Справа №384/277/20
пров. № 3/384/139/2020 01 липня 2020 року смт. Вільшанка
Суддя Вільшанського
районного суду
Кіровоградської області Сорокіна О.О.,
розглянувши протокол, який надійшов від Вільшанського ВП Голованівського ВП ГУНП в Кіровоградській області про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 124 КУпАП відносно ОСОБА_1 , -
До Вільшанського районного суду Кіровоградської області з Вільшанського ВП Голованівського ВП ГУНП в Кіровоградській області надійшов протокол серії БД №032896 від 15 червня 2020 року про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 124 КУпАП відносно ОСОБА_1 .
Згідно з ч. 2ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративне правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до вимог статті 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
При підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення відповідно до п.2 ч.1 ст. 278 КУпАП суддя вирішує питання, зокрема, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Пленум Верховного Суду України у пункті 24 постанови № 14 від 23.12.2005 року “Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті” роз'яснив судам, що у разі складання протоколу про адміністративне правопорушення без додержання вимог ст. 256 КУпАП, правильною є практика повернення судами вмотивованими постановами протоколів про адміністративні правопорушення відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
Згідно з п.2 постанови Пленуму ВСУ №13 від 25 травня 1998 року, у випадках складення протоколу про адміністративне правопорушення без додержання вимог ст. 256 КУпАП, суддя зобов'язаний своєю постановою повернути протокол відповідному органу для належного оформлення.
Відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Порядок складання протоколу про адміністративне правопорушення, зокрема, передбачене ст. 124 КУпАП, регулюється Інструкцією з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України від 07.11.2015 року № 1395.
Відповідно до п. 1 Розділу ІХ Інструкції, у разі порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна, на місці дорожньо-транспортної пригоди (далі - ДТП) складається протокол про адміністративне правопорушення стосовно цих осіб, до якого додається, зокрема, схема місця ДТП, яку підписують учасники ДТП та поліцейський.
На схемі місця ДТП графічно зображуються та фіксуються такі об'єкти: ділянка дороги, на якій сталась ДТП; сталі орієнтири, до яких на схемі здійснена прив'язка об'єктів та слідів; транспортні засоби, причетні до ДТП, координати їх розміщення відносно елементів проїжджої частини та сталих орієнтирів; сліди гальмового шляху коліс транспортних засобів: їх розміщення відносно елементів проїжджої частини; довжина від їх початку до кожного колеса транспортного засобу із зображенням місць розривів; довжина слідів на ділянках з різним покриттям; інші сліди та предмети, що стосуються пригоди: розміщення частин та об'єктів (уламки кузова, частинки фарби, уламки скла, осипання ґрунту, сліди рідини), що відокремилися від транспортного засобу, відносно елементів проїжджої частини, транспортних засобів; площа розсіювання уламків скла, осипання ґрунту; координати місця зіткнення, наїзду відносно сталих орієнтирів; ширина проїжджої частини разом з роздільними смугами; ширина тротуарів, узбіччя; розміри ділянок з різним станом дорожнього покриття; розміри та розміщення дефектів дорожнього покриття; розташування дорожньої розмітки; розташування світлофорів, дорожніх знаків та інших засобів технічного регулювання дорожнього руху; розташування шлагбаума, засобів сигналізації, дорожніх знаків на підході до залізничного переїзду (п. 4 Розділу ІХ Інструкції).
При вивченні протоколу про адміністративне правопорушення, складеного стосовно ОСОБА_1 встановлено, що додана до нього схема місця ДТП не відповідає вимогам Інструкції, а саме: на схемі не відображені ширина проїзної частини разом з роздільними смугами та ширина тротуарів, узбіччя.
Окрім цього, на схемі місця ДТП не позначені межі проїзної частини вулиці Героїв Небесної Сотні та межі в'їзду на прилеглу територію, відсутня прив'язка місця зіткнення до меж проїзної частини вулиці Героїв Небесної Сотні та до меж в'їзду на прилеглу територію, відсутні дані про розташування транспортних засобів відносно меж в'їзду до прилеглої території, відносно один одного та відносно місця зіткнення в момент виникнення небезпеки. Більше того, в матеріалах справи відсутні дані щодо швидкості руху транспортних засобів.
Поряд з цим, прізвище особи, що притягається до адміністративної відповідальності, вказане у довідках про повторність вчинення адміністративного правопорушення, про наявність посвідчення водія та про належність транспортного засобу - « ОСОБА_2 », не відповідає прізвищу, вказаному у протоколі про адміністративне правопорушення серії БД №032896 від 15.06.2020 року - « ОСОБА_2 ».
Окрім цього, порядок засвідчення копій документів визначений пунктами 5.26, 5.27 Національного стандарту України Державної уніфікованої системи документації, Уніфікованої системи організаційно - розпорядчої документації ”Вимоги до оформлювання документів” (ДСТУ 4163-2003, затвердженого наказом Держспоживстандарту України від 07.04.2003 № 55).
За вказаним нормативно-правовим актом, відмітка про засвідчення копії документа складається: зі слів "Згідно з оригіналом", назви посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її ініціалів та прізвища, дати засвідчення копії, яку проставляють нижче реквізиту.
Відбитком печатки організації засвідчують на документі підпис відповідальної особи. Відбиток печатки ставлять так, щоб він охоплював останні кілька літер назви посади особи, яка підписала документ.
Більше того, відповідно до п. п. 70, 71, 72 Типової інструкції з діловодства в міністерствах, інших центральних та місцевих органах виконавчої влади, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 17 січня 2018 року за №55, відмітка “Копія” проставляється у верхньому правому кутку першої сторінки паперового документа. Напис про засвідчення паперової копії документа у паперовій формі складається із слів “Згідно з оригіналом”, найменування посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, власного імені та прізвища, дати засвідчення копії та проставляється нижче реквізиту документа “Підпис”. Напис про засвідчення паперової копії скріплюється печаткою.
Однак, копії посвідчення водія та свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу ОСОБА_3 , посвідчення водія та свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу ОСОБА_1 , полісів обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів №АО/5967428 та №АО/4233194 не засвідчені належним чином.
Без усунення вказаних порушень вимог ст. 256 КУпАП, які були допущені при складанні протоколу про адміністративне правопорушення, неможливо всебічно, повно та об'єктивно з'ясувати обставини справи, вирішити її в точній відповідності з законом, а тому протокол про адміністративне правопорушення серії БД №032896 від 15 червня 2020 року відносно ОСОБА_1 підлягає поверненню для належного оформлення.
Звертаю увагу на необхідність усунення зазначених вище недоліків в максимально стислі строки, оскільки відповідно до ст. 38 КУпАП, стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 256, 278, 283, 284 КУпАП,
Протокол про адміністративне правопорушення року серії БД №032896 від 15 червня 2020 року, передбачене ст. 124 КУпАП відносно ОСОБА_1 повернути для належного оформлення до Вільшанського ВП Голованівського ВП ГУНП в Кіровоградській області.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Сорокіна О.О.