про призначення експертизи
30 червня 2020 року №320/4726/19
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дудіна С.О., розглянувши у підготовчому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія з обслуговування газових мереж та теплопостачання" до Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області про визнання протиправними та скасування рішення та припису,
До Київського окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю "Компанія з обслуговування газових мереж та теплопостачання" з позовом до Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області, у якому позивач просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін №14 від 17.07.2019;
- визнати протиправним та скасувати припис Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області про виконання законних вимог щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування державних (регульованих) цін №14 від 17.07.2019.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 30.08.2019 відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження; призначено підготовче судове засідання по справі.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 22.11.2019, залишеною без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2020, призначено у справі судову економічну експертизу. Доручено проведення судової експертизи Товариству з обмеженою відповідальністю "Європейський інститут судових експертиз". Зупинено провадження у справі до одержання результатів судової економічної експертизи.
Матеріали справи №320/4726/19, які рекомендованою поштовою кореспонденцією із штрихкодовим ідентифікатором №0113331754934 були направлені на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю "Європейський інститут судових експертиз", були повернуті на адресу суду у зв'язку із закінченням строку зберігання.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 18.05.2020 поновлено провадження у справі.
У підготовчому судовому засіданні 02.06.2020 представником позивача було заявлено клопотання про повторне направлення матеріалів справи №320/4726/19 до ТОВ "Європейський інститут судових експертиз" для проведення експертизи та зупинення провадження у справі. Розгляд вказаного клопотання було відкладено до 30.06.2020.
У підготовче засідання 30.06.2020 з'явилися представники сторін.
Присутній у підготовчому засіданні 30.06.2020 представник позивача підтримав клопотання про призначення судової економічної експертизи та надав суду лист Товариства з обмеженою відповідальністю "Європейський інститут судових експертиз" від 26.06.2020 №26/1, у якому експертна установа гарантувала, що у разі доручення їй проведення судової експертизи у цій справі, матеріали судової справи будуть отримані представником експертної установи безпосередньо у суді.
Представник відповідача не заперечував проти призначення експертизи у справі.
Розглянувши питання щодо призначення у справі експертизи, суд дійшов такого висновку.
Відповідно до частини першої статті 102 Кодексу адміністративного судочинства України суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: 1) для з'ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) жодною стороною не наданий висновок експерта з цих самих питань або висновки експертів, надані сторонами, викликають обґрунтовані сумніви щодо їх правильності.
Згідно з частиною третьою статті 102 Кодексу адміністративного судочинства України при призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. З урахуванням обставин справи суд має право визначити експерта чи експертну установу самостійно. У разі необхідності може бути призначено декілька експертів для підготовки одного висновку (комісійна або комплексна експертиза).
Частинами четвертою та п'ятою статті 102 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом.
Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз'яснення яких, на їх думку, потребує висновку експерта. У разі відхилення або зміни питань, запропонованих учасниками справи, суд зобов'язаний мотивувати таке відхилення або зміну.
Суд зазначає, що доцільність призначення експертизи у цій справі була встановлена ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 22.11.2019, правомірність якої підтверджена постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2020. Отже, суд не вбачає за необхідне повторно зазначати такі обставини.
Враховуючи, що експертиза у цій справі не була проведена через неотримання експертною установою матеріалів справи, а також приймаючи до уваги лист ТОВ "Європейський інститут судових експертиз", яким гарантовано отримання матеріалів справи безпосередньо у суді, суд вважає за доцільне постановити ухвалу про призначення експертизи, поставивши на вирішення експерта ті самі питання, які були викладені в ухвалі Київського окружного адміністративного суду від 22.11.2019.
Відповідно до пункту 4 частини другої статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України суд має право зупинити провадження у справі в разі призначення судом експертизи - до одержання її результатів.
За таких обставин, враховуючи обмежений строк розгляду справи та з метою недопущення його порушення, суд вважає за необхідне зупинити провадження в адміністративній справі до одержання результатів судової економічної експертизи.
У судовому засіданні 30.06.2020 були проголошені вступна та резолютивна частини ухвали.
Керуючись статтями 102, 103, 236, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Клопотання позивача задовольнити.
2. Призначити у справі судову економічну експертизу.
3. Поставити на вирішення експерта наступне питання:
- чи підтверджуються документально встановлене за актом перевірки дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін від 11.07.2019 №28, складеним Головним управлінням Держпродспоживслужби в Київській області, необґрунтоване завищення Товариством з обмеженою відповідальністю "Компанія з обслуговування газових мереж та теплопостачання" тарифу на теплову енергію (централізоване опалення) при його формуванні та затвердженні рішенням Виконавчого комітету Вишневої міської ради від 28.11.2018 №54/18? Якщо так, то на яку суму?
- у разі підтвердження необґрунтованого завищення Товариством з обмеженою відповідальністю "Компанія з обслуговування газових мереж та теплопостачання" тарифу на теплову енергію (централізоване опалення), якою є сума необґрунтованого нарахування вартості послуг з централізованого опалення споживачам будинків №22/27 по вул. Першотравнева та №27Б/70 по вул. Святошинська у м. Вишневе та сума необґрунтовано отриманої позивачем виручки за період з 01.12.2018 по 01.05.2019, у тому числі з урахуванням тверджень Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області про передчасне введення в дію тарифів?
- якою є собівартість 1 гігакалорії теплової енергії, виробленої Товариством з обмеженою відповідальністю "Компанія з обслуговування газових мереж та теплопостачання", станом на момент прийняття Виконавчим комітетом Вишневої міської ради рішення від 28.11.2018 №54/18?
4. Доручити проведення судової експертизи Товариству з обмеженою відповідальністю «Європейський інститут судових експертиз» (73000, м. Херсон, вул. Пилипа Орлика, 21/29).
5. Зобов'язати позивача провести попередню оплату витрат з проведення експертизи на підставі виставленого рахунку, докази чого разом із калькуляцією витрат, актом виконаних робіт та інформацією про складність експертизи надати у судове засідання, яке буде призначене після проведення експертизи.
6. Попередити експерта про кримінальну відповідальність за статтями 384 та 385 Кримінального кодексу України за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов'язків відповідно до ч.5 ст.103 Кодексу адміністративного судочинства України, Закону України "Про судову експертизу".
7. Ухвалу та матеріали справи направити за адресою: 73000, м. Херсон, вул. Пилипа Орлика, 21/29.
8. Зупинити провадження у справі до одержання результатів судової економічної експертизи.
9. Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю «Європейський інститут судових експертиз» надати суду та сторонам після закінчення судової експертизи експертний висновок, разом з калькуляцією витрат, пов'язаних з проведенням експертизи.
10. Копію ухвали суду надіслати (вручити, надати) учасникам справи (їх представникам), зокрема, шляхом направлення тексту ухвали електронною поштою, факсимільним повідомленням (факсом, телефаксом), телефонограмою.
Ухвала, постановлена у судовому засіданні набирає законної сили з моменту її проголошення.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд
Повний текст ухвали складений та підписаний 30.06.2020 р.
Суддя Дудін С.О.