Справа № 484/2037/20
Провадження № 3/484/817/20
01.07.2020року м. Первомайськ
Суддя Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області Медведєва Н.А., розглянувши матеріали адміністративної справи, які надійшли до суду 30.06.2020 року з Управління патрульної поліції в Миколаївській області про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності, передбаченої ст. 121 ч. 4 КУпАП, -
До суду надійшов протокол про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої ст. 121 ч. 4 КУпАП, в якому вказано, що останній, в м. Первомайську Миколаївської області по вул. Одеська, 121А, керуючи транспортним засобом РУТА 25, д.н.з. НОМЕР_1 , надавав послуги з комерційного перевезення пасажирів маршруту № 101А з технічною несправністю транспортного засобу, чим вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 121 ч. 4 КУпАП.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання, зокрема, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ч. 1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
З протоколу про адміністративне правопорушення серії БД № 282449 від 22.06.2020р. слідує, що особі, відносно якої складено протокол, інкримінується вчинення правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 4 ст. 121 КУпАП, проте вказаний протокол про адміністративне правопорушення не містить зазначення нормативного акту (не вказано відповідний підпункт ПДР України), вимоги якого порушено особою при вчиненні інкримінованого їй за даною статтею порушення.
Вищенаведене свідчить про наявність обґрунтованих підстав для повернення справи для доопрацювання з метою усунення зазначених недоліків протоколу та ознайомлення особи, відносно якої складено протокол, з внесеними до протоколу доповненнями/виправленнями (у випадку внесення таких), оскільки відповідно до положень ст.ст. 256, 268 КУпАП, особа, яка притягається до адміністративної відповідальності має право: подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання; знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 256, 268, 278, 283 КУпАП, суддя -
Протокол про адміністративне правопорушення серії БД № 282449 від 22.06.2020р. про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої ст. 121 ч. 4 КУпАП та додані до нього матеріали повернути до Управління патрульної поліції в Миколаївській області - для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Н.А.Мєдвєдєва