26.06.2020 Справа №607/10616/20
Суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Холява О.І., розглянувши матеріали, які надійшли з батальйону охорони військової частини НОМЕР_1 про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, військовослужбовця, працюючого на посаді номера обслуги гранатометного відділення 1 роти охорони батальйону охорони військової частини НОМЕР_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого по АДРЕСА_2 ,
за ч.3 ст.17220 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
за визначенням, викладеним у статті 1 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" №3543-ХІІ від 21.10.1993 року, мобілізація - це комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу, а особливий період - це період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» №3543-ХІІ від 21.10.1993 року не визначено чіткого порядку припинення особливого періоду. Водночас зазначеним Законом передбачено такий захід як демобілізація, рішення про яку із внесенням його на затвердження Верховною Радою України приймає Президент України. На цей час відповідних рішень Президентом України не приймалося.
Питання щодо наявності особливого періоду в державі поза часом проведення заходів мобілізації було предметом судового розгляду. Вищий адміністративний суд України в ухвалі від 28.07.2017 року (справа №804/531/17) виходячи із системного аналізу норм Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" №3543-ХІІ від 21.10.1993 року, зазначив, що закінчення періоду мобілізації не є самостійною підставою для припинення особливого періоду та в проміжках між періодами проведення мобілізації стан особливого періоду не припинявся.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності військовослужбовців та деяких інших осіб" №1952-VII від 16.03.2017 року (набрав чинності 16.04.2017 року) внесено зміни до глави 13-Б Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо вчинення військовослужбовцями військових адміністративних правопорушень в умовах особливого періоду.
Під час проведення перевірки стану дотримання вимог законів України військовослужбовцями військової частини НОМЕР_1 в діях окремих військовослужбовців вказаної військової частини встановлені ознаки військового адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.17220 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Так, встановлено, що з 16.05.2020 року у військовій частині НОМЕР_1 проходить військову службу за контрактом солдат ОСОБА_1 (витяг з наказу командира військової частини № 99 від 16.05.2020 р.).
Будучи військовослужбовцем Збройних Сил України, відповідно до вимог ст.ст. 11, 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України (далі-Статуту), солдат ОСОБА_1 , був зобов'язаний свято та непорушно додержуватися Конституції України та законів України, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок, вивчати військову справу, зразково виконувати свої службові обов'язки, не допускати негідних вчинків і стримувати від них інших військовослужбовців.
Діючи умисно, всупереч інтересам служби, солдат ОСОБА_1 , перебував на території військової частини в нетверезому стані, в умовах особливого періоду, за наступних обставин:
16.06.2020 року близько 01 год. 20 хв. працівниками поліції м. Тернопіль був виявлений військовослужбовець військової служби за контрактом в стані алкогольного сп'яніння у військовій формі солдат ОСОБА_1 , який був затриманий та доставлений у військову частину НОМЕР_1 у розташування батальйону охорони в пункт постійної дислокації в м. Тернопіль.
В ході проведення 16.06.2020 року в Тернопільському обласному медичному центрі соціально - небезпечних захворювань освідчення на стан алкогольного сп'яніння солдата ОСОБА_1 , згідно виписки із карти медичного огляду для встановлення факту алкогольного сп'яніння від 16.06.2020 року № 208 було встановлено наявність алкоголю в організмі солдата ОСОБА_1 - 0,89 проміле.
Таким чином, за вищевикладених обставин, солдат ОСОБА_1 , будучи військовослужбовцем військової служби за контрактом, займаючи посаду номера обслуги гранатометного відділення 1 роти охорони батальйону охорони військової частини НОМЕР_1 , діючи умисно, протиправно, всупереч інтересам служби, на порушення своїх статутних обов'язків, перебував на території військової частини НОМЕР_1 в нетверезому стані, в умовах особливого періоду, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.17220 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, подавши заяву у якій просить здійснювати розгляд справи у його відсутності, вину у вчиненні правопорушенні визнає.
Відповідно до вимоги ст.268 КУпАП, вважаю за можливе розгляд справи у відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.3 ст.17220 КУпАП доведена наступними оголошеними, зібраними та дослідженими в судовому засіданні доказами, а саме: даними, які містяться у протоколі ЛВТ № 65 про військове адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 17220 КУпАП від 25 червня 2020 року, випискою із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого ОСОБА_1 № 208 від 16 червня 2020 року, витягами з наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 16.05.2020 року, 20 травня 2020 року, службовою та медичною характеристикою відносно ОСОБА_1 , письмовими поясненнями ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , копією контракту про проходження громадянами України військової служби у ЗСУ, укладений з ОСОБА_1 від 16 травня 2020 року
За таких обставин, вважаю, що в діях ОСОБА_1 наявні ознаки адміністративних правопорушення, передбаченого ч.3 ст.17220 КУпАП, тобто - розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, вчинені особою в умовах особливого періоду, а тому його слід притягнути до адміністративної відповідальності, наклавши на нього адміністративне стягнення.
При накладенні адміністративного стягнення, беручи до уваги характер вчиненого правопорушення, обставини справи, особу порушника, ступінь вини, відсутність обставин, що обтяжують відповідальність за вчинене правопорушення, визнання особою, яка притягується до адміністративної відповідальності своєї вини, що є обставиною, яка пом'якшує відповідальність за адміністративне правопорушення, вважаю, що ОСОБА_1 слід притягнути до адміністративної відповідальності, наклавши на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в дохід держави.
Відповідно до п.12 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 17220, 280, 283, 284, 290, 294, 299, 303 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя, -
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.17220 КУпАП, і накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави в розмірі двісті п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 4250 (чотири тисячі двісті п'ятдесят) гривень.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Тернопільського апеляційного суду через Тернопільський міськрайонний суд.
Суддя Холява О.І.