Справа № 560/1881/20
іменем України
30 червня 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії,
Згідно з ухвалою від 08.04.2020, суд відкрив спрощене провадження без повідомлення учасників справи за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому позивач просить: 1) визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області внести до персональної електронної облікової картки ОСОБА_1 суми сплаченого єдиного внеску та суми заробітку (доходу), з якого сплачено страхові внески ОСОБА_1 як суб'єктом підприємницької діяльності; 2) зобов'язати Головне управління пенсійного фонду України в Хмельницькій області внести до персональної електронної облікової картки ОСОБА_1 суму сплаченого єдиного внеску та суми заробітку (доходу), з якого сплачено страхові внески ОСОБА_1 як суб'єктом підприємницької діяльності у 2003, 2006 та 2007 роках.
В обґрунтування позовних вимог вказує, що в період з 1.08.2003 по 2008 рік був зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності, що обрав спосіб оподаткування доходів за єдиним податком, та сплачував внески до пенсійного фонду як за місцем основної роботи, так і з доходів від підприємницької діяльності (в складі єдиного податку). Відомості про доходи та сплату єдиного внеску за 2003, 2006 та 2007 роки у Індивідуальних відомостях не відображені. Зазначає про очевидну вибірковість відповідача при відображенні звітів за певні періоди та відмови для відображенні звітів, за інші періоди, у Реєстрі застрахованих осіб. 21.11.2019 на адресу відповідача направлено звіти про нарахування та сплату суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за 2003; 2004; 2006 та 2007 роки, а листом від 21.12.2019 - подано заяву з проханням провести перевірку поданих відомостей про застрахованих осіб та звіти щодо сум сплачених внесків. Листом від 12.02.2020 № 2200-0904-8/4077 відмовлено у проведенні перевірки звітних даних як суб'єкта підприємницької діяльності, яка «позбавлена статусу підприємця, немає законодавчих підстав».
29.04.2020 до суду поступив відзив на позовну заяву, в якому відповідач вказує, що згідно п. 2 ч. 4 ст. 17 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", страхувальник зобов'язаний подавати звітність територіальним органам Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом. Рішенням Нетішинського міського суду Хмельницької області від 19.10.2018, яке залишено без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 12.02.2019 по справі № 679/251/17, встановлено, що відповідно до індивідуальних відомостей про застраховану особу форми ОК-5 ОСОБА_1 страхові внески сплачувались ним як фізичною особою-підприємцем у 2004 році в розмірі 39,38 грн. За інші періоди такі відомості відсутні, оскільки останнім відповідні звіти до органів доходів і зборів управління Пенсійного фонду України в м. Нетішин не подавались, із заявами щодо здійснення перевірок поданих ним відомостей як суб'єктом підприємницької діяльності не звертався, що у судовому засіданні не спростовувалось. Листом головного управління від 12.12.2019 № 41870/06 заявнику повідомлено про відсутність підстав для внесення до Реєстру звітності за 2003, 2006, 2007 роки, оскільки відповідно до абз. 2 п. 2 Постанови правління ПФУ № 25-2 від 03.12.2013, відомості про застрахованих осіб та звіти щодо сум нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування органам Пенсійного фонду України за період до 01.01.2011 з типовою формою скасування або коригування подаються лише за результатами перевірки, здійсненої за заявою платника. Крім того повідомлено, що дані до Реєстру за 2004 рік внесені відповідно до звітності, яку подано позивачем як фізичною особою-підприємцем в розмірі 39,38 грн (як встановлено в постанові Сьомого апеляційного адміністративного суду від 12.02.2019 по справі № 679/251/17). Також, листом головного управління від 12.02.2020 № 2200-0904-8/4077 заявнику відмовлено у здійсненні позапланового заходу державного нагляду (контролю) враховуючи, що згідно даних Єдиного державного реєстру, фізична особа - підприємець ОСОБА_1 знятий з обліку 27.06.2008 в результаті ліквідації. Також просив провести розгляд справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін.
Ухвалою від 30.04.2020 залишено без задоволення клопотання відповідача про розгляд справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін (арк. спр. 40-41).
Згідно з ухвалою від 30.06.2020, суд закрив провадження щодо другої позовної вимоги позивача.
З'ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, і дослідивши докази, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.
Згідно з Витягом з Єдиного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 30.06.2020, позивач - ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 зареєстрований як фізична особа-підприємець. 27.06.2008 припинено підприємницьку діяльність фізичною особою-підприємцем, підстава - власне рішення.
Відповідно до рішення Нетішинського міського суду Хмельницької області від 19.10.2018 по справі №679/251/17, яке залишено без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 12 лютого 2019 року (далі - Рішення по справі №679/251/17), у адміністративному позові ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницької області про зобов'язання вчинити дії - відмовлено повністю (арк. спр. 12-15).
Зокрема, Рішенням по справі №679/251/17 встановлено, що відповідно до індивідуальних відомостей про застраховану особу форми ОК-5 ОСОБА_1 страхові внески сплачувались ним як фізичною особою-підприємцем у 2004 році в розмірі 39,38 грн. За інші періоди такі відомості відсутні, оскільки останнім відповідні звіти до органів доходів і зборів управління Пенсійного фонду України в м. Нетішин не подавались, із заявами щодо здійснення перевірок поданих ним відомостей як суб'єктом підприємницької діяльності не звертався, що у судовому засіданні не спростовувалось. За таких обставин, у відповідача не було підстав для внесення відомостей про сплачені страхові внески до індивідуальних відомостей про застраховану особу ОСОБА_1 . Суд не вправі зобов'язати відповідача внести такі дані лише на підставі довідки Славутської ОДПІ, поданої позивачем, оскільки такі дані підлягають перевірці територіальним органом доходів і зборів Пенсійного фонду України за зверненням платника.
Також, потрібно враховувати, що Рішенням по справі №679/251/17 фактично була вирішена вимога ОСОБА_1 про зобов'язання Головного управління пенсійного фонду України в Хмельницькій області внести до персональної електронної облікової картки ОСОБА_1 суму сплаченого єдиного внеску та суми заробітку (доходу), з якого сплачено страхові внески ОСОБА_1 як суб'єктом підприємницької діяльності у 2003, 2006 та 2007 роках (2-а вимога позову), тому це відповідно є підставою для закриття провадження у цій частині, відповідно до вимог п. 4 ч. 1 ст. 238 КАС України.
21.11.2019 ОСОБА_1 на адресу відповідача направив лист, в якому вказує: "Керуючись Рішенням Нетішинського міського суду Хмельницької області від 19.10.2018 року (Постанова Сьомого апеляційного адміністративного суду від 12 лютого 2019 р.) в справі № 679/251/17, направляю звіти про нараховані та сплачені суми фіксованого розміру страхових внесків за 2003; 2004; 2006; 2007 роки." (арк. спр. 16-20).
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 12.12.2019 № 41870/06 позивача повідомлено, що згідно з абзацом 2 пункту 2 постанови правління Пенсійного фонду України від 03.12.2013 № 25-2, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18.12.2013 за № 2141/24673, відомості про застрахованих осіб та звіти щодо сум нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування подаються органам Пенсійного фонду України за період до 01 січня 2011 року лише за результатами перевірки, здійсненої за заявою платника. Тому, у головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області відсутні підстави для внесення Додатку 26 за 2003,2004,2006,2007 роки, які надіслано 21.11.2019 (арк. спр. 21).
21.12.2019 позивач на адресу відповідача направив заяву, в якій вказує: "Керуючись постановою правління ПФ України від 03.12.2013 р. № 25-2 (зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 18 грудня 2013 р. за N 2141/24673), прошу провести перевірку поданих мною відомостей про застрахованих осіб та звіти щодо сум сплачених внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за період 2003; 2004; 2006 та 2007 роки." (арк. спр. 22).
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 12.02.2020 № 2200-0904-8/4077 позивача повідомлено, що органи Пенсійного фонду України здійснюють перевірки суб'єктів господарювання у загальному порядку, встановленому Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності». Вказаний Закон визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю) їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю). Відповідно до ч. 8 ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» від 15.05.2003 № 755-IV, фізична особа - підприємець позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності цією фізичною особою. Згідно даних Єдиного державного реєстру, фізична особа - підприємець ОСОБА_1 знятий з обліку 27.06.2008 в результаті ліквідації. Враховуючи вищевикладене, для здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю) за письмовою заявою фізичної особи, яка позбавлена статусу підприємця, немає законодавчих підстав (арк. спр. 23).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначає Закон України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” № 1058-ІV від 09.07.2003 (далі - Закон №1058-ІV).
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону №1058-ІV, цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Згідно з п. 2 ст. 11 Закону №1058-ІV, загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню підлягають фізичні особи - підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.
До 01.01.2011 був чинний п. 4 ч. 2 ст. 17 Закону №1058-ІV, згідно з яким страхувальник зобов'язаний подавати звітність територіальним органам Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом.
Відповідно до п.п. "е", п. 12 Розділу VIII Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" №2464-VI від 08.07.2010 (далі - Закон №2464-VI), у Законі України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" статті 17 - 19 виключити.
Тобто, із набранням чинності з 01 січня 2011 року Законом №2464-VI наведена вище норма матеріального права, якою визначалося подання звітності територіальним органам Пенсійного фонду, із Закону №1058-IV була виключена.
Згідно з п. 2 Постанови правління Пенсійного фонду України від 03.12.2013 № 25-2 "Про визнання такою, що втратила чинність, постанови правління Пенсійного фонду України від 08 жовтня 2010 року N 22-2" (далі - Постанова № 25-2), установлено, що облік застрахованих осіб, звіти щодо сум нарахованих внесків та сум нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за періоди до 01 січня 2011 року ведуться відповідно до постанови правління Пенсійного фонду України від 10 червня 2004 року N 7-6 "Про затвердження Порядку формування та подання органам Пенсійного фонду України відомостей про застраховану особу, що використовуються в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування", зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 10 серпня 2004 року за N 1000/9599, та постанови правління Пенсійного фонду України від 05 листопада 2009 року N 26-1 "Про порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування органам Пенсійного фонду України", зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 24 листопада 2009 року за N 1136/17152; відомості про застрахованих осіб та звіти щодо сум нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування органам Пенсійного фонду України за період до 01 січня 2011 року подаються лише за результатами перевірки, здійсненої за заявою платника.
З врахування відсутності станом на 12.12.2019 заяви платника - ОСОБА_1 про проведення перевірки поданих звітів, відмова Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області у внесенні до персональної електронної облікової картки ОСОБА_1 сум сплаченого єдиного внеску та сум заробітку (доходу), з якого сплачено страхові внески ОСОБА_1 як суб'єктом підприємницької діяльності, викладена у листі від 12.12.2019 № 41870/06, є правомірною, тому відсутні підстави для задоволення першої позовної вимоги.
Відповідно до абз. 2 п. 1.3 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року № 21-1 (далі - Інструкція № 21-1), застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до Закону підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Частиною 1 ст. 21 Закону №1058-ІV визначено, що персоніфікований облік у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється з метою обліку застрахованих осіб, учасників накопичувальної системи пенсійного страхування та їх ідентифікації, а також накопичення, зберігання та автоматизованої обробки інформації про облік застрахованих осіб і реалізацію ними права на страхові виплати у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та накопичувальній системі пенсійного страхування.
Для формування інформаційної бази системи персоніфікованого обліку використовуються відомості, що надходять від: державних реєстраторів юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; роботодавців; застрахованих осіб; фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування; центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану, виконавчих органів сільських, селищних, міських (крім міст обласного значення) рад та уповноважених суб'єктів для обліку даних Єдиного державного демографічного реєстру; податкових органів, територіальних органів Пенсійного фонду за результатами перевірок платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або в порядку міжвідомчого обміну інформацією; державної служби зайнятості; інших підприємств, установ, організацій та військових частин; компаній з управління активами; зберігачів; інших джерел, передбачених законодавством.
Отже, в розумінні Закону №1058-ІV та Інструкції № 21-1, особа яка сплачувала у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, є застрахованою особою (платником), тому суд не погоджується із висновками відповідача у листі від 12.02.2020 № 2200-0904-8/4077 щодо відсутності підстав для здійснення перевірки (позапланового заходу державного нагляду (контролю)) поданих позивачем звітів про нараховані та сплачені суми фіксованого розміру страхових внесків за 2003; 2004; 2006; 2007 роки та довідки Славутської ОДПІ №6705/10/19-2821 від 07.07.2011 (арк. спр. 8).
При цьому, суд вважає вимогу позивача про зобов'язання відповідача внести до персональної електронної облікової картки суму сплаченого єдиного внеску та суми заробітку (доходу), з якого сплачено страхові внески ОСОБА_1 як суб'єктом підприємницької діяльності у 2003, 2006 та 2007 роках передчасною, оскільки пенсійним органом не проведено перевірку, як того вимагає Постанова № 25-2, а також ухвали від 30.06.2020, тому ця вимога не підлягає задоволенню.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до п. 10 ч. 2 ст. 245 КАС України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Згідно з письмовою інформацією відповідача за №534/08-16 від 29.04.20120, надані суду дані про сплату позивачем страхових внесків за 2003 -2007 роки та повідомлено, що не має вимоги про сплату боргу від 17.11.2016 за №Ф-443, оскільки сплив її термін зберігання - три роки (арк. спр. 44-45).
Відповідно до письмової інформації Головного управління ДПС у Хмельницькій області за №59 від 30.06.2020, ОСОБА_1 перебував на обліку в Нетішинській ДПІ Славутського управління ГУ ДФС у Хмельницькій області як фізична особа-підприємець, і в період з 2003 по 2007 роки сплатив наступні суми єдиного податку: 1) 2003 рік: 20.09.2003-30 грн; 06.10.2003 - 30 грн; 02.12.2003 - 62 грн; 2) 2004 рік: 17.03.2004 - 100 грн; 29.04.2004 - 100 грн; 28.07.2004 - 100 грн; 14.12.2004 - 100 грн; 3) 2005 рік: 07.04.2005 - 18 грн; 12.04.2005 - 0.25 грн; 12.04.2005 - 0.88 грн; 4) 2006 рік: 15.03.2006 - 30 грн; 04.05.2006 - 30 грн; 16.05.2006 - 30 грн; 19.05.2006 - 5 грн; 17.06.2006 - 30 грн; 19.07.2006 - 60 грн; 20.09.2006 - 60 грн; 21.11.2006 - 60 грн; 18.12.2006 - 30 грн; 2007 рік: 17.01.2007 - 100 грн; 20.03.2007 - 100 грн; 22.05.2007 - 150 грн; 06.07.2007 - 5 грн; 20.08.2007 - 50 грн; 20.09.2007 - 150 гривень.
Отже, відмова Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області у здійсненні позапланового заходу державного нагляду (контролю) за письмовою заявою позивача, є протиправною, тому слід прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів позивача, а саме слід зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести перевірку, за заявою платника (позивача) від 21.12.2019 з урахуванням поданих ОСОБА_1 звітів про нараховані та сплачені суми фіксованого розміру страхових внесків за 2003, 2004, 2006 та 2007 роки, письмової інформації Головного управління ДПС у Хмельницькій області щодо сплати сум єдиного податку та інших даних наданих позивачем та наявних у пенсійного органу.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позивач частково довів позовні вимоги, а суб'єкт владних повноважень, який заперечує проти позову, не довів, що діяв у межах закону відмовивши у проведенні перевірки поданих позивачем звітів, що підтверджено доказами, перевіреними в суді, тому позов задовольняється частково.
Оскільки позивач був звільнений від сплати судового збору, судових витрат, які визначені ст. 132 КАС України і підлягають розподілу, немає.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області у здійсненні позапланового заходу державного нагляду (контролю) за письмовою заявою ОСОБА_1 , викладену у листі від 12.02.2020 № 2200-0904-8/4077.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повторно вирішити по суті заяву ОСОБА_1 від 21.12.2019 про проведення перевірки даних вказаних у довідці Славутської ОДПІ №6705/10/19-2821 від 07.07.2011, письмовій інформації Головного управління ДПС у Хмельницькій області №59 від 30.06.2020 щодо сплати єдиного податку, звітах про нараховані та сплачені суми фіксованого розміру страхових внесків за 2003; 2004; 2006; 2007 роки, і даних пенсійного органу про сплату позивачем страхових внесків, та обставин встановлених судом у цьому рішенні.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Судових витрат, які визначені ст. 132 КАС України і підлягають розподілу, немає.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 30 червня 2020 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя А.І. Петричкович