Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
про відмову у відкритті провадження
30 червня 2020 р. Справа № 520/8082/2020
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Зоркіна Ю.В., розглянувши адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ПЕТЕРС ТА БУРГ ГОЛДІНГ ЛІМІТЕД" (Inomenon Ethon 8, Despina Sofia Court, 2 nd floor, Flat/Office 202, P.C, 6042,Larnaca,Ciprus,реєстраційний номер НЕ 239433 ) до Державного реєстратора відділу державної реєстрації Харківської районної державної адміністрації Харківської області Гончаренко Олени Анатоліївни (61098, м.Харків, Григорівське шосе, 52) про скасування реєстраційних дій та записів, вчинених державним реєстратором, -
Позовні вимоги заявлені до Державного реєстратора відділу державної реєстрації Харківської районної державної адміністрації Харківської області Гончаренко Олени Анатоліївни, в якому просить суд скасувати реєстраційні дії та записи, здійсненні Державним реєстратором відділу державної реєстрації Харківської районної державної адміністрації Харківської області Гончаренко Оленою Анатоліївною, в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців від 04.09.2019 № 14711070036023794 з приводу державної реєстрації змін у складі учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "ХАРКІВ ХІМПРОМ".
Вирішуючи питання, викладені у ч.1 статті 171 КАС України, суд вважає, що наявні підстави для відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, виходячи з наступного.
Відповідно до частини третьої статті 3 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 4 КАС України справа адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно з правилами визначення юрисдикції адміністративних судів щодо вирішення адміністративних справ за статтею 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності; спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження (частина друга статті 2 КАС України).
Вирішуючи питання про віднесення спору до юрисдикції адміністративного суду, слід ураховувати не лише суб'єктний склад правовідносин, які склалися між сторонами, а й сутність (характер) таких правовідносин.
Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин. Разом з тим приватноправові відносини вирізняються наявністю майнового чи немайнового особистого інтересу учасника.
Спір має приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення приватного права чи інтересу, як правило, майнового, конкретного суб'єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин. Спір є приватноправовим також у тому випадку, якщо до порушення приватного права чи інтересу призвели управлінські дії суб'єктів владних повноважень.
У цій справі правовідносини стосуються встановлення правомірності дій державного реєстратора, що полягають у внесенні до ЄДР змін у складі учасників ТОВ «Харків Хімпром»
Отже, спірні правовідносини виникли внаслідок вчинення реєстраційних дій за умови наявності, невирішеного корпоративного спору, у межах якого можуть бути розв'язані й питання, пов'язані з реєстрацією змін щодо зміни керівника та підписанта юридичної особи, внесення судового рішення про порушення справи про банкрутство та про визнання юридичної особи банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури, а тому цей спір не пов'язаний із захистом прав, свобод чи інтересів позивача у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, що виключає його розгляд у порядку адміністративного судочинства.
Беручи до уваги наведене, враховуючи суть спірних правовідносин, суд дійшов висновку, що спір щодо правомірності дій державного реєстратора, які пов'язані з реєстрацією змін до установчих документів не є публічно-правовим та не належить до юрисдикції адміністративних судів.
Відповідно до частини першої статті 2 Господарського процесуального кодексу України (у редакції, чинній на час подання позову), завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов'язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 20 Господарського процесуального кодексу України до юрисдикції господарських судів відносяться справи, що виникають з корпоративних відносин у спорах між юридичною особою та її учасниками (засновниками, акціонерами, членами), у тому числі учасником, який вибув, а також між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи, пов'язаними із створенням, діяльністю, управлінням та припиненням діяльності такої особи, правами та обов'язками учасників (засновників, акціонерів, членів) такої особи, крім трудових спорів.
З огляду на наведене, суд зазначає, що цей спір має вирішуватися в порядку господарського судочинства, оскільки у даній справі оскаржуються реєстраційні дії, похідні від не вирішеного корпоративного спору, у межах якого можуть бути розв'язані також питання, пов'язані з реєстрацією змін учасників в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Аналогічна правова позиція щодо визначення судової юрисдикції у справах з аналогічним предметом позову міститься, зокрема, у постановах Великої Палати Верховного Суду від 20 вересня 2018 року у справі № 813/6286/15, від 20 серпня 2019 року у справі № 805/2556/15-а, від 13 листопада 2019 року у справі № 161/17549/17 відповідно до якої юрисдикції господарських судів поширюється на спори, що виникають з подібних правовідносин, пов'язаних з державною реєстрацією змін до установчих документів та припиненням діяльності юридичної особи.
Суд не вбачає підстав для відступу від цієї правової позиції.
Згідно статті 170 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі.
На підставі наведеного та керуючись статтями 170, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ПЕТЕРС ТА БУРГ ГОЛДІНГ ЛІМІТЕД» до Державного реєстратора відділу державної реєстрації Харківської районної державної адміністрації Харківської області Гончаренко Олени Анатоліївни про скасування реєстраційних дій та записів, вчинених державним реєстратором
Роз'яснити позивачу, що розгляд даної справи віднесено до юрисдикції господарського суду.
Роз'яснити позивачу, що відповідно до ч. 5 ст. 170 КАС України повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'ятнадцяти днів з дня проголошення ухвали. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Строки, визначені в ухвалі суду обчислюються з урахуванням п.3 Прикінцевих положень КАС України
Суддя Зоркіна Ю.В.