02 липня 2020 року м. ПолтаваСправа №440/2444/20
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Кукоби О.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії,
1. Короткий зміст позовних вимог та їх обґрунтування.
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до Департаменту соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації (далі - відповідач, Департамент), у якому просив:
визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо неналежного розгляду звернення ОСОБА_1 від 11.03.2020, поданого через Урядовий контактний центр, реєстраційний номер ЖИ-10374308;
визнати протиправною бездіяльність щодо невжиття відповідних заходів реагування по обставинам, викладеним у зверненні ОСОБА_1 від 11.03.2020, поданому через Урядовий контактний центр, реєстраційний номер ЖИ -10374308;
визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не перенаправлення за належністю відповідному органу чи посадовій особі звернення ОСОБА_1 від 11.03.2020, реєстраційний номер ЖИ-10374308 , до повноважень якої входить вирішення викладених у зверненні питань згідно вимог пункту 3 статті 7 Закону України "Про звернення громадян";
визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не надання роз'яснення порядку оскарження прийнятого рішення у відповіді від 26.03.2020 за вих.№Ж-500/07 згідно вимог статті 15 Закону України "Про звернення громадян";
визнати протиправною бездіяльність щодо не надання відповіді за підписом директора Департаменту Корнієнко Л.В.;
зобов'язати відповідача повторно розглянути звернення ОСОБА_1 від 11.03.2020, реєстраційний номер ЖИ -10374308, вжити заходів реагування з урахуванням обставин, встановлених судом, та подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Позовні вимоги обґрунтував посиланням на те, що він 11.03.2020 через Урядовий контактний центр направив звернення до Департаменту, реєстраційний № ЖИ-10374308 щодо виплати йому разової грошової допомоги до 5 травня за 2016-2019 роки та 2020 рік. Однак, у відповідь на це звернення отримав лист Департаменту, яким порушене питання по суті не вирішене.
2. Позиція відповідача.
Відповідач позов не визнав, у наданому до суду відзиві просив у задоволенні позовних вимог відмовити з огляду на їх необґрунтованість та безпідставність /а.с. 41-45/. Свою позицію мотивував посиланням на те, що звернення ОСОБА_1 розглянуте по суті та за результатами його розгляду позивачу надано змістовну відповідь. Звертав увагу на те, що виплату ОСОБА_1 разової грошової допомоги до 5 травня за 2016-2020 роки проведено у розмірах, визначених постановами Кабінету Міністрів України на відповідні роки. Крім того, зазначив, що нарахування та виплата допомоги не відноситься до повноважень Департаменту, а відповідь на звернення позивача надана уповноваженою особою - заступником директора Департаменту Матузайло С.В.
3. Процесуальні дії у справі.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 18.05.2020 відкрито провадження у справі за даним позовом, розгляд справи вирішено здійснити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників (у письмовому провадженні).
За приписами пункту 1 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження бездіяльності суб'єкта владних повноважень або розпорядника інформації щодо розгляду звернення або запиту на інформацію.
Відповідно до частини другої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Разом з цим, як визначено пунктом 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України, під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки розгляду адміністративної справи продовжуються на строк дії такого карантину.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 №211 "Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19" установлено з 12.03.2020 на усій території України карантин. На підставі постанови Кабінету Міністрів України від 20.05.2020 №392 (з урахуванням постанови від 17.06.2020 №500) дію карантину продовжено до 31.07.2020.
11.03.2020 ОСОБА_1 через Урядовий контактний центр подав звернення на ім'я директора Департаменту Корнієнко Л.В . , реєстраційний № ЖИ -10374308 , у якому просив вжити відповідних заходів реагування в межах повноважень, направлених на надання йому доплат за 2016-2019 роки до щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, як учаснику бойових дій, у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком з урахуванням раніше виплачених сум; а також вирішити питання про надання йому разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком як особі з інвалідністю внаслідок війни /а.с. 28/.
Листом від 26.03.2020 за вих. №Ж-500/07 Департамент повідомив позивача про те, що виплата йому разової грошової допомоги до 5 травня за 2016-2020 роки проводилась у розмірі, визначеному постановами Кабінету Міністрів України на відповідні роки /а.с. 29-30/.
Не погодившись з такою відповіддю Департаменту, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Відповідно до статті 40 Конституції України усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
Питання практичної реалізації громадянами України наданого їм статтею 40 Конституції України права на звернення урегульовано Законом України від 2.10.1996 №393/96-ВР "Про звернення громадян" (надалі - Закон №393/96-ВР).
Частиною першою статті 1 Закону №393/96-ВР визначено, що громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
За змістом статті 3 Закону №393/96-ВР під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги.
Пропозиція (зауваження) - звернення громадян, де висловлюються порада, рекомендація щодо діяльності органів державної влади і місцевого самоврядування, депутатів усіх рівнів, посадових осіб, а також висловлюються думки щодо врегулювання суспільних відносин та умов життя громадян, вдосконалення правової основи державного і громадського життя, соціально-культурної та інших сфер діяльності держави і суспільства.
Заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо.
Скарга - звернення з вимогою про поновлення прав і захист законних інтересів громадян, порушених діями (бездіяльністю), рішеннями державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, посадових осіб.
Статтею 5 Закону №393/96-ВР встановлено, що звернення адресуються органам державної влади і органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форми власності, об'єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань. Звернення може бути подано окремою особою (індивідуальне) або групою осіб (колективне). Звернення може бути усним чи письмовим.
Письмове звернення надсилається поштою або передається громадянином до відповідного органу, установи особисто чи через уповноважену ним особу, повноваження якої оформлені відповідно до законодавства. Письмове звернення також може бути надіслане з використанням мережі Інтернет, засобів електронного зв'язку (електронне звернення).
У зверненні має бути зазначено прізвище, ім'я, по батькові, місце проживання громадянина, викладено суть порушеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги. Письмове звернення повинно бути підписано заявником (заявниками) із зазначенням дати. В електронному зверненні також має бути зазначено електронну поштову адресу, на яку заявнику може бути надіслано відповідь, або відомості про інші засоби зв'язку з ним. Застосування електронного цифрового підпису при надсиланні електронного звернення не вимагається.
Питання розгляду заяв (клопотань) урегульовано статтею 15 Закону №393/96-ВР, відповідно до якої органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).
Заяви (клопотання) Героїв Радянського Союзу, Героїв Соціалістичної Праці, осіб з інвалідністю внаслідок війни розглядаються першими керівниками державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій особисто.
Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов'язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов'язки.
Рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві (клопотанні), доводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на Закон і викладенням мотивів відмови, а також із роз'ясненням порядку оскарження прийнятого рішення.
Разом з цим, як визначено частиною третьою статті 7 Закону №393/96-ВР, якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об'єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п'яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення. У разі якщо звернення не містить даних, необхідних для прийняття обґрунтованого рішення органом чи посадовою особою, воно в той же термін повертається громадянину з відповідними роз'ясненнями.
Відповідно до частини першої статті 17-1 Закону України від 22.10.1993 №3551-ХІІ "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12 - 16 цього Закону, здійснюють центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.
Згідно з пунктом 1 Положення про Міністерство соціальної політики України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.06.2015 №423, Мінсоцполітики є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України і який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері соціальної політики, загальнообов'язкового державного соціального та пенсійного страхування, соціального захисту, волонтерської діяльності, з питань сім'ї та дітей, оздоровлення та відпочинку дітей, усиновлення та захисту прав дітей, запобігання насильству в сім'ї, протидії торгівлі людьми, відновлення прав осіб, депортованих за національною ознакою, а також забезпечує формування та реалізацію державної політики щодо пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню, соціального захисту ветеранів війни та осіб, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" в частині організації виплати їм разової грошової допомоги, соціальної та професійної адаптації військовослужбовців, які звільняються, осіб, звільнених з військової служби, у сфері здійснення державного нагляду та контролю за додержанням вимог законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб, у сфері здійснення державного контролю за додержанням вимог законодавства під час надання соціальної підтримки та з питань захисту прав дітей.
Згідно із підпунктом 41 пункту 4 вказаного Положення Мінсоцполітики відповідно до покладених на нього завдань організовує виплату до 5 травня разової грошової допомоги ветеранам війни, особам, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
За змістом пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 19.02.2020 №112 "Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" у 2020 році виплату до 5 травня разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" (далі - грошова допомога), проводить Міністерство соціальної політики шляхом перерахування коштів на зазначені цілі структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій (далі - регіональні органи соціального захисту населення), які розподіляють їх між структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - районні органи соціального захисту населення), центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, що відповідають вимогам пункту 47 частини першої статті 2 Бюджетного кодексу України (далі - центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат).
Районні органи соціального захисту населення, центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат перераховують кошти через відділення зв'язку або установи банків на особові рахунки громадян за місцем отримання пенсії (особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання).
Відповідно до пунктів 1 та 2 Положення про Департамент соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації, затвердженого розпорядженням голови Полтавської обласної державної адміністрації від 12.03.2020 №136, Департамент соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації (далі - Департамент) є структурним підрозділом обласної державної адміністрації, утворюється головою обласної державної адміністрації й у межах Полтавської області забезпечує виконання покладених на нього завдань.
Департамент підпорядкований голові обласної державної адміністрації, а також підзвітний і підконтрольний Міністерству соціальної політики України (далі - Мінсоцполітики).
Пунктами 4 та 5 вказаного Положення встановлено, що Департамент забезпечує на території області реалізацію державної політики з питань соціальної підтримки та надання соціальних послуг вразливим верствам населення, зокрема особам похилого віку, з інвалідністю, ветеранам війни та учасникам антитерористичної операції, громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, сім'ям з дітьми та особам, які перебувають у складних життєвих обставинах, малозабезпеченим, внутрішньо переміщеним особам, іншим категоріям осіб, які мають право на пільги та отримання житлових субсидій; сім'ї, запобігання насильству в сім'ї, протидії торгівлі людьми; забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків.
Основним завданням Департаменту є забезпечення реалізації державної соціальної політики на території області у сфері соціального захисту населення.
У силу підпункту 6.38 пункту 6 зазначеного Положення Департамент відповідно до визначених галузевих повноважень щодо забезпечення реалізації державної політики у сфері соціальної підтримки та надання соціальних послуг вразливим верствам населення, зокрема особам похилого віку, з інвалідністю, ветеранам війни (в тому числі учасникам антитерористичної операції, операції об'єднаних сил), особам, на яких поширюється чинність законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань".
Відповідно до пункту 1, підпунктів 3.1 та 3.2 пункту 3 Положення про Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області, затвердженого розпорядженням голови Полтавської обласної державної адміністрації від 17.10.2016 №460, Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області (далі - Центр) є державною установою і підпорядковується Департаменту соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації. До головних завдань Центру належить, зокрема забезпечення реалізації державної політики у сфері соціального захисту та обслуговування населення, надання соціальної допомоги громадянам, які потребують підтримки з боку держави та підготовка документів на виплату всіх видів соціальної допомоги, житлових субсидій у готівковій формі на придбання твердого та рідкого пічного палива та скрапленого газу, компенсаційних виплат інвалідам, виплат громадянам, які постраждали наслідок Чорнобильської катастрофи, інших грошових виплат.
У силу підпункту 4.4 пункту 4 названого Положення, Центр забезпечує своєчасний розгляд усних та письмових звернень громадян з віднесених до його компетенції питань, здійснює їх аналіз, уживає заходів щодо усунення причин, що їх породжують.
А згідно з підпунктом 4.9 вказаного Положення, Центр відповідно до покладених на нього завдань проводить перерахунки розмірів грошової допомоги (в тому числі у зв'язку з індексацією), забезпечує своєчасну підготовку бухгалтерської та статистичної звітності з використанням уніфікованих програмних засобів.
За змістом частини другої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до частини другої статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Предметом даного спору є правомірність дій Департаменту щодо розгляду звернення ОСОБА_1 від 11.03.2020, реєстраційний номер ЖИ -10374308 /а.с. 28/.
Суд враховує, що дане звернення хоча й було адресоване Директору Департаменту Корнієнко Л.В., однак стосувалось перерахунку розміру разової грошової допомоги до 5 травня за 2016-2020 роки.
Враховуючи наведене, суд звертає увагу на те, що нарахування та виплата згаданого виду соціальної допомоги відноситься до повноважень Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області.
Відповідач визнає дану обставину, посилаючись у відзиві на позов на те, що нарахування та виплата разової грошової допомоги до 5 травня не відноситься до повноважень Департаменту.
За таких обставин, суд, аналізуючи положення статей 7, 15 Закону №393/96-ВР, констатує, що розгляд звернення ОСОБА_1 від 11.03.2020, реєстраційний номер ЖИ-10374308 не відносився до повноважень Департаменту. А тому, відповідач, в силу вимог частини третьої статті 7 Закону №393/96-ВР, мав надіслати це звернення для розгляду за належністю до Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області у термін не більше п'яти днів з дня його отримання, про що повідомити заявника.
Оскільки відповідач визначені законом дії не вчинив, у спірних відносинах має місце протиправна бездіяльність Департаменту в частині не перенаправлення звернення ОСОБА_1 від 11.03.2020, реєстраційний номер ЖИ -10374308 для розгляду за належністю до Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області, а належним способом захисту прав позивача буде визнання такої бездіяльності протиправною та зобов'язання відповідача вчинити дії щодо надсилання зазначеного звернення для розгляду за належністю до Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області.
У задоволенні інших позовних вимог позивачу належить відмовити, оскільки такі вимоги нерозривно пов'язані з фактом розгляду по суті його звернення, а відповідне звернення по суті компетентним органом не розглянуте, з урахуванням чого задоволення позовних вимог в цій частині не призведе до відновлення порушеного права позивача.
Водночас надаючи правову оцінку доводам сторін суд погоджується з твердженням позивача про те, що розгляд звернень осіб з інвалідністю внаслідок війни, яким є ОСОБА_1 , має здійснюватись виключно першим керівником державного органу, адже це прямо передбачено частиною другою статті 15 Закону№393/96-ВР.
Зважаючи на встановлені в ході судового розгляду фактичні обставини справи та враховуючи вищенаведені норми чинного законодавства, якими урегульовані спірні відносини, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 частково.
Згідно з частиною першою статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Позивач від сплати судового збору звільнений.
Відповідач доказів понесення судових витрат у зв'язку з розглядом цієї справи до суду не надав.
Таким чином, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 2, 3, 6-10, 72-77, 90, 241-246, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, Полтавський окружний адміністративний суд
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Департаменту соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації щодо не перенаправлення звернення ОСОБА_1 від 11.03.2020, реєстраційний номер ЖИ-10374308 , для розгляду за належністю до Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області.
Зобов'язати Департамент соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації вчинити дії щодо надсилання звернення ОСОБА_1 від 11.03.2020, реєстраційний номер ЖИ-10374308 , для розгляду за належністю керівнику Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Позивач (стягувач): ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 ; АДРЕСА_1 ).
Відповідач (боржник): Департамент соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 03195234; вул. Ціолковського, 47, м. Полтава, Полтавська область, 36023).
Рішення набирає законної сили відповідно до положень статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду у порядку та строки, визначені статтями 293, 295, пунктом 3 Прикінцевих положень, підпунктом 15.5 пункту 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.О. Кукоба