Постанова від 22.01.2010 по справі 2а–30\10\1211

Справа № 2а-30\2010\1211

ПОСТАНОВА

Іменем України

22 січня 2010 року суддя Краснолуцького міського судуЛуганської області ОСОБА_1 розглянувши у порядку письмового провадження адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Краснолуцької міської ради Луганської області про визнання дій неправомірними та стягнення недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,

ВСТАНОВИВ:

У липні 2009 року позивач звернулася до суду з позовом до відповідача УПСЗН

Краснолуцької міської ради Луганської області, в якому посилалася на те, що вона має дитину - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, за якою здійснює догляд. З 19.09.2005 року по 17.07.2008року вона перебувала у відповідача на обліку та отримувала допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Відповідач не в повному обсязі виплачувів їй допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, сплативши 3621грн. 72 коп. за період з вересня 2005 року по липень 2008року згідно наданої довідки, тому позивач просить суд визнати дії відповідача протиправними щодо ненарахування та невиплати їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років відповідно до статті 15 Закону України „Про державну допомогу сім”ям з дітьми”, та стягнути з відповідача недоотриману суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з вересня 2005 року по липень 2008року включно в сумі 12 016,19грн.згідно наданого нею розрахунку, виходячи з законодавчо встановленого розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

В обгрунтування своїх вимог зазначила, що відповідно до частини першою статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" в редакції Закону № 2334-111 від 22.03.01 року допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Відповідачем їй була нарахована та виплачена допомога у розмірах, передбаченими Законами України про Державний бюджет на відповідні роки.

Законом України „Про Державний бюджет України на 2005 рік” було визначено гарантований мінімум для призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 90грн.

Законом України України „Про Державний бюджет України на 2006 рік”встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, зщо дорівенбє різниці між 50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісчним сукупним доходом сім”ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш 90грн., у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 7 ст. 71 ЗУ „Про Державний бюджет України на 2007 рік, згідно якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у 2007 році встановлюється у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім"ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 грн. для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб.

Законом України "Про Державний бюджет України на 2008рік та внесення змін в деякы законодавчі акти України” від 28.12.2007 року № 107, внесено зміни до частини 1 статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім"ям з дітьми", відповідно до яких допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім"ї в розрахунку на одну особу, але не менше130грн. Пункт 3 Прикінцевих положень

викладено в такій редакції:” допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з1січня 2008року - 50%, з1 січня 2009року -75%, з 1січня 2010року - 100% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім”ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців”.

Але рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 положення абзацу 3 ч. 2 ст. 56 та ст. 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку було визнано такими, що не відповідають ОСОБА_4 України.

У Рішенні Конституційного Суду України від 27 листопада 2008року зазначено, що законом про Державний бюджет не можуть вноситися зміни, зупинятися дія чинний законів України, а також встановлюватися інше (додаткове) правове регулювання відносин, що є предметом інших законів України, осільки з об”єктивних причин це створює протиріччя у законодавстві, і, як наслідок - скасування та обмеження прав і свобод людини і громадянина.

Законодавчо встановлений прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років визначений у розмірі: у вересні 2005року - 362грн., з 1 жовтня 2005року - 376грн., з 1 січня 2006року - 400грн., з 1 квітня 2006року - 410грн., з 1 жовтня 2006року - 418грн., : . з 1 січня 2007року - 434грн., з 1 квітня 2007року - 463грн., з 1 жовтня 2007року - 470грн., з 1 січня 2008 року - 526грн., з 1 квітня 2008року - 538грн., з 1 липня 2008року - 540грн., з 1 жовтня 2008року - 557грн., з 1 січня 2009 року - 605грн.

Загальна сума недоотриманої допомоги по догляду за дитиною за період з вересня 2005 року по липень 2008 року виходячи із зазначених розміров складає 12 016,19грн.

Позивач звернулась до відповідача з проханням перерахувати їй виплачувану допомогу із збільшенням до вказаних розмірів, але відповідач своїм листом № 2409 від 30.03.2009року відмовив їй в перерахунку, тому вона вимушена звернутися до суду за захистом своїх інтересів.

Відповідач у своїй письмових запереченнях позовні вимоги не визнав та зазначив, що при призначенні та виплаті позивачці допомоги УПСЗН керується Законами України "Про Державний бюджет України" на відповідні роки. Усі грошові кошти для виплати допомоги надходять у відповідності до цих законів. Відповідач не є прибутковою організацією, а є розпорядником коштів Державного бюджету України. Проведення соціальних виплат можливе лише за умови внесення змін до Закону України про Державний бюджет України, які мають передбачати збільшення видаткової частини з одночасним визначенням джерел надходжень до бюджету, за рахунок яких здійснюватимуться ці видатки. Також просив суд застосувати правила ст. 100 КАС України, оскільки на його думку, позивач пропустила річний строк звернення до суду.

Від сторін надійшли заяви про розгляд справи за їхньої відсутності.

Дослідивши письмові докази, що є в матеріалах справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Згідно зі ст. 8 ОСОБА_4 України в Україні визнається і діє принцип верховенства права, ОСОБА_4 України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі ОСОБА_4 України і повинні відповідати їй. ОСОБА_4 України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі ОСОБА_4 України гарантується.

У відповідності зі ст. 46 ОСОБА_4 України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням

за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_2 має дитину - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, за якою здійснює догляд, та є на момент виплати допомоги незастрахованою особою, оскільки із довідки від 28.09.2009року

№ 893 вбачається, що вона працює у ССД виконкому Краснолуцької міської ради спеціалістом 1 категорії з 14 липня 2008року, тобто після досягнення дитиною трирічного віку.

Судом встановлено, що позивачу нараховувалася та виплачувалася спірна допомога відповідно до законів України про державний бюджет на відповідні роки.

Норми законів України „Про Державний бюджет на 2005 рік” та „Про Державний бюджет на 2006 рік”, якими було визначено розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку не розглядались Конституційним Судом України щодо їх конституційності.

Відповідно до ст. 56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" в 2007 році допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам.

Абзацем 3 частини 2 статті 56 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" визначено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку складає розмір, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

ОСОБА_5 Конституційного суду України від 09.07.2007 року № 6-рп визнане неконституційним положення абз. 3 ч. 2 ст. 56 та п. 14 ст. 71 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік щодо "встановлення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що визначається як різниця між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім"ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, в порядку, встановленому Кабінетом Міністров України."

З моменту визнання норми неконституційною( 09.07.2007року) вона втрачає чинність, інших Законів України щодо порядку та розміру вказаних виплат допомоги по догляду за дитиною до трьох років, в установленому порядку на 2007 рік не приймалося.

Законом України "Про Державний бюджет України на 2008рік" від 28.12.2007 року № 107, який набрав чинності з 01.01.2008року, знову внесено зміни до частини

1 статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім"ям з дітьми", відповідно до яких допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається

у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім"ї в розрахунку на одну особу, але не менше130грн.

Внесені зміни не розглядались Конституційним Судом щодо їх конституційності.

Суд вважає помилковим ствердження позивача про законність застосування редакції статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім"ям з дітьми" у 2005, 2006 та 2008році на підставі загального висновку Конституіційного Суду, викладеного в його рішеннях, про те, що законом про Державний бюджет не можна змінювати інші закони та допускати звуження змісту та обсягу існуючих прав. Визнання неконституційними законів України є виключно компетенцією Конституційного Суду України. Частина перша статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім"ям з дітьми" у редакції, на яку посилається позивач, не є чинна.

За таких обставин суд вважає, що вимоги позивача підлягають частковому задоволенню, тільки у періоді з 09.07.2007 року по31.12.2007року.

Законом України "Про Державний бюджет України на 2007рік" встановлено розмір мінімального прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років: з першого квітня - 463грн., з першого жовтня - 470грн.

Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню у розмірі:2045,74 грн., а саме: у липні 2007р. - 264,96грн.( 463грн. - 105,93 = 357,07) : 31 х 23 дні

у серпні - вересні 2007р.- 708,20грн. (463грн.х 2 = 926) -(108,18 + 109,62=217,80)

у жовтні - грудні 2007р.-1072,58грн.(470грн.х3 = 1410) -(109,62 + 112,15 + 115,65 =337,42)

Всього: 2045,74грн.

Суд вважає, що позивач не пропустила річний строк звернення до адміністративного суду, оскільки згідно до ч.2 ст.99 КАС України він обчислюється з дня, коли особа дізналась або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод та інтересів.

Як встановлено судом, відповідач письмово відмовив позивачці в перерахунку

у березні 2009року, саме з цієї відповіді вона й дізналась про порушення своїх прав.

Керуючись ст. ст. 86, 87 ,94, 158-163,167 КАС України, Законом України "Про державну допомогу сім"ям з дітьми" , Законом України "Про державний бюджет України на 2007 рік", Законом України "Про Державний бюджет України на 2008рік

та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", ОСОБА_5 Конституційного Суду України від 09.07.2007року № 6-рп та від 22.05.2008року

№ 10рп, суд

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_6 Сергіївни задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Краснолуцької міської ради Луганської області щодо відмови ОСОБА_2 в перерахунку, нарахуванні та суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до частини 1 ст.15 Закону України „Про державну допомогу сім”ям з дітьми” за період з 09 липня 2007року по 31 грудня 2007року.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Краснолуцької міської ради Луганської області на користь ОСОБА_2 недоплачену за період з 09 липня 2007року по 31 грудня 2007року допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, в сумі 2045грн.74коп.

В іншій частині позовних вимог відмовити за необгрунтованістю.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений КАС України, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.

Суддя: