про відкриття спрощеного провадження в адміністративній справі
без проведення судового засідання
30 червня 2020 року м. Київ № 320/3465/20
Суддя Київського окружного адміністративного суду Дудін С.О., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до приватного виконавця виконавчого округу Київської області Голяченка Івана Павловича про визнання неправомірними дій та скасування постанови,
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до приватного виконавець виконавчого округу Київської області Голяченка Івана Павловича, у якому просить суд:
- визнати протиправними дій приватного виконавця виконавчого округу Київської області Голяченка Івана Павловича;
- скасувати постанову приватного виконавця виконавчого округу Київської області Голяченка Івана Павловича про арешт майна боржника №61413019 від 27.02.2020, об'єкт обтяження: все рухоме майно боржника, ОСОБА_1 , (внаслідок якої накладено арешт на майно, кошти і рахунок у АТ КБ "Приватбанк", реквізити рахунку IBAN НОМЕР_1).
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 23.04.2020 відмовлено у задоволенні клопотання позивача про звільненні від сплати судового збору, позовну заяву залишено без руху та встановлено позивачу 10-денний строк з дня отримання копії ухвали, протягом якого позивачу необхідно було усунути недоліки позовної заяви, а саме: надати докази сплати судового збору у розмірі 1681,60 грн. за подання даного адміністративного позову та у розмірі 630,60 грн. за звернення з клопотанням про забезпечення позову, усього: 2312,20 грн. (оригінал платіжного документу); надати копію уточненої позовної заяви (два примірника) у паперовій формі з власноручним підписом позивача, з урахуванням вказаних судом зауважень; надати клопотання про забезпечення позову (два примірника) у паперовій формі з власноручним підписом позивача; надати належним чином засвідчені копії доданих до позовної заяви документів (два примірника).
15.06.2020 на адресу суду від позивача надійшов супровідний лист з уточненою позовної заявою.
Оскільки суддя Київського окружного адміністративного суду Дудін С.О. у період з 13.06.2020 по 22.06.2020 (включно) перебував у щорічній відпустці, вказані документи були передані судді для розгляду 23.06.2020.
До уточненої позовної заяви позивачем додано клопотання про звільнення від сплати судового збору.
Відповідно до частини другої статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Частиною першою статті 133 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Згідно з частиною першою статті 8 Закону України "Про судовий збір" враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті (ч.2 ст. 8 Закону).
Вказані норми встановлюють можливість полегшення судом тягаря судових витрат для осіб з низьким рівнем достатку. Положення статей спрямовані на те, щоб судові витрати не були перешкодою для доступу до суду малозабезпечених осіб, і слугують гарантуванню принципу рівності всіх осіб у правах щодо доступу до суду незалежно від майнового стану.
Таким чином, за обґрунтованим клопотанням, вирішуючи питання про відкриття провадження в адміністративній справі, суд може звільнити позивача від сплати судового збору, зменшити його розмір, відстрочити або розстрочити його сплату.
У позовній заяві (клопотанні) сторона повинна навести обставини, які свідчать про її незадовільне (скрутне) матеріальне становище, та надати суду відповідні докази.
Суд зазначає, що звільнення від сплати судового збору, його відстрочення чи розстрочення є правом, а не обов'язком суду, при цьому суд, вирішуючи це питання, враховує майновий стан сторони.
Пленум Вищого адміністративного суду України Постанові від 23 січня 2015 року №2 "Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 8 липня 2011 року № 3674-VI "Про судовий збір" зазначив, що визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони. Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини є підставою на відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення сторони від сплати.
Позивач, обґрунтовуючи необхідність звільнення його від сплати судового збору, зазначив, що він отримує пенсію по інвалідності, яка нараховується йому на розрахунковий рахунок IBAN: НОМЕР_1 , відкритий в АТ КБ "Приватбанк". На вказаний розрахунковий рахунок було накладено арешт на підставі спірної постанови.
Позивач зазначив про відсутність у нього інших джерел доходу, окрім пенсії.
Позивач наголосив на тому, що накладення відповідачем на підставі спірної постанови арешту на відповідний розрахунковий рахунок унеможливило розпорядження ОСОБА_1 своєю пенсію, яка єдиним джерелом його доходів.
На підтвердження наданих пояснень позивачем додано до позовної заяви довідку Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві від 04.03.2020 вих.№5625 про розмір пенсії по інвалідності позивача за період з жовтня 2019 року по березень 2020 року, адвокатські запити представника позивача, адресовані Головному управлінню Пенсійного фонду України в м. Києві та АТ КБ "Приватбанк", про надання інформації про реквізити розрахункового рахунку, на який позивачу здійснюється нарахування пенсії.
Суд зазначає, що відповідно до положення пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та прецедентну практику Європейського суду з прав людини, зокрема, рішення від 19 червня 2001 року у справі "Креуз проти Польщі", сплата судових витрат не повинна перешкоджати доступу до суду, ускладнювати цей доступ таким чином і такою мірою, щоб завдати шкоди самій суті цього права, та має переслідувати законну мету.
Так, Європейський суд з прав людини зазначив, що для того, щоб гарантувати справедливий баланс між підтримкою нормального функціонування судової системи і захистом інтересів заявника при поданні позову до суду, внутрішньодержавні суди звільняють від сплати державного мита заявників, які можуть підтвердити свій поганий фінансовий стан (Рішення Європейського суду з прав людини у справі "Шишков проти Росії" ("Shishkov v. Russia") від 20 лютого 2014 року).
Слід зазначити, що у низці рішень Європейського суду з прав людини закріплено, що право на справедливий судовий розгляд може бути обмежено державою, лише якщо це обмеження не завдає шкоди самій суті права.
На підставі зазначеного, приймаючи до уваги наведені позивачем обставини, суд вважає, що з метою недопущення обмеження права позивача на судовий захист, його клопотання про звільнення від сплати судового збору підлягає задоволенню.
Дослідивши вказані документи, суд дійшов висновку про те, що позивач виконав вимоги ухвали суду від 23.04.2020 та усунув недоліки позовної заяви у повному обсязі.
Спір виник з публічно-правових відносин та відповідно до статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України належить до юрисдикції адміністративних судів і підлягає розгляду у порядку адміністративного судочинства.
Позовна заява відповідає вимогам, встановленим статтями 160, 161 та 172 Кодексу адміністративного судочинства України, та подана з дотриманням правил підсудності особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність.
Підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених Кодексом адміністративного судочинства України, немає.
Відповідно до положень статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України справа підлягає розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
У позовній заяві позивачем заявлено клопотання про витребування доказів по справі, у якому позивач просить суд витребувати від відповідача та від Святошинського відділу обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві доказів по справі.
Відповідно до частини сьомої статті 161 КАС України до заяви про визнання індивідуального акта протиправним чи адміністративного договору недійсним додається також оригінал або копія оспорюваного акта чи договору або засвідчений витяг з нього, а у разі відсутності акта чи договору у позивача - клопотання про його витребування.
Враховуючи вказане та необхідність дослідження зазначених документів для вирішення спору по суті, суд вважає, що клопотання є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Визнавши подані матеріали достатніми для прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі, керуючись статтями 171, 243, 248, 257, 259-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору за звернення з позовною заявою до суду.
2. Відкрити провадження в адміністративній справі.
Справа буде розглядатися за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
3. Витребувати від відповідача:
- копію постанови про відкриття виконавчого провадження №61413019 з доказами її направлення позивачу;
- копії матеріалів виконавчого провадження №61413019, у тому числі, постанову про арешт майна позивача, зокрема, рахунку з реквізитами: IBAN: НОМЕР_1 , відкритий в АТ КБ "Приватбанк".
4. Витребувати від Відділу обслуговування громадян №8 (сервісний центр) Святошинського району Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві (49004, м. Київ, вул. Гната Юри, буд.14Б) докази:
- відомості про те, чи здійснювалась нарахування ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків) пенсії на рахунок з реквізитами: IBAN: НОМЕР_1 , відкритий в АТ КБ "Приватбанк"
5. Повідомити учасникам справи, що відповідно до положень статті 94 КАС України копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
6. Роз'яснити учасникам судового процесу, що відповідно до положень статті 80 Кодексу адміністративного судочинства України за неподання без поважних причин доказів, витребуваних судом, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом, зокрема, штраф або тимчасове вилучення доказів для дослідження судом.
У разі неподання суб'єктом владних повноважень витребуваних судом доказів без поважних причин або без повідомлення причин суд, залежно від того, яке ці докази мають значення, може визнати обставину, для з'ясування якої витребовувався доказ, або відмовити у її визнанні, або розглянути справу за наявними в ній доказами.
7. Роз'яснити учасникам судового процесу, що відповідно до положень статті 79 Кодексу адміністративного судочинства України копії доказів (крім речових доказів), що подаються до суду, заздалегідь надсилаються або надаються особою, яка їх подає, іншим учасникам справи.
8. Запропонувати відповідачу подати до суду відзив на позовну заяву протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі. Роз'яснити відповідачеві, що відповідно до частин 3, 4 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України до відзиву мають бути додані документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.
У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин справа буде вирішена за наявними матеріалами.
9. Запропонувати позивачеві протягом п'яти днів з дня отримання відзиву на позовну заяву подати до суду відповідь на відзив.
10. Запропонувати відповідачу подати до суду заперечення щодо наведених позивачем у відповіді на відзив пояснень, міркувань та аргументів протягом п'яти днів з дня отримання відповіді на відзив.
11. Роз'яснити учасникам справи про можливість отримання інформації по справі, що розглядається, на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за посиланням: http://adm.ko.court.gov.ua/sud1070/.
12.Копію ухвали суду надіслати (вручити, надати) учасникам справи (їх представникам) та Відділу обслуговування громадян №8 (сервісний центр) Святошинського району Головного управління Пенсійного фонду України у м.Києві, зокрема, шляхом направлення тексту ухвали електронною поштою, факсимільним повідомленням (факсом, телефаксом), телефонограмою.
13. У зв'язку з недостатнім фінансуванням суду на здійснення витрат на закупівлю поштових марок та оплати послуг відправлення поштової кореспонденції, що підтверджується довідкою Київського окружного адміністративного суду від 12.05.2020 №03-52/3516/20, зобов'язати позивача повідомити учасників процесу про відкриття провадження у справі та докази такого повідомлення надати суду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Відповідно до пункту 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України процесуальні строки, визначені цією ухвалою, продовжуються на строк дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).
Суддя Дудін С.О.