Ухвала від 25.06.2020 по справі 607/8756/20

УХВАЛА

25.06.2020 Справа №607/8756/20

Суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Ломакін В.Є., розглянувши матеріали позовної заяви та додані до неї матеріали за позовом ОСОБА_1 до Державної екологічної інспекції у Тернопільській області про визнання протиправною та скасування постанови в справі про адміністративне правопорушення, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Тернопільського міськрайонного суду з позовною заявою до Державної екологічної інспекції у Тернопільській області про визнання протиправною та скасування постанови в справі про адміністративне правопорушення №25 від 15.05.2020 р.

Ухвалою Тернопільського міськрайонного суду від 01 червня 2020 року, позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху з метою усунення недоліків позовної заяви, оскільки позивачем не подано доказів сплати судового збору або документів, які б підтверджували підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону. Вказаною ухвалою суду

позивачу встановлено строк для усунення недоліків позовної заяви протягом трьох днів з моменту отримання ухвали.

На усунення недоліків, відповідно до ухвали Тернопільського міськрайонного суду від 01.06.2020 р., ОСОБА_1 звернувся до суду з клопотанням про звільнення його від сплати судового збору в сумі 420.20 грн., посилаючись на скрутне матеріальне становище. Зокрема, зазначив, що розмір судового збору, який йому необхідно сплатити, а саме 420.40 грн., за подання позову, перевищує 5 відсотків розміру його річного доходу за попередній календарний рік, що підтверджується копією довідки від 22.06.2020 р. №2672 ТДПІ ТУГУ Тернопільській області. Із зазначених у довідці відомостей вбачається, що 5 відсотків розміру його річного доходу за попередній календарний рік (2019р) становить суму, меншу за розмір судового збору, який підлягає сплаті.

Вирішуючи клопотання про звільнення позивача від сплати судового збору, суд зазначає наступне.

У відповідності з ч. 2 ст. 132 КАС України, розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначаються Законом України “Про судовий збір”.

Згідно з ч. 1 ст. 3 Закону України “Про судовий збір”, судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.

Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України “Про судовий збір”, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'я.

Згідно з ч. 2 ст. 8 Закону України “Про судовий збір”, суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

Аналогічне регулювання щодо звільнення від сплати судових витрат містить ч. 1 ст.133 КАС України, відповідно до якої суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Як слідує зі змісту заяви про усунення недоліків позову, ОСОБА_1 просить звільнити його від сплати судового збору, посилаючись на те, що розмір судового збору, який він повинен сплатити, перевищує 5 відсотків розміру його річного доходу за попередній календарний рік, а саме його дохід за 2019 рік складає 2563.66 грн., а відповідно 5 відсотків від даної суми становитиме сума в розмірі 128.18 грн.

На підтвердження зазначеного факту позивачем надано копію довідки від 22.06.2020 р. №2672 ТДПІ ТУГУ Тернопільській області, що підтверджує той факт, що розмір судового збору ( 420.40 грн.) перевищує 5 відсотків розміру його річного доходу за попередній календарний.

За таких обставин, враховуючи положення ч. 1 ст. 8 Закону України “Про судовий збір” та ч. 1 ст.133 КАС України, з метою дотримання права позивача на доступ до суду, вважаю необхідним звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору за подання до суду адміністративного позову.

Позовна заява відповідає вимогам ст.ст. 160, 161 КАС України, спір підвідомчий суду, а тому підстав для її повернення або відмови у відкритті провадження немає.

Відповідно до ч.2 ст.171 КАС України суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.

Відповідно до ч.1, ч.2 ст.12 КАС України, адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.

Відповідно до ч. 3 ст. 257 КАС України, при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: значення справи для сторін; обраний позивачем спосіб захисту; категорію та складність справи; обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; кількість сторін та інших учасників справи; чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.

За приписами ст.260 КАС України, питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.

Таким чином відповідно до ст. 263 КАС України, вказана справа підлягає розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, оскільки не підпадає під перелік справ, які розглядаються виключно за правилами загального позовного провадження, тому суд дійшов висновку про розгляд справи за правилами спрощеного провадження.

Позивачем до позовної заяви не додано заяв чи клопотань, які потребують вирішення без виклику (повідомлення) сторін під час відкриття провадження.

Керуючись ст.ст. 12, 160, 161, 171, 263, 257, 268, 294 КАС України, суддя,-

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору - задовольнити.

Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору за подання до суду адміністративного позову ОСОБА_1 до Державної екологічної інспекції у Тернопільській області про визнання протиправною та скасування постанови в справі про адміністративне правопорушення.

Відкрити провадження у справі за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 ) до Державної екологічної інспекції у Тернопільській області ( 46008, м.Тернопіль вул.Шашкевича, 3, код ЄДРПОУ - 37977693) про визнання протиправною та скасування постанови в справі про адміністративне правопорушення.

Розгляд справи проводити в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.

Судове засідання з розгляду справи по суті призначити на 06 серпня 2020 року о 17 год. 00 хв.

Встановити відповідачу строк до 06 серпня 2020 року для подання відзиву на позовну заяву, який повинен відповідати вимогам ст. 162 КАС України, і всіх письмових та електронних доказів (які можливо доставити до суду), висновків експертів і заяв свідків, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення проти позову, якщо такі докази не надані позивачем, а також документів, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.

Попередити відповідача, що неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову (ч.4 ст.159 КАС України).

Роз'яснити сторонам у справі, що відповідно до ч.3 ст.79 КАС України відповідач повинен подати суду докази разом з поданням відзиву.

Сторони можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України - http:// court.gov.ua/sud1915/.

Надіслати позивачу копію ухвали про відкриття провадження у справі, а відповідачу одночасно з копією ухвали про відкриття провадження у справі надіслати копію позовної заяви з копіями доданих до неї документів.

Ухвала може бути оскаржена лише щодо мотивів порушення правил підсудності у встановлений законом строк і порядок (п. 5 ч. 1 ст. 294 КАС України). В іншій частині ухвала оскарженню не підлягає.

СуддяВ. Є. Ломакін