Постанова від 19.02.2010 по справі 2а–22\10\1211

Справа № 2а-22\10\1211

ПОСТАНОВА

Іменем України

19 березня 2010 року суддя Краснолуцького міського суду Луганської області

ОСОБА_1, розглянувши в порядку письмового провадження адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Краснолуцької міської ради Луганської області про перерахунок та виплату недоотриманих сум щорічної разової допомоги до 5 Травня за 2008-2009 роки,

ВСТАНОВИВ:

Позивач 05 листопада 2009року звернувся до суду із позовною заявою, в обгрунтування якої зазначив, що він є що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, інвалідом 2 групи з 21.01.2004року безстроково, що підтверджується посвідченням Є № 062631. Відповідно до ст.13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 року 3551-ХП в редакції Закону України від 25.12 1998 року № 367-Х1У позивач має право на отримання щорічної разової грошової допомоги до 5 Травня у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком.

Але всупереч вищевказаним вимогам Закону відповідач, посилаючись на пункт 2 абзацу 4 постанови Верховної Ради України "Про введення в дію Закону України

"Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту від 22.10.1993 року

№ 3551-ХП, постанову Кабінету Міністрів України від 12.03.2008року № 183 сплатив йому разову грошову допомогу до 5 Травня:

у квітні 2008року - 400 грн.замість 3848грн.(481 х 8), недоплата складає 3448грн.,

у квітні 2009року- 430грн. замість 3984грн.(498х8), недоплата складає 3554грн., а всього 7 002грн.

Позивач, посилаючись на те, що відповідач ухиляється від надання йому вказаних коштів в повному обсязі, просить суд визнати протиправними його дії та зобов"язати його перерахувати та виплатити на його користь зазначені суми разової щорічної допомоги до 5 Травня в загальній сумі 7 002грн.

Від відповідача надійшли письмові заперечення, у яких відповідач позов не визнав і зазначив, що пунктом 2 абзацу 4 постанови Верховної Ради України "Про введення в дію Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" Кабінет Міністрів України встановлює механізм фінансового і економічного забезпечення виконання цього Закону.

Допомога до 5 травня за 2008 - 2009 роки виплачена позивачу згідно Законів

про Державний бюджет України на відповідні роки. УПтСЗН не може брати

бюджетне зобов"язання, яке не відповідає бюджетному призначенню,оскільки такі дії кваліфікуються як бюджетне правопорушення та відповідно тягнуть відповідальність за нецільове використання бюджетних коштів. Згідно з п.8 ст.7 Бюджетного кодексу України, бюджетні кошти України використовуються тільки на цілі, визначені бюджетними призначеннями. Відповідними щорічними постановами Кабінету Міністрів України встановлено розміри разової грошової допомоги, що виплачується в бюджетному році відповідно до Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань".

Також просив суд застосувати ст. 100 КАС України щодо вимог позивача, які подані за межами річного строку звернення до суду.

Від сторін надійшли заяви про розгляд справи за їхньої відсутності.

Суд, дослідивши письмові докази, що є в матеріалах справи, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, в сумі недоплаченої грошової допомоги до 5 Травня за 2009рік 3 554грн., виходячи з наступного.

Відповідно до ч.2 ст.19 Констітуції України органи державної влади зобов'язані

діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"( в редакції ЗУ від 25.12.98р) щорічно до 5 Травня інвалідам

війни 2 групи виплачується разова грошова допомога у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком.

Законодавчо встановлений розмір мінімальної пенсії за віком становить на квітень 2008 року - 481грн., на квітень 2009року - 498грн.

Пунктом 20 розділу ІІ Закону України „Про Державний бюджет України на 2008рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 28.12.2007року № 107-УІ

частина 4 статті 13 ЗУ "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" була викладена в наступній редакції: „Щорічно до 5 Травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах, які визначаються Кабінетом Міністров України в межах бюджетних призначень, встановлених законами про Державний бюджет України”

Рішенням Конституційного Суду України № 10 рп /2008 від 22.05.2008 року положення статті 20 ЗУ "Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України " щодо розміру щорічної грошової допомоги відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" у 2008 році, а саме, " у розмірах, які визначаються Кабінетом Міністров України в межах бюджетних призначень" визнані неконституційними та втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Таким чином, починаючи з 22.05.2008 року стаття 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" діє у редакції Закону України від 25.12.1998року.

Статею 71 Закону України „Про Державний бюджет України на 2009рік”(835-17)

Кабінету Міністрів надано право у 2009 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.

Названа норма передбачає встановлення в абсолютних сумах розмірів лише тих виплат, вихідним критерієм розрахунку яких є розмір мінімальної заробітної плати.

Відповідно її дія не поширюється на спірні відносини, оскільки розмір зазначених соціальних виплат згідно з Законом України ЗУ "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" залежить від розміру мінімальної пенсії за віком.

Таким чином, виплата позивачеві грошової допомоги до 5 Травня за 2008 рік була проведена у квітні 2008року, тобто, до прийняття Конституційним Судом України рішення № 10-рп від 22.05.2008року.

Дія нормативного акту поширюється лише на ті відносини, які виникли після набрання ним чинності. Виходячи з цього, відповідач на момент виплати позивачеві щорічної допомоги до 5 Травня за 2008 рік діяв правомірно.

Законодавчо встановлений розмір мінімальної пенсії за віком становить на квітень 2009року 498грн.

Судом встановлено, що позивачу не в повному обсязі, як це встановлено Законом, виплачена у 2009 році сума разової щорічної допомоги до 5 травня, недоплачена сума складає 3554грн./( 498х 8 = 3984) - 430/.

Керуючись ст. ст. 86, 87 ,94, 158-163,167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_2 задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Краснолуцької міської ради Луганської області щодо відмови ОСОБА_2 в перерахунку та виплаті сум щорічної допомоги до 5 Травня за 2009 рік.

Зобов”язати Управління праці та соціального захисту населення Краснолуцької міської ради Луганської області здійснити за рахунок коштів Державного бюджету України нарахування та виплату ОСОБА_2 недоплаченої щорічної допомоги до 5 Травня за 2009 рік в сумі 3554грн.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена згідно норм ЦПК України до Апеляційного суду Луганської області відповідно до Закону України № 1691-УІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвідомчості справ, пов"язаних із соціальними виплатами( набрав чинності 10.03.2010року). Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом 10 днів з дня її винесення.. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарженняа

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.

Суддя: