про залишення позовної заяви без руху
25 червня 2020 р. м. Чернівці Справа № 600/661/20-а
Суддя Чернівецького окружного адміністративного суду Кушнір В.О., розглянувши матеріали позову ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
У поданому до суду позові ОСОБА_1 просить суд:
- визнати протиправними дії командира військової частин НОМЕР_1 щодо переведення ОСОБА_1 на нищу посаду та скасувати наказ командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 21 лютого 2019 року №104 та наказ командира військової частини НОМЕР_1 від 20 лютого 2019р.;
- зобов'язати командира військової частини НОМЕР_1 здійснити нарахування та виплату грошового забезпечення ОСОБА_1 з врахуванням займаної посади командира бойової машини командира 2 гірсько-штурмової роти військової частини НОМЕР_1 з 20 лютого 2019 року по день звільнення із займаної посади.
Позивачем разом з позовом подано заяву, у якій останній просить поновити строк звернення до суду. Причини пропуску такого строку позивач обґрунтовує тим, що про порушення своїх прав з боку відповідача дізнався 12 листопада 2019 року. При цьому, зазначає, що станом на день звернення до суду з позовом зі змістом документів, які стали підставою для винесення оскаржуваних наказів він не ознайомився, а тому був позбавлений можливості звернутися з позовом до суду раніше.
Розглянувши доводи, надані позивачем на обґрунтування поважності причин пропущення ним строку звернення до суду з даним позовом суд зазначає наступне.
Згідно з ч.1 ст.122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (ч.3 ст.122 КАС України).
Частиною 5 статті 122 КАС України передбачено, що для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
Зі змісту позову видно, що позивачем оскаржуються дії та рішення відповідача щодо його переведення на нижчу посаду. Тобто, даний позов є спором з приводу проходження публічної служби. Відтак такий позов в силу наведених положень КАС України має бути подано у місячний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.
В ч.6 ст.161 КАС України визначено, що у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Враховуючи правила статті 120 КАС України, а також обставини, про які зазначає сам позивач, останнім днем строку для звернення до суду з даним позовом є 12.12.2019р. Натомість позивач звернувся до суду 26.05.2020р.
Позивач обґрунтовуючи причини пропуску строку звернення до суду з цим позовом, зазначає, що про факт переведення його на нижчу посаду йому стало відомо з відповіді на адвокатський запит 12.11.2019р., однак зі змістом документів, які стали підставою для прийняття такого рішення, він станом на день звернення до суду з цим позовом не ознайомився. За таких обставин, позивач вважає, що строк звернення до суду з даним позовом ним пропущено з поважних причин.
Однак, суд звертає увагу на те, що законодавець пов'язує початок перебігу строку звернення до суду з моментом, коли особа дізналася про те, що її право порушене, а не з моментом, коли вона отримала ті чи інші документи, в даному випадку рішення суб'єкта владних повноважень, які стали підставою для прийняття оскаржуваного рішення чи вчинення оскаржуваних дій.
Відповідно до ч.1 ст.123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
За таких обставин, суд вважає, що причини пропущення строку звернення до суду, наведені позивачем у позовній заяві не є поважними.
Позивачу слід подати до суду заяву про поновлення строку звернення до суду з даним позовом, в якій вказати інші підстави для поновлення такого строку, а також надати відповідні докази поважності причин його пропуску, що відповідає вимогам, зазначеним у ч.6 ст.161 КАС України та ч.1 ст.123 КАС України.
Відповідно до частини першої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для залишення даної позовної заяви без руху.
На підставі наведеного та керуючись статтями 122, 123, 161, 169, 241, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -
1. Позовну заяву залишити без руху.
2. Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з моменту отримання даної ухвали шляхом подання до суду заяви про поновлення строку звернення до суду з даним позовом, в якій вказати інші підстави для поновлення такого строку, а також надати відповідні докази поважності причин його пропуску.
3. Роз'яснити, що в разі невиконання вимог ухвали і не усунення недоліків у вказаний строк позовна заява буде вважатися неподаною і буде повернута особі, яка її подала на підставі пункту 1 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя В.О. Кушнір