Рішення від 17.12.2009 по справі 4/149пд

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17.12.09 Справа № 4/149пд

Розглянувши матеріали справи за позовом

Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, м. Стаханов Луганської області

до Стахановської міської ради, м. Стаханов Луганської області

про скасування рішення, зобов'язання прийняти рішення та зобов'язання укласти договір оренди землі

Суддя : Батюк Г.М.

Секретар судового засідання: Чорна І.М.

в присутності представників:

від позивача -ОСОБА_2, довіреність № 3563 від 28.09.09;

від відповідача -Коряковцева О.О., довіреність № 01-28/1580 від 13.04.09.

Суть спору: позивачем заявлені вимоги про:

- скасування рішення Стахановської міської ради Луганської області № 852/16 від 28.11.08 щодо відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 0,0049 га, розташованої в АДРЕСА_2;

- зобов'язання Стахановської міської ради Луганської області прийняти рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 0,0049 га, розташованої в АДРЕСА_2;

- зобов'язання Стахановської міської ради Луганської області укласти з позивачем договір оренди земельної ділянки загальною площею 0,0049 га, розташованої в АДРЕСА_2.

Представник відповідача у відзиві на позовну заяву від 02.12.09 № 607 позовні вимоги відхилив, посилаючись на те, що:

- справа в частині скасування рішення п'ятдесятої сесії Стахановської міської ради від 28.11.08 № 852/16 «Про розгляд землевпорядної документації щодо відведення земельних ділянок»підлягає припиненню на підставі п.1ч.1 ст.80 ГПК України, тому що спір в цій частині не підлягає вирішенню в господарських судах України;

- надання земельної ділянки загальною площею 0,0049 га, розташованої в АДРЕСА_2 не відноситься до випадків, встановлених ч.2 та ч.3ст. 134 Земельного кодексу України;

- рішенням Конституційного суду України від 26.03.02 № 6-рп/2002 визначено політико - правову природу органів місцевого самоврядування;

- виходячи із змісту статей 12,90,96 Земельного кодексу України вирішення питання щодо надання земельних ділянок у власність або користування є виключним правом, а не обов'язком міської ради, як власника землі та просить суд у задоволенні позовних вимог відмовити, та з інших підстав, викладених у відзиві.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши представників сторін, встановивши фактичні обставини справи, оцінивши надані докази, суд, -

ВСТАНОВИВ:

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 21.09.07 відповідачем було прийняте рішення № 453/19 "Про надання дозволу на виконання проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок і виконання технічної документації для оформлення документів на право користування землею", відповідно до п.1 якого було дозволено виконання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки при виконанні умов, визначених власником землі (міською радою), державним інспектором по використанню і охороні земель міста та іншими державними виконавчими органами та технічної документації Приватному підприємцю ОСОБА_1, яка мешкає в АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1, площею 0,0049 га, розташованої в АДРЕСА_2, в оренду за рахунок земель міської ради, для будівництва та установки торгового кіоску.

За листом від 28.10.08 позивач звернувся до відповідача з клопотанням про затвердження проекту відводу земельної ділянки площею 0,0049 га, розташованої в АДРЕСА_2 та надання її в оренду для будівництва та установки торгового кіоску.

Відповідачем було прийняте рішення Стахановської міської ради п'ятого скликання п'ятидесятої сесії № 852/16 від 28.11.08. "Про розгляд землевпорядної документації з відводу земельних ділянок" (далі -Рішення № 852/16 від 28.11.08), згідно п.1.18 якого право оренди на земельні ділянки державної та комунальної власності надавати за результатами проведення аукціонів:

проект землеустрою з відводу земельної ділянки в оренду загальною площею 0,0049 га, розташованої в АДРЕСА_2, для будівництва та установки торгового кіоску за рахунок земель Стахановської міської ради (землі житлової та громадської забудови).

Тобто, пунктом 1.18. Рішення відповідачу було фактично відмовлено у затвердженні проекту землеустрою та наданні земельної ділянки без проведення земельних торгів (аукціону).

В обґрунтування заявленого позову, позивач посилається, зокрема, на те, що 28.11.08 відповідачем в порушення приписів перехідних положень Земельного кодексу України було прийняте рішення, у зв'язку з чим він звернувся до суду. Та фактично по п.1 прохальної частини, позивачем заявлено вимогу щодо скасування п.1.18. рішення Стахановської міської ради Луганської області № 852/16 від 28.11.08, а саме щодо надання права оренди на земельні ділянки державної та комунальної власності за результатами проведення аукціонів за проектом землеустрою з відводу земельної ділянки в оренду загальною площею 0,0049 га, розташованої в АДРЕСА_2, Приватному підприємцю ОСОБА_1, яка мешкає АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1, для будівництва та установки торгового кіоску за рахунок земель Стахановської міської ради (землі житлової та громадської забудови), кадастровий номер земельної ділянки 4413100000:04:003:0032, код цільового використання землі 1.11.3.

Представник відповідача у відзиві на позовну заяву, позовні вимоги відхилив, з підстав, викладених у відзиві.

Оцінивши доводи сторін та обставини справи у їх сукупності, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають до задоволення частково, з огляду на наступне.

Приписи ст.ст. 13 і 41 Конституції України визначають, що від імені Українського народу права власника зокрема на землю здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією і усі суб'єкти права власності рівні перед законом. Кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю.

Відповідно ст.ст. 142-145 Конституції України до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об'єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальної громади через органи самоврядування в межах їх повноважень шляхом прийняття рішень. Права органів самоврядування захищаються у судовому порядку.

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про оренду землі" відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Стаття 12 Земельного кодексу України визначає повноваження сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин, до яких, зокрема, належить розпорядження землями територіальних громад; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.

Статтею 116 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом (у редакції чинній до прийняття Закону України від 16.09.08 за № 509-VI).

Відповідно до пункту тридцять четвертого статті 26, пункту другого статті 77 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" питання надання земельної ділянки в оренду вирішується на пленарному засіданні ради - сесії, а спори про поновлення порушених прав юридичних і фізичних осіб, що виникають в результаті рішень, дій чи бездіяльності органів або посадових осіб місцевого самоврядування, вирішуються в судовому порядку.

Таким чином, законодавством передбачено, що способом волевиявлення ради, яка здійснює право власності від імені відповідної територіальної громади, щодо регулювання земельних відносин є прийняття рішення сесії.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки (ч.1 ст.124 Земельного кодексу України у редакції чинній до прийняття Закону України від 16.09.08 за № 509-VI).

Згідно ст. 124 Земельного кодексу України, в редакції Закону України від 16.09.08 за № 509-VI, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.

Право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації. Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації. Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється (ст. 125 Земельного кодексу України у редакції чинній до прийняття Закону України від 05.03.09 за № 1066-VI).

Право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами. Форми державних актів затверджуються Кабінетом Міністрів України. Право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону (ст. 126 Земельного кодексу України у редакції чинній до прийняття Закону України від 05.03.09 за № 1066-VI).

Як свідчать матеріали справи, 21.09.07 відповідачем було прийняте рішення № 453/19 "Про надання дозволу на виконання проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок і виконання технічної документації для оформлення документів на право користування землею", відповідно до п.1 якого було дозволено виконання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки при виконанні умов, визначених власником землі (міською радою), державним інспектором по використанню і охороні земель міста та іншими державними виконавчими органами та технічної документації Приватному підприємцю ОСОБА_1, яка мешкає в АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1, площею 0,0049 га, розташованої в АДРЕСА_2, в оренду за рахунок земель міської ради, для будівництва та установки торгового кіоску (а.с.15-16).

Таким чином, рішення про надання дозволу позивачу на розроблення проекту відведення земельної ділянки було прийняте відповідачем до 1 січня 2008 року.

Згідно із Законом України від 16.09.2008 р. N 509-VI пункт 1 розділу Х доповнено абзацом третім наступного змісту, у разі прийняття відповідними органами рішення про погодження місця розташування об'єкта або про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки до 1 січня 2008 року передача в оренду таких земельних ділянок із земель державної та комунальної власності здійснюється без проведення земельних торгів (аукціонів). Абзац третій пункту 1 розділу Х діє до 15 жовтня 2009 року.

У зв'язку з викладеним рішення відповідача від 28.11.08. за № 852/16, яким право оренди на земельні ділянки державної та комунальної власності вирішено надавати за результатами проведення аукціонів щодо відповідача у справі у п.1.18 Рішення, що фактично є відмовою у затвердженні проекту землеустрою та наданні земельної ділянки без проведення земельних торгів (аукціону), не відповідає вищенаведеним приписам діючого законодавства України (а.с.13).

Відповідно до ч.1 ст. 21 ЦК України, суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.

Таким чином, вимога позивача щодо скасування рішення Стахановської міської ради Луганської області № 852/16 від 28.11.08 щодо відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 0,0049 га, розташованої в АДРЕСА_2, підлягає до задоволення.

Щодо решти позовних вимог, то вони не підлягають до задоволення з огляду на наступне.

Як вже зазначалось, способом волевиявлення ради, яка здійснює право власності від імені відповідної територіальної громади, щодо регулювання земельних відносин є прийняття рішення сесії.

Тому, суд позбавлений можливості прийняття замість ради конкретного і бажаного позивачем рішення щодо розпорядження землею.

При розгляді справи судом було встановлено, що відповідним органом місцевого самоврядування (Стаханівською міською радою) рішення про передачу відповідачу в оренду вищевказаної земельної ділянки не приймалось, та у матеріалах справи відсутній проект договору оренди землі щодо спонукання до укладення якого заявлено позов, як це передбачено приписами ст.ст. 641, 649 Цивільного кодексу України. Та як було встановлено у судовому засіданні, цей проект взагалі відсутній та позивачем відповідачу не направлявся.

За вказаних обставин вимоги позивача за позовом підлягають до задоволення частково з віднесенням судових витрат на відповідача пропорційно задоволених вимог, згідно ст. 49 ГПК України.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 44, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Скасувати п.1.18. рішення Стахановської міської ради Луганської області № 852/16 від 28.11.08, а саме щодо надання права оренди на земельну ділянку державної та комунальної власності за результатами проведення аукціонів за проектом землеустрою з відводу земельної ділянки в оренду загальною площею 0,0049 га, розташованої в АДРЕСА_2, Приватному підприємцю ОСОБА_1, яка мешкає АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1, для будівництва та установки торгового кіоску за рахунок земель Стахановської міської ради (землі житлової та громадської забудови), кадастровий номер земельної ділянки 4413100000:04:003:0032, код цільового використання землі 1.11.3.

3. Стягнути з Стахановської міської ради, м. Стаханов Луганської області, вул. Кірова, 32, код ЄДРПОУ 25963320 на користь Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1, державне мито в сумі 42 грн. 50 коп., витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 118 грн. 00 коп., видати наказ.

4. У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня його підписання.

Дата підписання рішення: 22.12.2009.

Суддя Г.М.Батюк

Пом. судді Ю.А.Зайцева