого комітету Глухівської міської ради Сумської області щодо ненадання публічної інформації за запитом від 16.04.2020 року.

Зобов'язати Виконавчий комітет Глухівської міської ради Сумської області розглянути запит від 16.04.2020 про надання публічної інформації щодо наявності на території м. Глухів вільних земельних ділянок, що можуть бути використані під забудову жилого будинку, господарських будівель і споруд.

В іншій частині позовних вимог- відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до п. 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 47, 79, 80, 114, 122, 162, 163, 164, 165, 169, 177, 193, 261, 295, 304, 309, 329, 338, 342, 363 цього Кодексу, а також інші процесуальні строки щодо зміни предмета або підстави позову, збільшення або зменшення розміру позовних вимог, подання доказів, витребування доказів, забезпечення доказів, а також строки звернення до адміністративного суду, подання відзиву та відповіді на відзив, заперечення, пояснень третьої особи щодо позову або відзиву, залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви, пред'явлення зустрічного позову, розгляду адміністративної справи, апеляційного оскарження, розгляду апеляційної скарги, касаційного оскарження, розгляду касаційної скарги, подання заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами продовжуються на строк дії такого карантину.

Суддя О.А. Прилипчук