Рішення від 14.12.2009 по справі 1/170пн

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14.12.09 Справа № 1/170пн

Розглянувши матеріали справи за позовом

Суб'єкта підприємницької діяльності -фізичної особи ОСОБА_1, м. Стаханов Луганської області

до Стахановської міської ради Луганської області, м. Стаханов Луганської області

про визнання недійсним та скасування рішення, визнання наявності права на отримання земельної ділянки в оренду без проведення аукціону, спонукання виконати певні дії

Суддя : Батюк Г.М.

Секретар судового засідання: Чорна І.М.

в присутності представників сторін:

від позивачки -ОСОБА_2, довіреність № б/н від 13.10.09;

від відповідача -не прибув.

Оставини справи: позивачем заявлені вимоги про визнання за СПД ОСОБА_1, право на одержання в оренду земельної ділянки площею 0,0925 га, розташованої в АДРЕСА_3., для будівництва відкритої автостоянки на 16 машиномісць, шляхом укладення договору оренди даної земельної ділянки з Стахановською міською радою в порядку, передбаченому Земельним кодексом України, Законом України «Про оренду землі», без проведення аукціону.

У судовому засіданні 11.12.09 по справі № 1/170пн, згідно ст. 77 ГПК України, була оголошена перерва до 14.12.09.

Рішення господарського суду Луганської області виноситься 14.12.2009р.

Представником позивача в судовому засіданні 11.12.09 подано заяву про зміну предмету позову, в порядку ст. 22 ГПК України, за якою останній просить суд:

- визнати недійсним та скасувати п. 1.14 рішення Стахановської міської ради Луганської області від 28.11.2008р. № 852/16 щодо надання суб'єкту підприємницької діяльності -фізичної особі ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, Луганська область, 94000 (місце проживання -АДРЕСА_2, 94000), код ДРФО НОМЕР_1) права оренди на земельні ділянки державної та комунальної власності за результатами проведення аукціонів за проектом землеустрою з відводу земельної ділянки в оренду площею 0,0925 га, розташованої в АДРЕСА_3, для будівництва відкритої автостоянки на 16 машиномісць;

- визнати наявність у суб'єкта підприємницької діяльності -фізичної особи ОСОБА_1 права на одержання в оренду земельної ділянки площею 0,0925 га, розташованої в АДРЕСА_3, для будівництва відкритої автостоянки на 16 машиномісць, в порядку, передбаченому Земельним кодексом України та Законом України «Про оренду землі»в редакції, що діяла на момент розгляду 28.11.2008 року Стахановською міською радою Луганської області за заявою ОСОБА_1 питання про затвердження землевпорядної документації;

- зобов'язати Стахановську міську раду Луганської області розглянути питання про затвердження проекту землеустрою з відводу земельної ділянки площею 0,0925 га в оренду суб'єкту підприємницької діяльності -фізичній особі ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, Луганська область, 94000 (місце проживання -АДРЕСА_2, 94000), код ДРФО НОМЕР_1) для будівництва відкритої автостоянки на 16 машиномісць в АДРЕСА_3;

- зобов'язати Стахановську міську раду Луганської області розглянути питання про надання суб'єкту підприємницької діяльності -фізичній особі ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, Луганська область, 94000 (місце проживання -АДРЕСА_2, 94000), код ДРФО НОМЕР_1) земельної ділянки площею 0,0925 га в оренду для будівництва відкритої автостоянки на 16 машиномісць в АДРЕСА_3.

Представник позивача вимоги викладені в заяві про зміну предмету позовних вимог, здану до суду 11.12.2009, у судовому засіданні підтримав.

Вказана заява про зміну предмету позовних вимог, здану до суду 11.12.2009, прийнята судом, як така, що не суперечить ст. 22 ГПК України. На підставі викладеного, позовними вимоги слід вважати вимоги про:

- визнати недійсним та скасувати п. 1.14 рішення Стахановської міської ради Луганської області від 28.11.2008р. № 852/16 щодо надання суб'єкту підприємницької діяльності -фізичної особі ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, Луганська область, 94000 (місце проживання -АДРЕСА_2, 94000), код ДРФО НОМЕР_1) права оренди на земельні ділянки державної та комунальної власності за результатами проведення аукціонів за проектом землеустрою з відводу земельної ділянки в оренду площею 0,0925 га, розташованої в АДРЕСА_3, для будівництва відкритої автостоянки на 16 машиномісць;

- визнати наявність у суб'єкта підприємницької діяльності -фізичної особи ОСОБА_1 права на одержання в оренду земельної ділянки площею 0,0925 га, розташованої в АДРЕСА_3, для будівництва відкритої автостоянки на 16 машиномісць, в порядку, передбаченому Земельним кодексом України та Законом України «Про оренду землі»в редакції, що діяла на момент розгляду 28.11.2008 року Стахановською міською радою Луганської області за заявою ОСОБА_1 питання про затвердження землевпорядної документації.

- зобов'язати Стахановську міську раду Луганської області розглянути питання про затвердження проекту землеустрою з відводу земельної ділянки площею 0,0925 га в оренду суб'єкту підприємницької діяльності -фізичній особі ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, Луганська область, 94000 (місце проживання -АДРЕСА_2, 94000), код ДРФО НОМЕР_1) для будівництва відкритої автостоянки на 16 машиномісць в АДРЕСА_3;

- зобов'язати Стахановську міську раду Луганської області розглянути питання про надання суб'єкту підприємницької діяльності -фізичній особі ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, Луганська область, 94000 (місце проживання -АДРЕСА_2, 94000), код ДРФО НОМЕР_1) земельної ділянки площею 0,0925 га в оренду для будівництва відкритої автостоянки на 16 машиномісць в АДРЕСА_3.

Представник позивача також у судовому засіданні у порядку, передбаченому ст. 22 Господарського процесуального кодексу України, надав письмові пояснення від 11.12.2009 року, згідно яким зазначив, що у поданій первісно до господарського суду позовній заяві допущені неточності щодо наявності факту скасування відповідачем 30.09.2009 року рішенням № 1063/26 за протестом прокурора свого рішення від 28.11.2008 року № 852/16, тому просить суд при вирішені справи врахувати, що відповідач рішенням від 30.09.2009 року № 1063/26 протест прокурора відхилив та до цього часу не прийняв позитивного рішення щодо надання позивачу в оренду ділянки площею 0,0925 га для будівництва відкритої автостоянки на 16 машиномісць за рахунок земель міської ради в АДРЕСА_3 без проведення аукціону.

Представник відповідача у відзиві на заяву від 11.12.09 № 628 позовні вимоги відхилив, посилаючись на те, що :

- справа в частині скасування рішення п'ятдесятої сесії Стахановської міської ради від 28.11.08 № 852/16 «Про розгляд землевпорядної документації щодо відведення земельних ділянок»підлягає припиненню на підставі п.1ч.1 ст.80 ГПК України, тому що спір в цій частині не підлягає вирішенню в господарських судах України;

- надання земельної ділянки загальною площею 0,0925га в оренду у АДРЕСА_3 не відноситься до випадків, встановлених ч.2 та ч.3ст. 134 Земельного кодексу України;

- рішенням Конституційного суду України від 26.03.02 № 6-рп/2002визначено політико - правову природу органів місцевого самоврядування;

- виходячи із змісту статей 12,90,96 Земельного кодексу України вирішення питання щодо надання земельних ділянок у власність або користування є виключним правом, а не обов'язком міської ради, як власника землі та просить суд у задоволенні позовних вимог відмовити, та з інших підстав, викладених у відзиві.

З'ясувавши фактичні обставини справи, докази на їх підтвердження, надавши правову кваліфікацію відносинам сторін і виходячи з фактів, встановлених у процесі розгляду справи та правової норми, яка підлягає застосуванню, приймаючи до уваги доводи учасників судового процесу, суд

ВСТАНОВИВ:

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що за результатами розгляду її заяви рішенням 16 сесії п'ятого скликання Стахановської міської ради від 27.04.2007 року № 298/51 відповідач дозволив позивачу як приватному підприємцю виконання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0925 га в оренду для будівництва відкритої автостоянки на 16 машиномісць за рахунок земель міської ради в АДРЕСА_3. Вищевказана землевпорядна документація була виготовлена компетентною організацією у липні 2008 року, узгоджена відповідно до ч.6 ст.123 Земельного кодексу України з усіма передбаченими законодавством України державними органами та пройшла державну експертизу землевпорядної документації в Головному управлінні земельних ресурсів у Луганській області, про що свідчить позитивний висновок державної експертизи землевпорядної документації від 08.07.2008р. № 2503.

Відповідно до ч. 6 ст. 123 Земельного кодексу України в редакції, що діяла до 14.10.2008р., проект землеустрою № 2503 повинен був переданий до відповідача для прийняття рішення про надання відповідної земельної ділянки в оренду. Проте, рішення про надання позивачці в оренду земельної ділянки площею 0,0925 га для будівництва відкритої автостоянки на 16 машиномісць за рахунок земель міської ради в АДРЕСА_3, відповідач у передбачені земельним законодавством України строки не прийняв.

Натомість, позивач спочатку рішенням 46 сесії п'ятого скликання Стахановської міської ради від 26.09.2008 р. № 783/16 відклав розгляд питання затвердження проекту землеустрою та надання земельної ділянки позивачки в оренду, а потім взагалі рішенням 50 сесії п'ятого скликання Стахановської міської ради від 28.11.2008 р. № 852/16 вирішив на підставі Рішення Ради національної безпеки України від 20.10.2008 р., яке введено Указом Президента України від 24.10.2008р. № 965/2008, право оренди земельної ділянки площею 0,0925 га надати позивачці за результатами проведення аукціону.

Тобто, підставою для відмови позивачу у затвердженні проекту землеустрою та в передачі земельної ділянки в оренду без проведення аукціону вказано ті обставини, що внаслідок прийняття підзаконного нормативного акту державним органом, що відповідно до ст. 107 Конституції України є тільки координаційним органом з питань національної безпеки і оборони при Президентові України та здійснює функцію координації та контролю діяльності органів виконавчої влади у сфері національної безпеки і оборони, отримання права оренди земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності, на теперішній час відбувається виключно на аукціонах. Свою позицію в цьому питанні відповідач підтвердив рішенням від 30.09.2009р. № 1063/26, згідно якому відхилив протест, внесений прокурором м. Стаханова від 30.07.2009р. № 4260 на рішення 50 сесії п'ятого скликання Стахановської міської ради від 28.11.2008р. № 852/16 «Про розгляд землевпорядної документації щодо відведення земельних ділянок та не скасував вищевказане рішення.

Також відповідач підтвердив, що він не відмовляє позивачу в надані земельної ділянки взагалі, але може це зробити тільки за результатами аукціону (земельних торгів). Таким чином, в період з 14.10.2008р.по 15.10.2009р. відповідач не прийняв позитивного рішення щодо надання позивачу в оренду ділянки площею 0,0925 га для будівництва відкритої автостоянки на 16 машиномісць за рахунок земель міської ради в АДРЕСА_3 без проведення аукціону.

Оскільки позивач вважає, що відмова відповідача в наданні йому земельної ділянки в оренду без проведення аукціону є необґрунтованою та незаконною, порушує її права, внаслідок чого позивач звернувся до суду з вимогами викладеними у заяві про зміну предмету позовних вимог, зданої в судовому засіданні 11.12.09.

Виходячи з принципу повного, всебічного та об'єктивного розгляду всіх обставин справи, суд вважає вимоги позивача ( з урахуванням заяви про зміну предмету позову) такими, що підлягають задоволенню, враховуючи наступне:

Земельні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами (ст. 3 Земельного кодексу України).

Приписи ст.ст. 13 і 41 Конституції України визначають, що від імені Українського народу права власника зокрема на землю здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією і усі суб'єкти права власності рівні перед законом. Кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю.

Відповідно ст.ст. 142-145 Конституції України до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об'єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальної громади через органи самоврядування в межах їх повноважень шляхом прийняття рішень. Права органів самоврядування захищаються у судовому порядку.

Зокрема, у відповідності із ст. 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин, належить, зокрема: розпорядження землями територіальних громад; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього кодексу.

Статтею 116 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом (у редакції чинній до прийняття Закону України від 16.09.08 за № 509-VI).

Відповідно до п.34 ст. 26 та п.2 ст. 77 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" питання надання земельної ділянки в оренду вирішується на пленарному засіданні ради - сесії, а спори про поновлення порушених прав юридичних і фізичних осіб, що виникають в результаті рішень, дій чи бездіяльності органів або посадових осіб місцевого самоврядування, вирішуються в судовому порядку.

Таким чином, законодавством передбачено, що способом волевиявлення ради, яка здійснює право власності від імені відповідної територіальної громади, щодо регулювання земельних відносин є прийняття рішення сесії.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки (ч.1 ст.124 Земельного кодексу України у редакції чинній до прийняття Закону України від 16.09.08 за № 509-VI).

Згідно ст. 124 Земельного кодексу України, в редакції Закону України від 16.09.08 за № 509-VI, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.

Право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації. Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації. Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється (ст. 125 Земельного кодексу України у редакції чинній до прийняття Закону України від 05.03.09 за № 1066-VI).

Право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами. Форми державних актів затверджуються Кабінетом Міністрів України. Право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону (ст. 126 Земельного кодексу України у редакції чинній до прийняття Закону України від 05.03.09 за № 1066-VI).

Порядок надання у користування земельних ділянок юридичним особам визначений ст. ст. 123, 124 Земельного кодексу України та ст. 16 Закону України "Про оренду землі". В силу ст. 124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Внаслідок внесення змін Законами України №107-VI від 28.12.2007р., №309-VI від 03.06.2008р., №509-VI від 16.09.2008р. до ст. 124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів.

Одночасно, приписами ст. 16 Закону України "Про оренду землі" (в редакції після внесення змін згідно з положеннями вказаних вище законів) укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону.

Як свідчать матеріали справи, 27.04.07 відповідачем було прийняте рішення № 298/51 "Про надання дозволу і про відмову виконання проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок і виконання технічної документації для оформлення документів на право користування землею" (далі- Рішення № 298/51 від 27.04.07), відповідно до п.1 якого було дозволено виконання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки при виконанні умов, визначених власником землі (міською радою), державним інспектором по використанню і охороні земель міста та іншими державними виконавчими органами для комерційного і іншого використання Приватному підприємцю ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1),яка мешкає АДРЕСА_1, Луганська область, по АДРЕСА_3, в оренду за рахунок земель міської ради, для будівництва відкритої автостоянки на 16 машиномісць (а.с.28).

Таким чином, рішення про надання дозволу позивачу на розроблення проекту відведення земельної ділянки було прийняте відповідачем до 1 січня 2008 року.

Згідно із Законом України від 16.09.2008 р. N 509-VI пункт 1 розділу Х доповнено абзацом третім наступного змісту, у разі прийняття відповідними органами рішення про погодження місця розташування об'єкта або про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки до 1 січня 2008 року передача в оренду таких земельних ділянок із земель державної та комунальної власності здійснюється без проведення земельних торгів (аукціонів). Абзац третій пункту 1 розділу Х діє до 15 жовтня 2009 року.

У зв'язку з викладеним рішення відповідача від 28.11.08. за № 852/16, яким право оренди на земельні ділянки державної та комунальної власності вирішено надавати за результатами проведення аукціонів щодо відповідача у справі у п.1.14 Рішення, що фактично є відмовою у затвердженні проекту землеустрою та наданні земельної ділянки без проведення земельних торгів (аукціону), не відповідає вищенаведеним приписам діючого законодавства України(а.с.69).

Відповідно до ч.1 ст. 21 ЦК України, суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.

Таким чином, вимога позивача щодо скасування п.1.14 рішення Стахановської міської ради Луганської області № 852/16 від 28.11.08 щодо відмови суб'єкту підприємницької діяльності -фізичної особі ОСОБА_1 у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 0,0925 га, розташованої в АДРЕСА_3, для будівництва відкритої автостоянки на 16 машиномісць, підлягає до задоволення.

Разом з тим, на момент вирішення відповідачем питання про затвердження проекту землеустрою та передачі земельної ділянки позивача в оренду, тобто 28.11.2008р., Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння будівництву»від 16.09.2008 року № 509-VI також були внесені зміни до п. 1 Перехідних положень Земельного кодексу України, що набули чинності з 14.10.2008 р..

Відповідно до цих змін у разі прийняття відповідними органами рішення про погодження місця розташування об'єкта або надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки до 01.01.2008 року передача в оренду таких земельних ділянок із земель державної та комунальної власності здійснюється без проведення земельних торгів (аукціонів).

Вищевказане положення Земельного кодексу України відповідно до п. 2 Перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння будівництву»від 16.09.2008 року № 509-VI діяло протягом року, тобто в період з 14.10.2008р. по 15.10.2009р., але незважаючи на цю діючу норму Земельного кодексу України саме в період з 14.10.2008р. по 15.10.2009р. Стахановська міська рада прийняла рішення від 28.11.2008р. № 852/16 «Про розгляд землевпорядної документації щодо відведення земельних ділянок»та рішення від 30.09.2009 року «Про розгляд протесту внесеного прокурором міста Стаханова від 30.07.2009 року № 4260 на рішення 50 сесії п'ятого скликання Стахановської міської ради від 28.11.2008р. № 852/16», згідно яким відповідач фактично визнав наявність у позивача права на отримання земельної ділянки, що перебуває у комунальній власності, в оренду за результатами аукціону та відповідно не визнав наявність права на отримання земельної ділянки, що перебуває у комунальній власності, в оренду без проведення аукціону.

При цьому, на момент розгляду відповідачем 28.11.2008р. питання про затвердження проекту землеустрою з відводу земельної ділянки та питання щодо надання її в оренду позивачу відповідно до приписів п. 3 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння будівництву»від 16.09.2008р. № 509-VI, якими встановлено, що прийняті і не виконані до набрання чинності цим Законом рішення відповідних органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування про погодження місця розташування об'єкта або про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки зберігають чинність протягом двох років з дня набрання чинності цим Законом, тобто з 14.10.2008р. по 15.10.2010р., залишалося чинним рішення 16 сесії п'ятого скликання Стахановської міської ради Луганської області від 27.04.2007р. № 298/51 щодо дозволу позивачу на розроблення (виконання) проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0925 га в оренду для будівництва відкритої автостоянки на 16 машиномісць за рахунок земель міської ради в АДРЕСА_3 (а.с.37).

Вказане рішення відповідача прийняте до 01.01.2008 року та залишається дійсним і на момент розгляду судом цієї справи.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Даний конституційний принцип також знайшов своє відображення у нормах п. 3 ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування»від 21.05.1997 року № 280/97-ВР зі змінами та доповненнями, згідно яким органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

Поряд з тим, відповідно до ст. 140 Конституції України ,місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Таким чином, всі повноваження реалізуються органами місцевого самоврядування, у тому числі відповідачем, тільки на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України.

Відповідно до ст. 13 Конституції України від імені українського народу прав власника, зокрема, на землю здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України. Поряд з тим, згідно ст. 14 Конституції України право власності на землю гарантується та це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Оскільки, відповідно до ст. 3 Земельного кодексу України земельні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами, а у відповідності із ст. 12 Земельного кодексу України надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності здійснюється відповідно до цього кодексу, то при прийняті рішення від 28.11.2008 року № 852/16 відповідач повинен був керуватися положеннями Земельного кодексу України, а відносно позивачки це означає застосування приписів п. 1 Перехідних положень Земельного кодексу України, що набули чинності з 14.10.2008 року щодо надання земельних ділянок державної і комунальної власності в оренду без проведення аукціонів за умови прийняття відповідними органами рішення про погодження місця розташування об'єкта або надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки до 01.01.2008 р..

Згідно ст. 8 Земельного кодексу України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

Тому також, у відповідності до принципу верховенства права, рішення від 28.11.2008 р. № 852/16 не відповідає Конституції України, оскільки при його прийняті відповідач керувався Рішенням Ради національної безпеки України від 20.10.2008 року, яке введено Указом Президента України від 24.10.2008 року № 965/2008, тобто підзаконними актами, а не спеціальними нормами законодавства України -Земельним кодексом України.

Згідно ч. 1 ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні грунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Проте, своїм рішенням від 28.11.2008 р. № 852/16 відповідач фактично примушував позивача оформити право оренди по результатам аукціону, що не було передбачено на той час законодавством України. У зв'язку з викладеним рішення відповідача від 28.11.2008 р. № 852/16, яким право оренди на земельні ділянки державної та комунальної власності вирішено надавати за результатами проведення аукціонів щодо відповідача у справі у п. 1.14 Рішення, що фактично є відмовою у затвердженні проекту землеустрою та наданні земельної ділянки в оренду без проведення земельних торгів (аукціону), не відповідає вищенаведеним приписам діючого законодавства.

Відповідно до п. 10 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування»від 21.05.1997 р. № 280/97-ВР зі змінами та доповненнями акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Щодо решти позовних вимог, то вони підлягають до задоволення з огляду на наступне.

Як вбачається з матеріалі справи, відповідачем було прийняте Рішення № 298/51 від 27.04.07, відповідно до п.1 якого було дозволено виконання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки при виконанні умов, визначених власником землі (міською радою), державним інспектором по використанню і охороні земель міста та іншими державними виконавчими органами для комерційного і іншого використання Приватному підприємцю ОСОБА_1, яка мешкає АДРЕСА_1, Луганська область, по АДРЕСА_3, в оренду за рахунок земель міської ради, для будівництва відкритої автостоянки на 16 машиномісць (а.с.28).

На підставі вказаного рішення, позивачем був розроблений відповідний проект відводу землеустрою та проведені відповідні узгодження, в тому числі і отримано позитивний висновок Державної експертизи землевпорядної документації.

З метою затвердження вказаного проекту позивач звернувся до відповідача із відповідною заявою.

Рішенням 46 сесії п'ятого скликання Стахановської міської ради від 26.09.2008 р. № 783/16 відклав розгляд питання затвердження проекту землеустрою та надання земельної ділянки позивачки в оренду, а потім взагалі рішенням 50 сесії п'ятого скликання Стахановської міської ради від 28.11.2008 р. № 852/16 вирішив на підставі Рішення Ради національної безпеки України від 20.10.2008 р., яке введено Указом Президента України від 24.10.2008р. № 965/2008, право оренди земельної ділянки площею 0,0925 га надати позивачу за результатами проведення аукціону.

За висновками суду, правовідносини щодо затвердження землевпорядної документації та отримання в оренду землі виникли між органом місцевого самоврядування та позивачем в період дії абзацу 3 пункту 1 розділу X Земельного кодексу України, яким у строк з 14.10.2008р. по 15.10.2009р. був встановлений порядок передачі земельних ділянок із земель державної та комунальної власності в оренду, у разі прийняття відповідними органами рішення про погодження місця розташування об'єкта або надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки до 01.01.2008 р., без проведення земельних торгів (аукціонів). Цей висновок підтверджується наявністю рішень відповідача: рішення від 28.11.2008 року № 852/16 «Про розгляд землевпорядної документації щодо відведення земельних ділянок»та рішення від 30.09.2009 р. «Про розгляд протесту внесеного прокурором міста Стаханова від 30.07.2009 р. № 4260 на рішення 50 сесії 5-го скликання Стахановської міської ради від 28.11.2008 р. № 852/16.

Згідно ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Відповідно до ч. 2 ст. 5 Цивільного кодексу України, акт цивільного законодавства не має зворотної дії в часі, крім випадків, коли він пом'якшує або скасовує цивільну відповідальність особи.

Також відповідно до рішення Конституційного Суду України у справі про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів за № 1-7/99 від 09.02.1999 року дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Таким чином, припинення з 15.10.2009р. абзацу третього пункту 1 розділу Х Земельного кодексу України згідно із Законом України від 16.09.2008р. N 509-VI) не є підставою, що позбавляє позивача пріоритетного права на отримання земельної ділянки в оренду без проведення земельних торгів (аукціону), оскільки згідно встановленого ст. 5 Цивільного кодексу України загальноправового принципу ретроактивності закону, гарантованого ст. 58 Конституції України, акти цивільного законодавства не мають зворотної дії у часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують цивільну відповідальність особи.

Вказані обставини та положення ст. 58 Конституції України свідчать про неправомірність застосування до правовідносин, які склалися між позивачем та відповідачем положень Закону України №509-VI від 16.09.2008р в редакції, що діє після 15.10.2009 р.

Згідно зі статтею 20 Господарського кодексу України, одним із способів захисту прав та законних інтересів суб'єктів господарювання є визнання наявності або відсутності прав.

Також відповідно до ст. 16 Цивільного кодексу України права та законні інтереси особи, зокрема, захищаються шляхом визнання прав, визнання незаконним рішення, дії, бездіяльності органу місцевого самоврядування та спонукання його виконати певні дії, а також в інший спосіб, що передбачений законом або договором, у тому числі шляхом поновлення порушених прав юридичних і фізичних осіб, що виникають в результаті рішень, дій чи бездіяльності органів або посадових осіб місцевого самоврядування, в судовому порядку, що передбачено п. 2 77 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Згідно ст. 93 Земельного кодексу України та ст. 1 Закону України "Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Відповідно до ч. 2 ст. 125 Земельного кодексу України право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації.

Проте позивачем у позові заявлена вимога не про визнання права оренди, що не можливо взагалі, оскільки між позивачем та відповідачем договір оренди землі не укладався і вирішення цього питання відповідно до законодавства України є виключною компетенцією органу місцевого самоврядування, а вимога про визнання наявності права на отримання земельної ділянки в оренду, в порядку, що був передбачений земельним законодавством України на момент винесення відповідачем незаконного рішення, без проведення аукціону.

Суд вважає, що цю вимогу в контексті норм закону слід розглядати в сукупності з усіма заявленими позивачем вимогами. Це дає підстави вважати її такою, яка направлена на захист не суб'єктивного права оренди, а законного інтересу отримати це право в певний спосіб (без проведення аукціону), тобто прагнення позивачки щодо ефективної реалізації своїх повноважень, які не визначено як суб'єктивне право, але які є законними за висновками суду та були порушені відповідачем.

Вимога позивача про визнання наявності права на отримання земельної ділянки в оренду без проведення аукціону кореспондує з вимогами до відповідача про зобов'язання розглянути питання про затвердження проекту землеустрою та надання земельної ділянки в порядку, передбаченому законодавством України на момент прийняття відповідачем незаконного рішення, і ця вимога пов'язана з ними.

При цьому, задоволення цих вимог не порушує виключну компетенцію відповідача щодо вирішення питань у сфері земельних відносин, оскільки судом за позивачкою не визнається безпосередньо право оренди і на відповідача не покладається безумовний обов'язок укласти договір оренди земельної ділянки з позивачкою.

При задоволенні позову в цієї частині суд також враховує, що фактична відмова відповідача позивачу у затвердженні проекту землеустрою та наданні земельної ділянки в оренду без проведення земельних торгів (аукціону) може бути оскаржена в судовому порядку, що передбачено ч. 11 ст. 123 Земельного кодексу України.

Відповідно до ст. 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб. Кожний суб'єкт господарювання має право на захист своїх права та законних інтересів (ст. 21 Господарського кодексу України).

Так, пунктом 34 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування" передбачено, що питання регулювання земельних відносин вирішуються виключно на пленарних засіданнях міської ради.

Відповідно до приписів статті 16 Закону України "Про оренду землі" особа, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду із земель державної або комунальної власності, подає до відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування за місцем розташування земельної ділянки заяву (клопотання), розгляд якої і надання земельної ділянки в оренду проводиться в порядку, встановленому Земельним кодексом України, при цьому, сторони укладають договір оренди землі лише у разі згоди орендодавця передати земельну ділянку в оренду.

Згідно статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають право власності та право користування земельними ділянками з земель державної та комунальної власності за рішеннями органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування та державних органів приватизації щодо земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти, що підлягають приватизації, в межах їх повноважень, визначених Земельним кодексом України.

Відповідно до ч. 9 ст. 123, ч. 16 ст. 151 Земельного кодексу України право позивача на звернення до суду обумовлене наявністю відмови органу місцевого самоврядування у наданні земельної ділянки у користування або погодженні місця розташування об'єкту, також, до компетенції судів може бути віднесено розгляд вимог про спонукання ради розглянути відповідне питання на сесії ради.

Враховуючи викладене та попередні висновки щодо обставин справи, суд вважає можливим задовольнити вимоги позивача про :

- визнання наявність у суб'єкта підприємницької діяльності -фізичної особи ОСОБА_1 права на одержання в оренду земельної ділянки площею 0,0925 га, розташованої в АДРЕСА_3. , для будівництва відкритої автостоянки на 16 машиномісць, в порядку, передбаченому Земельним кодексом України та Законом України «Про оренду землі»в редакції, що діяла на момент розгляду 28.11.2008.року Стахановською міською радою Луганської області за заявою ОСОБА_1 питання про затвердження землевпорядної документації;

- зобов'язання Стахановську міську раду Луганської області розглянути питання про затвердження проекту землеустрою з відводу земельної ділянки площею 0,0925 га в оренду суб'єкту підприємницької діяльності - фізичній особі ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, Луганська область, 94000 (місце проживання -АДРЕСА_2, 94000), код ДРФО НОМЕР_1) для будівництва відкритої автостоянки на 16 машиномісць в АДРЕСА_3;

- зобов'язання Стахановську міську раду Луганської області розглянути питання про надання суб'єкту підприємницької діяльності -фізичній особі ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, Луганська область, 94000 (місце проживання -АДРЕСА_2, 94000), код ДРФО НОМЕР_1) земельної ділянки площею 0,0925 га в оренду для будівництва відкритої автостоянки на 16 машиномісць в АДРЕСА_3.

З огляду на викладене, а також приймаючи до уваги, що вимоги позивача є обґрунтованими та підтверджені матеріалами справи, позов слід задовольнити повністю.

У судовому засіданні 14.12.09 за згодою представника позивача була оголошена лише вступна та резолютивна частина рішення.

Відповідно до ст.ст. 44,49 ГПК України судові витрати покладаються на відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 12, 125,211 Земельного кодексу України, ст.ст. 22,44,49, 82, 84, 85 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

1.Позов задовольнити повністю.

2. Визнати недійсним та скасувати п. 1.14 рішення Стахановської міської ради Луганської області від 28.11.2008 року № 852/16 щодо надання суб'єкту підприємницької діяльності -фізичної особі ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, Луганська область, 94000 (місце проживання -АДРЕСА_2, 94000), код ДРФО НОМЕР_1) права оренди на земельні ділянки державної та комунальної власності за результатами проведення аукціонів за проектом землеустрою з відводу земельної ділянки в оренду площею 0,0925 га, розташованої в АДРЕСА_3, для будівництва відкритої автостоянки на 16 машиномісць за рахунок земель Стахановської міської ради (землі житлової та громадської забудови), кадастровий номер земельної ділянки 4413100000:23:005:0043, код цільового використання землі (УКЦИЗ) 1.11.1.

3. Визнати наявність у суб'єкта підприємницької діяльності -фізичної особи ОСОБА_1 права на одержання в оренду земельної ділянки площею 0,0925 га, розташованої в АДРЕСА_3, для будівництва відкритої автостоянки на 16 машиномісць, в порядку, передбаченому Земельним кодексом України та Законом України «Про оренду землі»в редакції, що діяла на момент розгляду 28.11.2008 року Стахановською міською радою Луганської області за заявою ОСОБА_1 питання про затвердження землевпорядної документації.

4. Зобов'язати Стахановську міську раду, м. Стаханов Луганської області, вул. Кирова, 32, код 25963320, розглянути питання про затвердження проекту землеустрою з відводу земельної ділянки площею 0,0925 га в оренду суб'єкту підприємницької діяльності -фізичній особі ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, Луганська область, 94000 (місце проживання -АДРЕСА_2, 94000), код ДРФО НОМЕР_1) для будівництва відкритої автостоянки на 16 машиномісць в АДРЕСА_3, винести відповідне рішення.

5. Зобов'язати Стахановську міську раду, м. Стаханов Луганської області, вул. Кирова, 32, код 25963320, розглянути питання про надання суб'єкту підприємницької діяльності -фізичній особі ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, Луганська область, 94000 (місце проживання -АДРЕСА_2, 94000), код ДРФО НОМЕР_1) земельної ділянки площею 0,0925 га в оренду для будівництва відкритої автостоянки на 16 машиномісць в АДРЕСА_3, винести відповідне рішення.

6. Стягнути з Стахановської міської ради м. Стаханов Луганської області, вул. Кирова, 32, код ЄДРПОУ 25963320 на користь суб'єкта підприємницької діяльності -фізичній особі ОСОБА_1, АДРЕСА_1, Луганська область, 94000 (юридична адреса) АДРЕСА_2, 94000 (фактична адреса), ідентифікаційний код НОМЕР_1 державне мито в сумі 85 грн. 00 коп., витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 236 грн. 00 коп., видати наказ.

Відповідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.

Дата підписання рішення - 21.12.2009.

Суддя Г.М.Батюк