Рішення від 30.06.2020 по справі 380/3487/20

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№380/3487/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 червня 2020 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого-судді Костецького Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності, скасуванян рішення, зобов'язання провести перерахунок і виплату пенсії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в проведенні перерахунку пенсії по інвалідності у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників на підставі довідки про заробітну плату, виданої прокуратурою Львівської області 28.02.2020 № 18-716 вих-20;

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 10.03.2020 № 1289 “Про відмову у проведенні перерахунку пенсії відповідно до Закону України “Про прокуратуру гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ”;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перерахунок та виплачувати з 06.03.2019 пенсію по інвалідності у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько - слідчих працівників на підставі довідки про заробітну плату, виданої прокуратурою Львівської області 28.02.2020 № 18-716 вих-20.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що у зв'язку із підвищенням заробітної плати працівникам органів прокуратури та відповідно до рішення Конституційного Суду № 7-р(ІІ)/2019 від 13.12.2019 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою про перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру». До заяви долучено довідку про розмір заробітньої плати (грошового забезпечення), що враховується ддя перерахунку пенсії від 28.02.2020 № 18-716 вих -20, що видана прокуратурою Львівської області. Проте, рішенням від 10.03.2020 № 1289 відповідачем відмовлено у проведенні перерахунку пенсії позивача з тих підстав, шо відповідно до Рішення Конституційного Суду № 7-р(ІІ)/2019 від 13.12.2019 право на перерахунок виникає з 13.12.2019 за умови підвищення заробітної плати прокурорським працівникам після цієї дати. Однак у довідці про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій від 28.02.2020 № 18-716 вих -20, що видана прокуратурою Львівської області наведені складові заробітної плати (грошового забезпечення) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657, а тому підвищення не відбулось. Позивач не погоджується з таким рішенням відповідача, оскільки заробітна плата прокурорських працівників визначається постановою Кабінет у Міністрів України від 31.05.2012 № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури». З 06.09.2017 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури», якою підвищено заробітну плату прокурорів». Таким чином, право на підвищення пенсії виникло у позивача з дати набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України № 657 від 30.08.2017.

Представником відповідача подано відзив на позовну заяву від 26.02.2020 (вх. № 10780), у якому зазначає, що підстави для проведення перерахунку пенсії згідно із довідкою прокуратури Львівської області про складові заробітної плати від 28.02.2020 № 18- 716 вих-20 відсутні, оскільки розмір заробітної плати визначено станом на 06.09.2017 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури». Оскільки, після 13.12.2019, підвищення заробітної плати працівникам прокуратури не здійснювалось, просить відмовити у задоволенні позову.

У зв'язку з відсутністю головуючого судді на роботі (перебування у відпустці у період з 25.05.2020 по 26.06.2020), суд ухвалює рішення у цій справі в перший робочий день головуючого судді, а саме - 30.06.2020.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі факти, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини та надав їм правову оцінку.

ОСОБА_1 отримує пенсію у зв'язку із інвалідністю відповідно до Закону України “Про прокуратуру”.

Прокуратурою Львівської області видано позивачу довідку від 28.02.2020 № 18-716 вих-20 про розмір заробітньої плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій, відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 № 7- (ІІ)/2019 та постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці праціників прокуратури».

06.03.2020 позивач звернувся до органу Пенсійного фонду України із заявою про проведення перерахунку пенсії на підставі довідки прокуратури Львівської області від 28.02.2020 № 18-716 вих-20 про розмір заробітньої плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій, відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 № 7- (ІІ)/2019 та постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці праціників прокуратури».

Рішенням від 10.03.2020 Головного управляння Пенсійного фонду України у Львівській області про відмову в перерахунку пенсії гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , позивачу відмовлено в перерахунку пенсії на підставі поданої ним 06.03.2020 заяви. Вказане рішення мотивоване тим, що відповідно до Рішення Конституційного Суду № 7-р(ІІ)/2019 від 13.12.2019 проводити перерахунок пенсії гр. ОСОБА_1 згідно з довідкою від 28.02.2020 № 18-716 вих-20 немає підстав, оскільки призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок, а право на перерахунок виникає з 13.12.2019, за умови підвищення заробітної плати прокурорським працівникам після цієї дати. Однак у довідці про розмір заробітної плази (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій від 28.02.2020 № 18-716 вих-20, яка видана прокуратурою Львівської області наведені складові заробітної плати (грошового забезпечення) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657, тобто підвищення заробітної плати після 13.12.2019 не відбулись.

Не погоджуючись із рішенням відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Даючи оцінку спірним правовідносинам суд керувався таким.

Згідно з ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Правові засади організації і діяльності прокуратури України, статус прокурорів, порядок здійснення прокурорського самоврядування, а також систему прокуратури України визначає Закон України від 14.10.2014 № 1697-VII «Про прокуратуру» (далі - Закон України «Про прокуратуру».

Відповідно до ч. 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру», в редакції чинній станом на момент призначення пенсії позивачу, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.

Таким чином, станом на момент призначення позивачу пенсії законодавством було встановлено право осіб, яким призначена пенсія згідно Закону України "Про прокуратуру", на її перерахунок у разі підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.

Законом України від 28.12.2014 № № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», що набрав чинності 01.01.2015 ч. 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» викладено в новій редакції: умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 16 розділу III "Прикінцеві положення" Закону України від 28.12.2014 № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» зобов'язано Кабінет Міністрів України у місячний строк з дня набрання чинності цим Законом, забезпечити прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації цього Закону.

Однак, судом встановлено, що Кабінетом Міністрів України не прийнято жодного нормативно-правового акту, який би регулював умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури.

Відсутність затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури (як було передбачено ч. 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» (зі змінами згідно Закону України від 28.12.2014 № № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України») зумовило неможливість проведення органами Пенсійного фонду України перерахунку пенсій.

Аналогічні правові висновки були викладені у постановах Верховного Суду від 27.03.2018 по справі № 127/11766/16-а, від 14.02.2018 по справі № 569/5531/16-а, від 22.08.2018 по справі № 754/15912/16-а.

Постановою Верховного Суду від 24.04.2019 у справі № 826/8546/18 залишено без змін рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 07.11.2018 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 31.01.2019, якими визнано протиправною бездіяльність Кабінету Міністрів України в частині неприйняття порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури та зобов'язано Кабінет Міністрів України протягом 30 днів з дня набрання рішенням законної сили вжити заходів та прийняти рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури.

У п. 54 вказаної постанови Верховний Суд звертає увагу, що Кабінет Міністрів України протягом тривалого часу ухиляється від прийняття рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури, необхідність прийняття яких Законом від 14.10.2014 року № 1697-VII покладено саме на відповідача, що у свою чергу, призвело до неможливості пенсійними органами провести перерахунок пенсій працівникам прокуратури та численних звернень пенсіонерів до суду щодо оскарження таких дій територіальних управлінь Пенсійного фонду України.

Однак, рішенням Другого сенату Конституційного Суду України № 7-р(II)/2019 від 13.12.2019 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення ч. 20 ст. 86 Закону від 14.10.2014 року № 1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Положення ч. 20 ст. 86 Закону від 14.10.2014 року № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.

Згідно ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Відповідні закони, інші правові акти або їх окремі положення, визнані за рішеннями Конституційного Суду України неконституційними, не підлягають застосуванню як такі, що втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність (абз 6 п. 4 Рішення Конституційного Суду України у справі № 1-31/2000 про порядок виконання рішень Конституційного Суду України).

Як зазначив Конституційний Суд України у рішенні від 14.12.2000 (справа № 1-31/2000 про порядок виконання рішень Конституційного Суду України), рішення Конституційного Суду України мають пряму дію і для набрання чинності не потребують підтверджень з боку будь-яких органів державної влади.

Отже, правовим наслідком прийняття Конституційним Судом України рішення по справі № 7-р(II)/2019 від 13.12.2019, є втрата чинності з 13.12.2019 норм ч. 20 ст. 86 Закону від 14.10.2014 року № 1697-VII зі змінами.

Конституційний Суд України в п. 3 рішення по справі № 7-р(II)/2019 від 13.12.2019 встановив такий порядок виконання ухваленого рішення:

- частина двадцята статті 86 Закону від 14.10.2014 року № 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;

- частина двадцята статті 86 Закону від 14.10.2014 року № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції: "20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".

У своєму рішенні Конституційний Суд України зазначив, що працівник прокуратури, який досяг передбаченого законом віку для припинення повноважень після здійснення професійної діяльності протягом визначеного строку, набуває право на отримання пенсії. Пенсійне забезпечення таких працівників здійснюється відповідно до статті 86 Закону.

Ч. 20 ст. 86 Закону в первинній редакції передбачала низку підстав для перерахунку призначених пенсій. Проте згідно з чинною редакцією оспорюваного положення Закону умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури вже не врегульовуються Законом, а повноваження щодо їх визначення делеговано Кабінету Міністрів України.

Враховуючи міжнародні стандарти діяльності органів прокуратури та юридичні позиції Конституційного Суду України, метою нормативного регулювання, зокрема, питань соціального захисту працівників прокуратури, є уникнення втручання інших органів влади в діяльність прокуратури з метою додержання принципу поділу влади та закріплення виключно на рівні закону питань пенсійного забезпечення працівників прокуратури.

До повноважень Кабінету Міністрів України законодавець відніс право визначати умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури без закріплення на законодавчому рівні відповідних критеріїв, чим поставив у залежність фінансування пенсійного забезпечення прокурорів від виконавчої влади. Таке нормативне регулювання призводить до втручання виконавчої влади в діяльність органів прокуратури, а також до недотримання конституційної вимоги щодо здійснення органами державної влади своїх повноважень у встановлених Конституцією України межах і відповідно до законів України.

Конституційний Суд України констатував, що питання пенсійного забезпечення прокурорів, у тому числі умови та порядок перерахунку призначених їм пенсій, має визначати Верховна Рада України законом, а не Кабінет Міністрів України підзаконним актом.

Системний аналіз норм свідчить, що Закон від 14.10.2014 № 1697-VII з 13.12.2019 не містить вимоги про необхідність визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінетом Міністрів України.

Натомість підставою для проведення перерахунку пенсій працівників прокуратури є підвищення заробітної плати прокурорським працівникам.

Отже, після тривалої перерви (01.01.2015-12.12.2019) в Україні з'явилася/набрала чинності норма Закону, що визначає умови та порядок перерахунку пенсії за вислугу років, призначеної на підставі Закону України «Про прокуратуру».

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури", яка набрала законної сили 06.09.2017, було підвищено посадові оклади та надбавки за класний чин прокурорсько-слідчим працівникам.

Судом встановлено, що прокуратурою Львівської області видано позивачу довідку від 28.02.2020 № 18-716 вих-20 про розмір заробітньої плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій, відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 № 7- (ІІ_/2019 та постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці праціників прокуратури».

06.03.2020 позивач звернувся до органу Пенсійного фонду України із заявою про проведення перерахунку пенсії на підставі довідки Прокуратури Львівської області від 28.02.2020 № 18-716 вих-20 про розмір заробітньої плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій, відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 № 7- (ІІ_/2019 та постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці праціників прокуратури».

Рішенням від 10.03.2020 Головного управляння Пенсійного фонду України у Львівській області про відмову в перерахунку пенсії гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , позивачу відмовлено в перерахунку пенсії на підставі поданої ним 06.03.2020 заяви. Вказане рішення мотивоване тим, що відповідно до Рішення Конституційного Суду № 7-р(ІІ)/2019 від 13.12.2019 проводити перерахунок пенсії гр. ОСОБА_1 згідно з довідкою від 28.02.2020 № 18-716 вих-20 немає підстав оскільки призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок, а право на перерахунок виникає в 13.12.2019, за умови підвищення заробітної плати прокурорським працівникам після цієї дати. Однак у довідці про розмір заробітної плази (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій від 28.02.2020 № 18-716 вих-20, яка видана прокуратурою Львівської області наведені складові заробітної плати (грошового забезпечення) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657, тобто підвищення заробітної плати після 13.12.2019 не відбулись.

Проте, суд зазначає, що у зв'язку з підвищенням у вересні 2017 року заробітної плати працівників органів прокуратури, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» у позивача виникло право на перерахунок пенсії, проте реалізація його права була поновлена саме рішенням Конституційного Суду від 13.12.2019, оскільки зважаючи на відсутність затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури (як було передбачено ч. 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» (зі змінами згідно Закону України від 28.12.2014 № № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України») зумовило неможливість проведення органами Пенсійного фонду України перерахунку пенсій.

Окрім того, згідно ч. 2 ст. 6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Суд зазначає, що згідно з рішенням від 01.06.2006 у справі "Федоренко проти України" (заява № 25921/02), Європейський Суд з прав людини, з урахуванням статті 1 Першого Протоколу до Конвенції сформулював правову позицію про те, що право власності може бути "існуючим майном" або "виправданими очікуваннями" щодо отримання можливості ефективного використання права власності чи "законними сподіваннями" отримання права власності. Громадяни мають бути впевненими у своїх законних очікуваннях, а також в тому, що набуте ними на підставі чинного законодавства право, його зміст та обсяг буде ними реалізовано.

Таким чином, з моменту прийняття Рішення Конституційним Судом України № 7-р(II)/2019 від 13.12.2019 в позивача виникло "законне сподівання" отримання права власності, тобто законне сподівання на перерахунок пенсії, оскільки Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 30.08.2017 № 657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури", якою було підвищено посадові оклади та надбавки за класний чин прокурорсько-слідчим працівникам.

На підставі наведеного, суд зазначає, що бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в проведенні перерахунку пенсії по інвалідності у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників на підставі довідки про заробітну плату, виданої прокуратурою Львівської області 28.02.2020 № 18-716 вих-20 є протиправною, а відповідно є протиправним та підлягає скасуванню рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 10.03.2020 № 1289 “Про відмову у проведенні перерахунку пенсії відповідно до Закону України “Про прокуратуру гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ”.

Суд, з огляду на завдання адміністративного судочинства відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, бере до уваги те, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

Суд наголошує, що відповідно до ст. 13 Європейської конвенції з прав людини кожен, чиї права, свободи визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний спосіб правового захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Відповідно до ст. 17 Закону України “Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини” суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Згідно з рішенням Конституційного суду України від 30.01.2003 у справі № 1-12/2003 правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах. Загальною декларацією прав людини 1948 року передбачено, що кожна людина має право на ефективне поновлення в правах компетентними національними судами у випадках порушення її основних прав, наданих їй конституцією або законом (стаття 8). Право на ефективний засіб захисту закріплено також у Міжнародному пакті про громадянські та політичні права (стаття 2) і в Конвенції про захист прав людини та основних свобод (стаття 13).

Враховуючи обставини справи, для належного способу захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перерахунок та виплату, з урахуванням виплачених сум, з 13.12.2019 пенсію по інвалідності у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько - слідчих працівників на підставі довідки про заробітну плату, виданої прокуратурою Львівської області 28.02.2020 № 18-716 вих-20.

Відповідно до позовних вимог позивач просить зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перерахунок та виплачувати пенсію з 06.03.2019, проте вказана позовна вимога підлягає задоволенню шляхом зобов'язання відповідача провести ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перерахунок та виплату пенсії, з урахуванням виплачених сум, з 13.12.2019, оскільки згідно ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення. Таким чином, право на перерахунок пенсії виникло у позивача з дня ухвалення рішення Другого сенату Конституційного Суду України № 7-р(II)/2019 - 13.12.2019.

Суд також зазначає, що позивач відповідно до позовних вимог просить виплачувати пенсію з 06.03.2019, проте така вимога підлягає задоволенню шляхом зобов'язання орган Пенсійного фонду провести виплату пенсії, з урахуванням виплачених сум, оскільки у порядку адміністративного судочинства підлягають захисту лише порушені права. Суд не наділений повноваженням вирішувати та врегульовувати правовідносини, які не виникли, тобто на майбутнє.

Зокрема, відповідно до ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Крім того, після ухвалення рішення суду у цій справі законодавство з приводу перерахунку пенсій і застосування відповідних складових розрахунку може змінитись. Врегулювання судом правовідносин на майбутнє може завдати шкоди інтересам позивача та унеможливити подальший захист його прав.

На підставі наведеного, у задоволенні позовної вимоги в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перерахунок та виплату з 06.03.2019 по 12.12.2019 пенсії по інвалідності у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько - слідчих працівників на підставі довідки про заробітну плату, виданої прокуратурою Львівської області 28.02.2020 № 18-716 вих-20, виплачувати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 06.03.2019 пенсію по інвалідності у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько - слідчих працівників на підставі довідки про заробітну плату, виданої прокуратурою Львівської області 28.02.2020 № 18-716 вих-20 слід відмовити.

Закріплений у ч. 1 ст. 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно з ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

У розумінні ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Матеріали справи свідчать, що відповідні критерії відповідачем не дотримані, що зумовило звернення позивача за захистом порушених прав та інтересів до суду.

З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги є підставними та обґрунтованими частково, а тому позов підлягає частковому задоволенню.

Позивач звільнений від сплати судового збору згідно з п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір", оскільки є інвалідом 2 групи, відтак судовий збір не стягується.

Керуючись статтями 6, 14, 242, 243, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016, код ЄДРПОУ 13814885) про визнання протиправною бездіяльність, скасуванян рішення, зобов'язання провести перерахунок і виплату пенсії - задовольнити частково.

2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в проведенні перерахунку пенсії по інвалідності у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників на підставі довідки про заробітну плату, виданої прокуратурою Львівської області 28.02.2020 № 18-716 вих-20.

3. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 10.03.2020 № 1289 “Про відмову у проведенні перерахунку пенсії відповідно до Закону України “Про прокуратуру гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ”.

4. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перерахунок та виплату, з врахуванням виплачених сум, з 13.12.2019 пенсію по інвалідності у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько - слідчих працівників на підставі довідки про заробітну плату, виданої прокуратурою Львівської області 28.02.2020 № 18-716 вих-20.

5. У задоволенні позовної вимоги в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перерахунок та виплату з 06.03.2019 по 12.12.2019 пенсії по інвалідності у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько - слідчих працівників на підставі довідки про заробітну плату, виданої прокуратурою Львівської області 28.02.2020 № 18-716 вих-20, виплачувати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 06.03.2019 пенсію по інвалідності у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько - слідчих працівників на підставі довідки про заробітну плату, виданої прокуратурою Львівської області 28.02.2020 № 18-716 вих-20 - відмовити.

Судовий збір не стягується.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст судового рішення виготовлено 30.06.2020.

Суддя Костецький Н.В.