Справа № 2а-865/10/1211
Іменем України
15 березня 2010 року Краснолуцький міський суд Луганської області у складі головуючого - судді Бичкова І.Г.
при секретарі Мурачковській О.І.
розглянувши в відкритому судовому засіданні в м. Красний Луч справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Краснолуцької міської ради Луганської області про визнання дій неправомірними та про зобов'язання нарахувати та сплатити недоплачену допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -
У грудні 2009 року позивачка звернулася до суду з позовом до відповідача - УПтаСЗН Краснолуцької міської Ради Луганської області, в якому вказала, що вона має дитину - сина ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, за якою здійснює догляд. У 2007 році відповідачем їй була нарахована та виплачена допомога в розмірі 1282,86 грн. Вважає, що розмір такої допомоги за 2007 рік визначений невірно та всупереч чинному законодавству. Статтею 15 Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 22.03.2001 року встановлено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у 2007 році встановлюється у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 грн. для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб. Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 положення абзацу 3 ч. 2 ст. 56 та ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку було визнано такими, що не відповідають ОСОБА_3 України. Допомога по догляду за дитиною їй була надана з квітня 2005 року. Таким чином, недоплата за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року склала 2140,38 грн. Позивач просить визнати неправомірною відмову відповідача щодо перерахунку та сплаті в повному обсязі допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007 рік і зобов'язати відповідача нарахувати та сплатити на її користь державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з липня 2007 року по грудень 2007 року у розмірі 2140,38 грн.
У судовому засіданні представник позивачки підтримала позовні вимоги, заявлені позивачкою та надала пояснення, аналогічні викладеним в позові, просила задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала та пояснив, що згідно ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі, що дорівнює різниці між 50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гри. для застрахованих осіб, та не менше 23% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб. Виходячи з цього, Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» передбачений відповідний обсяг видатків. УПтаСЗН не є прибутковою організацією. Міністерство праці та соціальної політики України є головним розпорядником бюджетних коштів. Проведення соціальних виплат можливе лише за умови внесення змін до Закону України про Державний бюджет України, які мають передбачати збільшення видаткової частини з одночасним визначенням джерел надходжень до бюджету, за рахунок яких здійснюватимуться ці видатки. Визнання Рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007 року норм Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» неконституційними може бути підставою лише для внесення змін до закону і не може бути підставою для визнання правомірності дій органів праці та соціального захисту населення, оскільки вони не є органами , які приймають законодавчі акти. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог позивача за відсутністю протиправних дій з боку відповідача.
Суд, вислухавши пояснення представника позивачки, пояснення представника відповідача, дослідивши письмові матеріали справи, знаходить позовні вимоги підлягаючими задоволенню, виходячи з наступного:
Згідно зі ст. 8 ОСОБА_3 України в Україні визнається і діє принцип верховенства права, ОСОБА_3 України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі ОСОБА_3 України і повинні відповідати їй. ОСОБА_3 України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі ОСОБА_3 України гарантується.
У відповідності зі ст. 46 ОСОБА_3 України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1 має дитину - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується свідоцтвом про народження серії 1-ЕД № 005704, яке видане відділом РАЦС Краснолуцького міського управління юстиці Луганської області за актовим записом № 23, за якою здійснює догляд та не є застрахованою особою.
Відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» позивач має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яку їй виплачує відповідач.
При цьому допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачувалася позивачеві в розмірах, визначених Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік».
Відповідно до ст. 14 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується щомісяця з дня призначення допомоги по догляду за дитиною по день досягнення дитиною вказаного віку включно. Усиновителям та опікунам допомога призначається не раніше, ніж з дня прийняття рішення про усиновлення або встановлення опіки. Призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особі, яка фактично доглядає за дитиною, здійснюється за письмовою заявою цієї особи та на підставі довідки матері дитини про те, що виплату зазначеної допомоги їй припинено.
У статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в редакції від березня 2001 року, міститься загальна норма про те, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Пунктом 3 розділу VIII Прикінцевих положень цього Закону в редакції від 25 березня 2005 року передбачено, що розмір державної допомоги сім'ям з дітьми, передбаченої статтею 15 цього Закону, визначається Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік у відсотковому відношенні до прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку з поступовим наближенням до прожиткового мінімуму, але при цьому не може бути нижчим за величину, що дорівнює 25 відсоткам зазначеного прожиткового мінімуму, а з 1 січня 2006 року - 50 відсоткам цього прожиткового мінімуму.
Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» № 489-V від 19.12.2006 р., в черговий раз було встановлено, що допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у таких розмірах: абзацом 3 частини 2 статті 56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» визначено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку складає розмір, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Судом встановлено, що саме в такому порядку та розмірі з липня 2007 року по грудень 2007 року включно позивачу нараховувалася та сплачувалася спірна допомога, про що свідчить довідка, видана відповідачем 15.04.2009 року за № 2538.
Пунктом 14 ст. 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» було призупинено дію статті 15 та п. 3 розділу VIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
Проте, рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 положення абзацу 3 частини 2 ст. 56 та п. 14 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» були визнані неконституційними, у зв'язку з чим втратили чинність.
З цього моменту зазначені положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» втратили чинність, інших Законів України щодо порядку та розміру вказаних виплат допомоги по догляду за дитиною до трьох років, в установленому порядку на 2007 рік не приймалося.
Законом України «Про державний бюджет України на 2007 рік» встановлено розмір прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років: з 1 січня - 434 грн., з 1 квітня - 463 грн., з 1 жовтня - 470 грн.
Враховуючи, що вищевказане рішення Конституційного Суду України має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними, суд вважає, що право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років виникає за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року.
Згідно ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ст. 162 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову, зокрема, про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень і про скасування рішення, зобов'язання відповідача вчинити певні дії, іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Враховуючи вищезазначене, керуючись принципом верховенства права, з метою захисту передбаченого ОСОБА_3 України права позивача на належне соціальне забезпечення, суд вважає за можливе визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови позивачу у перерахунку суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до частини 1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року.
Таким чином, Управління праці та соціального захисту населення Краснолуцької міської Ради Луганської області зобов'язано здійснити донарахування та виплату ОСОБА_1 суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року.
Відповідно до листа УПтаСЗН Краснолуцької міської Ради від 14.05.2009 року за № 3144 позивачці була нарахована та сплачена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі: липень 2007 року - 105,93 грн., серпень 2007 року - 108,18 грн., вересень 2007 року - 109,62 грн., жовтень 2007 року - 109,62 грн., листопад 2007 року - 109,62 грн., грудень 2007 року - 115,65 грн.
В той же час відповідач повинен був сплатити позивачу допомогу у наступному розмірі:
липень 2007 року 463 грн. - 105,93 грн. = 357,07 грн.,
серпень 2007 року 463 грн. - 108,18 грн.=354,82 грн.,
вересень 2007 року 463 грн. - 109,62 грн. = 353,38 грн.,
жовтень 2007 року 470 грн. - 109,62 грн. = 360,38 грн.,
листопад 2007 року 470 грн. - 109,62 грн. = 360,38 грн.,
грудень 2007 року 470 грн. - 115,65 грн. = 354,35 грн.
Таким чином борг відповідача перед позивачем по виплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку складає за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року - 2140,38 грн. і ця сума підлягає стягненню з відповідача на користь позивачки.
Керуючись ст. ст. 2, 17, 18, 86, 87, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007, -
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Краснолуцької міської ради Луганської області щодо відмови ОСОБА_1 у донарахуванні та виплаті за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Краснолуцької міської ради Луганської області за рахунок коштів відповідної субвенції Державного бюджету України здійснити донарахування ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року в сумі 2140 грн. 38 коп.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Краснолуцької міської ради Луганської області на користь ОСОБА_1 недоотриману допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року в сумі 2140 грн. 38 коп.
Стягнути на користь ОСОБА_1 з міського бюджету м. Красний Луч судові витрати у розмірі 3,40 грн.
Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
Головуючий: