"25" червня 2020 р. Справа № 5027/805-б/2012
м. Чернівці
Суддя Господарського суду Чернівецької області Дутка В.В., розглянувши заяву про закриття провадження у справі
за заявою управління Пенсійного фонду України в м.Чернівцях, м.Чернівці
до державного підприємства "Дослідне господарство "Центральне", м.Чернівці
про визнання банкрутом
Представники сторін:
від заявника - Молдован І.В., представник Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ)
від кредиторів - Загорська Н.А., Попічук Р.І. , Швець О.І.
від банкрута - не з'явилися
Ухвалою Господарського суду Чернівецької області від 09.11.2012 за заявою управління Пенсійного фонду України в м.Чернівцях порушено провадження у справі про банкрутство державного підприємства "Дослідне господарство "Центральне".
Постановою від 22.09.2016 боржника визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру.
Ухвалою від 26.12.2019 призначено ліквідатором банкрута арбітражного керуючого Мацьоцького О.І.
23.03.2020 через канцелярію суду надійшла заява Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ) про закриття провадження у справі в зв'язку з тим, що банкрутом у цій справі є державне підприємство до якого не застосовується судова процедура ліквідації відповідно до абзацу 1 частини 2 розділу ІІ Закону України "Про визнання таким, що втратив чинність, Закон України "Про перелік об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації".
Ухвалою від 24.03.2020 розгляд заяви призначено на 14.04.2020.
Розгляд справи неодноразово відклався.
14.05.2020 до суду від Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ) надійшло клопотання про заміну учасника провадження його правонаступником.
25.05.2020 кредитор - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області подало заперечення на заяву про закриття провадження у справі. Зокрема, управління зазначило про відсутність правових підстав для застосування в даному випадку п.9 ч.1 ст.90 Кодексу України з процедур банкрутства, а також вказує на положення ст.58 Конституції України, згідно яких закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
29.05.2020 кредитор Чернівецький обласний центр зайнятості подав заперечення на заяву про закриття провадження у справі з посиланням на відсутність підстав для закриття провадження у справі згідно с.90 Кодексу України з процедур банкрутства та приписи ст.58 Конституції України.
Ухвалою від 02.06.2020 відкладено розгляд заяви про закриття провадження у справі на 25.06.2020.
Ухвалою від 18.06.2020 замінено Головне управління юстиції у Чернівецькій області його правонаступником Південно-Західним міжрегіональним управлінням міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ).
У судовому засіданні 25.06.2020 представник Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ) просив задовольнити заяву про закриття провадження у справі.
Представники кредиторів заперечували проти задоволення заяви з підстав, викладених у відзивах на заяву.
Ліквідатор у судове засідання не з'явився, хоча належним чином повідомлений про дату, час і місце слухання справи, а тому його неявка не перешкоджає розгляду заяви по суті.
Заслухавши представників заявника, кредиторів, розглянувши заяву про закриття провадження у справі, суд встановив таке.
Як вбачається з матеріалів справи, державне підприємство "Дослідне господарство "Центральне" є державним підприємством, органом по управлінню державним майном боржника є Національна академія Агарних наук України.
Постановою Господарського суду Чернівецької області від 22.09.2016 боржника визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру.
21.10.2019 р. введено в дію Кодекс України з процедур банкрутства (далі - Кодекс).
Згідно п.4 Прикінцевих та Перехідних положень Кодексу України з процедур банкрутства, з дня введення в дію цього Кодексу подальший розгляд справ про банкрутство здійснюється відповідно до положень цього Кодексу незалежно від дати відкриття провадження у справі про банкрутство, крім справ про банкрутство, які на день введення в дію цього Кодексу перебувають на стадії санації, провадження в яких продовжується відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Отже, оскільки ліквідаційна процедура в цій справі розпочата до дати введення в дію Кодексу України з процедур банкрутства, то подальший її хід здійснюється відповідно до положень цього Кодексу.
Відповідно до ст. 1 Кодексу України з процедур банкрутства Південно-Західне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ) є учасником у справі про банкрутство.
Згідно з ч. 1 ст. 2 Кодексу України з процедур банкрутства провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законами України.
Статтею 3 Кодексу України з процедур банкрутства законодавець визначив коло повноважень державного органу з питань банкрутства, зокрема державний орган з питань банкрутства сприяє створенню організаційних, економічних, інших умов, необхідних для реалізації процедур відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом, у тому числі процедур банкрутства державних підприємств та підприємств, у статутному капіталі яких частка державної власності перевищує 50 відсотків.
Звертаючись до суду з клопотанням про закриття провадження у справі про банкрутство, Південно-Західне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ) посилається на приписи абзацу першого частини другої розділу III Закону України «Про визнання таким, що втратив чинність, Закону України "Про перелік об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації" від 02.10.2019 № 145-ІХ, якими установлено, що у справах про банкрутство державних підприємств, у тому числі казенних підприємств, або акціонерних товариств, у статутному капіталі яких частка державної власності перевищує 50 відсотків, не застосовуються судова процедура санації, крім тих, що задіяні у виконанні державного оборонного замовлення, виробництві, розробленні, модернізації, ремонті, обслуговуванні озброєння та військової техніки, та судова процедура ліквідації, крім тих, що ліквідуються за рішенням власника протягом трьох років з дня набрання чинності цим Законом.
З урахуванням наведеної норми закону, заявник просить закрити провадження у справі №5027/805-б/2012 на підставі п.9 ч.1 ст.90 Кодексу України з процедур банкрутства.
Відповідно до п. 9 ч. 1. ст. 90 Кодексу України з процедур банкрутства господарський суд закриває провадження у справі про банкрутство в інших випадках, передбачених законом.
Згідно з ч. 2 ст. 90 Кодексу України з процедур банкрутства провадження у справі про банкрутство може бути закрито у випадках, передбачених пунктами 1, 2, 5 і 7 частини першої цієї статті, на всіх стадіях провадження у справі про банкрутство (до та після визнання боржника банкрутом), у випадках, передбачених пунктами 3, 4, 8 і 9 частини першої цієї статті, - лише до визнання боржника банкрутом, а у випадку, передбаченому пунктом 6 частини першої цієї статті, - лише після визнання боржника банкрутом.
Таким чином, оскільки боржника визнано банкрутом, провадження у справі про банкрутство не підлягає закриттю на підставі п.9 част.1 ст.90 вказаного Кодексу.
Відповідно до Рішення Конституційного Суду України № 1-рп/1999 від 09.02.1999 р. у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Згідно Рішення Конституційного Суду України від 02.07.2002 р. № 13-рп/2002у справі за конституційним зверненням відкритого акціонерного товариства Концерн Стирол" щодо офіційного тлумачення положення абзацу першого пункту 1 частини першої статті 12 Господарського процесуального кодексу України (справа про оспорювання актів у господарському суді) суть положення статті 58 Конституції України про незворотність дії законів та інших нормативно-правових актів у часі, полягає в тому, що дія законів та інших нормативно-правових актів поширюється на ті відносини, які виникли після набуття ними чинності і не поширюється на правовідносини, які виникли і закінчилися до набуття такої чинності.
Закон України "Про визнання таким, що втратив чинність, Закону України "Про перелік об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації" набрав чинності 20.10.2019, а ліквідаційна процедура державного підприємства "Дослідне господарство "Центральне" відкрита 22.09.2016.
Враховуючи вищевикладене, зокрема, те, що Закон України "Про визнання таким, що втратив чинність, Закону України "Про перелік об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації" немає зворотної дії в часі і не розповсюджується на правовідносини, які виникли в даній справі, так як ліквідаційна процедура розпочата до його прийняття, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення клопотання Південно - Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ) про закриття провадження у справі.
В силу ч. 2, ч. 3 ст. 96 Кодексу України з процедур банкрутства, Кабінет Міністрів України вживає заходів для запобігання банкрутству державних підприємств та підприємств, у статутному капіталі яких частка державної власності перевищує 50 відсотків, визначає оптимальні шляхи відновлення їх платоспроможності та координує дії відповідних органів виконавчої влади.
Органи виконавчої влади приймають рішення щодо: доцільності надання державної підтримки неплатоспроможним підприємствам; розроблення заходів, спрямованих на забезпечення захисту інтересів держави і вибір оптимальних шляхів реструктуризації та погашення боргових зобов'язань; проведення аналізу фінансового стану боржника, його санації та погодження плану санації; доцільності виключення відповідних суб'єктів господарювання з переліку підприємств, що є об'єктами права державної власності, які не підлягають приватизації, та застосування до них процедури санації чи ліквідації.
Разом з тим, у клопотанні заявника не наведено розроблення заходів та вибору оптимальних шляхів погашення боргових зобов'язань перед кредиторами державного підприємства "Дослідне господарство "Центральне", у випадку закриття провадження у даній справі та припинення дії мораторію.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні клопотання Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 23.03.2020 про закриття провадження у справі №5027/805-б/2012.
Керуючись ст.ст. 2, 3, 60 Кодексу України з процедур банкрутства, ст. 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд
1.Відмовити у задоволенні заяви Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 23.03.2020 про закриття провадження у справі №5027/805-б/2012.
2.Копію ухвали надіслати кредиторам, ліквідатору, НААН України, Південно-Західному міжрегіональному управлінню Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ).
Ухвала набирає законної сили з моменту її прийняття та може бути оскаржена протягом десяти днів з дати складення та підписання повного тексту ухвали шляхом подання апеляційної скарги в порядку та строки, встановлені статтями 254-257 Господарського процесуального кодексу України.
Ухвалу підписано 30.06.2020 року.
Суддя В.В.Дутка