Справа № 128/1489/20
01 липня 2020 року місто Вінниця
Суддя Вінницького районного суду Вінницької області Карпінська Ю.Ф., отримавши адміністративний матеріал, що надійшов з Вінницького районного відділення поліції Вінницького відділу поліції Головного управління Національної поліції у Вінницькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживає та зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, -
16.06.2020 до Вінницького районного суду Вінницької області надійшов адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії БД № 366619 від 13.06.2020, 13.06.2020 о 17 год 35 хв в с. Жабелівка по вул. Шевченка, Вінницького району Вінницької області водій ОСОБА_1 керувала автомобілем марки «Volkswagen-Touareg» д.н.з. НОМЕР_1 в стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан сп'яніння проводився в медичному закладі.
В судове засідання, призначене на 01.07.2020, ОСОБА_1 не з'явилася, хоч в установленому законом порядку повідомлялася про дату, час та місце судового розгляду.
Попередньо через канцелярію суду 30.06.2020 ОСОБА_1 особисто подала письмову заяву, в якій просить змінити підсудність та передати адміністративний матеріал на розгляд за місцем її проживання, а саме: до Іллінецького районного суду Вінницької області. Клопотання мотивує тим, що хоч і місцем вчинення правопорушення є територія Вінницького району, але вона проживає за адресою: АДРЕСА_1 , яка територіально відноситься до Іллінецького районного суду Вінницької області.
Вивчивши подану ОСОБА_1 заяву, приходжу до такого висновку.
Згідно з нормами ч. 1 та ч. 2 ст. 276 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення. Справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 80, 81, 121 - 126, 127-1 - 129, частинами першою, другою, третьою і четвертою статті 130 і статтею 139 (коли правопорушення вчинено водієм) цього Кодексу, можуть також розглядатися за місцем обліку транспортних засобів або за місцем проживання порушників.
Відповідно до ч. 1 ст. 257 КУпАП протокол надсилається органу (посадовій особі), уповноваженому розглядати справу про адміністративне правопорушення.
Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 213 КУпАП справи про адміністративні правопорушення розглядаються: районними, районними у місті, міськими чи міськрайонними судами (суддями), а у випадках, передбачених цим Кодексом, місцевими адміністративними та господарськими судами, апеляційними судами, Верховним Судом.
Статтею 221 КУпАП передбачено, що судді районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судів розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені, зокрема й статтею 130 КУпАП.
Згідно з роз'ясненнями Пленуму Верховного Суду України, викладеними у постанові «Про окремі питання, що виникають при застосуванні судами положень ст. 276 Кодексу України про адміністративні правопорушення» № 11 від 11.06.2004, зокрема, у випадках, коли законом передбачається альтернативна підсудність (ч. 2 ст. 276 КУпАП), питання про те, в який саме суд надіслати протокол про адміністративне правопорушення, вирішується відповідним органом внутрішніх справ.
Таким чином, Вінницький районний суд Вінницької області є органом, який, в розумінні статті 276 КУпАП, уповноважений розглядати адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 , оскільки правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП, вчинено на території Вінницького району Вінницької області, тобто належить до територіальної юрисдикції даного суду.
Відповідно до частини 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
З огляду на вищезазначене, правові підстави для зміни підсудності та направлення справи для розгляду за місцем проживання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, відсутні, так як місце розгляду справи відповідно до норми частини 1 статті 276 КУпАП правильно визначено органом, який склав протокол про адміністративне правопорушення.
Разом з тим, чинним Кодексом України про адміністративні правопорушення не встановлено порядок зміни підсудності судом та передачі справи про адміністративне правопорушення з одного суду до іншого.
Нормами ст. 284 КУпАП закріплено, що по справі про адміністративне правопорушення орган (посадова особа) виносить одну з таких постанов: 1) про накладення адміністративного стягнення; 2) про застосування заходів впливу, передбачених статтею 24-1 цього Кодексу; 3) про закриття справи.
Отже, вказаними нормами не передбачено вирішення судом питання про зміну підсудності та направлення справи до іншого суду з підстав, вказаних в письмовій заяві ОСОБА_1 .
Зважаючи на викладене вище, скорочені терміни розгляду справ про адміністративні правопорушення, недопущення затягування розгляду справи, вважаю, що письмова заява ОСОБА_1 не підлягає задоволенню.
Крім того, звертаю увагу на те, що особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 особисто з'явилася до суду, щоб подати через канцелярію суду письмову заяву.
Також вважаю за необхідне роз'яснити, що особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право давати пояснення, подавати докази, в тому числі і письмово, шляхом направлення документів на поштову та електронну адресу суду.
Керуючись ст.ст. 213, 221, 268, 276, 284 КУпАП, суддя -
Письмову заяву ОСОБА_1 про зміну підсудності та направлення адміністративного матеріалу № 128/1489/20, що надійшов з Вінницького районного відділення поліції Вінницького відділу поліції Головного управління Національної поліції у Вінницькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, за підсудністю до суду Іллінецького районного суду Вінницької області - залишити без задоволення.
Судовий розгляд адміністративного матеріалу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, відкласти на 11 год 40 хв 14 липня 2020 року.
Постанова не підлягає оскарженню.
СУДДЯ Ю.Ф.Карпінська