Рішення від 30.06.2020 по справі 560/2500/20

Справа № 560/2500/20

РІШЕННЯ

іменем України

30 червня 2020 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до ухвали від 20.05.2020, суд відкрив спрощене провадження без повідомлення учасників справи за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому позивач просить: 1) визнати протиправним та скасувати Рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 19.12.2019 №968070132577 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 без врахування даних довідки від 10.08.2005 №48, виданої ВАТ «Ізяславське АТП 16840» про перераховану заробітну плату за період роботи в населених пунктах зони відчуження Чорнобильської АЕС з 12.03.1987 по 12.04.1987; 2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , перерахунок пенсії з 01.01.2020 з врахуванням даних, що містяться у довідці від 10.08.2005 №48, виданої Відкритим акціонерним товариством «Ізяславське автотранспортне підприємство 16840».

В обґрунтування позовних вимог вказує, що рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області № 968070132577 про перерахунок пенсії, проведено перерахунок призначеної пенсії з 01.01.2020, що мало наслідком її зменшення з 7521,70 грн в грудні 2019 року до 5896,80 грн в січні 2020 року. Листом від 09.02.2020 №230-120/Н-03/8-2200/20, відповідач вказав, що оскільки довідка ВАТ «Ізяславське АТП 16840» від 10.08.2005 №48 про перераховану заробітну плату за період роботи в м. Чорнобиль з 12.03.1987 по 12.04.1987, що була видана на виконання рішення Ізяславського районного суду від 25.07.2005, не була предметом розгляду у суді, у відповідача відсутні підстави для її врахування при обчислені пенсії. Зазначає, що не погоджуються з означеним вище рішенням відповідача щодо перерахунку призначеної пенсії, вважає такі дії відповідача протиправними, тому звернувся до суду з цим позовом.

09.06.2020 до суду поступив відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить відмовити у задоволенні позову. Зазначає, що питання обчислення пенсії згідно довідки про заробітну плату від 10.08.2005 № 48, виданої ВАТ «Ізяславське автотранспортне підприємство 16840» після розгляду рішення суду, не було предметом розгляду в суді. Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області переглянуто матеріали пенсійної справи ОСОБА_1 . Згідно довідки від 17.07.2003, виданої ВАТ «Ізяславське АТП 1640 на підставі особових рахунків за 1987 рік, ОСОБА_1 нарахована заробітна плата в Чорнобильській зоні за період з 12.03.1987 по 12.04.1987 в сумі 1340 крб. 78 коп, що підтверджується актом зустрічної перевірки від 19.08.2003. Оскільки Ізяславським районним судом Хмельницької області не розглядалось питання щодо видачі довідки про заробітну плату з урахуванням змін, внесених в первинні документи, та проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням такої довідки, підстави для перерахунку пенсії згідно довідки № 48 від 10.08.2005 відсутні. З 01.01.2020 розмір пенсії ОСОБА_1 обчислено без врахування довідки про заробітну плату від 10.08.2005 №48, виданої ВАТ «Ізяславське АТП 16840». Також просить провести розгляд справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін.

Ухвалою від 30.06.2020 залишено без задоволення клопотання відповідача про розгляд справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін.

З'ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, і дослідивши докази, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.

ОСОБА_1 з 23.04.2003 отримує пенсію як особа з інвалідністю 3 групи внаслідок захворювання, пов'язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, призначену відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-ХІІ (далі - Закон № 796-ХІІ) (арк. спр. 32).

Рішенням Ізяславського районного суду від 25.07.2005 у справі № 2-893-2005р. зобов'язано відкрите акціонерне товариство «Ізяславське АТП 16840» внести зміни у первинні документи та перерахувати заробітну плату ОСОБА_1 відповідно до довідки про нарахування заробітної плати за роботи в зоні відчуження Чорнобильської АЕС, виданої Автобусним парком № 3 м. Києва 29 грудня 2004 року, включивши заробітну плату, що зберігалася за основним місцем роботи. Управлінню Пенсійного фонду України в Ізяславському районі провести перерахунок призначеної пенсії для ОСОБА_1 з 30.12.2004 року - дати звернення позивача до управління Пенсійного фонду України в Ізяславському районі та подання відповідних документів (арк. спр. 14).

10.08.2005 відкритим акціонерним товариством «Ізяславське АТП 16840» видано довідку №48, в якій зазначено заробітну плату ОСОБА_1 з 12.03.1987 по 31.03.1987 та з 01.04.1987 по 12.04.1987 (арк. спр. 65).

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 19.12.2019 №968070132577 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 без врахування даних довідки від 10.08.2005 №48, виданої ВАТ «Ізяславське АТП 16840» про перераховану заробітну плату за період роботи в населених пунктах зони відчуження Чорнобильської АЕС з 12.03.1987 по 12.04.1987 (арк. спр. 159-160).

Листом від 09.02.2020 №230-120/Н-03/8-2200/20 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомило позивача, що на виконання рішення Ізяславського районного суду від 25.07.2005 ВАТ «Ізяславським АТП 16840» було видано довідку про перераховану заробітну плату за період роботи в м. Чорнобиль з 12.03.1987 по 12.04.1987 від 10.08.2005 №48. Однак, зазначена довідка не була предметом розгляду у суді. Тому, врахувати її при обчисленні пенсії підстави відсутні. З 01.01.2020 розмір пенсії приведено у відповідність до норм чинного законодавства (арк. спр. 11).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначено Законом № 796-ХІІ.

Згідно з ч. 4 ст. 15 Закону № 796-ХІІ, видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.

Відповідно до ч. 1 ст. 54 Закону № 796-ХІІ, пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Дружинам (чоловікам), які втратили годувальника із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від причинного зв'язку смерті з Чорнобильською катастрофою.

Механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначено "Порядком обчислення пенсій за інвалідністю, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи", який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 (далі - Порядок № 1210).

Згідно з п. 7 Порядку № 1210, пенсії призваних на військові збори військовозобов'язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, II - 4, I - 3). При цьому в усіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період.

ВАТ «Ізяславське АТП 16840» внесено зміни в особовий рахунок та перераховано заробітну плату позивачу, що стверджено Наказом ВАТ «Ізяславське АТП 16840» №21 від 12.07.2005 Про внесення змін в особовий рахунок та перерахування заробітної плати водія автобуса ОСОБА_1 (арк. спр. 70).

Також, на виконання рішення Ізяславського районного суду від 25.07.2005 у справі № 2-893-2005р., ВАТ «Ізяславське АТП 16840» було видано довідку про перераховану заробітну плату за період роботи в м. Чорнобиль з 12.03.1987 по 12.04.1987 від 10.08.2005 №48.

Суд враховує, що органи Пенсійного фонду мають право контролювати правильність заповнення довідки про заробіток (кратність оплати, кількості днів роботи у зоні відчуження, правильності обчислення тарифної ставки, збереженого середнього заробітку та оплати за роботу у вихідні) щодо відповідності первинним документам та діючому законодавству колишнього СРСР по оплаті праці в частині виконання робіт в зоні відчуження.

Так, спеціалістом з призначення пенсій відділу пенсійного забезпечення проведено перевірку правильності внесення змін у первинні документи та перерахунку заробітної плати ОСОБА_1 за період з 12.03.1987 по 12.04.1987 згідно рішення суду від 25.07.2005, що стверджено Актом №23 від 10.08.2005 (далі - Акт №23 від 10.08.2005) (арк. спр. 71-72).

Актом №23 від 10.08.2005 встановлено, зокрема, що оплата праці проводилася з урахуванням кратності за фактично відпрацьований час, а довідка про заробітну плату розрахована згідно Постанови КМ України від 30.06.1997 №523 і затвердженого порядку для обчислення пенсій по інвалідності внаслідок Чорнобильської катастрофи. Оплата праці водія ОСОБА_1 проведена відповідно до Постанови Ради міністрів УРСР від 10.06.1986 №207 і з врахуванням Постанови КМ України від 30.06.1997 №523.

Щодо твердження відповідача, що довідка від 10.08.2005 №48 не була предметом розгляду у суді, тому врахувати її при обчисленні пенсії підстави відсутні, суд зазначає, що Актом №23 від 10.08.2005 встановлено відповідність зазначеної довідки вимогам законодавства та правильність заповнення. При цьому, пенсійне законодавство не пов'язує врахування довідки про заробітну плату при обчисленні/перерахунку пенсії з такою умовою, як предмет розгляду у суді. Крім цього, відповідач не спростовує свій же висновок викладений у Акті №23 від 10.08.2005 про відповідність Закону довідки №48 від 10.08.2005, що відповідно свідчить про те, що орган пенсійного фонду, як суб'єкт владних повноважень, трактує норми Закону на свій розсуд, і віддає перевагу найменш сприятливому для позивача тлумаченню законодавства України з порушенням вимог Закону.

Згідно з ч. 1-2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Отже, Рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 19.12.2019 №968070132577 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 без врахування даних довідки від 10.08.2005 №48, виданої ВАТ «Ізяславське АТП 16840» про заробітну плату за період роботи в населених пунктах зони відчуження Чорнобильської АЕС з 12.03.1987 по 12.04.1987 є протиправним, та підлягає скасуванню.

Таким чином, суд прийшов до висновку, що позивач довів позовні вимоги, а суб'єкт владних повноважень, який заперечує проти позову, не довів, що діяв у межах закону, що підтверджено доказами, перевіреними в суді, тому позов задовольняється.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно з квитанцією №16 від 15.05.2020 позивач сплатив судовий збір у розмірі 840,80 гривень, тому ці витрати слід присудити на його користь.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати Рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 19.12.2019 №968070132577 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 без врахування даних довідки від 10.08.2005 №48, виданої ВАТ «Ізяславське АТП 16840» про перераховану заробітну плату за період роботи в населених пунктах зони відчуження Чорнобильської АЕС з 12.03.1987 по 12.04.1987.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2020 з врахуванням довідки від 10.08.2005 №48, виданої ВАТ «Ізяславське АТП 16840».

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 840,80 (вісімсот сорок гривень вісімдесят копійок) гривень за рахунок асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 30 червня 2020 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )

Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя А.І. Петричкович