Рішення від 30.06.2020 по справі 500/1274/20

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/1274/20

30 червня 2020 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі: головуючого судді Осташа А. В. за участю: секретаря судового засідання Шаблій Ю.П., представника відповідача - Дядишин Л.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ОСОБА_2 в інтересах неповнолітнього сина - ОСОБА_3 до Управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області, в особі Лановецького районного сектору Управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області, про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулися в інтересах неповнолітньої дитини - ОСОБА_3 (далі - позивач) до суду з позовом до Управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області в особі Лановецького районного сектору Управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області (далі - відповідач), в якому просить:

- визнати протиправною відмову Головного Управління Державної міграційної служби у Тернопільській області в особі Лановецького районного сектору Управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області у видачі ОСОБА_3 у зв'язку із досягненням 16-річного віку паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-XII;

- зобов'язати Головне Управління Державної міграційної служби у Тернопільській області в особі Лановецького районного сектору Управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області оформити та видати ОСОБА_3 , паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України.

Позов обґрунтовано тим, що ОСОБА_3 по досягненню 16-річного віку звернувся 04.12.2019 із заявою до Лановецького районного сектору Управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області про видачу йому паспорта громадянина України у формі паперової книжечки. Лановецький районний сектор Управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області в Тернопільській області листом від 26.12.2019 йому відмовлено у видачі такого паспорту.

Позивачі зазначають, що їхня дитина не бажає оформляти паспорт у формі пластикової картки типу ID-картки, оскільки картка містить у собі безконтактний електронний носій із персональними даними, від обробки яких ОСОБА_3 відмовляється. Позивачі вважають, що відповідач порушує права та інтереси дитини, відмовляючи в оформленні паспорта у формі книжечки. Вказує, що законодавством передбачена можливість видачі паспорта як у формі картки, так і у формі книжечки. З наведених підстав просять позов задовольнити.

Ухвалою суду від 02.06.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, постановлено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та призначено у справі судове засідання на 30.06.2020.

До суду від відповідача 17.06.2020 надійшов відзив на позовну заяву, у якому зазначено, що ОСОБА_3 звернувся до Лановецького районного сектору Управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області із заявою довільної форми щодо оформлення паспорта громадянина України, у якій висловив прохання оформити паспорт громадянина України у вигляді книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-XII, без застосування засобів Єдиного державного демографічного реєстру.

Відповідач листом від 26.12.2019 роз'яснив ОСОБА_3 положення законодавства щодо порушеного питання про оформлення паспорта громадянина у формі книжечки та зазначив обов'язковий перелік документів, які він має подати для оформлення паспорта у зв'язку з досягненням 16-ти річного віку.

У відзиві представник відповідача звертає увагу на те, що із заявою встановленого зразка про оформлення паспорта громадянина України у формі книжечки позивач до Лановецького районного сектору Управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області не звертався та не додав документів, необхідних для його оформлення. Крім того, наданою відповіддю відповідач жодним чином не заперечує право заявника на отримання паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжечки, а тому права позивача порушені не були.

Представник відповідача зазначає про передчасність та безпідставність позовних вимог позивача, а тому просить відмовити у їх задоволенні.

В судове засідання позивач не прибув, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином, жодних заяв та клопотань від позивача до суду не надходило, проте у позовній заяві просив проводити розгляд справи без виклику.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив та просив відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Заслухавши вступне слово представника відповідача, дослідивши письмові докази та перевіривши доводи, викладені у заявах по суті, суд встановив наступне.

Як випливає із матеріалів справи, 04.12.2019 ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) у зв'язку із досягненням шістнадцятирічного віку звернувся до Лановецького районного сектору Управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області із заявою довільної форми щодо оформлення паспорта громадянина України, у якій просив оформити та видати йому паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ, без застосування засобів Єдиного державного демографічного реєстру.

Згідно із зазначеними у заяві додатками, до заяви позивачем додано: копію свідоцтва про народження, дві фотокартки (аркуш справи 13-14).

Листом від 26.12.2019 №6121-447/6121.1-19 відповідач надав відповідь за результатами розгляду звернення ОСОБА_3 , у якій зазначено, що оформлення паспорта громадянина України зразка 1994 року здійснюється відповідно до Тимчасового порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженого наказом МВС України від 06.06.2019 №456, для оформлення паспорта громадянина України зразка 1994 року ОСОБА_3 необхідно особисто звернутися до Лановецького районного сектору Управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області та подати визначені Тимчасовим порядком документи (аркуш справи 11-12).

Не погоджуючись із відмовою відповідача, оформленою листом від 26.12.2019, позивачі в інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_3 звернулись з даним адміністративним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пункту 1 статті 5 Закону України «Про громадянство України» від 18.01.2001 № 2235-III документом, що підтверджує громадянство України, є паспорт громадянина України.

Законом України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» від 20.11.2012 № 5492-VI (далі - Закон № 5492-VI) визначено правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного демографічного реєстру та видачі документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, а також права та обов'язки осіб, на ім'я яких видані такі документи.

Відповідно до ч.1 ст.13 Закону №5492-VІ документи, оформлення яких передбачається цим Законом із застосуванням засобів Єдиного державного демографічного реєстру, відповідно до їх функціонального призначення поділяються на: 1) документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, до яких, в тому числі, відноситься паспорт громадянина України; та 2) документи, що посвідчують особу та підтверджують її спеціальний статус.

Відповідно до ч.3 ст. 13 Закону № 5492-VI паспорт громадянина України, паспорт громадянина України для виїзду за кордон, дипломатичний паспорт України, службовий паспорт України містять безконтактний електронний носій.

Частинами 1,2,4,5 ст. 14 Закону №5492-VІ передбачено, що форма кожного документа встановлюється цим Законом. Документи залежно від змісту та обсягу інформації, яка вноситься до них, виготовляються у формі книжечки або картки, крім посвідчення на повернення в Україну, що виготовляється у формі буклета. Документи у формі книжечки на всіх паперових сторінках та на верхній частині обкладинки повинні мати серію та номер документа, виконані за технологією лазерної перфорації. Персоналізація документів у формі книжечки здійснюється за технологією лазерного гравіювання та лазерної перфорації. Персоналізація документів у формі картки виконується за технологією термодруку або лазерного гравіювання. Персоналізація документів здійснюється централізовано у Державному центрі персоналізації документів.

Відповідно до ч.2 ст. 15 Закону №5492-VІ бланки документів, якщо інше не визначено цим Законом, виготовляються за єдиними зразками та технічними описами, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Підстави, за яких уповноважений суб'єкт, якщо інше не передбачено цим Законом, має право відмовити заявникові у видачі документа, встановлено в частині сьомій статті 16 Закону №5492-VІ.

Так, уповноважений суб'єкт, якщо інше не передбачено цим Законом, має право відмовити заявникові у видачі документа виключно у разі, якщо: 1) за видачею документа звернувся заявник, який не досяг шістнадцятирічного віку, або представник особи, який не має документально підтверджених повноважень на отримання документа; 2) заявник вже отримав документ такого типу, який є дійсним на день звернення (крім випадків, зазначених у частині сьомій цієї статті); 3) заявник не подав усіх визначених законодавством документів, необхідних для оформлення і видачі документа; 4) дані, отримані з бази даних розпорядника Реєстру, не підтверджують інформацію, надану заявником. У рішенні про відмову у видачі документа, яке доводиться до відома заявника у порядку і строки, встановлені законодавством, мають зазначатися підстави для відмови. Особа має право звернутися до уповноваженого суб'єкта з повторною заявою у разі зміни або усунення обставин, через які їй було відмовлено у видачі документа. Рішення про відмову у видачі документа може бути оскаржено особою в адміністративному порядку або до суду.

Згідно частини першої статті 21 Закону №5492-VІ паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України.

Отже, у разі відсутності у особи паспорта, така особа не має підтвердження громадянства України, що в свою чергу є порушенням її громадянських прав у зв'язку з неможливістю їх реалізації.

Частиною 2 ст. 21 Закону №5492-VІ встановлено, що кожен громадянин України, який досяг чотирнадцятирічного віку, зобов'язаний отримати паспорт громадянина України. Оформлення, видача, обмін паспорта громадянина України, його пересилання, вилучення, повернення державі та знищення здійснюються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Нормами ч.4 ст. 21 Закону №5492-VІ встановлено, що паспорт громадянина України виготовляється у формі картки, що містить безконтактний електронний носій.

Перелік інформації, яка вноситься до паспорта громадянина України, визначено у ч.7 ст. 21 Закону №5492-VI. Він містить, зокрема: унікальний номер запису в Реєстрі; відцифрований образ обличчя особи; відцифрований підпис особи.

Також у статті 7 Закону №5492-VI визначено перелік інформації про особу, яка вноситься до Реєстру, в якій, крім зазначеного, передбачено, що у разі оформлення паспорта громадянина України до Реєстру за згодою особи вносяться також відцифровані відбитки пальців рук особи (пункт 13 частини першої статті 7).

Відповідно до ч.6 ст. 7 Закону № 5492-VI забороняється вимагати від осіб та вносити до Реєстру інформацію, не передбачену цим Законом. Забороняється вимагати від осіб персональні дані, що свідчать про етнічне походження, расу, політичні, релігійні чи інші переконання, звинувачення у скоєнні злочину або засудження до кримінального покарання, а також дані щодо здоров'я або статевого життя.

Пунктами 2, 3, 19 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-XII, яке є чинним, передбачено, що паспорт громадянина України (далі - паспорт) видається кожному громадянинові України центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, після досягнення 16-річного віку. Бланки паспортів виготовляються у вигляді паспортної книжечки або паспортної картки за єдиними зразками, що затверджуються Кабінетом Міністрів України. Громадянин повинен надійно зберігати паспорт. Про втрату паспорта громадянин зобов'язаний терміново повідомити центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, який видає тимчасове посвідчення, що підтверджує його особу. Форма тимчасового посвідчення та порядок його видачі встановлюються Міністерством внутрішніх справ України.

Також на виконання частини 2. чт. 15 та абзацу 2 ч.2 ст. 21 Закону №5492-VІ, Кабінет Міністрів України 25.03.2015 прийняв постанову № 302 «Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України» (далі - Постанова № 302, у редакції, викладеній згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2016 № 745), якою затвердив: зразок та технічний опис бланка паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм згідно з додатками 1 і 2; зразок та технічний опис бланка паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, згідно з додатками 3 і 4; Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України.

За змістом пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 №302 із застосуванням засобів Єдиного державного демографічного реєстру запроваджено:

- з 01.01.2016 - оформлення і видачу паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм та паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, зразки бланків яких затверджено цією постановою, громадянам України, яким паспорт громадянина України оформляється вперше, з урахуванням вимог пункту 2 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року №2503-XII;

- з 01.11.2016 - оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм, зразок бланка якого затверджено цією постановою, громадянам України відповідно до Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого цією постановою.

Згідно з пунктом 3 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 302 від 25.03.2015 (далі Порядок №302) кожен громадянин України, який досяг 14-річного віку, зобов'язаний отримати паспорт.

Приписами підпункту 1 пункту 7 Порядку № 302 установлено, що оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін та видача паспорта здійснюються особі, яка досягла 14-річного віку, - на підставі заяви-анкети, поданої нею особисто.

Внесення інформації до Єдиного державного демографічного реєстру (далі - Реєстр) здійснюється з використанням відомчої інформаційної системи ДМС (пункт 12 Порядку №302).

Для внесення інформації до Реєстру формується заява-анкета, зразок якої затверджується МВС (пункт 13 Порядку № 302).

Інформація про особу, на ім'я якої оформляється паспорт, та яка вноситься до заяви-анкети визначається пунктом 14 Порядку № 302.

Відповідно до пункту 26 Порядку №302 після формування заяви-анкети працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта друкує її та надає заявнику для перевірки правильності внесених до заяви-анкети відомостей. Реєстрація заяви-анкети здійснюється із застосуванням засобів Реєстру під час її формування.

Після перевірки заявник власним підписом підтверджує правильність внесених до заяви - анкети відомостей про особу (пункт 27 Порядку № 302).

Як вбачається з матеріалів справи ОСОБА_3 своє бажання мати паспорт громадянина України у формі паспортної книжечки зразка 1994 року відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-XII, аргументує тим, що він не надає згоди на збір і обробку його персональних даних та передачі таких даних до Єдиного державного демографічного реєстру, що в свою чергу є необхідною умовою для видачі паспорта у формі картки.

У зв'язку тим, що норми Порядку № 302 регламентують оформлення і видачу паспорта громадянина України у формі картки, що містить безконтактний електронний носій, а питання видачі паспорта громадянина України, які виявили намір отримати паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-XII, не було врегульовано, то постановою Кабінету Міністрів України від 03.04.2019 №398 «Про внесення зміни до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року № 302», було внесено зміни до Постанови №302 (чинні з 07.06.2019). Зокрема пункт 3 Постанови №302 доповнено абзацом такого змісту: «Державна міграційна служба до законодавчого врегулювання питання завершення оформлення та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року здійснює оформлення та видачу таких паспортів у порядку, встановленому Міністерством внутрішніх справ, громадянам України, щодо яких прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов'язання Державної міграційної служби оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року».

З 21.06.2019 набрав чинності Тимчасовий порядок оформлення і видачі паспорта громадянина України, затверджений наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.06.2019 №456.

Відповідно до пункту 1 цей Тимчасовий порядок, розроблений відповідно до абзацу п'ятого пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 № 302 «Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України», постанови Кабінету Міністрів України від 03.04.2019 № 398 «Про внесення зміни до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 р. № 302», Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-XII (в редакції постанови Верховної Ради України від 23.02.2007 № 719-V), визначає порядок подання документів, їх розгляду і прийняття рішення про оформлення та видачу паспорта громадянина України зразка 1994 року (далі - паспорт) особі, щодо якої прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов'язання ДМС оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року (далі - рішення суду), засвідчене в установленому законодавством порядку.

З урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 03.04.2019 №398 «Про внесення зміни до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 р. № 302», норми Тимчасового порядку застосовується до правовідносин у разі, якщо особа виявила бажання отримати паспорт у формі книжечки у відповідності до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-XII, незалежно від наявності рішення суду. Такі висновки суду ґрунтуються на аналізі постанови Кабінету Міністрів України від 03.04.2019 №398 та виходячи з того, що іншого механізму, правил та порядку оформлення та видачі підрозділами державної міграційної служби паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжечки з використанням бланка паспорта громадянина України зразка, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.04.1994 №353 «Про затвердження зразка бланка паспорта громадянина України», чинне законодавство не визначає.

Якщо особа не зверталась до суду, це не свідчить про відсутність у неї права на оформлення паспорта громадянина України зразка 1994 року.

При цьому Порядок №302 не може бути застосований, оскільки передбачає заповнення відповідних заяв-анкет з внесенням даних до Єдиного державного демографічного реєстру, що здійснюється з використанням відомчої інформаційної системи ДМС, та відповідно внесення інформації, на яку особа, що бажає отримати паспорт громадянина України у формі книжечки, не надає згоди на обробку.

Згідно з пунктом 2 розділу І Тимчасового порядку паспорт оформлюється з використанням бланка паспорта громадянина України зразка, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.1994 №353 «Про затвердження зразка бланка паспорта громадянина України».

Відповідно до пункту 3 розділу І Тимчасового порядку оформлення і видачу паспорта здійснюють територіальні підрозділи Державної міграційної служби України (далі - територіальні підрозділи ДМС):

1) особі, яка досягла 16-річного віку, - на підставі заяви про видачу паспорта громадянина України (далі - заява) за зразком, наведеним у додатку 1 до цього Тимчасового порядку, поданої нею особисто;

2) особі, яка досягла 16-річного віку та яка визнана судом обмежено дієздатною або недієздатною, - на підставі заяви одного з батьків (усиновлювачів), опікунів, піклувальників або інших законних представників (далі - законні представники).

Згідно з пунктами 4, 5 розділу І Тимчасового порядку оформлення і видача паспорта здійснюються протягом 30 календарних днів з дня подання особою до територіального підрозділу ДМС заяви та документів для оформлення і видачі паспорта.

Заява та документи для оформлення і видачі паспорта (у тому числі для вклеювання фотокартки) подаються заявником до територіального підрозділу ДМС за зареєстрованим місцем проживання особи.

Заяву заповнює особисто заявник від руки розбірливим почерком без скорочень та виправлень та власним підписом підтверджує правильність внесених до неї відомостей, а також надання згоди на обробку персональних даних згідно із Законом України «Про захист персональних даних». Якщо заявник через фізичні вади не може підтвердити власним підписом правильність таких відомостей, працівник територіального підрозділу ДМС робить відмітку про неможливість такого підтвердження (пункт 7 розділу І Тимчасового порядку).

Після заповнення заявником заяви працівник територіального підрозділу ДМС перевіряє правильність заповнення заяви та її відповідність наданим документам, про що вчиняє відповідний запис у графі 9 заяви (пункт 8 розділу І Тимчасового порядку).

У графі 9 заяви працівник територіального підрозділу ДМС зазначає реквізити документів, що є підставою для оформлення паспорта (свідоцтва про народження / документа, що підтверджує обставини, на підставі яких паспорт підлягає обміну / втраченого/викраденого паспорта/ довідки про реєстрацію особи громадянином України та рішення суду). У разі подання довідки про реєстрацію особи громадянином України у графі «Службові відмітки» зазначаються номер і дата рішення про набуття особою громадянства України та країна попереднього громадянства (пункт 9 розділу І Тимчасового порядку).

Оригінали документів (крім довідки про реєстрацію особи громадянином України, паспорта, що підлягає обміну (у разі обміну паспорта), документів, що підтверджують сплату державного мита, рішення суду) повертаються заявнику після прийняття заяви, їх копії, завірені працівником територіального підрозділу ДМС, долучаються до заяви (пункт 10 розділу І Тимчасового порядку).

Відповідно до пунктів 11, 12 розділу І Тимчасового порядку після проведення перевірок та прийняття рішення про оформлення паспорта за заявою особи територіальний підрозділ ДМС отримує від територіального органу ДМС бланк паспорта громадянина України для його заповнення та подальшої видачі.

Після оформлення та видачі паспорта заява та подані документи зберігаються в алфавітному порядку у формі картотеки в територіальному підрозділі ДМС або у визначеному ДМС територіальному органі ДМС / структурному підрозділі апарату ДМС. Строки зберігання таких документів та матеріалів перевірки визначаються відповідно до вимог законодавства у сфері архівної справи і діловодства.

Відповідно до пунктів 1, 2 розділу IX Тимчасового порядку територіальний підрозділ ДМС відмовляє особі в оформленні або видачі паспорта (у тому числі вклеюванні фотокартки), якщо:

1) особа не є громадянином України;

2) особа вже отримала паспорт, який є дійсним на день звернення (крім випадків обміну паспорта у зв'язку з виявленням помилки в інформації, внесеній до нього, непридатності для подальшого використання);

3) дані, отримані з баз даних Єдиного державного демографічного реєстру, картотек, не підтверджують надану заявником інформацію;

4) за видачею паспорта звернувся законний представник, який не має документально підтверджених повноважень на отримання паспорта;

5) особа подала не в повному обсязі документи та інформацію, необхідні для оформлення й видачі паспорта;

6) особу не встановлено за результатами проведення процедури встановлення особи.

У рішенні про відмову в оформленні чи видачі паспорта (у тому числі вклеюванні фотокартки), яке доводиться до відома заявника протягом п'яти робочих днів з дня його прийняття, зазначаються підстави відмови. Заявник має право повторно звернутися до територіального підрозділу ДМС в разі зміни або усунення обставин, через які йому було відмовлено в оформленні чи видачі паспорта (у тому числі вклеюванні фотокартки).

З огляду на наведені положення Тимчасового порядку суд приходить до висновку, що подання заяв передбачає особисту участь заявників, які подають заяву встановленого зразка та одночасно надають оригінали документів, для звірення даних (відомостей) заяв.

Суд зазначає, що ОСОБА_3 звернувся до відповідача із заявою довільної форми щодо оформлення паспорта громадянина України, у якій просив оформити та видати йому паспорт громадянина України у формі книжечки, до заяви позивачем додано: копію свідоцтва про народження, дві фотокартки, в той час як чинним законодавством встановлена форма такої заяви та передбачено вичерпний перелік документів, які до неї додаються.

Заява ОСОБА_3 мала розглядатися за процедурами, передбаченими Тимчасовим порядком, оскільки, як вже зазначено вище, інших механізму, правил та порядку оформлення та видачі підрозділами ДМС паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжечки з використанням бланка паспорта громадянина України зразка, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.04.1994 №353 «Про затвердження зразка бланка паспорта громадянина України», чинне законодавство не визначає, а тому суд критично оцінює доводи позивача про те, що відповідач протиправно застосував до спірних правовідносин вимоги Тимчасового порядку.

У даному випадку ОСОБА_3 звернувся до відповідача із заявою довільної форми про видачу паспорта у формі книжечки (аркуш справи 13-14). Із заявою встановленої форми про видачу паспорту ОСОБА_3 до відповідача не звертався та всіх документів, необхідних для оформлення паспорта, не подавав.

Лист Лановецького районного сектору Управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області від 26.12.2019 посилань щодо відмови у видачі паспорту у формі книжечки не містить (аркуш справи 11-12).

Зі змісту листа вбачається, що така відповідь не є рішенням у розумінні Закону № 5492-VI та Тимчасового порядку про відмову ОСОБА_3 у видачі паспорта громадянина України у формі книжечки у відповідності до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-XII, а містить лише роз'яснення з приводу порядку отримання паспорта громадянина України у формі книжечки.

Суд погоджується з доводами відповідача, що розгляд поданої ОСОБА_3 заяви відбувся відповідно до Закону України «Про звернення громадян» з роз'ясненням законодавчо визначеного алгоритму дій, необхідного для отримання паспорта громадянина України, що не є порушенням прав позивача та її неповнолітньої дитини з боку відповідача.

Крім того, суд звертає увагу, що відповідач у відзиві на позов лише вказує на необхідності особистого подання документів заявником згідно з вимогами Тимчасового порядку, а не стверджує, що ОСОБА_3 особисто не звертався до Лановецького районного сектору Управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області, про що зазначає представник позивача у відповіді на відзив.

Враховуючи встановлені обставини справи, суд приходить до висновку, що відсутність факту відмови відповідача у оформленні паспорта на підставі поданої ОСОБА_3 заяви, робить передчасним звернення до суду з позовом про визнання протиправною відмови Лановецького районного сектору Управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області в оформленні йому паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-ХІІ, та зобов'язання відповідача оформити та видати ОСОБА_3 паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-ХІ.

Аналогічних висновків дійшов Верховний Суд у постанові від 04.03.2020 у справі №260/687/19.

Також, суд зауважує, що відповідь відповідача від 26.12.2019 про розгляд звернення позивача жодним чином не ґрунтувалась на висловленні відповідачем позиції щодо необхідності отримання ОСОБА_3 -паспорту та неможливості видачі паспорта у формі книжечки без електронної обробки персональних даних за відсутності такої згоди, яка б свідчила про порушення з боку відповідача права позивача на повагу до приватного життя.

Сама по собі незгода позивача зі змістом відповіді Лановецького районного сектору Управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області від 26.12.2019 не спростовує факту неподання заяви встановленого зразка та відповідного пакету документів та не може бути підставою для визнання протиправними дій відповідача та задоволення позовних вимог про видачу такого паспорту, оскільки позивачем при зверненні із заявою про видачу паспорта у формі книжечки не було забезпечено подання відповідних заяв про видачу паспорта громадянина України та відповідного пакета документів, тобто, саме позивачем не дотримано встановленої законодавством процедури отримання паспорта у формі книжечки.

Водночас, суд зазначає, що посилання позивача на правові висновки, викладені в постанові Верховного Суду від 19.09.2018 у зразковій справі №806/3265/17, у даному спорі є безпідставним, з огляду на наступне.

Так, Великою Палатою Верховного Суду були визначені наступні ознаки типової справи, за наявності яких адміністративна справа відноситься до вказаної зразкової справи:

а) позивач - фізична особа, якій територіальним органом ДМС України відмовлено у видачі паспорту у формі книжечки, у відповідності до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-ХІІ;

б) відповідач - територіальні органи ДМС України;

в) предмет спору - вимоги щодо неправомірної відмови відповідача у видачі паспорта громадянина України у формі книжечки у зв'язку з ненаданням особою згоди на обробку персональних даних, та зобов'язання відповідача видати позивачеві паспорт у формі книжечки, у відповідності до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.09.1992 №2503-ХІІ.

Висновки Великої Палати Верховного Суду у вказаній зразковій справі належить застосовувати в адміністративних справах щодо звернення осіб до суду з позовом до територіальних органів ДМС України з вимогами видати паспорт громадянина України у формі книжечки, у зв'язку з ненаданням особою згоди на обробку персональних даних, відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.09.1992 №2503-ХІІ, та у разі, якщо такі правовідносини виникли до набрання чинності Тимчасовим порядком та до внесення змін до Постанови №302 постановою Кабінету Міністрів України від 03.04.2019 №398 «Про внесення зміни до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 р. № 302», якими до законодавчого врегулювання питання завершення оформлення та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року вирішено здійснювати таке оформлення та видачу паспортів у тому ж порядку, що й громадянам України, щодо яких прийнято відповідне рішення суду про зобов'язання Державної міграційної служби оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року.

В той же час, спірні правовідносини у даній справі виникли у зв'язку з зверненням ОСОБА_3 до територіального підрозділу без подання заяви встановленого зразка та відповідного пакету документів для отримання паспорта у формі книжечки. При цьому, як вже було зазначено вище, позиція відповідача у даній справі обґрунтовується не необхідністю отримання позивачем саме ID-паспорту чи неможливості видачі паспорта у формі книжечки без електронної обробки персональних даних за відсутності такої згоди, і факт можливості оформлення та видачі позивачу паспорта громадянина України у формі книжечки відповідачем не заперечується, про що свідчить і роз'яснення відповідача щодо особистого подання визначених Тимчасовим порядком документів саме для оформлення паспорта громадянина України зразка 1994 року.

Відтак, обставини спірних правовідносин у даній справі зумовлюють неможливість застосування правових висновків Великої Палати Верховного Суду, висловлених у постанові від 19.09.2018 у справі №806/3265/17.

Частиною першою статті 9 КАС України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до положень частин першої та другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У цій справі, заперечуючи проти позову, відповідачем доведено правомірність прийняття оскаржуваного рішення.

Суд прийшов до висновку про правомірність дій відповідача при розгляді заяви ОСОБА_3 щодо оформлення та видачі йому паспорта громадянина України у формі книжечки, такі дії (рішення) відповідають вимогам частини другої статті 2 КАС України. Відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначений Конституцією та законами України, і права позивача при наданні відповіді від 26.12.2019 на заяву ОСОБА_3 не порушив.

Відповідно позовні вимоги про зобов'язання оформити та видати ОСОБА_3 , паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України також не підлягають до задоволення, оскільки є похідними від вимог про визнання протиправною відмову Головного Управління Державної міграційної служби у Тернопільській області в особі Лановецького районного сектору Управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області у видачі ОСОБА_3 .

В задоволенні позовних вимог позивачу слід відмовити.

Відповідно до ст.139 КАС України судові витрати понесені позивачем не відшкодовуються.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в інтересах неповнолітнього сина - ОСОБА_3 до Управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області в особі Лановецького районного сектору Управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області про визнання протиправною відмови у видачі ОСОБА_3 у зв'язку з досягненням 16-річного віку паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ та зобов'язання оформити та видати ОСОБА_3 , 2003 року народження, у зв'язку з досягненням 16-річного віку, паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ, - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 30 червня 2020 року.

Позивач:

- ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ЄДРПОУ / АДРЕСА_1

Відповідач:

-Управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області ЄДРПОУ / ІПН 37839038 бульвар Шевченка, 10,м. Тернопіль,46001

Головуючий суддя Осташ А.В.