Постанова від 26.06.2020 по справі 712/1705/20

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 712/1705/20

Провадження № 3/712/1045/20

26 червня 2020 року, суддя Соснівського районного суду м. Черкаси Рябуха Ю.В., за участю прокурора Лисика М.А., розглянувши матеріали адміністративної справи відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , прож. АДРЕСА_1 , депутат Черкаської обласної ради,-

за ч.1 ст.172-6 КпАП України,-

ВСТАНОВИВ:

На розгляд Соснівського райсуду м. Черкаси надійшли матеріали адміністративної справи про порушення вимог ч.1 ст. 172-6КпАП України відносно відносно ОСОБА_1 .

ОСОБА_1 , будучи депутатом Черкаської обласної ради та відповідно до підцункту «б» п.1 ч.І ст.З Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч.І ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», без поважних причин, несвоєчасно подав до Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2018 рік.

Прокурор в судовому засіданні просив притягнути ОСОБА_1 до адмінвідповідальності. В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, причини неявки не повідомив, повідомлявся належним чином, шляхом відправлення СМС повідомлень. Суд, заслухавши прокурора, вивчивши матеріали справи, прийшов до наступного. Відповідно до даних стенограми першого пленарного засідання першої сесії обласної ради сьомого скликання від 20.11.2015 ОСОБА_1 визнано депутатом Черкаської обласної ради.

Згідно із ст. 3 Закону, ОСОБА_1 , як депутат Черкаської обласної ради, є суб'єктом декларування та зобов'язаний подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Згідно із ст. 45 Закону особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в": пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Відповідно до п. 5 ч.І ст.12 Закону України «Про запобігання корупції» Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти; ч.5 ст.12 Закону України «Про запобігання корупції» нормативно-правові акти Національного агентства підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів. Нормативно- правові акти Національного агентства після включення до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів опубліковуються державною мовою в офіційних друкованих виданнях. Нормативно-правові акти Національного агентства, які пройшли державну реєстрацію, набирають чинності з дня офіційного опублікування, якщо інше не передбачено самими актами, але не раніше дня офіційного опублікування.

Законом передбачено чотири типи декларацій суб'єкта декларування, зокрема:1) щорічна декларація, яка подається у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.

За результатами моніторингу загальнодоступних даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які розміщенв на веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції установлено, що ОСОБА_1 19.06.2019 в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно подав без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий 2018 рік.

Відповідно до ст. 251 КУпАП проведено заходи з метою встановлення фактичних даних, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюється наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

ОСОБА_1 подавались електронні декларації до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які розміщені на веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, а саме:

- 29.04.2017 декларація (щорічна) за 2016 рік;

- 11.04.2018 декларація (щорічна) за 2017 рік;

- 19.06.2019 декларація (щорічна) за 2018 рік.

У зв'язку з заповненням ОСОБА_1 поданих електронних декларацій йому відомий порядок заповнення та подачі електронних декларацій.

Після заповнення щорічних електронних декларації ОСОБА_1 підтверджував факт ознайомлення з вимогами антикорупційного законодавства та правильність зазначених ним відомостей у поданій декларації.

Тобто вище вказані обставини вказують на умисність порушення обмежень, які розповсюджуються на ОСОБА_1 , як депутата Черкаської обласної ради, визначені Законом України «Про запобігання корупції».

Отже, ОСОБА_1 , будучи депутатом Черкаської обласної ради, проігнорував вимоги розділу VII «Фінансовий контроль» Закону України «Про запобігання корупції», в чому вбачається прямий умисем на вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією.

Згідно повідомлення голови Національного агентства з питань запобігання корупції Корчак Н.М. від 02.03.2017 №03-05/4886/17 щодо роботи Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» дата публікації документів, вказана у публічній частині інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» співпадає з фактичною датою подання суб'єктами декларування документів до «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування».

Частиною 1 ст. 172-6 КУпАП передбачена відповідальність за адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою тощо.

Вище перелічених поважних причин несвоєчасного подання електронної декларації ОСОБА_1 встановлено не було.

Згідно зі ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватись Конституції України та Законів України.

Таким чином ОСОБА_1 , будучи депутатом Черкаської обласної ради та відповідно до підпункту «б» п.1 ч.І ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч.І ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», без поважних причин, несвоєчасно подав до Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2018 рік, оскільки граничний термін подачі був 31.03.2019, а декларація фактично подана 19.06.2019, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.І ст.172-6 КУпАП.

Одним з основоположних принципів діяльності із запобігання і протидії корупції є невідворотність відповідальності за вчинення корупційних правопорушень, оскільки ці правопорушення несуть негативні наслідки, які можуть виявитися у підриві авторитету органів державної влади та зашкодити суспільним інтересам, то таке правопорушення не може бути визнане, як малозначне.

Згідно зі ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Згідно зі ст. 11 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим з необережності, коли особа, яка його вчинила, передбачала можливість настання шкідливих наслідків своєї дії чи бездіяльності, але легковажно розраховувала на їх відвернення або не передбачала можливості настання таких наслідків, хоч повинна була і могла їх передбачити.

Відповідно до ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

Згідно із ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, відповідальність за вказаною статтею настає за умови не подання та не своєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Виходячи з вищевикладеного, суд приходить до висновку про наявність у діях ОСОБА_1 складу правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КпАП України, а тому підлягає притягненню до адміністративної відповідальності.

На підставі викладеного, керуючись ч.1 ст. 12 Закону України «Про запобігання корупції», ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1ст. 172-6 КУпАП.

Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в сумі 850грн. на користь держави.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у сумі 420,40грн.

Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду через суд першої інстанції протягом 10 днів з дня винесення.

Суддя Соснівського

районного суду м. Черкаси Рябуха Ю.В.