Рішення від 30.06.2020 по справі 520/7168/2020

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 червня 2020 р. № 520/7168/2020

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Панова М.М., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради про визнання дій та бездіяльності протиправними, скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд визнати протиправними та такими що не відповідають нормам Конституції України, бездіяльність та дії Управління праці та соціального захисту населення Адміністрації Московського району Харківської міської ради, щодо відмови в поновленні нарахування пільг ОСОБА_1 за категорією «учасник війни» незалежно від її середньомісячного сукупного та доходу її сім'ї, за зверненням ОСОБА_1 від 18.05.2020 в порядку Закону України «Про звернення громадян»; скасувати рішення Управління праці та соціального захисту населення Адміністрації Московського району Харківської міської ради, викладене в листі від 21.05.2020 вих. №06-3834, щодо відмови у поновленні нарахування пільг ОСОБА_1 за категорією «учасник війни» незалежно від її середньомісячного сукупного та доходу її сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців; зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Адміністрації Московського району Харківської міської ради поновити нарахування ОСОБА_1 пільг по оплаті всіх житлово-комунальних та телекомунікаційних послуг (50% знижку), у т.ч. по оплаті за користування житлом (квартирна плата), за користування електроенергією, опаленням та гарячою водою, водопостачання та водовідведення, газ, вивіз сміття, квартирний телефон, та всі інші, за категорією «учасник війни» незалежно від її середньомісячного сукупного та доходу її сім'ї (у т.ч. незалежно від її особистого середньомісячного доходу, та незалежно від середньомісячного доходу в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців), а також здійснювати відповідні нарахування та забезпечувати розрахунки з підприємствами що надають житлово-комунальні та телекомунікаційні послуги, починаючи з 27 лютого 2020 року, щомісячно і довічно.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що рішення є протиправним, а дії відповідача такими, що суперечать нормам законодавства, яке регулює спірні правовідносини.

Ухвалою суду від 09.06.2020 відкрито спрощене провадження у справі в порядку, передбаченому статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачу 15.06.2020, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення, яке міститься в матеріалах справи.

Управлінням праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради 18.06.2020 було надано відзив на позовну заяву, в якому відповідач просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог, та зазначає, що діяв в межах повноважень та згідно норм чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, виходячи з наступного.

ОСОБА_1 є учасником Великої Вітчизняної Війни, що підтверджується копією посвідчення учасника війни серії НОМЕР_1 виданого 10.06.1996, мешкає за адресою АДРЕСА_1 та знаходиться на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Московського району Харківської міської ради.

Відповідно до Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 №117 (зі змінами), інформація про ОСОБА_1 внесена до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, за категоріями «учасник війни», «дитина війни», «ветеран праці», «пенсіонер за віком».

Оскільки позивач є учасником Великої Вітчизняної Війни, то має право на пільги згідно статті 8, п. 2, п. 10 статті 9 та ст. 14 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22 жовтня 1993 №3551-XII, у т.ч. щодо знижки при оплаті на всі житлово-комунальні та телекомунікаційні послуги (п. 4, 6, 18 ч. 1 ст. 14 Закону №3551-ХІІ).

Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 року №76-VIII (з 01.01.2015) було Розділ VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України доповнено пунктом 26 про те, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

У зв'язку з внесенням вказаним Законом України від 28 грудня 2014 №76-VIII змін до Бюджетного кодексу України, Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову від 04 червня 2015 року №389 "Про затвердження Порядку надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім'ї».

Тому, з 01 липня 2015 року Управлінням праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради було припинення фінансування пільг позивача як учасника війни по сплаті житлово-комунальних послуг.

ОСОБА_1 18 травня 2020 року подано до Управління праці та соціального захисту населення Московського району Харківської міської ради звернення щодо роз'яснення порядку надання пільг по оплаті за житлово-комунальні послуги особам зі статусом "учасник війни".

Листом №06-3834 від 21.05.2020 Управлінням праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради було відмовлено у поновленні пільг, оскільки згідно відомостей з Реєстру територіальної громади м. Харкова разом з позивачем зареєстрований її син, ОСОБА_2 . ІНФОРМАЦІЯ_1 , який до переліку членів сім'ї пільговика, на яких поширюються пільги, не відноситься, відповідно при визначенні права на отримання пільг в розмірі 50-відсоткової знижки по оплаті за житлово-комунальні послуги, було враховано тільки середньомісячний сукупний дохід позивача, а саме - розмір пенсії. Враховуючи зазначене, а також той факт, що з 2015 року та по теперішній час розмір середньомісячного доходу (пенсії) ОСОБА_1 перевищує встановлену межу, право на надання пільг по оплаті за житлово-комунальні послуги за категорією «учасник війни» було призупинено з 01.07.2015 та оскільки на сьогоднішній день нормами Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» при визначенні права на отримання пільг по оплаті за житлово-комунальні послуги передбачено врахування середньомісячного сукупного доходу, для поновлення нарахування пільг позивачу за категорією «учасник війни» на сьогоднішній день немає законних підстав.

Не погодившись з діями Управління праці та соціального захисту населення Адміністрації Московського району Харківської міської ради щодо відмови в поновленні нарахування пільг ОСОБА_1 за категорією «учасник війни», позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам та доводам учасників справи, суд зазначає наступне.

Пільги для учасників війни надаються відповідно до вимог Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22 жовтня 1993 року №3551-XII.

Стаття 14 цього Закону передбачає, що учасникам війни надаються наступні пільги: п. 4 - 50-процентна знижка плати за користування житлом (квартирна плата) в межах норм, передбачених чинним законодавством (21 кв. метр загальної площі житла на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщеній (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю; п. 5 - 50-процентна знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання.

Площа житла, на яку надається знижка, при розрахунках плати за опалення становить 21 кв. метр опалювальної площі на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю.

Згідно ч. 6 ст. 14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22 жовтня 1993 №3551-XII пільги, передбачені пунктами 1, 2, 4, 5, 6 та 18 частини першої цієї статті, надаються за умови, якщо розмір середньомісячного сукупного доходу сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 Кабінетом Міністрів України 04.06.2015 прийнято постанову №389, яка набрала чинності 01.07.2015 та якою затверджено Порядок надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім'ї. Норми вищевказаного Закону в частині врахування середньомісячного доходу пільговика при наданні пільг набули чинності з 1 липня 2015 року.

Постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.2015 №389 (зі змінами) затверджено «Порядок надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім'ї» (далі - Порядок), у п. 10 якого передбачено, що у разі коли середньомісячний дохід сім'ї в розрахунку на одну особу не перевищує величину доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу, пільговик має право на отримання пільг протягом дванадцяти місяців з місяця визначення відповідного права.

Відповідно до п. 6 Порядку структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних в м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення) одержують від територіальних органів Пенсійного фонду України за результатами обміну електронними базами даних відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 11 квітня 2002 р. №497 "Про забезпечення виконання функцій з призначення і виплати пенсій органами Пенсійного фонду" інформацію про суми пенсійних виплат і факт працевлаштування пільговиків та членів їх сімей, відомості про яких містяться в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги.

Структурні підрозділи з питань соціального захисту населення з урахуванням отриманої інформації, зазначеної у пунктах 6-8 цього Порядку, визначають протягом десяти днів з дня отримання такої інформації середньомісячний сукупний дохід сім'ї в розрахунку на одну особу шляхом ділення загальної суми грошових доходів кожного члена сім'ї пільговика за попередні шість місяців на 6 і на кількість членів сім'ї, тим самим Управління визначає право особи на отримання пільг.

У Положенні про Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради у п. 4.1.12 зазначено, що Управління організовує в межах своєї компетенції роботу з надання пільг окремим категоріям населення району, яким встановлено статус за соціальною ознакою. Визначає право окремих категорій громадян на отримання пільг з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім'ї та видає їм відповідні довідки на підтвердження права на отримання пільг.

Суд зазначає, що Конституційний Суд України 18 грудня 2018 року виніс остаточне Рішення №12-р/2018, згідно п. 1 резолютивної частини якого Суд ухвалив: « 1. Визнати такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними): абзац другий підпункту 1, абзац другий підпункту 2, абзаци другий, третій, четвертий підпункту 3 пункту 9 розділу 1 Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року №76-VIII; частину шосту статті 14, частину другу статті 16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22 жовтня 1993 року №3551-XII зі змінами.

До зазначеного Рішення Конституційного Суду України від 18 грудня 2018 року частина шоста статті 14 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" передбачала, що "пільги, передбачені пунктами 1, 2, 4, 5, 6 та 18 частини першої цієї статті, надаються за умови, якщо розмір середньомісячного сукупного доходу сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість, місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України"; а після Рішення Конституційного Суду України від 18 грудня 2018 року втратила чинність.

Рішенням від 27 лютого 2020 року №3-р/2020 Конституційний Суд України ухвалив: "1. Визнати таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), окреме положення пункту 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., №45, ст. 425) застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

2. Окреме положення пункту 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 45, ст. 425) застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

3. Рішення Конституційного Суду України є обов'язковим, остаточним та таким, що не може бути оскаржено».

Крім того, Конституційний Суд України у п. 2.3, мотивувальної частини Рішення №3-р/2020 від 27 лютого 2020 року чітко зазначив, що "забезпечення державою соціального захисту осіб, які відповідно до обов'язку, покладеного на них частиною першою статті 65 Конституції України, захищали Вітчизну, суверенітет, територіальну цілісність і недоторканність України, та членів їхніх сімей згідно з частиною п'ятою статті 17 Конституції України в поєднанні з частиною першою цієї статті означає, що надання пільг, інших гарантій соціального захисту ветеранам війни, особам, на яких поширюється чинність Закону №3551, не має залежати від матеріального становища їхніх сімей та не повинне обумовлюватися відсутністю фінансових можливостей держави".

Відповідно до ч. 1 ст. 147 Конституції України Конституційний Суд України вирішує питання про відповідність Конституції України законів України.

Відповідно до ст. 152 Конституції України Закони та інші акти за рішенням Конституційного Суду України визнаються неконституційними повністю чи в окремій частині, якщо вони не відповідають Конституції України або якщо була порушена встановлена Конституцією України процедура їх розгляду, ухвалення або набрання ними чинності.

Закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Відповідно до статті 129-1 Конституції України Суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.

Таким чином, після Рішення Конституційного Суду України №3-р/2020, з 27 лютого 2020 року до позивача як учасника війни не можуть застосовуватись обмеження при наданні пільг залежно від сукупного доходу сім'ї, що були передбачені Постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.2015 №389 «Про затвердження Порядку надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім'ї».

Щодо позовних вимог про зобов'язання відповідача вчинювати певні дії довічно, суд зазначає наступне.

Обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених права чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.

Гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у звичайних законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було обґрунтованим.

Наведені положення не дозволяють скаржитися щодо законодавства або певних обставин абстрактно, лише тому, що заявник вважає начебто певні положення норм законодавства або певних обставин вплинуть на його правове становище в майбутньому.

З огляду на фактичні обставини справи та зумовленого ними нормативного регулювання спірних правовідносин, суд виходить з того, що заявлена позивачем вимога є передчасною, а тому задоволенню не підлягає.

Отже, враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.

Відповідно Постанови Кабінету Міністрів України від 20 травня 2020 року №392 "Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та етапів послаблення протиепідемічних заходів" установлено з 22 травня 2020 року до 31 липня 2020 року на всій території України карантин.

Суд зазначає, що відповідно ч. 3 Розділу VI Прикінцевих положень КАС України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 47, 79, 80, 114, 122, 162, 163, 164, 165, 169, 177, 193, 261, 295, 304, 309, 329, 338, 342, 363 цього Кодексу, а також інші процесуальні строки щодо зміни предмета або підстави позову, збільшення або зменшення розміру позовних вимог, подання доказів, витребування доказів, забезпечення доказів, а також строки звернення до адміністративного суду, подання відзиву та відповіді на відзив, заперечення, пояснень третьої особи щодо позову або відзиву, залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви, пред'явлення зустрічного позову, розгляду адміністративної справи, апеляційного оскарження, розгляду апеляційної скарги, касаційного оскарження, розгляду касаційної скарги, подання заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами продовжуються на строк дії такого карантину. Строк, який встановлює суд у своєму рішенні, не може бути меншим, ніж строк дії карантину, пов'язаного із запобіганням поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).

Керуючись ст.ст. 14, 243-246, 255, 263, 293, 295, 297, ч. 3 Розділу VI Прикінцевих положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради (просп. Тракторобудівників, буд. 144, м. Харків, 61121, ЄДРПОУ 25864181) про визнання дій та бездіяльності протиправними, скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними та такими що не відповідають нормам Конституції України, бездіяльність та дії Управління праці та соціального захисту населення Адміністрації Московського району Харківської міської ради, щодо відмови в поновленні нарахування пільг ОСОБА_1 за категорією «учасник війни» незалежно від її середньомісячного сукупного та доходу її сім'ї, за зверненням ОСОБА_1 від 18.05.2020 в порядку Закону України «Про звернення громадян».

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Адміністрації Московського району Харківської міської ради поновити нарахування ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) пільг по оплаті всіх житлово-комунальних та телекомунікаційних послуг (50% знижку), у т.ч. по оплаті за користування житлом (квартирна плата), за користування електроенергією, опаленням та гарячою водою, водопостачання та водовідведення, газ, вивіз сміття, квартирний телефон, та всі інші, за категорією «учасник війни» незалежно від її середньомісячного сукупного та доходу її сім'ї (у т.ч. незалежно від її особистого середньомісячного доходу, та незалежно від середньомісячного доходу в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців), а також здійснювати відповідні нарахування та забезпечувати розрахунки з підприємствами що надають житлово-комунальні та телекомунікаційні послуги, починаючи з 27 лютого 2020 року, щомісячно.

В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення, з урахуванням приписів п. 3 Прикінцевих положень КАС України.

Рішенян може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду із врахуванням приписів Закону України №540-IX від 30 березня 2020 року "Про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-2019)".

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.М.Панов