15 червня 2020 року м. Рівне №460/2516/20
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Дудар О.М., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1
доУправління соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації
про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій,
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася з позовом до Управління соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації (далі - відповідач) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій.
Позивач просила суд:
- визнати протиправними дії відповідача щодо вимоги стягнення переплати з позивача як отримувача допомоги за період з 01.01.2008 по 31.07.2019 в сумі 47307,93грн;
- зобов'язати відповідача утриматися від дій в частині стягнення переплати з позивача як отримувача допомоги за період з 01.01.2008 по 31.07.2019 в сумі 47307,93грн;
- зобов'язати відповідача поновити виплату державної соціальної допомоги на дитину з інвалідністю з надбавкою на догляд з 31.07.2019.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що з 16.02.2007 по 31.07.2019 позивач отримувала державну соціальну допомогу на дитину з інвалідністю віком до 18 років з надбавкою на догляд на підставі медичного висновку, дійсного до 01.08.2019.
05.09.2019 позивач із дійсним медичним висновком звернулася до відповідача для призначенням зазначеної допомоги.
Проте, від відповідача надійшло повідомлення про стягнення переплати державної соціальної допомоги у зв'язку з неправомірним призначенням надбавки на догляд.
Позивач вважає, що жодних зловживань щодо отримання державної соціальної допомоги на дитину з інвалідністю з надбавкою на догляд нею вчинено не було, а відтак вона має право на отримання даного виду допомоги.
Ухвалою суду від 03.04.2020 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження та вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву.
Від Управління соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації надійшов відзив на позовну заяву. В обґрунтування заперечень вказано, що надбавка на догляд за дитиною з інвалідністю віком до 18 років призначається одному з батьків, усиновителів, опікуну, піклувальнику, які не працюють, не навчаються (крім заочної форми навчання), не проходять службу, не займають виборну посаду і фактично здійснюють догляд за дитиною з інвалідністю. Державна соціальна допомога на дитину з надбавкою на догляд була призначена та виплачена ОСОБА_1 з 16.02.2007 по 31.07.2019.
05.09.2019 позивач звернулася до управління за державною соціальною допомогою на дитину з інвалідністю. Однак, відповідачем було встановлено, що остання не мала права на надбавку на догляд за дитиною з інвалідністю з 01.01.2008. У зв'язку з чим проведено перерахунок призначеної допомоги.
Відповідач вказав, що ОСОБА_1 з 26.11.2014 зареєстрована як фізична особа-підприємець.
Відтак, управління соціального захисту діяло на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Розглянувши позовну заяву та відзив, дослідивши письмові докази, суд встановив наступні фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини.
ОСОБА_1 є матір'ю ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 , виданим відділом РАГС Володимирецького районного управління юстиції Рівненської області (а.с.15).
Позивач перебуває на обліку у відповідача як отримувач державної соціальної допомоги на дитину-інваліда, яка призначена на період з 16.02.2007 по 31.07.2019, особовий рахунок НОМЕР_4. Виплату допомоги продовжено на період з 01.08.2019 по 22.02.2021. Ці обставини підтверджуються посвідченням серії НОМЕР_2 , виданим Управлінням соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації 27.03.2008 (а.с.7).
З 16.02.2007 по 31.07.2019 ОСОБА_1 відповідачем була призначена та виплачувалася надбавка на догляд за дитиною з інвалідністю, що підтверджується протоколом №53 від 20.03.2007 (а.с.53).
05.09.2019 ОСОБА_1 звернулася до відповідача із заявою про призначення соціальної допомоги на дитину з інвалідністю з надбавкою на догляд. Заяву прийнято 05.09.2019 та зареєстровано за №1/1666 (а.а.с.62-63).
Рішенням про призначення допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю від 10.10.2019 ОСОБА_1 з 01.08.2019 по 22.02.2021 призначено соціальну допомогу на дитину з інвалідністю без врахування надбавки на догляд за дитиною інвалідом та державну адресну допомогу (а.с.26).
Листом від 26.12.2019 №01-36-03-02/5470 Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Департаменту соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації повідомив Управління соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації про необхідність вирішення питання щодо стягнення з ОСОБА_1 переплати у сумі 47307,93грн. Переплата виникла у період з 01.01.2008 по 31.07.2019 у зв'язку з неправомірним призначенням надбавки на догляд (а.с.29).
27.01.2020 Управлінням соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації ОСОБА_1 надіслано повідомлення за №379, за змістом якого позивача повідомлено про те, що по особовому рахунку НОМЕР_4 виникла переплата за період з 01.01.2018 по 31.07.2019 в сумі 47307,93грн у зв'язку з неправомірним призначенням надбавки. Запропоновано в місячний строк внести надміру сплачені кошти на рахунок управління соціального захисту та повідомлено, що в разі неперерахування коштів у зазначений строк вони будуть стягнені у судовому порядку (а.с.8).
На адвокатський запит від 21.02.2020 Управлінням соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації листом від 26.02.2020 №698/02-19/20 надано відповідь, у якій зазначено, що відповідно до діючого законодавства державна соціальна допомога на дитину з інвалідністю з надбавкою на догляд була призначена та виплачена ОСОБА_1 з 16.02.2007 по 31.07.2019. 05.09.2019 ОСОБА_1 звернулася до управління за державною соціальною допомогою на дитину інвалідністю. Управління соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації було встановлено, що ОСОБА_2 навчається у Комунальному закладі «Острозька спеціальна школа №1 І-ІІІ ступенів» Рівненської області з 19.12.2007 по даний час. Відтак, проведено перерахунок призначеної державної соціальної допомоги, так як заявник не мала права на надбавку на догляд за дитиною з інвалідністю з 01.01.2008 (а.а.с.9-10).
Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернулася до суду з вказаним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Згідно з п.6 ч.1 ст.92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
Законом, що відповідно до Конституції України гарантує особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю право на матеріальне забезпечення за рахунок коштів Державного бюджету України та їх соціальну захищеність шляхом встановлення державної соціальної допомоги на рівні прожиткового мінімуму, є Закон України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю» від 16.11.2000 № 2109-III (далі - Закон №2109-ІІІ).
Відповідно до ст.1 Закону №2109-ІІІ, право на державну соціальну допомогу мають особи з інвалідністю з дитинства і діти з інвалідністю віком до 18 років.
У силу вимог ст.2 Закону №2109-ІІІ, державна соціальна допомога на дітей з інвалідністю віком до 18 років призначається у розмірі 70 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Частиною 4 статті 3 Закону №2109-ІІІ передбачено, що надбавка на догляд за дитиною з інвалідністю встановлюється в розмірі:
на дитину з інвалідністю віком до 6 років - 50 відсотків прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років;
на дитину з інвалідністю віком від 6 до 18 років - 50 відсотків прожиткового мінімуму для дітей віком від 6 до 18 років.
Згідно з ч.5 ст.3 Закону №2109-ІІІ, надбавка на догляд за дитиною з інвалідністю віком до 18 років призначається одному з батьків, усиновителів, опікуну, піклувальнику, які не працюють, не навчаються (крім заочної форми навчання), не проходять службу, не займають виборну посаду і фактично здійснюють догляд за дитиною з інвалідністю. Надбавка на догляд за дитиною з інвалідністю віком до 18 років також призначається одному з батьків, усиновителів, опікуну, піклувальнику, які перебувають у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, у відпустці у зв'язку з вагітністю та пологами, у відпустці без збереження заробітної плати, у разі якщо дитина з інвалідністю потребує домашнього догляду, і вони фактично здійснюють догляд за дитиною з інвалідністю. Одному з батьків, прийомних батьків, батьків-вихователів дитячого будинку сімейного типу, усиновителів, опікуну, піклувальнику надбавка на догляд за дитиною з інвалідністю підгрупи А, а також одинокій матері (одинокому батьку) надбавка на догляд за дитиною з інвалідністю призначається незалежно від факту роботи, навчання, служби.
Частиною 6 статті 3 Закону №2109-ІІІ передбачено, що при призначенні та виплаті надбавки на догляд застосовуються відповідно статті 4-17 цього Закону.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що призначення та виплата надбавки на догляд за дитиною з інвалідністю здійснюються в порядку, встановленому статтями 4-17 Закону №2109-ІІІ, на тих самих умовах, що й призначення та виплати державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства і дітям з інвалідністю віком до 18 років.
Відповідно до ст.14 Закону №2109-ІІІ, виплата у повному розмірі державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства в разі влаштування їх до відповідної установи (закладу) на повне державне утримання або зняття з повного державного утримання відповідно припиняється або відновлюється з першого числа місяця, наступного за місяцем, у якому виникли ці обставини.
У разі влаштування дитини з інвалідністю віком до 18 років до відповідної установи (закладу) на повне державне утримання або зняття з повного державного утримання виплата державної соціальної допомоги на дитину з інвалідністю у повному розмірі відповідно припиняється або відновлюється з першого числа місяця, наступного за місяцем, у якому виникли ці обставини.
При зміні одержувачем державної соціальної допомоги місця проживання виплата цієї допомоги продовжується відповідною місцевою державною адміністрацією за новим місцем проживання. Виплата державної соціальної допомоги продовжується з того часу, з якого вона була припинена за попереднім місцем проживання.
Тобто, виплата надбавки на догляд за дитиною з інвалідністю припиняється з першого числа місяця, наступного за місяцем, у якому таку дитину було влаштовано до відповідної установи (закладу) на повне державне утримання.
Умови призначення та порядок надання і виплати надбавок на догляд за особами з інвалідністю з дитинства та дітьми з інвалідністю віком до 18 років визначено Порядком надання державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, затвердженим наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства фінансів України від 30.04.2002 №226/293/169, зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 31.05.2002 за №466/6754 (далі - Порядок).
Згідно з пунктом 3.2 Порядку, до державної соціальної допомоги дітям з інвалідністю віком до 18 років призначається надбавка на догляд за ними.
Надбавка на догляд за дитиною з інвалідністю віком до 18 років призначається одному з непрацюючих батьків, усиновителів, опікуну, піклувальнику, які фактично здійснюють догляд за дитиною з інвалідністю.
Одиноким матерям (одиноким батькам) надбавка на догляд за дитиною з інвалідністю віком до 18 років призначається незалежно від факту роботи навчання та служби.
Пунктом 3.9 Порядку встановлено, що для призначення надбавки на догляд за дитиною з інвалідністю одному з батьків, усиновителів, опікуну, піклувальнику, які не працюють, не навчаються (крім заочної форми навчання), не проходять службу, не займають виборну посаду і фактично здійснюють догляд за дитиною з інвалідністю, додатково до документів, зазначених у пункті 2.4 цього Порядку, подаються:
заява про призначення надбавки на догляд за дитиною з інвалідністю;
копія трудової книжки, довідка з центру зайнятості про те, що особа не перебуває на обліку як безробітна, довідка про доходи за останній звітний період (рік), а в разі відсутності трудової книжки - лише зазначені довідки;
довідка про спільне проживання дитини з інвалідністю з одним з батьків, усиновителем, опікуном, піклувальником, видана уповноваженим органом за місцем проживання. При неможливості отримати таку довідку орган праці та соціального захисту здійснює обстеження на дому і складає акт обстеження з висвітленням цих фактів;
довідка з місця навчання дитини.
Пунктом 3.11 Порядку визначено, що надбавка на догляд за дитиною призначається на строк призначення державної соціальної допомоги.
Відповідно до пункту 3.14 Порядку, у разі працевлаштування особи, яка фактично здійснює догляд за дитиною з інвалідністю (крім одиноких матерів, одиноких батьків дітей з інвалідністю та одного з батьків, прийомних батьків, батьків-вихователів дитячого будинку сімейного типу, усиновителів, опікунів, піклувальників дитини з інвалідністю підгрупи А), виплата надбавки на догляд припиняється з місяця, наступного за місяцем, у якому відбулося працевлаштування.
Згідно з пунктом 3.16 Порядку, під час перебування особи з інвалідністю з дитинства на повному державному утриманні надбавка на догляд призначається.
Аналіз наведених положень Закону №2109-ІІІ та Порядку свідчить про те, що одному з батьків, усиновителів, опікуну, піклувальнику, які не працюють, не навчаються (крім заочної форми навчання), не проходять службу, не займають виборну посаду і фактично здійснюють догляд за дитиною з інвалідністю на строк призначення державної соціальної допомоги дітям з інвалідністю віком до 18 років також призначається надбавка на догляд за дитиною з інвалідністю.
Підставою для припинення виплати такої надбавки є працевлаштування особи, яка фактично здійснює догляд за дитиною з інвалідністю, або влаштування дитини з інвалідністю до відповідної установи (закладу) на повне державне утримання.
Позивач була попереджена про обов'язок своєчасно повідомляти про обставини, що впливають на виплату допомоги (у тому числі, про працевлаштування) та про відмову в призначені або припинені виплати допомоги (повернення надміру нарахованих коштів) в разі зміни права на призначення надбавки на догляд, про що свідчить зміст її заяв.
Відповідно до частини другої статті 22 Закону №2109-III, суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.
Пунктом 6.3 Порядку передбачено, що суми державної соціальної допомоги та надбавки на догляд, якщо остання призначена, надміру виплачені одержувачу внаслідок зловживань з його боку (внаслідок подання документів з явно неправильними відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї тощо), стягуються на підставі рішення структурного підрозділу з питань соціального захисту населення.
Відрахування на підставі рішень структурного підрозділу з питань соціального захисту населення щомісячно провадяться в розмірі не більше 25 відсотків державної соціальної допомоги з надбавкою на догляд, якщо остання призначена, понад відрахування з інших підстав.
Відповідно до пункту 5.2 розділу 5 Інструкції щодо порядку оформлення і ведення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги, затвердженої наказом Міністерством праці та соціальної політики України від 19.09.2006 №345, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 06.10.2006 №1098/12972 (далі - Інструкція №345), рішення про припинення чи поновлення виплати соціальної допомоги оформлюється протоколом та затверджується підписом начальника Управління або іншої особи, якій надано таке право, датою та скріплюється печаткою (за наявності) Управління на протоколі.
Положеннями пункту 5.4. розділу 5 Інструкції №345 встановлено, що повідомлення про припинення (або поновлення) надання соціальної допомоги надсилається отримувачу не пізніше 5 днів після прийняття такого рішення. У разі виявлення факту подання отримувачами документів з явно неправильними відомостями в повідомленні одночасно зазначаються термін, до якого мають бути відшкодовані надміру перераховані кошти, їх сума та реквізити рахунку, на який вони повинні бути перераховані.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що органу управління соціального захисту надано можливість здійснювати контроль за використанням коштів державного бюджету та у разі виявлення збитків (переплати) внаслідок зловживань одержувача такої допомоги - право визначати їх розмір, повідомляти про необхідність повернення надміру виплачених коштів. Суми на відшкодування надміру нарахованих та виплачених бюджетних коштів не можуть бути стягнуті шляхом надіслання повідомлення, оскільки такі кошти відшкодовуються у добровільному порядку або стягуються шляхом звернення до суду з відповідним позовом.
З огляду на викладене, надміру виплачені кошти стягуються у судовому порядку за позовом органу соціального захисту, правильність їх нарахування та обчислення перевіряє суд, який розглядає такий позов.
Щодо поновлення виплати державної соціальної допомоги на дитину з інвалідністю з надбавкою на догляд з 31.07.2019, суд зазначає таке.
Судом встановлено, що відповідно до довідки Комунального закладу «Острозька спеціальна школа №1 І-ІІІ ступенів» Рівненської обласної ради від 28.11.2019 №218, дочка позивача, ОСОБА_2 навчається у 10 класі Комунального закладу «Острозька спеціальна школа №1 І-ІІІ ступенів» Рівненської обласної ради та не перебуває на повному державному утриманні (а.с.16).
Поряд з цим, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ОСОБА_1 з 26.11.2014 є фізичною особою-підприємцем та не перебуває у процесі припинення.
Згідно зі ст.11 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV, загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню підлягають фізичні особи - підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.
Відповідно до ч.3 ст.3 Закону України «Про зайнятість населення» від 05.07.2012 №5067-VI, зайнятість населення забезпечується шляхом встановлення відносин, що регламентуються трудовими договорами (контрактами), провадження підприємницької й інших видів діяльності, не заборонених законом.
Державна реєстрація фізичних осіб - підприємців на підставі документів, поданих у паперовій та електронній формі, а також державна реєстрація юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, на підставі документів, поданих в електронній формі, проводиться незалежно від їх місця знаходження (ч.2 ст.4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" від 15.05.2003 №755-IV.
Частиною 9 статті 4 вказаного Закону передбачено, що фізична особа - підприємець позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності цією фізичною особою.
Таким чином, фізична особа-підприємець вважається працюючою до дати внесення до державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності.
Враховуючи викладене та положення Закону №2109-ІІ підстави для поновлення виплати ОСОБА_3 державної соціальної допомоги на дитину з інвалідністю з надбавкою на догляд відсутні.
Отже, задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 слід відмовити повністю.
У силу вимог ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до Управління соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації (вул.Соборна, буд.23, смт.Володимирець, Рівненська область, 34300, код ЄДРПОУ 25797471) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення, з урахуванням пункту 3 Розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Рішення складено 15 червня 2020 року.
Суддя Дудар О.М.