Ухвала від 30.06.2020 по справі 280/5116/18

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

30 червня 2020 рокуСправа № 280/5116/18 м. Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративним суд у складі головуючого судді Сацького Р.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву представника Публічного акціонерного товариства "Донбасенерго" адвоката Віткалова Д.М про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення по справі №280/5116/18

за позовом - Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби, Запорізького управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби, про визнання протиправними дій по нарахуванню пені, -

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 22.04.2019 у справі №280/5116/18 позовні вимоги Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби, Запорізького управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби, про визнання протиправними дій по нарахуванню пені задоволені повністю. Зокрема, зобов'язано Запорізьке управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби внести зміни до інтегрованої картки платника Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» з податку на прибуток шляхом виключення з неї пені в сумі 9 710 490,18 грн, а саме: 1 891 354,02 грн пені, нарахованої 28.12.2017 за період з 11.03.2016 по 09.06.2016, 1 554 434,53 грн пені, нарахованої 28.12.2017 за період з 23.05.2016 по 09.08.2016, 4 327 072,48 грн пені, нарахованої 28.12.2017 за період з 09.02.2017 по 28.12.2017, 1 937 629,16 грн пені, нарахованої 28.12.2017 за період з 07.08.2017 по 28.12.2017, стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби на користь Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» судові витрати у розмірі суми сплаченого судового збору у сумі 147 419 (сто сорок сім тисяч чотириста дев'ятнадцять) грн 35 коп.

Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 31.07.2019 єдина подана у справі апеляційна скарга Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби повернута скаржнику. Відтак рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 22.04.2019 у справі № 280/5116/18 набрало законної сили з 31.07.2019.

13.08.2020 Запорізьким окружним адміністративним судом видано виконавчі листи на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 22.04.2019 у справі № 280/5116/18.

20.09.2019 платіжним дорученням №8 від 20.09.2019 Державна казначейська служба України у місті Києві перерахувала на поточний рахунок позивача кошти в сумі 147 419 (сто сорок сім тисяч чотириста дев'ятнадцять) грн 35 коп. на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 22.04.2019 у справі № 280/5116/18.

Проте, станом на 30.06.2020, рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 22.04.2019 у справі № 280/5116/18 в частині зобов'язання Запорізького управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби внести зміни до інтегрованої картки платника Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» з податку на прибуток шляхом виключення з неї пені в сумі 9 710 490,18 грн, а саме: 1 891 354,02 грн пені, нарахованої 28.12.2017 за період з 11.03.2016 по 09.06.2016, 1 554 434,53 грн пені, нарахованої 28.12.2017 за період з 23.05.2016 по 09.08.2016, 4 327 072,48 грн пені, нарахованої 28.12.2017 за період з 09.02.2017 по 28.12.2017, 1 937 629,16 грн пені, нарахованої 28.12.2017 за період з 07.08.2017 по 28.12.2017 тощо залишається не виконаним.

22.06.2020 позивач звернувся до суду в порядку ст. 382 КАС Україниіз заявою про встановлення судового контролю за виконанням рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 22.04.2019 у справі №2805116/18 із зобов'язаням СХІДНОГО УПРАВЛІННЯ ОФІСУ ВЕЛИКИХ ПЛАТНИКІВ ПОДАТКІВ ДПС (м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 190-А, 69035) подати звіт про виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 22.04.2019 у справі № 280/5116/18 в частині внесення змін до інтегрованої картки платника Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» з податку на прибуток шляхом виключення з неї пені в сумі 9 710 490,18 грн, а саме: 1 891 354,02 грн пені, нарахованої 28.12.2017 за період з 11.03.2016 по 09.06.2016, 1 554 434,53 грн пені, нарахованої 28.12.2017 за період з 23.05.2016 по 09.08.2016, 4 327 072,48 грн пені, нарахованої 28.12.2017 за період з 09.02.2017 по 28.12.2017, 1 937 629,16 грн пені, нарахованої 28.12.2017 за період з 07.08.2017 по 28.12.2017 у десятиденний строк з моменту отримання копії ухвали суду. Також позивач просить допустити заміну Відповідача 1 - Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби на правонаступника - Офіс великих платників податків ДПС (04119, м. Київ, Дегтярівська, 11-Г, код 43141471) та допустити заміну Відповідача 2 - Запорізького управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби на правонаступника - СХІДНЕ УПРАВЛІННЯ ОФІСУ ВЕЛИКИХ ПЛАТНИКІВ ПОДАТКІВ ДПС (69035, м. Запоріжжя, проспект Соборний, 190-А, код 43201011).

Заяву призначено до розгляду в судовому засіданні 30.06.2020 об 12 год. 00 хв., про що учасники справи повідомлені належним чином.

30.06.2020 від заявника надійшла заява про розгляд справи без його участі. Заяву просить задовольнити у повному обсязі. Представник відповідача не заперечував проти розгляду заяви у письмовому провадженні.

Представник відповідача просив суд встановити строк для надання звіту на виконання рішення суду до 15 серпня 2020 року.

На підставі викладеного суд вважає за можливе розглянути заяву в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали поданої позивачем заяви та адміністративної справи №280/5116/18, суд дійшов висновку, що заява позивача підлягає задоволенню частково, з огляду на наступне.

Відповідно до частин першої, другої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання постанови суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання постанови, штраф у розмірі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Таким чином, Кодексом адміністративного судочинства України чітко визначено, що судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах покладено саме на суд, який, в разі неподання такого звіту, ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання судового рішення, штраф.

Так, Європейський Суд з прав людини звертав увагу, що судове та виконавче провадження є першою та другою стадіями у загальному провадженні (рішення у справі «Скордіно проти Італії» (Scordino v. Italy). Таким чином, виконання рішення не відокремлюється від судового розгляду і провадження повинно розглядатися загалом (рішення у справі «Сіка проти Словаччини» (Sika v. Slovaki), №2132/02, пп. 24-27, від 13.06.2006, пп. 18 рішення «Ліпісвіцька проти України» №11944/05 від 12.05.2011).

Крім того, у рішеннях Європейського Суду з прав людини у справах «Бурдов проти Росії» від 07.05.2002, «Ромашов проти України» від 27.07.2004, «Шаренок проти України» від 22.02.2004 тощо зазначається, що право на судовий захист було б ілюзорним, якби правова система держави дозволяла щоб остаточне зобов'язувальне рішення залишалося бездієвим на шкоду одній із сторін; виконання рішення, винесеного будь-яким судом, має вважатися невід'ємною частиною судового процесу.

Держава несе відповідальність за виконання остаточних рішень, якщо чинники, які затримують чи перешкоджають їх повному й вчасному виконанню, перебувають у межах контролю органів влади (рішення у справі «Сокур проти України» (Sokur v. Ukraine), №29439/02, від 26.04.2005, та у справі «Крищук проти України» (Kryshchuk v. Ukraine), №1811/06, від 19.02.2009).

Аналіз зазначених вище рішень Європейського Суду з прав людини свідчить про те, що з метою забезпечення права особи на ефективний судовий захист в адміністративному судочинстві існує інститут судового контролю за виконанням судового рішення. Судовий контроль - це спеціальний вид провадження в адміністративному судочинстві, відмінний від позовного, що має спеціальну мету та полягає не у вирішенні нового публічно-правового спору, а у перевірці всіх обставин, що перешкоджають виконанню такого рішення суду та відновленню порушених прав позивача.

Що стосується строку подання звіту про виконання судового рішення, суд, з урахуванням позиції відповідача, вважає за потрібне встановити його до 15 серпня 2020 року.

Відповідно до ст. 52 Кодексу адміністративного судочинства України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником.

Після прийняття судового рішення та набрання ним законної сил відбулась заміна відповідачів у справі їх правонаступниками у відносинах, щодо яких виник спір, що підтверджується наступним.

Постановою Кабінету Міністрів України від 19.06.2019 № 537 утворені як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби, зокрема утворений Офіс великих платників податків ДПС, та реорганізовані деякі територіальні органи Державної фіскальної служби шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної податкової служби, зокрема Офіс великих платників податків ДФС реорганізовано шляхом його приєднання до Офісу великих платників податків ДПС.

Пунктом 4 вказаної постанови, який доповнено згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 25.09.2019 № 846, визначено територіальні органи Державної податкової служби правонаступниками майна, прав та обов'язків територіальних органів Державної фіскальної служби, що реорганізуються, у відповідних сферах діяльності.

З метою реалізації постанови Кабінету Міністрів України від 19.06.2019 № 537 наказом Державної податкової служби України від 12.07.2019 № 15 затверджено Положення про Офіс великих платників податків ДПС, пунктом 1 якого також визначено, що Офіс великих платників податків ДПС є правонаступником усіх прав та обов'язків Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби.

Офіційні дані про назву та ідентифікаційний код органу державної фіскальної служби, в якому юридична особа перебуває на обліку, тобто контролюючий орган, вносяться до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відповідно до ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань». Згідно зі ст. 10 вказаного Закону відомості Єдиного державного реєстру вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою.

Відповідно до даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань контролюючим органом щодо ПАТ «Донбасенерго» станом на 15.11.2019 є Офіс великих платників податків ДПС, код 43141471.

Згідно з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 17.06.2020 № 1006774096, 12.06.2020 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено зміни до відомостей про юридичну особу Офісу великих платників податків ДПС, що не пов'язані зі змінами в установчих документах, а саме повне найменування відокремленого підрозділу Запорізьке управління Офісу великих платників податків ДПС (код ВП 43201011) замінено на СХІДНЕ УПРАВЛІННЯ ОФІСУ ВЕЛИКИХ ПЛАТНИКІВ ПОДАТКІВ ДПС (код ВП 43201011).

Таким чином, відбулась заміна відповідачів у справі, а саме Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби замінений на правонаступника - Офіс великих платників податків ДПС, а Запорізьке управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби замінено на СХІДНЕ УПРАВЛІННЯ ОФІСУ ВЕЛИКИХ ПЛАТНИКІВ ПОДАТКІВ ДПС.

Керуючись ст. ст. 255, 370, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

УХВАЛИВ:

1. Заяву представника позивача про заміну відповідача 2 та встановлення звіту на виконання рішення суд - задовольнити.

2. Замінити відповідача 2 по справі - Запорізьке управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби на правонаступника - СХІДНЕ УПРАВЛІННЯ ОФІСУ ВЕЛИКИХ ПЛАТНИКІВ ПОДАТКІВ ДПС (69035, м. Запоріжжя, проспект Соборний, 190-А, код ЄДРПОУ 43201011).

3. Зобов'язати СХІДНЕ УПРАВЛІННЯ ОФІСУ ВЕЛИКИХ ПЛАТНИКІВ ПОДАТКІВ ДПС (м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 190-А, 69035, код ЄДРПОУ 43201011) подати звіт про виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 22.04.2019 у справі № 280/5116/18 в частині внесення змін до інтегрованої картки платника Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» з податку на прибуток шляхом виключення з неї пені в сумі 9 710 490,18 грн, а саме: 1 891 354,02 грн пені, нарахованої 28.12.2017 за період з 11.03.2016 по 09.06.2016, 1 554 434,53 грн пені, нарахованої 28.12.2017 за період з 23.05.2016 по 09.08.2016, 4 327 072,48 грн пені, нарахованої 28.12.2017 за період з 09.02.2017 по 28.12.2017, 1 937 629,16 грн пені, нарахованої 28.12.2017 за період з 07.08.2017 по 28.12.2017 у строк до 15 серпня 2020 року.

Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.ст. 251, 256, 295 КАС України.

Ухвала суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст. 251, 295 КАС України.

Суддя Р.В. Сацький