Рішення від 30.06.2020 по справі 360/1706/20

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

30 червня 2020 рокуСєвєродонецькСправа № 360/1706/20

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Шембелян В.С.,

за участю секретаря судового засідання - Полякової В.К.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

24.04.2020 до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного Фонду України в Луганській області (далі - відповідач), в якому позивач просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії з 78% до 70% сум грошового забезпечення;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити позивачу перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2016 відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у порядку і розмірах, визначених Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяких інших категорій осіб", виходячи з відсоткового значення основного розміру пенсії 78% сум грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він перебуває на обліку у відповідача з лютого 2005 року як одержувач пенсії за вислугу років по лінії МВС відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Розмір призначеної пенсії виходячи з вислуги років 26 років 03 місяці складає 78% від грошового забезпечення. Як вбачається із розрахунку пенсії за вислугу років, з 01.01.2016 позивачу перераховано пенсію відповідно до пункту 3 Постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", проте, при розрахунку розміру пенсії з 01.01.2016 Управління застосувало розмір пенсії у відсотках в розмірі 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними та такими, що суперечать нормам чинного законодавства та грубо порушують його право на пенсійне забезпечення в належному відсотковому розмірі, що стало підставою для звернення позивача до суду.

Ухвалою суду від 29.04.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (арк.спр.25).

Ухвалою суду від 28.05.2020 подальший розгляд справи вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін (апрк.спр.51).

21.05.2020 від відповідача надійшов відзив на позов (арк. спр. 48-49), в обґрунтування якого останній послався на таке. Позивач перебуває на обліку в ГУПФУ в Луганській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ.

Згідно з ч. 3 ст. 1-1 Закону № 2262 зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

На час здійснення відповідачем перерахунку пенсії позивача діяла вже інша редакція Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а саме редакція Закону № 2262-ХІІ від 13.03.2018, відповідно до якої максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 відсотків відповідних сум грошового забезпечення (стаття 13).

Таким чином, відповідач з врахування положень Закону № 2262 з 13.03.2018 перерахував з 01.01.2016 позивачу пенсію, виходячи із розрахунку 70 % грошового забезпечення.

Відповідач вважає, що основний розмір пенсії позивача, обчислений в розмірі 70% грошового забезпечення, відповідає вимогам законодавства.

До перерахунку позивач отримував пенсію 2408,30 грн, виходячи з розміру 73% грошового забезпечення. Після перерахунку пенсія склала 4231,04 грн, виходячи з розміру 70% грошового забезпечення.

Відповідач вважає, що виплата пенсії позивачу здійснюється відповідно до норм діючого законодавства, тому просив відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

10.06.2020 на виконання вимог ухвали суду від відповідача надійшло клопотання (арк. спр. 56) в якому зазначено, що паперові пенсійні справи залишились за старою адресою головного управління в м. Луганську. Документів про призначення позивачу пенсії з 2005 року в головному управлінні немає. Інформації щодо того, на підставі якої норми відбулось зменшення позивачу основного розміру пенсії із 78% грошового забезпечення до 73% в електронній базі не знаходиться. Нарахування та виплата пенсії ведеться згідно електронної бази даних.

На час призначення пенсії позивачу (вислуга років - 26 років) її розмір у відсотковому відношенні згідно електронної бази даних склав 73% (55% - за вислугу 20 років, 6 *3 = 18% за кожен рік вислуги понад 20 років).

Позивач пов'язує факт порушення своїх прав саме із зменшенням основного розміру пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 №103, однак за результатами зазначеного перерахунку (з 01.01.2016) основний розмір пенсії позивача було зменшено з 73% до 70%. Тому відповідач не вбачає підстав для збільшення розміру пенсії позивача до 78% в жодному разі та просить відмовити в задоволенні позовних вимог.

15.06.2020 від позивача надійшла відповідь на відзив (арк.спр. 57) в якій зазначено, що відповідно до повідомлення Міністерства внутрішніх справ України УВС Луганської обл. від 21 березня 2005р. № 82/18395, позивачу згідно з Законом України (Пост. КМ № 895 13.07.04) від 01 січня 2005р., була установлена пенсія за вислугу років з 28.02.2005р. в розмірі 78% від грошового забезпечення, що складається з: - посадового окладу; - окладу за військове звання; - надбавки за вислугу років.

Вважає дії відповідача, щодо зменшення основного розміру пенсії з 78% до 70% незаконними, оскільки редакція статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", відповідно до якої основний розмір пенсії визначається у розмірі 70% від суми грошового забезпечення, почала діяти з 2014 року, тоді як при установлені позивачу пенсії, розмір грошового забезпечення визначався за редакцією цієї статті, що діяла до 2014 року, та складав 78%.

Суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін за відсутності учасників справи, які до судового засідання не прибули, просили суд розглянути справу за їх відсутності.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.72-79, 90 КАС України, суд встановив такі обставини справи та відповідні правовідносини, що склалися між сторонами.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , є пенсіонером, якому призначена пенсія за вислугу років згідно з Законом № 2262, та перебуває на обліку в ГУПФУ в Луганській області (арк. спр. 3-4, 6).

Відповідно до повідомлення Міністерства внутрішніх справ України УВС Луганської області від 21 березня 2005 року № 82/18395, позивачу згідно з Законом України від 01 січня 2005 року (Пост. КМУ № 895 13.07.04) була призначена пенсія за вислугу років з 28.02.2005 року в розмірі 78% грошового забезпечення, що складається з:

- посадового окладу - 105,00 грн;

- окладу за військове звання - 60,00 грн;

- надбавки за вислугу років (40%) - 66,00 грн (арк.спр.8).

Згідно з електронною базою даних пенсіонерів силових структур (арк.спр.9) з 01.01.2007 позивачу пенсія призначена (обчислена) в розмірі 78% грошового забезпечення (вислуга років 26, з урахуванням участі на ЧАЕС), що складається з:

- посадового окладу - 105,00 грн;

- окладу за військове звання - 60,00 грн;

- надбавки за вислугу років (40%) - 66,00 грн;

- грошове забезпечення збільшено на 100% - 231,00 грн;

- ОУС ОФІЦЕРАМ МО (ПО+ВЗ-50) 50% - 82,50 грн;

- надбавка за очік.пенсію - 468,88 грн;

- за безперервну службу 90% - 912,04 грн;

- премія 33,3% - 641,16 грн;

- 3 категорія ЧАЕС (під час служби) - 5,17 грн.

Згідно з електронною базою даних пенсіонерів силових структур (арк.спр.10) з 01.01.2008 позивачу пенсія перерахована (обчислена) в розмірі 73% грошового забезпечення за вислугу років 26, що складається з:

- посадового окладу - 580,00 грн;

- окладу за військове звання - 60,00 грн;

- надбавки за вислугу років (40%) - 256,00 грн;

- надбавка за особливо важливі завдання 47% - 421,12 грн;

- премія 27% - 355,62 грн;

- надбавка до пенсії за 3 категорія ЧАЕС (під час служби) - 47,00 грн.

Відомості про підстави перерахунку основного розміру пенсії позивача з 78% грошового забезпечення до 73% зазначений розрахунок не містить.

Однак, як вбачається з самого зазначеного розрахунку, основний розмір пенсії позивача з 01.01.2008 обчислено за вислугу років 26 без урахування 5% збільшення розміру пенсії за участь позивача в ліквідації наслідків на ЧАЕС (78% - 5% = 73%).

Відповідно до електронної бази даних пенсіонерів силових структур, що містить відомості про розрахунки пенсії позивача з 01.01.2009, 01.01.2010, 01.01.2011, 01.01.2012, 01.01.2013, 01.01.2014, 01.01.2015 (арк.спр.11-17) основний розмір пенсії позивача складає 73% грошового забезпечення за вислугу років 26.

Відповідно до перерахунку пенсії з 01.05.2016 пенсія ОСОБА_1 обчислена в розмірі 73% грошового забезпечення за вислугу років 26, що складається з:

- посадового окладу - 580,00 грн;

- окладу за військове звання - 60,00 грн;

- надбавки за вислугу років (40%) - 256,00 грн;

- надбавка за особливо важливі завдання 47% - 421,12 грн;

- премія 27% - 355,62 грн (арк.спр.32).

На час призначення пенсії позивачу (вислуга років - 26 років) її розмір у відсотковому відношенні склав 73% від відповідних сум грошового забезпечення у відповідності до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" № 2262-XII від 09.04.1992 в редакції станом на день призначення пенсії, що підтверджується матеріалами пенсійної справи (арк.спр.31-46).

Кабінетом Міністрів України 21 лютого 2018 року прийнято постанову № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова № 103).

23.03.2018 на адресу відповідача від ліквідаційної комісії ГУМВС України у Луганської області надійшла довідка від 19.03.2018 № 794-лк про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) (а.с.46).

25.03.2018 позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.01.2016 (а.с.44).

Як вбачається із даного розрахунку, пенсія обчислена із таких сум грошового забезпечення:

- посадовий оклад 2470,00 грн,

- оклад за військове звання 1000,00 грн,

- процентна надбавка за вислугу років 50 % 1735,00 грн,

- премія (13 %) - 676,65 грн.

Відтак розмір перерахованої пенсії складає 4231,04 грн (а.с.44).

Отже, судом встановлено, що за результатами оскарженого перерахунку (з 01.01.2016) на підставі постанови КМУ від 21.02.2018 №103 основний розмір пенсії позивача було зменшено з 73% до 70%, а не з 78%, як зазначено в позові.

21.02.2020 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії у розмірі 78 процентів від грошового забезпечення, однак ГУ ПФУ у Луганській області листом від 13.03.2020 повідомило позивача про те, що перерахунок його пенсії з урахуванням 70 % грошового забезпечення здійснено за чинною редакцією Закону №2262-XII (а.с.22).

Не погоджуючись із такими діями відповідача, позивач звернувся із даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд керується такими вимогами чинного законодавства.

Згідно з частиною третьою статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-XII) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 за № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

В свою чергу, пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 за № 103 постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. за № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Як слідує з матеріалів справи, відповідачем 26.03.2018 було здійснено перерахунок пенсії позивача відповідно до Постанови КМУ № 103, та її основний розмір склав 70% від грошового забезпечення.

Відповідно до статті 13 Закону № 2262-ХІІ (в редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії), пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

В подальшому, відповідно до Закону України від 27.03.2014 за № 1166-VІІ "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання України", який набрав чинності 01.04.2014, було внесено зміни до частини другої статті 13 Закону № 2262-ХІІ, де число "80" замінили на число "70" (максимальний розмір пенсії), що, на думку відповідача, передбачає необхідність проведення перерахунку пенсії позивача в розмірі 70% від грошового забезпечення.

Аналізуючи встановлені у справі обставини та враховуючи положення наведених норм у їх сукупності, суд дійшов висновку, що положення статті 13 Закону № 2262-ХІІ, якими встановлено розмір пенсії виходячи з 70 відсотків від грошового забезпечення, можуть застосовуватись лише до правовідносин, що виникли після 01.04.2014, тобто, набрання ними чинності, та стосуються питань саме призначення пенсії, а не її перерахунку. Адже до останнього застосовуються спеціальні норми, що регулюють умови та підстави, встановлені саме щодо перерахунку пенсії.

Всупереч наведеного при здійснені перерахунку пенсії позивачу на підставі Постанови № 103 управління Пенсійного фонду застосувало норми, які регулюють питання саме призначення пенсії, що є безпідставним.

Згідно з п. 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

Приписами частини першої статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

За загальним правилом закон зворотної сили не має, а тому норми частини другої статті 13 Закону № 2262-ХІІ поширюється на відносини, які виникли після набуття чинності.

Статтею 22 Конституції України визначено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Таким чином, внесені Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" № 1166-VІІ від 27.03.2014 зміни до частини другої статті 13 Закону № 2262-XII щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70 % від сум грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедура призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги, від 20.03.2002 № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення (Рішення № 5-рп/2002).

Виходячи з висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства, а правовідносини щодо їхнього пенсійного забезпечення виникають на момент звернення за призначенням пенсії.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом в постановах від 03 квітня 2018 року у справі № 175/1665/17 (2-а/175/41/17; провадження № К9901/9950/18), від 24 квітня 2018 року у справі № 686/12623/17 (провадження № К/9901/849/17)

Окремо суд акцентує увагу на тому, що призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами та встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 80 відсотків, а потім - 70 відсотків грошового забезпечення, не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії. Відтак, при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.

Аналогічного висновку дійшла колегія Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду в постанові від 24.04.2018 у справі № 686/12623/17 (провадження № К/9901/849/17).

Крім того, подібні за змістом висновки відображені в рішенні Верховного Суду від 04.02.2019 за наслідками розгляду зразкової справи № 240/5401/18-а.

Згідно з вимогами частини третьої статті 291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Так, Верховний Суд у рішенні від 04 лютого 2019 року (справа № Пз/9901/58/18, 240/5401/18) та у постанові від 16 жовтня 2019 року зазначив таке:

"При перерахунку пенсії позивача відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" немає підстав для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм ч. 2 ст.13 вказаного Закону, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому під час перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення. Натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним".

Вирішуючи справу в межах заявлених позовних вимог, суд враховує ту обставину, що вислуга років позивача, врахована для призначення пенсії 26 років залишається незмінною, що надає йому право на отримання основного розміру пенсії відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в розмірі 73% (55% - за вислугу 20 років, 6 *3 = 18% за кожен рік вислуги понад 20 років), що фактично визнав відповідач (арк. спр. 56).

Саме таким був основний розмір нарахованої позивачу пенсії протягом часу з 01.01.2008 по 31.12.2015. Позивач не оскаржує дії відповідача щодо зменшення з 01.01.2008 основного розміру призначеної йому пенсії з 78% (з урахуванням 5% підвищення до пенсії у зв'язку з участю в ліквідації наслідків на ЧАЕС) до 73% (без урахування цього підвищення), обгрунтування протиправності таких дій з посиланням на відповідні докази в позові не зазначив, тому суд дійшов висновку, що з'ясування обставин правомірності таких дій відповідача є поза межами розгляду цієї справи.

Тому за сукупністю встановлених обставин суд дійшов висновку про протиправність дій управління Пенсійного фонду щодо зменшення відсотку основного розміру пенсії з 73% на 70% при проведені її перерахунку на підставі Постанови № 103 та, відповідно, про наявність підстав для зобов'язання відповідача проведення перерахунку та виплати пенсії позивачу, починаючи з 01 січня 2016 року, виходячи з 73% грошового забезпечення.

В задоволенні іншої частини позовних вимог слід відмовити за необгрунтованістю.

Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу, а суд згідно зі статтею 90 цього Кодексу оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги мають бути задоволені судом частково.

Питання щодо розподілу судових витрат судом не вирішується, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, відповідно до положень Закону України "Про судовий збір".

Керуючись статтями 6, 9, 14, 77, 139, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (ідентифікаційний номер 21782461, місцезнаходження: 93404, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Шевченка, буд. 9) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо зменшення ОСОБА_1 основного розміру пенсії за вислугу років з 73% грошового забезпечення до 70% відповідних сум грошового забезпечення під час її перерахунку з 01.01.2016.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити з 01 січня 2016 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб", у порядку і розмірах визначених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", виходячи з основного розміру пенсії 73% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням сплачених сум пенсії за цей період.

В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 02 липня 2020 року.

Суддя В.С. Шембелян