30 червня 2020 року м. Кропивницький Справа № 340/1571/20
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Хилько Л.І., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (відповідач) про визнання протиправним дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом та просить суд визнати протиправними дії відповідача щодо зменшення розміру пенсії та зобов'язати його провести перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) з 05.03.2019 р. по 31.12.2019 р. з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 р..
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що звернувся до відповідача із заявою щодо виплати з 01.01.2018 р. перерахованої пенсії у повному обсязі без урахування розстрочки. Однак, відповідачем було відмовлено у виплаті всієї суми пенсії у зв'язку з чим позивач звернувся до суду з даним позовом.
Представник відповідача своїм правом на подання відзиву на адміністративний позов скористався подавши його до суду, за змістом якого відповідач не погоджується із поданим адміністративним позовом, наполягає на правомірності дій посадових осіб управління (а.с.15-16).
Справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази, судом встановлено наступне.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області та отримує пенсію за вислугу років по лінії Міністерства оборони України відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідач провів перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 р. та після такого перерахунку здійснює її виплату в порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 р. "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", зокрема, у 2019 році виплачував 75% підвищення пенсії.
23.04.2020 р. позивач звернувся до відповідача із заявою та просив провести перерахунок та виплату пенсії (з урахуванням раніше виплачених сум) з 05.03.2019 р. по 31.12.2019 р. з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 р. (а.с.7).
Відповідач листом від 07.05.2020 р. № 962-1069/К-04/8-1100/20 відмовив позивачу у задоволенні його заяви з тих підстав, що у 2018 році виплата пенсії здійснювалась відповідно до постанова Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 р., а після її скасування рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 р. у справі №826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019, Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №804 від 14.08.2019 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", якою встановлено, що виплата перерахованих з 01.01.2018 р. пенсій в 2019 році здійснюється в розмірі 75 % суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018 р.. (а.с.8)
Не погоджуючись з такою відмовою позивач звернувся до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам та доводам сторін суд зазначає, що Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ (надалі - Закон №2262-XII) визначено умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Згідно до п. 2 постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" № 103 від 21.02.2018 р. виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 року у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року в адміністративній справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року (дані судові рішення також залишені без змін постановою Верховного Суду від 12 листопада 2019 року), зокрема, визнано протиправними та нечинними пункти 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" № 103 від 21.02.2018 року.
Таким чином, нормативно-правовий акт Кабінету Міністрів України у відповідній частині втратив чинність і не підлягає застосуванню.
Отже, з огляду на викладене, суд дійшов висновку щодо протиправності застосування відповідачем приписів пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" № 103 від 21.02.2018 року, та здійснення виплат позивачу з 05.03.2019 року 75% суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018 року.
Щодо застосування у спірних правовідносинах положень постанови Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 року № 804 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", то суд звертає увагу, що Верховний Суд у справі № 160/3586/19 від 06 серпня 2019 року, залишеного без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 11 березня 2020 року, зазначив те, що зміна правового регулювання спірних правовідносин або визначення Кабінетом Міністрів України нових умов та порядку перерахунку пенсії або розмірів грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, є обставинами, які можуть впливати на інше застосування норм матеріального права, ніж у зразковій справі.
Так, Кабінетом Міністрів України 14 серпня 2019 року прийнято постанову № 804 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян".
Проте, судом встановлено, що положення зазначеної постанови є аналогічними за змістом пунктам, виключеним з постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".
Постановою Верховного Суду від 12 листопада 2019 року в адміністративній справі № 826/3858/18 визначено, що наявність у Кабінету Міністрів України права встановлювати порядок перерахунку пенсії не є тотожним та не визначає право встановлювати відстрочку або розстрочку виплати пенсії, тобто змінювати часові межі виплати.
Таким чином, аналіз змісту постанови Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 року № 804, з урахуванням правової позиції Верховного Суду в адміністративній справі № 826/3858/18, дає можливість дійти висновку, що органом виконавчої влади не було встановлено нових умов та порядку перерахунку пенсії або розмірів грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу. Постановою № 804 знову змінено умови і норми пенсійного забезпечення військовослужбовців, а тому такий нормативно-правовий акт не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, зокрема, Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Згідно пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
Положеннями ст. 1-1 Закону №2262-XII встановлено, що законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів. Якщо міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші норми щодо пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, то застосовуються норми міжнародного договору. Зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Крім того, у відповідності до статті 5 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року №1058-IV (надалі - Закон №1058-IV) визначено, що виключно цим Законом визначаються, в т.ч. порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням.
Постановою №103 та №804 фактично змінені умови пенсійного забезпечення військовослужбовців та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення за Законом №2262-ХІІ, що суперечить приписам як статті 1-1 Закону № 2262-ХІІ, так й статті 5 Закону №1058-IV.
Відповідно до частин 1-3 статті 7 КАС України суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України.
У разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.
Отже, суд доходить висновку, що при вирішенні даної справи норми постанови Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 № 804 не підлягають застосуванню, адже остання суперечить принципам правової визначеності та положенням вищевказаних Законів.
Згідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Суд вважає необґрунтованими посилання відповідача на пропуск позивачем строку звернення до адміністративного суду, з огляду на те, що відповідно частині 3 статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Тому, право позивача щодо перерахунку пенсії у є абсолютним та не може бути обмежено будь-яким строком у силу вимог частини 3 статті 51 Закону № 2262-ХІІ.
Згідно до вимог ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
В матеріалах справи містяться докази щодо понесення позивачем витрат по сплаті судового збору у розмірі 840,80 грн. (а.с.9).
Отже, вказані витрати підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255, 260-236, 295 КАС України, суд,-
Адміністративний позов - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо виплати ОСОБА_1 75 % суми підвищення пенсії, визначеного на 01.03.2018 року, з 05.03.2019 року по 31.12.2019 року включно.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області виплатити ОСОБА_1 пенсію з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії, визначеного на 01.03.2018 року, з 05.03.2019 року по 31.12.2019 року включно однією сумою, з урахуванням фактично виплачених сум раніше.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплаті судового збору в розмірі 840,80 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (код ЄДРПОУ - 20632802).
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, визначені ст. ст. 255, 295 КАС України та може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції в 30-денний строк з дня отримання його копії. Згідно до пп.15.5 п.1 Розділу VII “Перехідні положення” КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Кіровоградський окружний адміністративний суд.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Л.І. Хилько