18 червня 2020 року м. ПолтаваСправа № 440/282/20
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Головка А.Б.,
за участю:
секретаря судового засідання - Крутько О.В.,
представника відповідача - Шимка М.І.,
розглянув у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Державного підприємства "Полтавське управління геофізичних робіт" до Головного управління ДПС у Полтавській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
17 січня 2020 року позивач Державне підприємство "Полтавське управління геофізичних робіт" звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДПС у Полтавській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 06.12.2019 №№ 0102975004, 0102985004.
В обґрунтування своїх вимог посилався на те, що виходячи із змісту підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України перевірку своєчасності сплати податків контролюючий орган уповноважений проводити в рамках документальної перевірки, в той час, як камеральною перевіркою можливість розгляду вказаного питання, на момент проведення камеральної перевірки позивача, законом не передбачена.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином.
Представник відповідача заперечував проти позову, просив відмовити в його задоволенні.
07.02.2020 до суду від відповідача надійшов відзив на позов, у якому представник відповідача просив відмовити в задоволенні позову. Посилався на те, що оскільки камеральну перевірку проведено 06.11.2019, тобто після набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні" від 21.12.2016 № 1797, а норми Податкового кодексу України передбачають проведення камеральних перевірок в межах 1095 днів, що настали за останнім днем граничного строку сплати узгодженого податкового зобов'язання, податковий орган, провівши таку перевірку та встановивши порушення позивачем вимог податкового законодавства із прийняттям оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, діяв в межах наданих повноважень та відповідно до приписів чинного законодавства /а.с. 33-35/.
У відповіді на відзив від 21.02.2020 представник позивача наполягав на тому, що у відповідача відсутні повноваження під час камеральної перевірки досліджувати правомірність сплати позивачем податків, оскільки камеральною перевіркою охоплюються лише показники податкової звітності /а.с. 61-64/.
Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд дійшов до наступних висновків.
Судом встановлено, що на підставі підпункту 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України Головним управлінням ДПС у Полтавській області 06.11.2019 проведено камеральну перевірку з питання своєчасності сплати узгоджених сум податкових (грошових) зобов'язань з податку на додану вартість згідно податкового повідомлення-рішення (форми Р) № 0009891401 від 03.10.2017 та податкових декларацій з ПДВ за червень-грудень 2018 по ДП "ПУГР".
За результатами перевірки складено акт від 06.11.2019 № 26342/16-31-50-04-11/00147921, якому зафіксовано порушення Державним підприємством "Полтавське управління геофізичних робіт" пункту 57.1 статті 57, пункту 203.2 статті 203 Податкового кодексу України, внаслідок чого несвоєчасно сплачено до бюджету грошові зобов'язання згідно декларацій по податку на додану вартість за:
- червень 2018 року по строку сплати 30.07.2018 в розмірі 464898 грн., сплачені із затримкою на 259 календарних днів;
- липень 2018 року по строку сплати 30.08.2018 в розмірі 362677 грн., сплачені із затримкою на 259 календарних днів;
- серпень 2018 року по строку сплати 30.09.2018 в розмірі 363129 грн., сплачені із затримкою на 263 календарних днів;
- вересень 2018 року по строку сплати 30.10.2018 в розмірі 408137 грн., сплачені із затримкою на 285 календарних днів;
- жовтень 2018 року по строку сплати 30.11.2018 в розмірі 43574 грн., сплачені із затримкою на 251 календарних днів;
- листопад 2018 року по строку сплати 30.12.2018 в розмірі 348845 грн., сплачені із затримкою на 242 календарних днів;
- грудень 2018 року по строку сплати 30.01.2019 в розмірі 503589 грн., сплачені частково в сумі 355975,70 грн із затримкою на 259 календарних днів.
Також платником порушено пункт 57.3 статті 57 Податкового кодексу України внаслідок чого грошові зобов'язання з податку на додану вартість по податковому повідомленню-рішенню форми "Р" № 0009891401 від 03.10.2017 на суму основного платежу 1768136 грн., штрафної санкції - 442034 грн, прийнятому на підставі акту про результати перевірки з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства № 1209/16-31-14-01-10/00147921 від 14.09.2017), сплачено до бюджету із затримкою від 20 до 178 календарних днів.
На підставі акту від 06.11.2019 № 26342/16-31-50-04-11/00147921 ГУ ДПС у Полтавській області винесені податкові повідомлення-рішення:
- від 06.12.2019 № 0102985004, яким до Державного підприємства "Полтавське управління геофізичних робіт" застосовано штрафні (фінансові) санкції за затримку сплати грошового зобов'язання в сумі 4091264,75 грн. та зобов'язано сплатити штраф у розмірі 20 % у сумі 818252,95 грн;
- від 06.12.2019 № 0102975004, яким до Державного підприємства "Полтавське управління геофізичних робіт" застосовано штрафні (фінансові) санкції за затримку сплати грошового зобов'язання в сумі 464898 грн. та зобов'язано сплатити штраф у розмірі 46489,80 грн.
Позивач не погодився із вказаними рішеннями та оскаржив їх до суду.
Оцінюючи обґрунтованість позовних вимог, суд дійшов до наступних висновків.
Відповідно до пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Згідно із підпунктом 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 кодексу камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків, та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.
В той же час, Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні" від 21.12.2016, № 1797-VIII, підпункт 75.1.1 пункт 75.1 статті 75 доповнити абзацом другим такого змісту: "Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах".
Відповідно до Прикінцевих положень цей Закон набирає чинності з 1 січня 2017 року.
Водночас, за приписами п. 76.3 ст. 76 Податкового кодексу України камеральна перевірка податкової декларації або уточнюючого розрахунку може бути проведена лише протягом 30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, - за днем їх фактичного подання.
Камеральна перевірка з інших питань проводиться з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу.
Відповідно до п. 102.1 статті 102 Податкового кодексу України 102.1 контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня у разі проведення перевірки контрольованої операції відповідно до статті 39 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання (в тому числі від нарахованої пені), а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.
Аналіз наведених норм дає підстави для висновку про те, що з 01.01.2017 у податкового органу з'явилися підстави для проведення камеральних перевірок платників податків щодо своєчасності сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах", а з урахуванням положень ст. 102 Податкового кодексу України, такою перевіркою може бути охоплено період в 1095 днів, що настали за останнім днем граничного строку сплати узгодженого податкового зобов'язання.
Таким чином, оскільки камеральну перевірку проведено 06.11.2019, тобто після набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні" від 21.12.2016 № 1797, а норми Податкового кодексу України передбачають проведення камеральних перевірок в межах 1095 днів, що настали за останнім днем граничного строку сплати узгодженого податкового зобов'язання, податковий орган, провівши таку перевірку та встановивши порушення позивачем вимог податкового законодавства із прийняттям оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, діяв в межах наданих повноважень та відповідно до приписів чинного законодавства.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги Державного підприємства "Полтавське управління геофізичних робіт" задоволенню не підлягають.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
У задоволенні адміністративного позову Державного підприємства "Полтавське управління геофізичних робіт" до Головного управління ДПС у Полтавській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення, з урахуванням положень пункту 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Повне рішення складено 30 червня 2020 року.
Головуючий суддя А.Б. Головко