справа №380/4962/20
30 червня 2020 року м. Львів
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Гавдик З.В. перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Територіального сервісного центру № 4645 Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із вищевказаним адміністративним позовом в якому просив:
- визнати протиправними дії Територіального сервісного центру № 4645 Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перереєстрації вантажного автомобіля марки «Renault Midlum» Бортовий-С, кузов- НОМЕР_1 , двигун дизельний, об'єм двигуна-4116 см.куб, 2004 року випуску, колір червоний, який ним було придбано на електронному аукціоні, що стверджується протоколом електронного аукціону № UA-PS-2020-04-01-000247-3 від 13.04.2020 року;
- зобов'язати Територіальний сервісний центр № 4645 Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Львівській області перереєструвати за ОСОБА_1 зареєструвати транспортний автомобіль марки «Renault Midlum» Бортовий-С, кузов- НОМЕР_1 , двигун дизельний, об'єм двигуна-4116 см.куб, 2004 року випуску, колір червоний, який ним було придбано на електронному аукціоні, що стверджується протоколом електронного аукціону № UA-PS-2020-04-01-000247-3 від 13.04.2020 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач визнаний переможцем електронного аукціону з продажу вантажного автомобіля марки «Renault Midlum» Бортовий-С, кузов- НОМЕР_1 , двигун дизельний, об'єм двигуна-4116 см.куб, 2004 року випуску, колір червоний, р.н.з. України НОМЕР_2 , що використовувався.
18.06.2020 року позивач звернувся із заявою до відповідача з проханням провести операцію « 331-перереєстрація на нового власника транспортного засобу, придбаного на аукціоні, електронних торгах, товарній біржі» і надати платні послуги згідно Постанови КМ України від 04.06.2007 року № 795 та Наказу МВС України від 10.02.2012 року № 103, однак відповідачем відмовлено у перереєстрації вказаного транспортного засобу згідно п. 42 Постанови КМ України від 07.09.1998 року №1388 «Про затвердження Порядку держаної реєстрації (перереєстрації). Зняття з обліку автомобілів, автобусів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів, та мопедів».
Згідно п. 4 ч. 1 ст. 171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Згідно зі статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року (далі - Конвенція) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Положеннями статей 2, 4 та 19 КАС України (у редакції, чинній з 15 грудня 2017 року), встановлено завдання та основні засади адміністративного судочинства, зміст публічно-правового спору та справи, на які поширюється юрисдикція адміністративних судів.
Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій, крім спорів, для яких законом установлений інший порядок судового вирішення.
Публічно-правовий спір має особливий суб'єктний склад. Участь суб'єкта владних повноважень є обов'язковою ознакою для того, щоб класифікувати спір як публічно-правовий. Проте, сама по собі участь у спорі суб'єкта владних повноважень не дає підстав ототожнювати спір з публічно-правовим та відносити його до справ адміністративної юрисдикції.
Під час визначення предметної юрисдикції справ суди повинні виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі.
Визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.
Разом з тим приватноправові відносини вирізняються наявністю майнового чи немайнового інтересу учасника. Спір має приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення приватного права чи інтересу, як правило майнового, конкретного суб'єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, навіть якщо до порушення приватного права чи інтересу призвели управлінські дії суб'єктів владних повноважень.
Враховуючи те, що заявлені позивачем вимоги по суті стосуються зобов'язання відповідача здійснити перереєстрацію транспортного засобу марки «Renault Midlum» Бортовий-С, кузов- НОМЕР_1 , двигун дизельний, об'єм двигуна-4116 см.куб, 2004 року випуску, колір червоний, тобто позивач звернувся до суду саме з метою захисту свого особистого майнового інтересу щодо володіння, користування та розпорядження власним транспортним засобом, відповідно спір має приватноправовий характер та підлягає розгляду за правилами цивільного судочинства.
Відповідно оцінивши наявні у справі докази суд зазначає, що спірні правовідносини не є публічно-правовими, а мають вирішуватися судами за правилами ЦПК України.
При цьому визначальним принципом здійснення правосуддя в адміністративних справах є принцип офіційного з'ясування всіх обставин у справі й обов'язок суб'єкта владних повноважень доказувати правомірність своїх дій, бездіяльності чи рішень, на відміну від визначального принципу цивільного судочинства, який полягає у змагальності сторін. Суд, який розглянув справу, не віднесену до його юрисдикції, не може вважатися «судом, встановленим законом» у розумінні частини першої статті 6 Конвенції.
Вказана позиція суду узгоджується із позицією Великої Палати Верховного Суду викладено у постанові від 31.10.2018 року по справі № 340/726/15.
Згідно пп.1 п.1 ст.170 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Керуючись ст.ст. 170, 248, 256, 294 КАС України, суддя -
Відмовити у відкритті провадження у справі № 380/4962/20 за позовом ОСОБА_1 до Територіального сервісного центру № 4645 Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії.
Роз'яснити позивачу, що даний спір підлягає розгляду до юрисдикції місцевого загального суду за правилами ЦПК України.
Судовий збір сплачений ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_3 , АДРЕСА_1) згідно квитанції №0.0.1749173204.1 в сумі 840,00 грн. повернути позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя Гавдик З.В.