Рішення від 26.06.2020 по справі 480/3052/20

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 червня 2020 р. Справа № 480/3052/20

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Глазька С.М., розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження у приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради, Виконавчого комітету Сумської міської ради про визнання відмови незаконною та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради, Виконавчого комітету Сумської міської ради, в якій просить:

- визнати незаконною відмову Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради та Виконавчого комітету Сумської міської ради у наданні громадянину України, внутрішньо переміщеній особі, людині з інвалідністю 2 групи - ОСОБА_2 одноразової матеріальної допомоги, як мешканцю міста, що опинився у складних життєвих обставинах, на підставі розділу 2 Положення про умови і порядок надання мешканцям міста окремих видів матеріальної допомоги, затвердженого рішенням Сумської міської ради від 19 грудня 2018 року № 4303 - МР;

- зобов'язати Департамент соціального захисту населення Сумської міської ради та Виконавчий комітет Сумської міської ради переглянути заяви громадянина України, внутрішньо переміщеної особи, людини з інвалідністю 2 групи - ОСОБА_2 від 24 квітня 2020 року про надання одноразової матеріальної допомоги.

В обґрунтування вимог зазначено, що позивач звернувся до відповідачів за отриманням одноразової матеріальної допомоги, як мешканець міста, що опинився у складних життєвих обставинах на підставі розділу 2 Положення про умови та порядок надання мешканцям міста окремих видів матеріальної допомоги.

Разом з тим, листом від 20.05.2020 за № А-1390/03.02.01-01 позивачу було відмовлено у видачі такої допомоги, у зв'язку із чим позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Ухвалою суду від 19.05.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Представник відповідача - Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради, подав клопотання, в якому просив залишити позов ОСОБА_1 без руху та запропонувати позивачу подати до суду позовну заяву з усуненими недоліками, яка б відповідала вимогам статті 160 КАС України.

Ухвалою суду від 15.06.2020 у задоволенні клопотання представника Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради про залишення позовної заяви без руху по справі № 480/3052/20 було відмовлено.

Також, заперечуючи проти задоволення позовних вимог, зазначив, що відповідачі не наділені повноваженнями щодо вирішення питань надання матеріальної допомоги відповідно до Положення про умови та порядок надання мешканцям міста окремих видів матеріальної допомоги, а уповноваженими суб'єктами надання матеріальної допомоги мешканцям міста, які опинилися в складних життєвих обставинах та матеріальної допомоги мешканцям міста за рахунок коштів, передбачених у міському бюджеті на виконання виборчих програм і доручень виборців є безпосередньо Комісія або депутати Сумської міської ради.

З метою пояснення причин наявності в матеріалах справи відповіді Виконавчого комітету, у якій відображається роз'яснення заявнику порядку та умов надання матеріальної допомоги за рахунок коштів, передбачених у міському бюджеті на виконання виборчих програм і доручень виборців, відповідач звертає увагу суду на те, що дана відповідь не є свідченням розгляду Департаментом або Виконавчим комітетом документів від позивача відповідно до вимог Положення, адже 10.05.2019 до Департаменту на виконання надійшло звернення позивача, адресоване міському голові, з питань виплати матеріальної допомоги за рахунок коштів, передбачених у міському бюджеті на виконання виборчих програм і доручень виборців, на яке в рамках Закону України «Про звернення громадян» було надано відповідь у вигляді роз'яснення від 20.05.2019 за № А-1390/03.02.01-01, що не є рішенням суб'єкта владних повноважень.

Враховуючи наведені обставини, Департамент соціального захисту населення Сумської міської ради, вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Станом на 26.06.2020 Виконавчий комітет Сумської міської ради правом подати відзив на позовну заяву не скористався.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є особою переміщеною з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, що підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 19.07.2016 № 5924004731, місце перебування якої зареєстроване за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 9).

Згідно довідки до акта огляду МСЕК №943781 (а.с. 5) позивач є особою з 2 групою інвалідності.

24.04.2020 позивач звернувся із заявами до Виконавчого комітету Сумської міської ради про надання матеріальної допомоги.

Листом від 20.05.2020 за № А-1390/03.02.01-01 Виконавчий комітет Сумської міської ради повідомив позивача про неможливість задоволення його заяви.

Так, у вищезазначеному листі відповідач вказав, що питання щодо виплати матеріальної допомоги за рахунок коштів, передбачених у міському бюджеті на виконання виборчих програм і доручень виборців, врегульоване Положенням про умови та порядок надання мешканцям міста окремих видів матеріальної допомоги, затвердженим рішенням Сумської міської ради від 19 грудня 2018 року № 4303-МР.

Відповідно до п. 3.1 розділу 3 Положення, матеріальна допомога за рахунок коштів, передбачених у міському бюджеті на виконання виборчих програм і доручень виборців, надається мешканцям міста, які опинилися у складних життєвих обставинах. Пунктом 1.2 розділу 1 Положення визначено, що мешканці міста - особи, що мають зареєстроване місце проживання та одночасно мешкають в територіальних межах міста Суми. Враховуючи вищезазначене, надати матеріальну допомогу за рахунок коштів, передбачених у міському бюджеті на виконання виборчих програм і доручень виборців, не вбачається можливим.

Не погодившись із такою відмовою відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом та просить суд зобов'язати Департамент соціального захисту населення Сумської міської ради та Виконавчий комітет Сумської міської ради переглянути заяви громадянина України, внутрішньо переміщеної особи, людини з інвалідністю 2 групи - ОСОБА_2 від 24 квітня 2020 року про надання одноразової матеріальної допомоги.

Вирішуючи справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 1 Закону України від 21.05.1997 № 280/97 «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі - Закон № 280/97) основні терміни, використані в цьому Законі, мають таке значення:

територіальна громада - жителі, об'єднані постійним проживанням у межах села, селища, міста, що є самостійними адміністративно-територіальними одиницями, або добровільне об'єднання жителів кількох сіл, що мають єдиний адміністративний центр;

виконавчі органи рад - органи, які відповідно до Конституції України та цього Закону створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах (у разі їх створення) радами для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених цим та іншими законами;

бюджет місцевого самоврядування (місцевий бюджет) - план утворення і використання фінансових ресурсів, необхідних для забезпечення функцій та повноважень місцевого самоврядування.

Пунктом "а" частини першої статті 34 Закону № 280/97 визначено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: власні (самоврядні) повноваження:

1) встановлення за рахунок власних коштів і благодійних надходжень додаткових до встановлених законодавством гарантій щодо соціального захисту населення;

2) вирішення відповідно до законодавства питань про подання допомоги інвалідам, ветеранам війни та праці, сім'ям загиблих (померлих або визнаних такими, що пропали безвісти) військовослужбовців, а також військовослужбовців, звільнених у запас (крім військовослужбовців строкової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу) або відставку, інвалідам з дитинства, багатодітним сім'ям у будівництві індивідуальних жилих будинків, проведенні капітального ремонту житла, у придбанні будівельних матеріалів; відведення зазначеним особам у першочерговому порядку земельних ділянок для індивідуального будівництва, садівництва та городництва;

3) організація для малозабезпечених громадян похилого віку, інвалідів будинків-інтернатів, побутового обслуговування, продажу товарів у спеціальних магазинах і відділах за соціально доступними цінами, а також безоплатного харчування;

4) вирішення питань про надання за рахунок коштів місцевих бюджетів ритуальних послуг у зв'язку з похованням самотніх громадян, ветеранів війни та праці, а також інших категорій малозабезпечених громадян; подання допомоги на поховання громадян в інших випадках, передбачених законодавством.

Згідно з частинами першою, шостою, десятою статті 59 Закону № 280/97 рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради в межах своїх повноважень приймає рішення. Рішення виконавчого комітету приймаються на його засіданні більшістю голосів від загального складу виконавчого комітету і підписуються сільським, селищним, міським головою, головою районної у місті ради.

Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Частиною першою статті 61 Закону № 280/97 визначено, що органи місцевого самоврядування в селах, селищах, містах, районах у містах (у разі їх створення) самостійно розробляють, затверджують і виконують відповідні місцеві бюджети згідно з Бюджетним кодексом України.

Відповідно до частин четвертої, п'ятої статті 61 Закону № 280/97 самостійність місцевих бюджетів гарантується власними та закріпленими за ними на стабільній основі законом загальнодержавними доходами, а також правом самостійно визначати напрями використання коштів місцевих бюджетів відповідно до закону.

Втручання державних органів у процес складання, затвердження і виконання місцевих бюджетів не допускається, за винятком випадків, передбачених цим та іншими законами.

Згідно з частинами першою, другою статті 64 Закону № 280/97 видатки, які здійснюються органами місцевого самоврядування на потреби територіальних громад, їх розмір і цільове спрямування визначаються відповідними рішеннями про місцевий бюджет; видатки, пов'язані із здійсненням районними, обласними радами заходів щодо забезпечення спільних інтересів територіальних громад, - відповідними рішеннями про районний та обласний бюджети.

Сільські, селищні, міські, районні в містах (у разі їх створення) ради та їх виконавчі органи самостійно розпоряджаються коштами відповідних місцевих бюджетів, визначають напрями їх використання.

Рішенням Сумської міської ради від 19.12.2018 № 4303 затверджено Положення про умови та порядок надання мешканцям міста окремих видів матеріальної допомоги (далі - Положення), яким визначено спосіб реалізації права на отримання матеріальної допомоги (https://smr.gov.ua/uk/dokumenti/rishennya-miskoji-radi/2018-mr.html).

Відповідно до пункту 1.2 Положення - «матеріальна допомога» - кошти міського бюджету, які виплачуються у формі наступних допомог:

а) матеріальна допомога мешканцям міста, які опинилися в складних життєвих обставинах;

б) матеріальна допомога мешканцям міста за рахунок коштів, передбачених у міському бюджеті на виконання виборчих програм і доручень виборців;

в) матеріальна допомога сім'ям, в яких виховуються діти, хворі на онкологічні та онкогематологічні захворювання;

г) матеріальна допомога учасникам антитерористичної операції та членам їх сімей, сім'ям загиблих (померлих) учасників антитерористичної операції, добровольцям-учасникам антитерористичної операції та членам їх сімей, які опинилися в складних життєвих обставинах;

д) одноразова матеріальна допомога учасникам антитерористичної операції, сім'ям загиблих (померлих) учасників антитерористичної операції, добровольцям - учасникам антитерористичної операції.

Як вбачається із змісту Положення, матеріальна допомога мешканцям міста, які опинилися в складних життєвих обставинах і матеріальна допомога, мешканцям міста за рахунок коштів, передбачених у міському бюджеті на виконання виборчих програм і доручень виборців є різними видами соціальної гарантії, що надається за рахунок коштів міського бюджету.

Так, відповідно до абз. 1 пункту 1.3 Положення, матеріальна допомога надається відповідно до визначених у цьому Положенні умов та порядку за рахунок коштів міського бюджету, передбачених на відповідний рік на виконання міських програм «Місто Суми - територія добра та милосердя» та «Соціальна підтримка учасників антитерористичної операції та членів їх сімей», а також за рахунок коштів, передбачених у міському бюджеті на відповідний рік на виконання виборчих програм і доручень виборців згідно з Порядком використання коштів міського бюджету на виконання виборчих програм і доручень виборців, затвердженого рішенням Сумської міської ради від 29 грудня 2011 року № 1105- МР (зі змінами).

Умови та порядок надання таких видів матеріальної допомоги визначені у окремих розділах Положення.

Відповідно до пункту 2.2 Розділу 2 Положення, матеріальна допомога мешканцям міста, які опинилися в складних життєвих обставинах надається за рішенням Комісії, яка створена та діє відповідно до розпорядження Сумського міського голови від 11.07.2014 № 133 "Про утворення комісії з питань надання матеріальної допомоги громадянам міста, які опинилися в складних життєвих обставинах".

Згідно пункту 2.5 Положення для визначення права на матеріальну допомогу надається заява на ім'я голови Комісії та документи: ксерокопії паспорта, реєстраційного номера облікової картки платника податків та документу, що підтверджує його повноваження, довідка про склад сім'ї, документи, що підтверджують необхідність надання матеріальної допомоги, інформація про особовий рахунок, відкритий у повноваженій банківській установі.

Як вбачається з матеріалів справи, звернення на ім'я голови Комісії з питань надання матеріальної допомоги громадянам міста, які опинилися в складних життєвих обставинах, від позивача до Департаменту не надходило.

Разом з тим, як зазначалось вище, іншим видом матеріальної допомоги, який може надаватись за рахунок коштів міського бюджету є матеріальна допомога мешканцям міста за рахунок коштів, передбачених у міському бюджеті на виконання виборчих програм і доручень виборців, для отримання якої визначені інші підстави передбачені Положенням.

Так, відповідно до Розділу 3 Положення, матеріальна допомога мешканцям міста за рахунок коштів, передбачених у міському бюджеті на виконання виборчих програм і доручень виборців, надається мешканцям міста, які опинилися в складних життєвих обставинах.

Пунктом 3.2 Положення, визначено, що матеріальна допомога надається за заявою депутата Сумської міської ради.

Для одержання матеріальної допомоги мешканці міста звертаються із заявою безпосередньо до депутата (-ів) Сумської міської ради (з відповідним пакетом документів), в якій вказують обставини, що спонукали їх до звернення за допомогою, надають письмову згоду на збір та обробку інформації про персональні дані, які необхідні для призначення матеріальної допомоги.

В свою чергу, депутат Сумської міської ради визначає розмір матеріальної допомоги та скеровує заяву з пакетом документів до Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради для здійснення виплати.

Втім, як вбачається з матеріалів справи, відповідний пакет документів для отримання матеріальної допомоги мешканцям міста за рахунок коштів, передбачених у міському бюджеті на виконання виборчих програм і доручень виборців від депутатів Сумської міської ради до Департаменту не надходив.

Підсумовуючи вищевикладене, суд зазначає, що лист Виконавчого комітету Сумської міської ради від 20.05.2020 за № А-1390/03.02.01-01 не є рішенням, оскільки за своєю суттю це є роз'яснення. Окрім того, Виконавчий комітет Сумської міської ради не є органом, який наділений повноваженням на прийняття рішення у спірних правовідносинах.

Щодо наданих позивачем заяв депутатів Сумської міської ради Вегери ОСОБА_3 .О ОСОБА_4 та ОСОБА_5 від 24.04.2020, суд зазначає, що позивачем не надано доказів того, що вказані заяви були надані до Комісії з питань надання матеріальної допомоги громадянам міста, які опинилися в складних життєвих обставинах або до Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради. Також суд зазначає, що вказані заяви не містять будь-яких штампів або записів про отримання їх зазначеними вище органами, в той час як відповідно до пояснень відповідача наданих суду, Департамент соціального захисту населення Сумської міської ради заперечує факт отримання вищезазначених заяв.

Враховуючи вищевикладене, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради, Виконавчого комітету Сумської міської ради про визнання відмови незаконною та зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені ст.ст. 47, 79, 80, 114, 122, 162, 163, 164, 165, 169, 177, 193, 261, 295, 304, 309, 329, 338, 342, 363 КАС України, а також інші процесуальні строки, продовжуються на строк дії такого карантину.

Суддя С.М. Глазько