Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
30 червня 2020 р. № 520/6547/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Сагайдака В.В.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати Рішення №1385 від 15.04.2020 року Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про відмову у призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, ідентифікаційний код юридичної особи: 14099344, місцезнаходження юридичної особи: Майдан Свободи, Держпром, 3 під'їзд, 2 поверх, м. Харків, вчинити дії по повторному розгляду заяви ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про призначення пенсії за віком від 14.02.2020 року.
Відповідач надав до суду відзив, згідно змісту якого у задоволенні вимог просив суд відмовити.
Згідно ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
З огляду на вказане вище, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Судом встановлені наступні обставини справи.
14.02.2020 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області щодо призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Рішенням №1385 відділу з питань призначення пенсій управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області від 15.04.2020 року позивачу було відмовлено у призначенні пенсії за віком через відсутність необхідного страхового стажу. Зазначено, що період роботи з 18.08.1983 р. по 24.05.1985 р. не зараховано до загального страхового стажу, оскільки відповідний запис в трудовій книжці не завірено підписом уповноваженої особи. (а.с.22)
Позивач вважає рішення відповідача протиправним, у зв'язку з чим звернувся до суду з даним позовом.
З урахуванням викладених обставин справи суд зазначає наступне.
Відповідно до ст.1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески.
На підставі частини 1 статті 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу:з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року - не менше 27 років.
Згідно ч. 2 та 4 ст. 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом. Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом. Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років.
Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" набрав чинності з 1 січня 2004 року, тобто до 01 січня 2004 року періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувались до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" зараховуються до стажу в порядку і на умовах, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення".
Відповідно ст.56 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що до стажу роботи зараховується:
- робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання;
- будь-яка інша робота, на якій працівник підлягав державному соціальному страхуванню, або за умови сплати страхових внесків, період одержання допомоги по безробіттю, а також робота в'язнів і робота за угодами цивільно-правового характеру за умови сплати страхових внесків.
Згідно ст.62 Закону України "Про пенсійне забезпечення", основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Вищезазначеній правовій нормі кореспондують приписи п.1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12 серпня 1993 року, згідно з якими основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Відповідно до п. 1.7. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 №22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 №13-1) та зареєстрованій в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за № 1566/11846 "днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви. У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів".
Відповідно до п. 3 Порядку, за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження наявного трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які місять відомості про періоди роботи.
На підтвердження наявності стажу роботи у період з 18.08.1983 року по 24.05.1985 року до суду позивачем надано:
- довідку Красноградського комунального підприємства «Водоканал» від 16.03.2020 р. №185, з якої слідує, що з 12.02.2003 р. Красноградське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства перейменовано в Красноградське комунальне підприємство «Водоканал»;
- довідку Красноградського комунального підприємства «Водоканал» від 04.05.2020 р. №294, яка видана ОСОБА_1 в тому, що він дійсно був прийнятий з 18 серпня 1983 року на роботу в Красноградське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства оператором вторинних відстійників очисних споруд 2 розряду, згідно наказу №155 від 19.08.1983 р. Звільнений з роботи 24 травня 1985 року у зв'язку з вступом в силу рішення суду, згідно наказу №105а від 24.05.1985 р. (а.с.24, 25)
В оскаржуваному рішенні №1385 від 15.04.2020 р. відповідачем зазначено, що період роботи з 18.08.1983 р. по 24.05.1985 р. не зараховано до загального страхового стажу, оскільки відповідний запис в трудовій книжці не завірено підписом уповноваженої особи. За умови зарахування виключеного періоду до загального страхового стажу заявника він складатиме 24 роки 2 місяці 6 днів. (а.с.22)
Посилання відповідача на те, що записи про період роботи не може бути зарахован через те, що запис в трудовій книжці не завірено підписом уповноваженої особи, суд не приймає до уваги, оскільки з наявної в матеріалах справи належним чином засвідченої копії трудової книжки судом встановлено, що зазначені вище відомості про роботу за період з 18.08.1983 р. по 24.05.1985 р. в Красноградському виробничому управлінні водопровідно-каналізаційного господарства скріплені печаткою підприємства. Заповнення трудової книжки, зокрема засвідчення відомостей підписом уповноваженої особи, є обов'язком уповноваженої особи підприємства, на якому працює особа, а не обов'язком позивача.
Таким чином, позивач не несе відповідальність за порушення третіми особами вимог ведення трудових книжок.
Отже, факт роботи у період з 18.08.1983 року по 24.05.1985 року підтверджується вищезазначеною довідкою від 04.05.2020 р. та відомостями трудової книжки.
Суд звертає увагу, що підставою для призначення пенсії є відповідний стаж роботи, а не дотримання усіх формальних вимог при заповненні трудової книжки. Відповідач не врахував, що не усі недоліки записів у трудовій книжці можуть бути підставою для неврахування відповідного стажу, оскільки визначальним є підтвердження факту зайнятості особи на відповідних роботах, а не правильність записів у трудовій книжці.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 06.03.2018 р. у справі №754/14898/15-а провадження № К/9901/11030/18 та від 17.07.2018 у справі №220/989/17, провадження № К/9901/3158/17.
Таким чином, суд доходить висновку про задоволення позовних вимог в частині визнання протиправним та скасування Рішення №1385 від 15.04.2020 року Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про відмову у призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 .
Щодо посилань позивача на те, що у період з 01.01.1999 р. по 31.12.2011 р. він був зареєстрований як фізична особа-підприємець, був платником єдиного внеску, а відповідачем не здійснено звірки інформації податкового органу із інформацією у персоніфікованому обліку, через що передчасно відмовлено у призначенні пенсії, суд зазначає наступне.
Згідно з Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (далі - Порядок №22-1), для підтвердження страхового стажу до 01.01.2004 подаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 (далі Порядок №637), а за період роботи починаючи з 01.01.2004 - за даними Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно з п.4 Порядку №637, періоди провадження підприємницької діяльності із застосуванням спрощеної системи оподаткування, в тому числі із застосуванням фіксованого податку, з 1 січня 1998 р. по 31 грудня 2003 р. зараховуються до трудового стажу фізичних осіб - підприємців на підставі довідки про реєстрацію особи як суб'єкта підприємницької діяльності, а з 1 січня 2004 р. по 31 грудня 2017 р. за бажанням особи - за умови сплати страхових внесків (єдиного внеску) незалежно від суми сплачених коштів.
Згідно Порядку 22-1, період здійснення фізичною особою підприємницької діяльності (крім осіб, які здійснювали підприємницьку діяльність за спрощеною системою оподаткування), з 01.07.2000 р. підтверджується - довідкою з бази даних Реєстру застрахованих осіб (форма ОК-5). Період здійснення фізичною особою підприємницької діяльності за спрощеною системою оподаткування до 01.01.2004 підтверджується спеціальним торговим патентом або свідоцтвом про сплату єдиного податку, або патентом про сплату фіксованого розміру прибуткового податку з громадян, або довідкою про сплату страхових внесків, а з 01.01.2004 - довідкою з бази даних реєстру застрахованих осіб.
Відповідач з цього приводу у своїх поясненнях зазначив, що інформація, яка міститься у Реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування Форма ОК-5 «Індивідуальні відомості про застраховану особу» (додається), свідчить про відсутність сплати позивачем страхових внесків за періоди з 01.07.1999 року - по 31.12.2012 року, 2013 рік, а також з 01.01.2014 року по 31.12.2016року, тощо. Вищевикладені обставини свідчать про те, що питання зарахування страхового стажу позивачу за спірний період визначений за змістом позовних вимог, а саме з 01.01.1999 року по 31.12.2011 року управлінням ГІФУ не розглядалось, через відсутність сплати страхових внесків, тобто у зв'язку з відсутністю такого страхового стажу.
Водночас, судом встановлено, що відповідно до довідки Головного управління ДПС у Харківській області від 29.01.2020 р. №896/4/20-40-52-08-22, ОСОБА_2 з 01.01.1999 р. по 31.12.2011 р. був зареєстрований як фізична особа-підприємець та сплачував податки. (а.с.38)
Позивачем були сплачені у 2004 р., 2006 р., 2007 р. - податок на доходи від підприємницької діяльності, та за період з 23.06.2006 р. - 22.10.2007 р., 16.11.2007 р., 14.12.2007 р. - 10.09.2009 р., 13.12.2011 р. - єдиний податок з фізичних осіб. (а.с.38-40)
Крім того, позивачем надано до суду звіти суб'єкта малого підприємництва - фізичної особи - платника єдиного податку за четвертий квартал 2006 р., перший квартал 2007 р., другий квартал 2007 р., третій квартал 2007 р., четвертий квартал 2007 р., перший квартал 2008 р., другий квартал 2008 р., третій квартал 2008 р., четвертий квартал 2008 р., перший квартал 2009 р., другий квартал 2009 р., третій квартал 2009 р. (а.с.26-37)
Проте відповідачем не взято до уваги, що позивачем сплачувались податки за вищевказані періоди. Вказаним обставинам відповідач також не надав оцінки при розгляді заяви про призначення пенсії.
Відтак, суд вважає наявні підстави для задоволення позовних вимог шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_2 про призначення пенсії за віком від 14.02.2020 року з урахування висновків суду.
Відповідно до ч. 1ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Приписами ч. 1ст. 9 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч. 1ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Суд також застосовує позицію ЄСПЛ, сформовану в пункті 58 рішення у справі "Серявін та інші проти України" (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (RuizTorija v. Spain) № 303-A, пункт 29).
З урахуванням викладених обставин адміністративний позов підлягає задоволенню.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до ст. 139 КАС України.
Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків,61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати Рішення №1385 від 15.04.2020 року Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про відмову в призначенні пенсії за віком ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 .
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (ідентифікаційний код юридичної особи: 14099344, місцезнаходження юридичної особи: Майдан Свободи, Держпром, 3 під'їзд, 2 поверх, м. Харків) повторно розглянути заяву ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про призначення пенсії за віком від 14.02.2020 року з урахування висновків суду.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2,м. Харків,61022, код ЄДРПОУ 14099344) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) судові витрати по сплаті судового збору у сумі 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку, передбаченому п.п. 15.5. п. 15 ч. 1 Розділу VII Перехідних положень КАС України до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.
В разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 30 червня 2020 року.
Суддя Сагайдак В.В.