Рішення від 26.06.2020 по справі 520/5908/2020

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 червня 2020 р. Справа № 520/5908/2020

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Шевченко О.В., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні ді, -

ВСТАНОВИВ:

До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, ОСОБА_1 , з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просить суд:

- визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду в Харківській області № 1244 від 26 березня 2020 року про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 2 відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 19 березня 2020 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 року №461, зарахувавши до пільгового стажу період роботи з 10 листопада 2010 року по 31 березня 2020 року на посаді молодшої медичної сестри по догляду за хворими КНП Харківської обласної ради «Обласна психіатрична лікарня № 2».

В обґрунтування позовних вимог вказано, що працювала в комунальному некомерційному підприємстві Харківської обласної ради «Обласна психіатрична лікарня № 2» (надалі - «ОПЛ № 2») з 01 серпня 2006 року маніпуляційною медичною сестрою жіночого відділення, з 06 січня 2010 року сестрою медичною палатною жіночого відділення, і з 01 вересня 2011 року сестрою медичною палатною жіночого відділення, де і працюю по теперішній час. Після досягнення необхідного віку та маючи достатньо спеціального стажу позивач звернувся до пенсійного органу із заявлю про призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Проте, відповідач № 1244 від 26 березня 2020 року відмовив позивачу в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах у зв'язку з тим, що посада сестри медичної палати не передбачена Списком № 2 розділу XXIV згідно постанови КМУ №4 61 від 24 червня 2016 року, тому право на призначення пенсії за віком відсутнє. Позивач не погоджується з таким рішення пенсійного органу, оскільки ОПЛ № 2 відповідно до вимог законодавства проводилася атестація робочих місць, робота на яких дає право на пільгову пенсію та інші пільги у зв'язку зі шкідливими умовами праці, що підтверджується відповідними наказами № 67 від 11 листопада 2005 року, № 189 від 10 листопада 2010 року, № 161 від 09 листопада 2015 року і № 71 від 10 жовтня 2018 року. Крім того, згідно Довідника КХПП сестра медична стаціонару відповідно до своїх обов'язків забезпечує медичний догляд за хворими, та інше. Це передбачено також і посадовими обов'язками в ОПЛ № 2.

Отже позивач вважає, що за професією і посадою медичної сестри, яка позивач обіймає з 2006 року, має право на пільгову пенсію за віком відповідно до п.2 ч.2 ст. 114 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачеві надати відзив на позов.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження була надіслана відповідачу, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.

Представником відповідача надано відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі та зазначив, що На підставі наданих документів та даних індивідуальних відомостей про застраховану особу загальний страховий стаж ОСОБА_1 складає 35 років 03 місяців 29 дні, та пільговий стаж по списку №2 складає 4 роки 3 місяці 9 днів. До пільгові стажу по списку 2 неможливо зарахувати періоди роботи у Обласній психіатричній лікарні №2 з 10.11,2010 по 31.01.2020 р., оскільки в наданій атестації робочого місця № 189 від 10.11.2010 р., № 161 від 09.11.2015 р. та 10.10.2018 р. в переліку професій сестра медичної палати не значиться. За таких підстав, оскаржуване рішення Головного управління Пенсійного фонду в Харківській області № 1244 від 26 березня 2020 року про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 2 відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є правомірним.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України), суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

19 березня 2020 року ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п.2 ч.2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Проте, рішенням відділу з питань призначення пенсій управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду в Харківській області № 1244 від 26 березня 2020 року позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу, передбаченого ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

В рішенні також зазначено, що відповідно статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах мають жінки, які народилися з 1 квітня 1967 року по 30 вересня 1967 року, після досягнення 52 року 6 місяців - за наявності страхового стажу не менше 25 років, з них не менше 10 років на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць. За відсутності необхідного страхового стажу пенсія за віком на пільгових умовах призначається з 1 квітня 2019 року по 30 березня 2020 року за наявності страхового стажу не менше 22 років 6 місяців. На підставі наданих документів та даних індивідуальних відомостей про застраховану особу загальний страховий стаж ОСОБА_1 складає 35 років 03 місяців 29 дні, та пільговий стаж по списку №2 складає 4 роки 3 місяці 9 днів. До пільгового стажу по списку 2 неможливо зарахувати періоди роботи у Обласній психіатричній лікарні № 2 з 10.11.2010 р. по 31.01.2020 р., оскільки в наданій атестації робочого місця № 189 від 10.11.2010 р., № 161 від 09.11.2015 р. та 10.10.2018 р. в переліку професій сестра медичної палати не значиться. Враховуючи зазначене, вирішено відмовити в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у зв'язку із відсутністю необхідного пільгового стажу, передбаченого статтею 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (а.с. 5).

Не погодившись з рішенням пенсійного органу № 1244 від 26 березня 2020 року щодо відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Виходячи зі змісту оскаржуваного рішення пенсійного органу, яким не зараховано позивачу до пільгового стажу період її роботи з 10.11.2010 р. по 31.01.2020 р., суд вважає, що позивач помилково в прохальній частині просить зарахувати їй до пільгового стажу період з 10.11.2010 р. по 31.03.2020 р., враховуючи як оскаржуване рішення так і той факт, що за призначенням пенсій позивачка звернулася 19 березня 2020 року.

По суті спірних правовідносин, слід зазначити наступне.

В силу ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Відповідно до ч.1 ст.114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (в редакції, яка діяла на момент звернення позивача до пенсійного органу за призначенням пенсії), право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Згідно п.2 статті 114 вказаного вище Закону, на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1970 року народження і старші після досягнення ними такого віку: 52 роки 6 місяців - з 1 квітня 1967 року по 30 вересня 1967 року.

Як встановлено судом, ОСОБА_1 , народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 , в момент звернення до ГУПФУ в Харківській області 19 березня 2020 року із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах позивачка досягла 52 роки 6 місяців.

В оскаржуваному рішенні пенсійним органом зазначено, що загальний страховий стаж ОСОБА_1 складає 35 років 03 місяців 29 дні.

Статтею 62 Закону № Закону України "Про пенсійне забезпечення" № 1788-ХІІ передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно положень п. 1 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників №58, трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника. Трудові книжки ведуться на всіх працівників, які працюють на підприємстві, в установі, організації (далі - підприємство) усіх форм власності або у фізичної особи понад п'ять днів, у тому числі осіб, які є співвласниками (власниками) підприємств, селянських (фермерських) господарств, сезонних і тимчасових працівників, а також позаштатних працівників за умови, якщо вони підлягають державному соціальному страхуванню.

Відповідно до п. 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у пій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 р. № 637 (далі - Порядок № 637), встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Пунктом 3 Порядку №637 передбачено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Відповідно до п.20 Порядку №637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток №5). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Зі змісту зазначених норм слідує, що підтвердження пільгового стажу для призначення пільгової пенсії здійснюється на підставі даних трудової книжки, а за їх відсутності, на підставі даних уточнюючої довідки, виданої підприємством, на якому працювала особа.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 (прізвище змінено на Кум згідно свідоцтва про шлюб НОМЕР_1 від 27.04.1991 року (а.с. 30) отримала диплом НОМЕР_2 від 02.07.1986 року Ізюмського медичного училища Міністерства охорони здоров'я УРСР по спеціальності медична сестра. Присвоєно кваліфікацію медсестра (а.с. 30 - 34).

Згідно записів трудової книжки БТ -ІІ № 2927544, ОСОБА_1 прийнято на роботу до Обласної психіатричної лікарні № 2 з 01 серпня 2006 року маніпуляційною медичною сестрою жіночого відділення (наказ № 25-0 від 20 липня 2006 року). 01.07.2008 року в трудовій книжці зроблено запис, згідно якого за класифікатором професій ДК 003:2205 та наказу головного лікаря № 138 "б" від 01.07.2008 року вважати за посадою сестра медична (процедурна) жіночого відділення. З 06.01.2010 року позивача тимчасово переведено сестрою медичною палатною жіночого відділення (наказ № 7-0 від 04 січня 2010 року), з 01.09.2011 року постійно переведено сестрою медичною палатною жіночого відділення (наказ № 20-0 від 29 серпня 2011 року) (а.с. 6 - 7).

На підставі рішення Харківської обласної ради № 724-VII від 07.06.2018 року та наказу в.о. директора закладу від 30.08.2018 року № 1 КЗОЗ "Обласна психіатрична лікарня №2" шляхом реорганізації (перетворення) перейменована в комунальне некомерційне підприємство Харківської обласної ради "Обласна психіатрична лікарня №2" (а.с. 7).

Вказана інформація також підтверджена наданими позивачем до суду витягами з наказів головного лікаря Обласної психіатричної лікарні №2 (а.с. 8 - 10).

Згідно з пункту 3 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні пенсії за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 року №383 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.12.2005 за № 1451/11731 (далі - Порядок № 383), при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992 року.

На період роботи ОСОБА_1 в КЗОЗ "Обласна психіатрична лікарня №2" (з подальшим перейменуванням в КНП Харківської обласної ради "Обласна психіатрична лікарня №2") з 10.11.2020 року по 31.01.2010 року, який пенсійний орган відмовився зарахувати до пільгового стаж, у зв'язку з чим цей період є спірним, чинними були Списки, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 р. № 162, постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 року № 36 та постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 року № 461.

Пунктом а) підрозділу «Робітники, які безпосередньо обслуговують хворих» Розділу XXIV «Установи охорони здоров'я та соціального забезпечення» постанови КМУ від 11.03.1994 р. №162 визначено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2 мають середній та молодший медичний персонал у туберкульозних та інфекційних закладах, відділеннях, кабінетах.

Так, пунктом 24в підрозділу «Працівники, які безпосередньо обслуговують хворих» Розділу XXIV «Охорона здоров'я та соціальна допомога» постанови КМУ від 16.01.2003 року №36 визначено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2 мають працівники, які безпосередньо обслуговують хворих: в) у психіатричних (психоневрологічних) лікувально-профілактичних закладах (відділеннях), будинках дитини, молодші медичні сестри, молодші медичні сестри з догляду за хворими, сестри-господині, молодші спеціалісти з медичною освітою.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2004 р. № 1644 «Про внесення змін до списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах» було внесено зміни до Списку № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими та важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зокрема, до розділу XXIV "ОХОРОНА ЗДОРОВ'Я ТА СОЦІАЛЬНА ДОПОМОГА", а саме:

"Працівники, які безпосередньо обслуговують хворих (пункт 24в)

в) у психіатричних (психоневрологічних) лікувально-профілактичних закладах (відділеннях), будинках дитини молодші медичні сестри, молодші медичні сестри з догляду за хворими, сестри-господині, молодші спеціалісти з медичною освітою".

Розділом XXIV Охорона здоров'я та соціальна допомога Списку № 2, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 року № 461 передбачено, що до осіб, які мають право на пільгове отримання пенсії відносяться працівники, які безпосередньо обслуговують хворих у психіатричних (психоневрологічних) лікувально - профілактичних закладах (відділеннях), будинках дитини - молодші спеціалісти з медичною освітою, молодші медичні сестри, молодші медичні сестри з догляду за хворими, сестри - господині.

Враховуючи, що згідно трудової книжки позивач з 01 серпня 2006 року працювала маніпуляційною медичною сестрою жіночого відділення КЗОЗ "Обласна психіатрична лікарня №2" (з подальшим перейменуванням в КНП Харківської обласної ради "Обласна психіатрична лікарня №2"), з 06.01.2010 року і по теперішній час працює сестрою медичною палатною жіночого відділення, згідно копії довідки від 18.03.2020 року № 75, виданої КНП Харківської обласної ради "Обласна психіатрична лікарня №2" (а.с. 11), зайнята повний робочий день по догляду за психічно хворими в Обласній психіатричної лікарні №2, у зав'язку з чим має пільгового стажу більше 10 років, отже має право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2 відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

В оскаржуваному рішенні № 1244 від 26 березня 2020 року зазначено, що пільговий стаж по Списку №2 - 4 роки 3 місяці 9 днів. До пільгового стажу неможливо зарахувати періоди роботи у Обласній психіатричній лікарні № 2 з 10.11.2010 р. по 31.01.2020 р., оскільки в наданій атестації робочого місця № 189 від 10.11.2010 р., № 161 від 09.11.2015 р. та 10.10.2018 р. в переліку професій сестра медичної палати не значиться.

Суд не погоджується з такою позицією пенсійного органу, з огляду на наступне.

Так, наказом Міністерства охорони здоров'я України від 29.03.2002 року № 117 затверджено Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників Випуск 78, розділом 24 "сестра медична" передбачено, що сестра медична здійснює професійну діяльність, проводить прості діагностичні, лікувальні і фізіотерапевтичні процедури.

Розділом 39 "сестра медична стаціонару" Довідника також передбачено, що сестра медична стаціонару забезпечує медичний догляд за хворими (а.с. 22 - 25).

Крім того, в посадовій інструкції медичної сестри палатної, яку затверджено в.о. директора КНП ХОР "Обласна психіатрична лікарня №2", також зазначено, що медична сестра палатна, зокрема, здійснює догляд і спостереження за хворими на основі принципів медичної деонтології, організовує своєчасне обстеження хворих, спостерігає за станом хворого, ін. (а.с. 26 - 27).

Відповідно до Листа-роз'яснення Міністерства праці України від 04.12.1996 року №06/1-4088 «Про деякі питання, пов'язані з визначенням пільгових пенсій», Міністерство праці разом із Міністерством охорони здоров'я України розглянули питання, пов'язані з визначенням пільгових пенсій середньому і молодшому медичному персоналу, який безпосередньо обслуговує хворих, по Списку № 2, розділу XXIV, визначає, що безпосереднє обслуговування хворих - це робота, виконання якої здійснюється в умовах контакту медичного працівника і пацієнта: виконання діагностичних і лікувальних процедур, заходів по догляду за хворими, створювання відповідного лікувально-оздоровчого режиму відповідно до кваліфікаційних вимог за посадою.

Довідкою про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній (додаток № 5 до Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній) від 18.03.2020 року № 75, виданої комунальним некомерційним підприємством Харківської обласної ради "Обласна психіатрична лікарня №2", підтверджено, що з 01.08.2006 року по теперішній час ОСОБА_1 як молодший спеціаліст з медичною освітою працює в КНП ХОР "Обласна психіатрична лікарня №2" та зайнята повний робочий день по догляду за психічно хворими на посаді, яка передбачена Списком №2 згідно постанови КМУ №461 від 24.06.2016 року (а.с. 11).

Отже, по своїй суті посади медичної сестри стаціонару і медичної сестри палатної є одними і тими ж, які здійснюють догляд за хворими, що узгоджується з наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства охорони здоров'я України від 06.04.2001 року №161/137, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11.04.2001 року за №333/5524 «Про впорядкування та затвердження Умов оплати праці працівників закладів охорони здоров'я та установ соціального захисту населення», відповідно до п.2.4.3 якого під назвою посади «Сестра медична» розуміються, зокрема, сестри медичні відділень, груп, палат. Сестрам медичним, призначеним на посади сестер медичних, зберігається протягом 3 років кваліфікаційна категорія за спеціальністю, зокрема, «медична сестра стаціонару».

Пунктом 4.1 додатку 4 до Наказу Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства охорони здоров'я України від 06.04.2001року №161/137 передбачено, що у туберкульозних лікарнях, відділеннях, палатах закладів охорони здоров'я до медичного персоналу, що працює у шкідливих умовах і з важкими умовами праці, віднесено посади середнього і молодшого медичного персоналу незалежно від їх найменування.

Відповідно до п.6 роз'яснень Міністерства соціального захисту населення, Міністерства праці України від 10.05.1994 року №01-3/406-02-2 «Про порядок застосування Списків № 1 і 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пенсію за віком на пільгових умовах», якщо в Списках № 1 і 2 зазначені виробництва (в даному випадку згідно розділу XXIV Списку № 2) без переліку професій і посад, правом на пенсію на пільгових умовах користуються всі працівники цих виробництв незалежно від назви професії або посади, яку вони займають.

Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01 серпня 1992 року № 442 (далі - Порядок № 442) та розробленими на виконання цієї постанови Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України (далі - Мінпраці) від 01 вересня 1992 року № 41 (далі - Методичні рекомендації).

Згідно з пунктом 4 Порядку № 442 та підпункту 1.5 пункту 1 Методичних рекомендацій атестація проводиться не рідше одного разу на 5 років. Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації.

Так, згідно з статтею 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення встановлено адміністративну відповідальність керівників суб'єктів господарювання. Порушення терміну проведення атестації робочих місць за умовами праці та порядку її проведення тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності від тридцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У разі, якщо непроведення атестації мало своїм наслідком заподіяння шкоди здоров'ю працівнику, керівник підприємства може бути притягнутий до кримінальної відповідальності за статтею 271 Кримінального кодексу України.

За змістом пунктів 8 та 9 Порядку № 442 проведення атестації робочих місць відомості про результати атестації робочих місць заносяться до карти умов праці, форма якої затверджується Мінпраці разом з Міністерством охорони здоров'я України. Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників, який складається за результатами проведеної атестації робочих місць, після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку.

Аналіз зазначених норм свідчить про те, що своєчасно проведена атестація робочих місць за умовами праці є одним із заходів соціального захисту працівників, який має сприяти реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах, пільгове пенсійне забезпечення тощо.

Суд зауважує, що позивачем надано до суду копії наказів Обласної психіатричної лікарні №2 від 11.11.2005 року № 67, від 10.11.2010 року № 189, від 09.11.2015 року № 161 та від 10.10.2018 року № 71, згідно яких по Обласній психіатричній лікарні №2 була проведена у 2005, 2010, 2015 та 2018 роках атестація робочих місць (а.с. 12 - 19).

Згідно наданих переліків робочих місць, яким підтверджено право на пільгову пенсію та інші пільги у зв'язку зі шкідливими умовами праці, зокрема: 2005 рік - медична сестра палатна (а.с. 13), 2010, 2015 та 2018 роки - сестра медична стаціонару (а.с. 15, 17, 19).

Крім того, згідно свідоцтва КНП ХОР "Обласна психіатрична лікарня №2" та акту атестації робочого місця медичної сестри палатної жіночого відділення (затверджено головою атестаційної комісії в.о. директора "Обласна психіатрична лікарня №2" 10 жовтня 2018 року) робоче місце медичної сестри палатної жіночого відділення атестоване, яке належить до шкідливих умова праці (а.с. 20 - 21).

Отже, матеріалами справи підтверджено, що робоче місце позивача є атестованим, що спростовує висновки пенсійного органу в цій частині.

Крім того, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

В постанові 19 лютого 2020 року по справі № 520/15025/16-а (Провадження №11-1207апп19) Велика Палата Верховного Суду зазначила, що особа, яка працює на посаді, віднесеній до Списку № 2, робоче місце по якій підлягає атестації, відповідно до Порядку № 442, не наділена жодними правами (повноваженнями, обов'язками), які б могли вплинути на своєчасність проведення атестації робочих місць.

Отже, атестація робочого місця є важливим запобіжником порушень у забезпеченні належних умов праці на підприємствах, в організаціях та установах. Проте, розуміючи положення пункту "б" статті 13 Закону № 1788-XII - "за результатами атестації робочих місць" як обмежувальний захід при призначенні пільгової пенсії, держава покладає відповідальність за непроведення атестації, та відповідно, надмірний тягар, на пенсіонера (позивача у цій справі).

При цьому на працівника, зайнятого на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, не можна покладати відповідальність за непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць за умовами праці. Непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємств або уповноваженим ним органом не може позбавляти громадян їх конституційного права на соціальний захист, у тому числі щодо надання пенсій за віком на пільгових умовах. Контроль за додержанням підприємствами правил проведення атестації робочих місць за умовами праці покладається на відповідні повноважні державні контролюючі органи, зокрема Держпраці.

Отже, Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку, що особи, які зайняті на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2, але з вини власника на таких підприємствах не було проведено атестацію робочого місця, мають право на зарахування стажу роботи на таких посадах до спеціального стажу, необхідного для призначення пенсії за віком на пільгових умовах Списком № 2.

Вказаний висновок також враховується судом при вирішенні даної справи відповідно до ч.5 ст. 242 КАС України, де зазначено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Таким чином, непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємства не може бути підставою для відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. Відповідальність за непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць покладається на власника підприємства, а не працівника. При цьому контролюючу функцію у відносинах щодо проведення атестації робочих місць на підприємстві виконує держава в особі відповідних контролюючих органів, а не працівник.

За таких підстав, відмова Головного управління у зарахуванні до пільгового стажу періоду роботи позивача в психіатричній лікарні з 10.11.2010 року по 31.01.2020 року з огляду на відсутність результатів атестації робочого місця позивача за професією сестра медичної палати, взагалі є протиправною та необґрунтованою зважаючи на те, що обов'язок проведення атестації робочого місця покладається на власника підприємства, на якому працює особа, зайнята на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2.

Отже, пенсійним органом протиправно не зараховано до пільгового стажу позивача період роботи в Обласній психіатричній лікарні №2 з 10 листопада 2010 року по 31 січня 2020 року.

Таким чином, беручи до уваги вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог шляхом визнання протиправним і скасування рішення відділу з питань призначення пенсій управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду в Харківській області № 1244 від 26 березня 2020 року про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 2 відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а також зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 19 березня 2020 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2, зарахувавши до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, період роботи ОСОБА_1 з 10 листопада 2010 року по 31 січня 2020 року в комунальному закладі охорони здоров'я "Обласна психіатрична лікарня №2" (з подальшим перейменуванням в комунальне некомерційне підприємство Харківської обласної ради "Обласна психіатрична лікарня №2").

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про задоволення вимог адміністративного позову в повному обсязі.

Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до статті 139 КАС України.

Суд зауважує, що Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" від 30 березня 2020 року № 540-IX внесено доповнення до ст. 195 та розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України. Закон набирав чинності 02.04.2020 року.

Так, в пункті 3 розділу VI "Прикінцеві положення" КАС України (з урахуванням доповнень) зокрема зазначено, що під час дії карантину, встановленого КМУ з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), процесуальні строки розгляду адміністративної справи та апеляційного оскарження продовжуються на строк дії такого карантину.

Керуючись ст. ст. 2, 6-10, 13, 14, 77, 139, 205, 242-246, 250, 255, 257-263, 293, 295, пункту 3 Прикінцевих положень, п.п.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_4 , адреса: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344, адреса: майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення відділу з питань призначення пенсій управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду в Харківській області № 1244 від 26 березня 2020 року про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 2 відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 19 березня 2020 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2, зарахувавши до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, період роботи ОСОБА_1 з 10 листопада 2010 року по 31 січня 2020 року в комунальному закладі охорони здоров'я "Обласна психіатрична лікарня №2" (з подальшим перейменуванням в комунальне некомерційне підприємство Харківської обласної ради "Обласна психіатрична лікарня №2").

Стягнути на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_4 ) судові витрати в розмірі 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344).

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Обчислення строків оскарження рішення суду здійснюється з урахуванням пункту 3 Прикінцевих положень КАС України.

Суддя Шевченко О.В.