11.06.2020 Справа №607/7744/20
Суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Дуда О.О., розглянувши матеріали адміністративної справи, які надійшли від Тернопільського відділу поліції ГУНП в Тернопільській областіпро притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, непрацюючого, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ст. 44-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Як вбачається з протоколу серії АПР18 №712515 від 09 травня 2020 року, 09.05.2020 року близько 14.00год. гр. ОСОБА_1 відвідував парк "Слави", що в м. Тернополі без будь-яких документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство чи її спеціальний статус, чим порушив підпункт 5 та 16 пункту 2 постанови КМУ від 11.03.2020 № 211, відповідальність за що передбачена ст.44-3 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 та його представник заперечили вину ОСОБА_2 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.44-3 КУпАП, вказали, що згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії АПР18 №712515 від 09 травня 2020 року особу ОСОБА_1 встановлено згідно його паспорту, а відповідно до довідки Тернопільської міської комунальної лікарні швидкої допомоги від 09.05.2020 року №3593, ОСОБА_1 звернувся в травмпункт 09.05.2020 року о 17год.45хв. з приводу отримання 09.05.2020 року в 14-00 побутової травми. Просять справу закрити за відсутністю у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення.
Статтею 44-3 КУпАП передбачено відповідальність за порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України "Про захист населення від інфекційних хвороб", іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами.
Згідно з п.п.5 п.2 Постанови КМУ № 211 (у її редакції станом на 09.05.2020 року), заборонено до 11 травня 2020 р.: 5)відвідування парків, скверів, зон відпочинку, лісопаркових та прибережних зон, крім вигулу домашніх тварин однією особою та в разі службової необхідності.
Відповідно п.п.16 п. 2 Постанови КМУ № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (у її редакції станом на 09.05.2020 року), заборонено до 11 травня 2020 р.: 1) з 6 квітня 2020 р. перебування в громадських місцях без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіратора або захисної маски, у тому числі виготовлених самостійно; 16) перебувати на вулицях без документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство чи її спеціальний статус.
Вимогами ч.1 ст.9 КУпАП передбачено, що адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна (умисна, необережна) дія чи бездіяльність, яку посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачена адміністративна відповідальність.
Відповідно до положень п. 3 ч. 2ст. 129 Конституції України основними засадами судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а тому покладення на суд обов'язків ініціювати збір доказів для доказування вини особи суперечить принципам об'єктивності та неупередженості суду при розгляді справи та є неприпустимим.
Згідно з ч.2 ст.251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Європейський суд з прав людини в своїх рішеннях, зокрема по справам «Кобець проти України» від 14.02.2008 року, «Берктай проти Туреччини» від 8 лютого 2001 року, «Лавенте проти Латвії» від 07.11.2002 року неодноразово вказує, що оцінюючи докази суд застосовує принцип доведення «за відсутності розумних підстав для сумніву», що може бути результатом цілої низки ознак або достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою неспростовних презумпцій.
В той же час, державні органи не мають права перекладати обов'язок доказування невинуватості на особу, відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення.
Так, відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії АПР18 №712515 від 09 травня 2020 року, 09.05.2020 року близько 14.00год. гр. ОСОБА_1 відвідував парк "Слави", що в м. Тернополі без будь-яких документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство чи її спеціальний статус, водночас, у цьому ж протоколі вказано, що особу ОСОБА_1 встановлено згідно паспорта серії НЮ НОМЕР_1 155324 від 13.02.2008 року виданий Бучацьким РВ.
Крім цього, відповідно до довідки Тернопільської міської комунальної лікарні швидкої допомоги від 09.05.2020 року №3593, ОСОБА_1 звернувся в травмпункт 09.05.2020 року о 17год.45хв. з приводу 09.05.2020 року в 14-00 побутової травми, тобто у час, зазначений в протоколі про адміністративне правопорушення серії АПР18 №712515 від 09 травня 2020 року.
Відтак, приходжу до висновку про те, що склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст.44-3 КУпАП у діяннях ОСОБА_1 не підтверджується доказами по справі.
Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю у випадку відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Виходячи з вищенаведеного, вважаю, що провадження в адміністративній справі відносно ОСОБА_1 за ст.44-3 КУпАП - закрити, в зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст.ст. 9, 245, 251, 254, 256, 268, п. 1 ч. 1 ст.247, ст. ст.280,283-285 КУпАП України, суд, -
Провадження в адміністративній справі відносно ОСОБА_1 за ст.44-3 КУпАП - закрити, в зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, за винятком постанов про застосування стягнення, передбаченого статтею 32 цього Кодексу, а також постанов, прийнятих за результатами розгляду справ про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 185-3 цього Кодексу.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга, подана після закінчення цього строку, повертається апеляційним судом особі, яка її подала, якщо вона не заявляє клопотання про поновлення цього строку, а також якщо у поновленні строку відмовлено.
Суддя Дуда О.О.