Рішення від 26.06.2020 по справі 300/694/20

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"26" червня 2020 р. справа № 300/694/20

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

судді Шумея М.В.,

секретаря судового засідання Шпак М.М.,

за участю: представника позивача Левчука І.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Акціонерного товариства "Українська залізниця" в особі регіональної філії "Львівська залізниця" до Ланчинської селищної ради об'єднаної територіальної громади Надвірнянського району Івано-Франківської області про визнання протиправним та нечинним рішення Ланчинської селищної ради, -

ВСТАНОВИВ:

Акціонерне товариство "Українська залізниця" в особі регіональної філії "Львівська залізниця" звернулося в суд до Ланчинської селищної ради об'єднаної територіальної громади Надвірнянського району Івано-Франківської області про визнання протиправним та нечинним пункту 12.01 додатку 1 до рішення Ланчинської селищної ради від 25.06.2019 №734-18/2019 «Про встановлення ставок земельного податку та пільг на 2020 рік».

Позовні вимоги вмотивовані тим, що пункт 12.01 додатку 1 до оскаржуваного рішення прийнятий з порушенням вимог податкового законодавства України, оскільки при прийнятті спірного рішення не взято до уваги те, що вимоги частини 2 статті 274 Податкового кодексу України не поширюються на користувачів державної та комунальної форми власності. Також зазначив, що ставка земельного податку за земельні ділянки повинна регулюватись вимогами ч.1 ст. 274 ПК України, де ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі не більше 3 відсотків від їх нормативної грошової оцінки. Просить задовольнити позов повністю.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 03.04.2020 позовну заяву залишено без руху, встановлено строк для усунення недоліків позовної заяви. Позивач у встановлений строк усунув вказані судом недоліки позовної заяви.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17.04.2020 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання на 14.05.2019 о 09:00 год. У зв'язку з неявкою представника відповідача підготовче судове засідання відкладено на 27.05.2020 о 10:00 год.

18.05.2020 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просив в задоволенні позову відмовити, з підстав наведених у відзиві, вказавши, що «Українська залізниця» за організаційно правовою формою є приватним акціонерним товариством, тому не підпадає під виняток визначений частиною 2 статті 274 Податкового кодексу України.

26.05.2020, 28.05.2020 на виконання ухвали від 17.04.2020 від відповідача надійшли документи по справі, зокрема скрін опублікованого оголошення про відкриття провадження у даній справі на сайті Ланчинської селищної ради об'єднаної територіальної громади Надвірнянського району Івано-Франківської області; засвідчена копія першої сторінки порядку денного протоколу вісімнадцятої сесії Ланчинської селищної ради об'єднаної територіальної громади Надвірнянського району Івано-Франківської області від 25.06.2019; засвідчена копія відомості поіменного голосування за рішення «Про встановлення ставок земельного податку та пільг на 2020 рік; засвідчена копія рішення вісімнадцятої сесії Ланчинської селищної ради об'єднаної територіальної громади Надвірнянського району Івано-Франківської області від 25.06.2020 №734-18/2019. Також, відповідач просив суд, розгляд справи здійснювати без його участі.

27.05.2020 у зв'язку з необхідністю отримання додаткових письмових доказів, підготовче судове засідання відкладено на 18.06.2020 о 10:00 год.

В той же день від позивача надійшло клопотання про приєднання до матеріалів справи письмових доказів, зокрема копію витягу з ЄДРПОУ АТ «Українська залізниця».

Окрім цього, в підготовчому судовому засіданні судом вирішені питання, визначені частиною 2 статті 180 Кодексу адміністративного судочинства України.

З огляду на те, що усі необхідні процесуальні дії в підготовчому провадженні виконані, ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17.04.2020 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

Судом з'ясовано думку представника сторони щодо дати призначення судового засідання для розгляду справи по суті та вирішено призначити судове засідання на 26.06.2020 о 10:00 год.

У судовому засіданні представник позивача позов підтримав повністю, представник відповідача у засідання не з'явився, однак в матеріалах справи міститься клопотання про розгляд справи без його участі.

Суд, розглянувши справу за правилами загального позовного провадження, заслухавши представника позивача, дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення на позов, виходить з таких підстав та мотивів.

Судом встановлено, що 18 сесією VIІ скликання Ланчинської селищної ради об'єднаної територіальної громади Надвірнянського району Івано-Франківської області було прийнято Рішення №734-18/2019 від 25.06.2019 «Про встановлення ставок земельного податку та пільг на 2020 рік».

Пунктом 12.01 додатку 1 до оскаржуваного Рішення №734-18/2019 від 25.06.2019 встановлено ставку земельного податку «Для розміщення та експлуатація будівель і споруд залізничного транспорту» в розмірі 4% за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено (не залежно від місцезнаходження) та 5% за земельні ділянки за межами населених пунктів, нормативно-грошову оцінку яких не проведено.

Спірні правовідносини, що склались між сторонами, регулюються Конституцією України, Податковим кодексом України, який регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

В силу вимог частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно частини 1 статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до пункту 269.1 статті 269 Податкового кодексу України, платниками земельного податку є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); землекористувачі.

З 2015 року плату за землю віднесено до місцевих податків.

Відповідно до пункту 274.1 статті 274 Податкового кодексу України ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі не більше 3% від їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1% від їх нормативної грошової оцінки, а для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3% та не більше 1% від їх нормативної грошової оцінки.

Ставка податку встановлюється у розмірі не більше 12 % від їх нормативної грошової оцінки за земельні ділянки, які перебувають у постійному користуванні суб'єктів господарювання (крім державної та комунальної форми власності).

Таким чином, нормами податкового законодавства наділено відповідача повноваженнями встановлювати місцеві податки та збори, в тому числі плату за землю у розмірі не вище 3% від нормативної грошової оцінки земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено та у випадку, коли такі земельні ділянки перебувають у постійному користуванні суб'єктів господарювання така ставка не може перевищувати 12%, за виключенням суб'єктів господарювання державної та комунальної форми власності.

Загальна площа земельної ділянки залізниці знаходиться в межах Ланчинської селищної ради, складає 57,2242 га.

У відповідності до статті 65 Земельного кодексу України землями промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення визнаються земельні ділянки, надані в установленому порядку підприємствам, установам та організаціям для здійснення відповідної діяльності. Порядок використання земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення встановлюється законом.

До земель транспорту на підставі статті 67 Земельного кодексу України належать землі, надані підприємствам установам та організаціям залізничного, автомобільного транспорту і дорожнього господарства, морського, річкового, авіаційного, трубопровідного транспорту та міського електротранспорту для виконання покладених на них завдань щодо експлуатації, ремонту і розвитку об'єктів транспорту.

Відповідно до статті 23 Закону України "Про транспорт" до земель залізничного транспорту належать землі надані в користування підприємствам і організаціям залізничного транспорту. Цю норму підтверджує також і стаття 68 Земельного кодексу України, в якій зазначено, що до земель залізничного транспорту належать землі смуг відведення залізниць під залізничним полотном та його облаштуванням станціями та іншими будівлями. Землі залізничного транспорту повинні утримуватися у належному санітарному стані. Дана норма зазначена і в статті 6 Закону України "Про залізничний транспорт".

Частиною 2 статті 73 Господарського кодексу України передбачено, що орган державної влади, до сфери управління якого входить підприємство, є представником власника і виконує його функції у межах, визначених Кодексом та іншими законодавчими актами.

Так, відповідно до частини 5 статті 116 Конституції України, Кабінет Міністрів України здійснює управління об'єктами державної власності відповідно до закону.

Пунктами 1 та 2 Статуту Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця", що затверджено постановою Кабінету Міністрів України за №735 від 2 вересня 2015 року. визначено: Публічне акціонерне товариство "Українська залізниця" є юридичною особою, що утворене відповідно до Закону України "Про особливості утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування", постанови Кабінету Міністрів України від 25 червня 2014 року №200 "Про утворення публічного акціонерного товариства "Українська залізниця".

Товариство утворено як публічне акціонерне товариство, 100 % акцій якого закріплюються в державній власності, на базі Укрзалізниці, а також підприємств, установ та організацій залізничного транспорту загального користування, які реорганізовано шляхом злиття, згідно з додатком 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 25 червня 2014 року №200 "Про утворення публічного акціонерного товариства "Українська залізниця". Постановою Кабінету Міністрів України від 31.10.2018 №938 "Деякі питання акціонерного товариства "Українська залізниця" публічне акціонерне товариство "Українська залізниця" перейменоване на акціонерне товариство "Українська залізниця".

Відповідно до статті 4 Закону України "Про особливості утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування", до статутного капіталу Товариства внесено:

майно залізничного транспорту загального користування; 100 відсотків акцій акціонерних товариств, що проводять ремонт тягового рухомого складу та виготовляють залізобетонні конструкції і шпали, повноваження з управління корпоративними правами яких здійснює центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту;

акції (частки, паї), що належать державі у статутному (складеному) капіталі господарських товариств, утворених за участю підприємств залізничного транспорту;

право постійного користування земельними ділянками, наданими для розміщення підприємств залізничного транспорту;

право господарського відання магістральними залізничними лініями загального користування та розміщеними на них технологічними спорудами, передавальними пристроями, що безпосередньо використовуються для забезпечення процесу перевезень, а саме: залізничні станції та колії загального користування, тягові підстанції, контактна мережа та інші пристрої технологічного електропостачання, системи сигналізації, централізації, блокування та управління рухом поїздів, об'єкти і майно, призначені безпосередньо для виконання аварійно-відновлювальних робіт.

Внесення права користування земельними ділянками, наданими для розміщення підприємств залізничного транспорту, до статутного капіталу Товариства здійснюється відповідно до нормативної оцінки таких ділянок, а у разі її відсутності - відповідно до експертної оцінки.

Внесення нерухомого майна залізничного транспорту до статутного капіталу Товариства може здійснюватися на підставі обліку майна на балансах Державної адміністрації залізничного транспорту України, підприємств залізничного транспорту відповідно до законодавства без попередньої державної реєстрації права власності на таке майно.

Враховуючи зазначене, суд дійшов висновку, що пункту 12.01 додатку 1 до оскаржуваного рішення прийнятий з порушенням вимог Податкового законодавства України, оскільки при прийнятті спірного рішення не взято до уваги, що вимоги частини 2 статті 274 Податкового кодексу України не поширюються на користувачів державної та комунальної форми власності.

Ставка земельного податку за земельні ділянки повинна регулюватись вимогами пунктом 274.1 статті 274 Податкового кодексу України, де ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі не більше 3% від їх нормативної грошової оцінки.

З огляду на викладені обставини, з урахуванням наведених норм права, суд дійшов висновку, що встановлюючи земельний податок на землі залізничного транспорту, які перебувають у постійному користуванні суб'єктів господарювання державної форми власності, на рівні 4% від нормативної грошової оцінки земельних ділянок, відповідач діяв неправомірно, всупереч норм, встановлених пунктом 274.1 статті 274 Податкового кодексу України, а тому відповідне рішення в частині встановлення ставки земельного податку за землі залізничного транспорту в розмірі 4% від нормативної грошової оцінки землі порушують права позивача, як платника земельного податку та підлягають скасуванню.

Також, суд звертає увагу, що саме з часу набрання оскарженого рішення чинності воно підлягає обов'язковому виконанню позивачем та несе для нього правові наслідки, а тому суд вважає, що вказане рішення в частині встановлення ставки земельного податку підлягає скасуванню з моменту його прийняття.

За правилами встановленими статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Відтак, суд враховує, що в даній справі обов'язок доказування правомірності спірного рішення покладено на відповідача та він не навів суду переконливих, належних та допустимих доказів правомірності оскарженого рішення.

З урахуванням вищевикладеного суд приходить висновку, що вимоги позивача щодо визнання незаконним та скасування пункту 12.01 додатку 1 до рішення Ланчинської селищної ради об'єднаної територіальної громади Надвірнянського району Івано-Франківської області від 25.06.2019 №734-18/2019 відповідають вимогам законодавства та встановленим судом обставинам справи, що підтверджені належними та допустимими доказами, відповідачем у відзиві не спростовані, у зв'язку з чим, позов підлягає задоволенню.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 264, 265 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та нечинним пункт 12.01 додатку 1 до рішення Ланчинської селищної ради об'єднаної територіальної громади від 25.06.2019 №734-18/2019 "Про встановлення ставок земельного податку та пільг на 2020 рік" з моменту його прийняття.

Стягнути з Ланчинської селищної ради об'єднаної територіальної громади (ЄДРПОУ 04354545, 78455, Івано-Франківська область, Надвірнянський район, смт. Ланчин, вул. Шкільна, 3) на користь Акціонерного товариства "Українська залізниця" (ЄДРПОУ 40075815, 03680, м. Київ, вул. Тверська, 5) в особі регіональної філії "Львівська залізниця" (ЄДРПОУ 40081195, 79000, м. Львів, вул. Гоголя, 1) сплачений судовий збір у сумі 2102 (дві тисячі сто дві) гривні 00 копійок.

Зобов'язати відповідача, з урахуванням вимог частини 1 статті 265 Кодексу адміністративного судочинства України, опублікувати резолютивну частину рішення суду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Згідно із пунктом 3 розділу IV "Прикінцеві положення" КАС України, під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строк апеляційного оскарження продовжується на строк дії такого карантину.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя Шумей М.В.

Рішення суду складене в повному обсязі 01 липня 2020 р.