Справа № 161/10287/20
Провадження № 2-а/161/317/20
30 червня 2020 року Луцький міськрайонний суд Волинської області
в складі:
головуючого - судді Рудської С.М.
при секретарі - Ярмолюк В.С.
з участю:
представника позивача - Весельського Є.Л.
відповідача - ОСОБА_2
представника відповідача - Мазурка Д.С.
перекладача - Близнюк К.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Луцьку справу за адміністративним позовом Луцького прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України (в/ч 9971) до громадянина Демократичної Соціалістичної Республіки Шрі-Ланка ОСОБА_2 ( ОСОБА_2 ) про примусове видворення іноземця за межі території України та його затримання з метою забезпечення примусового видворення
30.06.2020 року Луцький прикордонний загін Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України (в/ч 9941) звернулися з позовом до громадянина Демократичної Соціалістичної Республіки Шрі-Ланка ОСОБА_2 про примусове видворення за межі України та його затримання з метою забезпечення примусового видворення. Свій позов обґрунтовують тим, що 26.06.2020 року о 22.40 год. на території Вишківської ОТГ Любомльського р-ну Волинської обл., на напрямку прикордонного знаку № 981, в 3600 метрах від державного кордону України, на ділянці відповідальності відділу прикордонної служби «Рівне» Луцького прикордонного загону, за спробу незаконного перетинання державного кордону України, з України в Республіку Польща було виявлено та затримано громадянина Демократичної Соціалістичної Республіки Шрі-Ланки, зі слів, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Вказаний іноземець своїми діями здійснив спробу незаконного перетинання державного кордону України, з України в Республіку Польща, у складі групи і тим самим вчинив адміністративне правопорушення, яке передбачене ч. 2 ст. 204-1 КУпАП. 27.06.2020 року відповідача було затримано в адміністративному порядку на підставі ст. 263 КУпАП, за спробу незаконного перетинання державного кордону України на термін до 3 діб, для встановлення особи та з'ясування обставин правопорушення. Про затримання іноземця було повідомлено Департамент Консульської служби МЗС України, через відсутність Посольства Демократичної Соціалістичної Республіки Шрі-Ланки в Україні. Місце перебування паспорта відповідача - невідоме. Зазначене свідчить про те, що відповідач на сьогодні перебуває на території України незаконно. Враховуючи викладене, просить суд прийняти рішення про примусове видворення громадянина Демократичної Соціалістичної Республіки Шрі-Ланки, зі слів, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за межі території України, а також затримати його з метою забезпечення видворення за межі території України.
В судовому засіданні представник позивача - Луцького прикордонного загону Північного регіонального управління Державної прикордонної служби України позовні вимоги підтримав з підстав, викладених в адміністративному позові, просив суд їх задовольнити.
Відповідач у судовому засіданні заперечував щодо задоволення позовних вимог, він не має реальної можливості повернутися на батьківщину, оскільки на території Демократичної Соціалістичної Республіки Шрі-Ланка він зазнає переслідування з політичних мотивів.
В судовому засіданні представник відповідача заперечував щодо задоволення адміністративного позову із зазначених відповідачем під час розгляду справи підстав.
Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши письмові докази по справі, суд приходить до наступного.
Як встановлено судом, 26.06.2020 року о 22.40 год. на території Вишківської ОТГ Любомльського р-ну Волинської обл., на напрямку прикордонного знаку № 981, в 3600 метрах від державного кордону України, на ділянці відповідальності відділу прикордонної служби «Рівне» Луцького прикордонного загону, за спробу незаконного перетинання державного кордону України, з України в Республіку Польща було виявлено та затримано на термін до 3 діб громадянина Демократичної Соціалістичної Республіки Шрі-Ланки, зі слів, ОСОБА_2 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , документ, що посвідчують особу - відсутній.
Вказаний іноземець своїми діями здійснив спробу незаконного перетинання державного кордону України, з України в Республіку Польща, у складі групи і тим самим вчинив адміністративне правопорушення, яке передбачене ч. 2 ст. 204-1 КУпАП.
27.06.2020 року громадянина Демократичної Соціалістичної Республіки Шрі-Ланки, зі слів, ОСОБА_2 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , було затримано в адміністративному порядку на підставі ст. 263 КУпАП, за спробу незаконного перетинання державного кордону України на термін до 3 діб, для встановлення особи та з'ясування обставин правопорушення.
Про затримання іноземця було повідомлено Департамент Консульської служби МЗС України, через відсутність Посольства Демократичної Соціалістичної Республіки Шрі-Ланки в Україні. Місце перебування паспорта затриманого громадянина Демократичної Соціалістичної Республіки Шрі-Ланки, зі слів, ОСОБА_2 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , який намагався незаконно перетнути кордон - невідоме. Зазначене підтверджується відповідним листом № 21/6251 від 27.06.2020 року (а.с. 8).
Таким чином судом встановлено, що на час подання даного позову у відповідача відсутній паспортний документ, обов'язкова наявність якого визначена в ст. 9 ЗУ «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» - іноземці в'їжджають в Україну за наявності визначеного цим Законом чи міжнародним договором України паспортного документа та одержаної у встановленому порядку візи.
Відповідно до ч. 4 ст. 30 ЗУ «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» від 22.09.2011 року №3773-VI, іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення (реадмісії) за межі України, але не більш, як на 18 місяців.
Частинами 11-13 ст. 289 КАС України встановлено, що строк затримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців. За наявності умов, за яких неможливо ідентифікувати іноземця або особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи у зазначений строк або прийняти рішення за заявою про визнання її біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, цей строк може бути продовжений, але не більш як на вісімнадцять місяців.
Відповідно до ст. 26 ЗУ «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», іноземець та особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України за рішенням центрального органу виконавчої влади що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органу служби безпеки України або органу охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України), з подальшим повідомленням протягом 24 годин прокурору про підстави прийняття такого рішення. У рішенні про примусове повернення зазначається строк, протягом якого іноземець або особа без громадянства повинні виїхати з України. Зазначений строк не повинен перевищувати 30 днів з дня прийняття рішення.
Згідно вимог п. п. 1, 3, 4 ст. 30 ЗУ «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», органи охорони державного кордону, можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України), якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення.
Беручи до уваги те, що відповідач здійснив спробу незаконного перетинання державного кордону України поза пунктом пропуску без документів на право перетинання державного кордону України в складі групи, тим самим своїми діями вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 2 ст. 204-1 КУпАП - на території України перебуває незаконно, та у нього відсутні паспортні документи обов'язкова наявність яких визначена ст. 15 ЗУ «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», а саме «Документи для в'їзду в Україну та виїзду з України іноземців та осіб без громадянства», де визначено, що в'їзд в Україну та виїзд з України іноземців та осіб без громадянства здійснюється - за паспортним документом за наявності відповідної візи, якщо інший порядок в'їзду та виїзду не встановлено законодавством чи міжнародним договором України.
Рішенням Луцького прикордонного закону від 27.06.2020 року було вирішено примусово повернути за межі України громадянина Демократичної Соціалістичної Республіки Шрі-Ланки, зі слів, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та зобов'язано його покинути територію України до 29.06.2020 року (а.с. 14).
Як встановлено судом, вищевказане рішення начальника Луцького прикордонного загону іноземець не виконав через відсутність паспорту для законного перетинання державного кордону України, відсутність коштів на придбання квитків та має наміри в подальшому потрапити до країн Західної Європи незаконно перетнувши державний кордон України, тобто є всі обґрунтовані підстави вважати, що іноземець буде ухилятися від виїзду з України.
У відповідності до ч. ч. 1-3 та 4 ст. 30 ЗУ «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби Безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особи без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення, крім випадків затримання іноземця або особи без громадянства за незаконне перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України та їх передачі прикордонним органам суміжної держави.
Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, або орган охорони державного кордону на підставі відповідного рішення з наступним повідомленням протягом 24 годин прокурора розміщує іноземців та осіб без громадянства, зазначених у частині першої цієї статті, у пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України.
Іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення (реадмісії) за межі України, але не більш як на вісімнадцять місяців.
Як визначено в п. 1.8 інструкції «Про примусове повернення і примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства» затвердженою наказом МВС України, Адміністрації Державної прикордонної служби України, Служби Безпеки України, від 23.04.2012 року № 353/271/150, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України від 21.05.2012 року № 806/21119 зі змінами внесеними наказом МВС України № 38/77 від 22.01.2018 року, що зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 24.04.2018 року № 482/31934, примусове видворення передбачає: виявлення порушника, поміщення його в пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України, документальне оформлення примусового видворення, подальше супроводження іноземця до пункту пропуску через державний кордон України чи до країни походження.
Відповідно до ч. 1 ст. 289 КАС України за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якої подано адміністративний позов про примусове видворення, ухилятиметься від виконання рішення про її примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик її втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, яка вчинила порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, документа, що дає право на виїзд з України, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальним органом чи підрозділом, органом охорони державного кордону або Служби безпеки України подається до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням цих органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовна заява про застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного з таких заходів:
1) затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації та (або) забезпечення видворення за межі території України;
2) затримання іноземця або особи без громадянства з метою забезпечення її передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію;
3) взяття іноземця або особи без громадянства на поруки підприємства, установи чи організації;
4) зобов'язання іноземця або особи без громадянства внести заставу.
На даний час у відповідача відсутні грошові кошти для внесення застави; підприємство, установа чи організація, що взяли б іноземця на поруки відсутні.
Заходи, визначені цією статтею, також застосовуються адміністративним судом, визначеним частиною першою цієї статті, за позовом центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальних органів чи підрозділів, органів охорони державного кордону або Служби безпеки України до іноземців та осіб без громадянства, які до прийняття рішення за заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, вчинили порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, до завершення процедури розгляду цієї заяви.
Строк затримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців.
Разом з тим у відповідності до ст. 172 КАС України, в одній позовній заяві може бути об'єднано декілька вимог, пов'язаних між собою підставою виникнення або поданими доказами, основні та похідні позовні вимоги.
Об'єднання справ в одне провадження допускається до початку підготовчого засідання, а у спрощеному позовному провадженні - до початку розгляду справи по суті у кожній із справ.
Беручи до уваги, що громадянин Демократичної Соціалістичної Республіки Шрі-Ланки, зі слів, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 був затриманий в складі групи, за спробу незаконного перетинання державного кордону з України в Республіку Польщу, поза пунктом пропуску, без документів на право перетинання державного кордону, справжні документи, що посвідчують особу та документи, що надають право законного перетинання державного кордону України відсутні, тим самим зазначений іноземець порушив вимоги ст. ст. 9, 15, 23 ЗУ «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» - є обґрунтовані підстави вважати, що відповідач самостійно з України виїхати не в змозі та в подальшому буде намагатись повторно незаконно в'їхати до країн західної Європи, а відтак є підстави для затримання ОСОБА_2 з метою забезпечення в подальшому примусового видворення за межі території України.
Також суд вважає, що строк затримання слід встановити у шість місяців, як це передбачено ч. 11 ст. 289 КАС України.
Пунктом 3 ч. 2 ст. 371 КАС України визначено, що суд, який ухвалив рішення, за заявою учасників справи або з власної ініціативи може ухвалою в порядку письмового провадження або зазначаючи про це в рішенні звернути до негайного виконання рішення про примусове видворення іноземця чи особи без громадянства.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що адміністративний позов Луцького прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України (в/ч 9971) до громадянина Демократичної Соціалістичної Республіки Шрі-Ланка ОСОБА_2 ( ОСОБА_2 ) про примусове видворення іноземця за межі території України та його затримання з метою забезпечення примусового видворення є підставним та підлягає до задоволення у повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 77, 79, 241-246, 293, 295 КАС України, ЗУ «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», суд, -
Позов Луцького прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України (в/ч 9971) до громадянина Демократичної Соціалістичної Республіки Шрі-Ланка ОСОБА_2 ( ОСОБА_2 ) про примусове видворення іноземця за межі території України та його затримання з метою забезпечення примусового видворення - задовольнити.
Видворити за межі території України громадянина Демократичної Соціалістичної Республіки Шрі-Ланки, зі слів, ОСОБА_2 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Затримати в адміністративному порядку громадянина Демократичної Соціалістичної Республіки Шрі-Ланки, зі слів, ОСОБА_2 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , із поміщенням у Волинський пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні ДМС України с. Журавичі Ківерцівського району Волинської області, з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення з України на термін 6 місяців.
Рішення суду допустити до негайного виконання.
Рішення може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення.
До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Луцький міськрайонний суд Волинської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом..
Повний текст рішення складений 30 червня 2020 року.
Суддя Луцького міськрайонного
суду Волинської області С.М. Рудська