Справа № 420/3363/20
26 червня 2020 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді ТанцюриК.О., розглянувши у порядку письмового провадження у м.Одесі справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “БАРАКА ТРЕЙДІНГ УКРАЇНА” до Головного управління ДПС в Одеській області, Державної податкової служби України, про визнання незаконними та протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,-
Товариство з обмеженою відповідальністю “БАРАКА ТРЕЙДІНГ УКРАЇНА” звернулось до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС в Одеській області, Державної податкової служби України про визнання незаконними та протиправними дії щодо зупинення реєстрації податкових накладних №1 від 31.10.2019р., №1 від 15.11.2019 р., №1 від 31.07.2019 р., №1 від 30.09.2019 р., №2 від 29.11.2019 р., №1 від 31.08.2019 р., скасування рішення комісії Державної податкової служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 12.12.2019 р. № 1350479/39596113, від 03.12.2019 р. №1344006/39596113, від 07.11.2019 р. № 1325089/39596113, від 12.11.2019 р. № 1328643/39596113, від 19.02.2019 р. № 1461211/39596113, від 07.11.2019 р. № 1325090/39596113; зобов'язання Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні №1 від 31.10.2019р., №1 від 15.11.2019 р., №1 від 31.07.2019р., №1 від 30.09.2019 р., №2 від 29.11.2019 р., №1 від 31.08.2019 р.
Ухвалою суду від 27.04.2020р. відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
В обґрунтування позовних вимог позивач у позовній заяві зазначив, що 01.03.2019р. між ТОВ «БАРАКА ТРЕЙДІНГ УКРАЇНА» та ТОВ «ТАМІРА ТОРГ» укладено договір купівлі - продажу №0103-19/003-Б, предметом якого є постачання товару на умовах самовивозу зі складу продавця та на виконання якого було реалізовано на користь ТОВ ТОВ «ТАМІРА ТОРГ» відповідний товар. Позивач зазначив, що відповідно до приписів п.201.10. ст.201 Податкового кодексу України, ним було складено на користь ТОВ «ТАМІРА ТОРГ» податкові накладні №1 від 31.10.2019р., №1 від 15.11.2019 р., №1 від 31.07.2019р., №1 від 30.09.2019 р., №2 від 29.11.2019 р., №1 від 31.08.2019 р. та відправлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, що підтверджується відповідними квитанціями. Позивач вказав, що відповідачем було зупинено реєстрацію вказаних податкових накладних та ТОВ «БАРАКА ТРЕЙДІНГ УКРАЇНА» направило в електронному вигляді до контролюючого органу засобами програмного забезпечення M.E.Doc. по вище зазначеним податковим накладним повідомлення з додатками щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операції по ПН/РК, реєстрація якої/го зупинено, та документи довільного формату із зазначеним переліком документів, що підтверджують реальність здійснення операцій по зупиненим податковим накладним. За результатами розгляду наданих пояснень та копій документів щодо ПН/РК, реєстрацію яких зупинено, контролюючим органом прийнято рішення про відмову у реєстрації таких ПН/РК в ЄРПН на підставі того, що платником податку не надано копій документів. Проте, як зазначив позивач, твердження контролюючого органу щодо ненадання платником податків копій документів є хибним та таким що повністю спростовується доданими до позову документами, а наданих до ДПС України первинних документів, стосовно придбання товару, який зазначено у вищевказаних податкових накладних, цілком достатньо для прийняття рішення гро реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН та встановлення реальності господарських операцій. Поряд з цим, позивач зазначив, що зі змісту квитанцій неможливо встановити, якому конкретно з критеріїв, що зазначені у пункті 1.6, відповідає платник, у квитанціях не вказано конкретний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН, а лише запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію, а протиправне зупинення реєстрації в ЄРПН податкових накладних зумовлює застання негативних наслідків для підприємства, що полягають у створенні додаткових перешкод в здійсненні господарських операцій, а також руйнує ділову репутацію позивача перед контрагентами та наражає на застосування штрафних санкцій з боку контрагентів за не реєстрацію податкових накладних. У зв'язку з вищевикладеним, позивач просить суд задовольнити позовні вимоги позивача у повному обсязі.
21.05.2020р. до суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву у якому відповідач вказав, що не погоджується з доводами позивача та просить суд відмовити у їх задоволенні у повному обсязі. Відповідач зазначив, що рішеннями про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 12.12.2019 р. № 1350479/39596113, від 03.12.2019 р. №1344006/39596113, від 07.11.2019 р. № 1325089/39596113, від 12.11.2019 р. №1328643/39596113, від 19.02.2019р. №1461211/39596113, від 07.11.2019р. №1325090/39596113 було відмовлено у реєстрації спірних податкових накладних, оскільки товариством не надано копій документів, первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм т-а галузевої, специфіки, накладні, а також розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків. Також, посилаючись на положення Порядку №117, відповідач зазначив, що у разі коли за результатами моніторингу податкова накладна / розрахунок коригування відповідають критеріям ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/ розрахунку коригування, складених платником податку, який має позитивну податкову історію платника податку, реєстрація таких податкової накладної/ розрахунку коригування зупиняється.
Дослідивши письмові докази по справі, судом встановлено наступне.
Судом встановлено, що 01.03.2019р. між Товариством з обмеженою відповідальністю «ТАМІРА ТОРГ» та Товариством з обмеженою в відповідальністю «БАРАКА ТРЕЙДІНГ УКРАЇНА» укладено договір поставки №0103-19/003-Б, відповідно до п.п. 1.1. якого постачальник зобов'язується передати у власність покупцю товари(горіхи, цукати, сухофрукти, крупи та інше), а покупець зобов'язується прийняти та оплатити товар, відповідно до умов даного договору(а.с.92-93т.1).
За результатами поставленого згідно вказаного договору товару ТОВ «БАРАКА ТРЕЙДІНГ УКРАЇНА» було складено податкові накладні №1 від 31.10.2019р., №1 від 15.11.2019 р., №1 від 31.07.2019 р., №1 від 30.09.2019 р., №2 від 29.11.2019 р., №1 від 31.08.2019 р. та направлено на реєстрацію до Єдиного державного реєстру.
За результатами обробки податкових накладних №1 від 31.10.2019р.(а.с.68-90 т.1), №1 від 15.11.2019 р.(а.с.206 т.1), №1 від 31.07.2019 р.(а.с.73-74 т.2), №1 від 30.09.2019 р.(а.с.73-74 т.3), №2 від 29.11.2019 р.(а.с.4 т.4), №1 від 31.08.2019 р.(а.с.122-123 т.4) доставлено документ до ДПС України, реєстрація зупинена із зазначенням підстави «відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України. ПН відповідає вимогам пп. 1.6. п.1 «Критеріїв ризиковості платника податку». Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», про що складено квитанції про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Так, на пропозицію контролюючого органу ТОВ «БАРАКА ТРЕЙДІНГ УКРАЇНА» щодо реєстрації податкової накладної № 1 від 31.10.2019р. товариство направило повідомлення з додатками від 09.12.2019р. №11 разом із первинними документами, а саме: контракт №BAIR1 купівлі-продажу від 26.06.2018р. з фірмою ARKADIA TRADE SP.ZO.O., Польща, контракт № BRRZ1 купівлі-продажу від 19.11.2018 р. з фірмою ROSEMARY GIDA. DIS TIC. LTD. STI, Туреччина, Контракт № BRAR2 купівлі-продажу від 16.06.2018р. з контрагентом-нерезидентом фірмою ARKADIA TRADE SP.ZO.O., Польща, контракт №BHAR1 купівлі-продажу від 15.10.2018 р. з контрагентом-нерезидентом фірмою HARDI TRADE SP.ZO.O., Польща, контракт № BRBOZ купівлі-продажу від 16.10.2018 р. з фірмою BOZKALE GIDA LTD. STI, Туреччина, Контракт №120419 купівлі-продажу від 12.04.2019 р. з контрагентом-нерезидентом фірмою NORTHERN QUINOA PRODUCTION CORPORATION, Канада, вантажно-митні декларації, інвойси, товарно-транспортна накладна, міжнародні транспортні накладні, платіжне доручення (а.с.36-90 т.1, 92-185 т.1)
На пропозицію контролюючого органу ТОВ «БАРАКА ТРЕЙДІНГ УКРАЇНА» щодо реєстрації податкової накладної № 1 від 15.11.2019р. товариство направило повідомлення з додатками від 28.11.2019р. №10 разом із первинними документами, а саме: контракт № 18-11 ЕХ купівлі-продажу від 26.03.2018 р. з фірмою ООО «OLTIN VODIY EXPORT» Республіка Узбекистан, вантажно-митна декларація, рахунок- фактура, міжнародна товарно-транспортна накладна, рахунок на оплату, видаткова накладна, товарно-транспортна накладна, довіреність(а.с.188 -223 т.1).
На пропозицію контролюючого органу ТОВ «БАРАКА ТРЕЙДІНГ УКРАЇНА» щодо реєстрації податкової накладної № 1 від 31.07.2019р. товариство направило повідомлення з додатками від 01.11.2019р. №6 разом із первинними документами, а саме: контракт № BRG2506 купівлі-продажу від 01.06.2018р. з фірмою ARKADIA TRADE SP.ZO.O., Польща; контракт № KLD-8006 купівлі-продажу від 30.11.2018 р. з контрагентом-нерезидентом фірмою LANZHOU KEYLEADER IMP&EXP.CO.LTD, Китай; контракт №BRRZ1 купівлі- продажу від 19.11.2018 р. з контрагентом-нерезидентом фірмою ROSEMARY GIDA. DIS TIC. LTD. STI, Туреччина; контракт №BRER1 купівлі-продажу від 30.07.2018 р. з контрагентом- нерезидентом фірмою ERKAN YILMAZ TOPTAN KURUYEMIS ТІС, Туреччина; контракт № BRBOZ купівлі-продажу від 16.10.2018 р. з контрагентом-нерезидентом фірмою BOZKALE GIDA LTD. STI, Туреччина; контракт №BHAR1 купівлі-продажу від 15.10.2018 р. з контрагентом-нерезидентом фірмою HARDI TRADE SP.Z О.О., Польща; контракт № BAIR1 купівлі-продажу від 26.06.2018р. з контрагентом-нерезидентом фірмою ARKADIA TRADE SP.ZO.O., Польща; контракт №120419 купівлі-продажу від 12.04.2019р. з контрагентом- нерезидентом фірмою NORTHERN QUINOA PRODUCTION CORPORATION, Канада; контракт №42643 купівлі-продажу від 21.02.2019 р. з контрагентом-нерезидентом фірмою FRUIT D'OR, Канада; контракт №1/18/ЕХР купівлі-продажу від 21.09.2018 р. з контрагентом- нерезидентом фірмою ADVISORY SP.Z О.О., Польща, договір купівлі-продажу № 1/07 від 20.07.2018р. з ТОВ «ЖАРНИК», вантажно-митні декларації, інвойси, товарно-транспортні накладні, міжнародні товарно-транспортні накладні, платіжні доручення, рахунки на оплату, видаткові накладні (а.с. 76-222 т.2).
На пропозицію контролюючого органу ТОВ «БАРАКА ТРЕЙДІНГ УКРАЇНА» щодо реєстрації податкової накладної № 1 від 30.09.2019р. товариство направило повідомлення з додатками від 06.11.2019р. №8 разом із первинними документами, а саме: контракт № 7-18-ЕХ купівлі-продажу від 23.03.2018р. з контрагентом-нерезидентом фірмою ООО LANDSTAR GROUP EXPORT, Республіка Узбекистан, контракт № BR-JS105/2 купівлі-продажу від 11.06.2018 р. з контрагентом-нерезидентом фірмою SHANDONG JUSTON CEREALS & OIL INDUSTRIAL CO., LTD., Китай; контракт №120419 купівлі-продажу від 12.04.2019 р. з контрагентом- нерезидентом фірмою NORTHERN QUINOA PRODUCTION CORPORATION, Канада; контракт № BRAR2 купівлі-продажу від 16.07.2018 р. з контрагентом-нерезидентом фірмою ARKADIA TRADE SP.ZO.O., Польща; контракт №BHAR1 купівлі-продажу від 15.10.2018 р. з контрагентом-нерезидентом фірмою HARDI TRADE SP.ZO.O., Польща; контракт № ARBT1 купівлі-продажу від 01.08.2018 р. з контрагентом-нерезидентом фірмою ARKADIA TRADE SP.ZO.O., Польща; контракт №BAIR1 купівлі-продажу від 26.06.2018 р. з контрагентом- нерезидентом фірмою ARKADIA TRADE SP.ZO.O., Польща; контракт № BR-CG1 купівлі- продажу від 02.07.2018р. з контрагентом-нерезидентом фірмою COURY GIDA URUNLERI DIS TICARET LIMITED SIRKETI, Туреччина, Контракт № BRBOZ купівлі-продажу від 16.10.2018р. з контрагентом-нерезидентом фірмою BOZKALE GIDA LTD. STI., Туреччина; контракт №BRC3 купівлі-продажу від 20.04.2018 р. з контрагентом-нерезидентом фірмою САРЕМАХ COMMERCIAL L.P., Великобританія; контракту № BRRZ1 купівлі-продажу від 19.11.2018р. з контрагентом-нерезидентом фірмою ROSEMARY GIDA. DIS TIC. LTD. STI, Туреччина, вантажно-митні декларації № UA500060/2018/021064, інвойси, видаткові накладні, товарно-транспортні накладні, платіжні доручення, довіреності, рахунки на оплату(а.с. 225-250 т.2; 1-231 т.3).
На пропозицію контролюючого органу ТОВ «БАРАКА ТРЕЙДІНГ УКРАЇНА» щодо реєстрації податкової накладної № 2 від 29.11.2019р. товариство направило повідомлення з додатками від 17.02.2020р. №1 разом із: контракт № BRRZ1 купівлі-продажу від 19.11.2018 р. з контрагентом-нерезидентом фірмою ROSEMARY GIDA. DIS TIC. LTD. STI, вантажно-митна декларація, міжнародна товарно-транспортна накладна, рахунок на оплату, видаткова накладан, товарно-транспортна накладна, довіреність(а.с. 234-235 т.3; а.с.1-31 т.4).
На пропозицію контролюючого органу ТОВ «БАРАКА ТРЕЙДІНГ УКРАЇНА» щодо реєстрації податкової накладної № 1 від 31.08.2019р. товариство направило повідомлення з додатками від 05.11.2019р. №7 разом із первинними документами контракт № DC-1698/SB/TTES купівлі-продажу від 23.11.2018 р. з контрагентом-нерезидентом фірмою SUMATERA BARU, Індонезія; контракт № RX180121 купівлі-продажу від 15.02.2019 р. з контрагентом-нерезидентом фірмою JUNAN RUIXING PEANUT FOOD CO., LTD, Китай; контракт № KLD-8006 купівлі- продажу від 30.11.2018 р. з контрагентом-нерезидентом фірмою LANZHOU KEYLEADER ІМР&ЕХР CO. LTD, Китай; контракт № B-TS/2002 купівлі-продажу від 20.02.2019 р. з контрагентом-нерезидентом фірмою TESCO EXPORT IMPORT COMPANY LIMITED, OAE; контракт № BRRZ1 купівлі-продажу від 19.11.2018 р. з контрагентом-нерезидентом фірмою ROSEMARY GIDA. DIS TIC. LTD. STI, Туреччина; контракт № BRHTSZ купівлі-продажу від 11.09.2018 р. з контрагентом-нерезидентом фірмою HARDI TRADE SP Z О.О., Польща, контракт №BRC3 від 20.04.2018р. з контрагентом-нерезидентом фірмою САРЕМАХ COMMERCIAL L.P., Великобританія; контракт № BR-AV1 купівлі-продажу з контрагентом-нерезидентом фірмою LTD «AVELONA» Грузія; контракт купівлі-продажу від 15.10.2018 р. з контрагентом-нерезидентом фірмою HARDI TRADE SP.ZO.O., Польща; контракт № BAIR1 купівлі-продажу від 26.06.2018 р. з контрагентом-нерезидентом фірмою ARKADIA TRADE SP.ZO.O., Польща; контракт № АRB506 купівлі-продажу від 15.06.2018 р. з контрагентом-нерезидентом фірмою ARKADIA TRADE SP.ZO.O., Польща; контракт №120419 купівлі-продажу від 12.04.2019 р. з контрагентом-нерезидентом фірмою NORTHERN QUINOA PRODUCTION CORPORATION, Канада;к №1 купівлі-продажу від 20.12.2018 р. з контрагентом-нерезидентом фірмою АВІКО ВЕТЕРИНАРІ ФАРМАЦЕВТІКАЛС ФЕКТОРІ, Сирія; інвойси, видаткові накладні, товарно-транспортні накладні, платіжні доручення, довіреності, рахунки на оплату(а.с.24-250 т.4; 1-34 т.5).
Разом з тим, на пропозицію контролюючого органу ТОВ «БАРАКА ТРЕЙДІНГ УКРАЇНА» щодо реєстрації податкових накладних №1 від 31.10.2019р., №1 від 15.11.2019 р., №1 від 31.07.2019 р., №1 від 30.09.2019 р., №2 від 29.11.2019 р., №1 від 31.08.2019 р. товариство, щодо підтвердження спроможності здійснювати господарську діяльність направило: договір № 01/2018 від 30 квітня 2018 р. щодо оренди складського приміщення площею 1026.4 кв.м., що розташовано за адресою: м.Одеса, вул. Моторна, 6(а.с.153-157 т.1), договір № 21/06 від 24 квітня 2018 р. щодо оренди офісного приміщення площею 63,5 кв. м. за адресою м. Одеса, вул. Успенська, буд. 39/1, офіс 21(а.с.148-151 т.1).
Рішеннями комісії Державної податкової служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації:
-від 12.12.2019 р. № 1350479/39596113 відмовлено у реєстрації податкової накладної № 1 від 31.10.2019р.(а.с.34 т.1);
-від 03.12.2019р. №1344006/39596113 відмовлено у реєстрації податкової накладної № 1 від 15.11.2019р.(а.с.186-187 т.1);
-від 07.11.2019р. №1325089/39596113 відмовлено у реєстрації податкової накладної № 1 від 31.07.2019р.(а.с.224-225т.1);
-від 12.11.2019р. №1328643/39596113 відмовлено у реєстрації податкової накладної № 1 від 30.09.2019р.(а.с.223-224т.2);
-від 19.02.2020р. №1461211/39596113 відмовлено у реєстрації податкової накладної № 2 від 29.11.2019р.(а.с.232-233 т.3);
-від 07.11.2020р. №1325090/39596113 відмовлено у реєстрації податкової накладної № 1 від 07.11.2019р.(а.с.22-24 т.4);
Як вбачається з вищевказаних рішень Комісії підставою для відмови у реєстрації податкових накладних стало ненаданння платником податку копій документів:- первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи(інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки/фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні (документи, які не надано підкреслити); -та/або розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків.
Положеннями п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Відповідно до п. 187.1 ст. 187 ПК України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Відповідно до п. 201.7 ст. 201 ПК України податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс). У разі якщо частка товарів/послуг, послуг не містить відокремленої вартості, перелік (номенклатура) частково поставлених товарів/послуг зазначається в додатку до податкової накладної у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, та враховується при визначенні загальних податкових зобов'язань.
Згідно п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Так, механізм зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних визначений у Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. N 117(втратив чинність 01.02.2020р. та був чинним на момент зупинення реєстрації спірних податкових накладних).
Відповідно до п.14 Порядку №117 перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, включає в себе:договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні;розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
Пунктом 13 Порядку №117 визначено, що у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються:1) номер та дата складання податкової накладної / розрахунку коригування;2) порядковий номер, номенклатура товарів/послуг продавця, код товару згідно з УКТЗЕД / послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, зазначені у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрація яких зупинена;3) критерій(ї) ризиковості платника податку та/або критерій(ї) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого(их) зупинено реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;4) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.
Згідно із п.16 Порядку №117 письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку подає до ДФС в електронній формі засобами електронного зв'язку, визначеними ДФС, з урахуванням вимог Законів України “Про електронні довірчі послуги”, “Про електронні документи та електронний документообіг” та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Відповідно до п.21 Порядку №117 підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування є:ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено;ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку;надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.
Як зазначалось судом, за результатами обробки податкових накладаних №1 від 31.10.2019р., №1 від 15.11.2019 р., №1 від 31.07.2019 р., №1 від 30.09.2019 р., №2 від 29.11.2019 р., №1 від 31.08.2019 р., було зупинено їх реєстрацію з підстав невідповідності вимогам пп. 1.6. п.1 Критеріїв ризиковості платника податку. Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», про що складено квитанції про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Так, відповідно до пп.1.6.п.1 Критеріїв ризиковості платника податку, зазначених у листі від 21.03.2018 № 959/99-99-07-18, комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДФС можуть розглядати питання щодо встановлення ризиковості платника податків, а саме:
-платник податку зареєстрований (перереєстрований) за адресою, що знаходиться на непідконтрольній території України (зона АТО, АР Крим);
-дата реєстрації платником податку на додану вартість не перевищує трьох місяців з дати такої реєстрації;
-платник податку - юридична особа, який не має відкритих рахунків у банківських установах, крім рахунків в органах державної казначейської служби України (крім бюджетних установ);
-платник податку, посадова особа та/або засновник якого був посадовою особою та/або засновником суб'єкта господарювання, якого ліквідовано за процедурою банкрутства протягом останніх трьох років;
-платником податку не подано контролюючому органу податкову звітність з податку на додану вартість за два останні звітні періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та абзацу першого пункту 49.2 і пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України;
-платником податку на прибуток не подано контролюючому органу фінансову звітність за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2 статті 46 Податкового кодексу України (далі - Кодекс);
-наявна податкова інформація, що свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником.
Головні управління ДФС в областях, м. Києві та Офіс великих платників податків ДФС постійно обраховують та проводять моніторинг показників, визначених у пунктах 1.1 - 1.6 цих Критеріїв. Ризиковість платника податку може бути встановлено у разі виконання хоча б одного з критеріїв, визначених у пунктах 1.1 - 1.5 цих Критеріїв.
Якщо виявлено, що платник податків має ознаки ризиковості згідно з пунктом 1.6 цих Критеріїв, то такий платник податків виноситься на розгляд Комісії в той самий день і вноситься до переліку ризикових платників у день проведення засідання Комісії, на якому прийнято відповідне рішення.
Таким чином, відповідач у квитанціях зазначив лише посилання на відповідність розрахунків критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених п.п. 1.6 п. 1 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРНП. Проте пункт 13 Порядку № 117 вимагає від контролюючого органу зазначення конкретного виду критерію або критеріїв, які включені до п.п. 1.6 зазначених Критеріїв із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку.
Суд зазначає, що відповідач не вказав у квитанціях щодо зупинення реєстрації податкових накладних конкретного критерію ризику, що прямо впливає на можливість надання платником податку в подальшому відповідних документів, перелік яких міститься у вичерпному переліку документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРНП.
Таким чином, контролюючим органом, у даному випадку, порушено вимоги Порядку № 117, оскільки у квитанції не зазначено чіткого критерію оцінки ступеня ризиків, достатнього для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРНП, на підставі якого здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування.
Разом з тим, суд наголошує, що вказівка у спірних рішеннях про відмову у реєстрації подвткових накладних на те, що позивач не надав копій документів: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи(інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки/фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні (документи, які не надано підкреслити); та/або розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків є безпідставним, позаяк, як встановлено судом, що конкретний перелік документів при надісланні повідомлення про надання пояснень щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, не витребовувався податковим органом. Проте, дослідження наданих первинних документів впродовж розгляду справи, доводить відсутність підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та в подальшому відмову в реєстрації.
Суд зазначає, що загальними вимогами, які висуваються до акту індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.
Можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення фіскальним органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків. Вживання податковим органом загального посилання на пп. 1.6 п. 1 зазначених Критеріїв ризиковості платника податку, є неконкретизованим та призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не будь-яких на власний розсуд.
Встановлені судом обставини свідчать про недотримання відповідачем вимог щодо ясності, чіткості, доступності, зрозумілості та обґрунтованості рішень, як щодо зупинення реєстрації податкових накладних , так і прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 12.12.2019 р. № 1350479/39596113, від 03.12.2019 р. №1344006/39596113, від 07.11.2019 р. № 1325089/39596113, від 12.11.2019 р. № 1328643/39596113, від 19.02.2019 р. № 1461211/39596113, від 07.11.2019 р. № 1325090/39596113, виконання яких є запорукою передбачуваності для позивача наслідків виконання або невиконання ним законних вимог відповідача.
Відтак, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.
На виконання ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд врахував висновки щодо застосування норм права, викладені, зокрема, в постановах Верховного Суду від 23.10.2018 року по справі № 822/1817/18, від 2 квітня 2019 року по справі № 822/1878/18, від 21 травня 2019 року по справі № 815/2791/18.
Надані ТОВ «БАРАКА ТРЕЙДІНГ УКРАЇНА» до суду первинні документи, доводять відсутність підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та в подальшому відмову в їх реєстрації.
Згідно ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Щодо аналізу господарських операцій між позивачем та його контрагентом, то в даній справі суд не надає оцінку реальності їх здійснення, оскільки це питання повинно досліджуватись під час здійснення податкового контролю, що відповідно до п. 61.1 ст. 61 Податкового кодексу України включає в себе систему заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Таким чином, дії щодо зупинення реєстрації податкових накладних №1 від 31.10.2019р., №1 від 15.11.2019 р., №1 від 31.07.2019 р., №1 від 30.09.2019 р., №2 від 29.11.2019 р., №1 від 31.08.2019 р. та рішення комісії Державної податкової служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 12.12.2019 р. № 1350479/39596113, від 03.12.2019 р. №1344006/39596113, від 07.11.2019 р. № 1325089/39596113, від 12.11.2019 р. № 1328643/39596113, від 19.02.2019 р. № 1461211/39596113, від 07.11.2019 р. № 1325090/39596113, не відповідають критеріям чіткості та зрозумілості що породжує його неоднозначне трактування, що в свою чергу впливає на можливість реалізації права або виконання обов'язку платником податків виконати юридичне волевиявлення суб'єкта владних повноважень, та відповідно вимоги позивача про визнання незаконними та протиправними дії щодо зупинення реєстрації податкових накладних №1 від 31.10.2019р., №1 від 15.11.2019 р., №1 від 31.07.2019 р., №1 від 30.09.2019 р., №2 від 29.11.2019 р., №1 від 31.08.2019 р. підлягають задоволенню шляхом визнання їх протиправними, а рішення -скасуванню.
Статтею 242 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, ч.2 ст.2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
У зв'язку з тим, що суд прийшов до висновку про протиправність дій щодо зупинення реєстрації податкових накладаних та скасування рішення комісії Державної податкової служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 12.12.2019 р. № 1350479/39596113, від 03.12.2019 р. №1344006/39596113, від 07.11.2019 р. № 1325089/39596113, від 12.11.2019 р. № 1328643/39596113, від 19.02.2019 р. № 1461211/39596113, від 07.11.2019 р. № 1325090/39596113, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог позивача про зобов'язання Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні №1 від 31.10.2019р., №1 від 15.11.2019 р., №1 від 31.07.2019р., №1 від 30.09.2019 р., №2 від 29.11.2019 р., №1 від 31.08.2019 р.
Враховуючи викладене, суд вважає, що адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю “БАРАКА ТРЕЙДІНГ УКРАЇНА” підлягає задоволенню.
Частиною 1 ст. 139 КАС України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як вбачається з платіжних доручень №73 від 17.04.2020р. про сплату судового збору у розмірі 4204,00грн. та №81 від 24.04.2020р. про сплату судового збору у розмірі 21020,00грн., позивачем сплачено судовий збір за подання вказаного адміністративного позову у розмірі 25224,00грн.
Враховуючи те, що суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю “БАРАКА ТРЕЙДІНГ УКРАЇНА”, суд приходить до висновку про наявність підстав для стягнення солідарно з Головного управління ДПС в Одеській області, Державної податкової служби України на користь позивача 25224,00грн. сплаченого судового збору.
Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 295,382 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю “БАРАКА ТРЕЙДІНГ УКРАЇНА” -задовольнити.
Визнати протиправними дії Державної податкової служби України щодо зупинення реєстрації податкових накладних №1 від 31.10.2019р., №1 від 15.11.2019 р., №1 від 31.07.2019 р., №1 від 30.09.2019 р., №2 від 29.11.2019 р., №1 від 31.08.2019 р.
Скасувати рішення комісії Державної податкової служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 12.12.2019 р. № 1350479/39596113, від 03.12.2019 р. №1344006/39596113, від 07.11.2019 р. № 1325089/39596113, від 12.11.2019р. № 1328643/39596113, від 19.02.2019 р. № 1461211/39596113, від 07.11.2019 р. №1325090/39596113.
Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні №1 від 31.10.2019р., №1 від 15.11.2019 р., №1 від 31.07.2019р., №1 від 30.09.2019 р., №2 від 29.11.2019 р., №1 від 31.08.2019 р.
Стягнути з Головного управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ 43142370, вул. Семінарська, 5 м.Одеса) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “БАРАКА ТРЕЙДІНГ УКРАЇНА” (код ЄДРПОУ 39596113, м.Одеса, вул. Успенська 39/1 офіс 21) судовий збір у розмірі 12612,00 грн. (дванадцять тисяч шістсот дванадцять гривень).
Стягнути з Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ 43005393, Львівська площа 9, м.Київ) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “БАРАКА ТРЕЙДІНГ УКРАЇНА” (код ЄДРПОУ 39596113, м.Одеса, вул. Успенська 39/1 офіс 21) судовий збір у розмірі 12612,00 грн. (дванадцять тисяч шістсот дванадцять гривень).
Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295 та п. 15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя К.О. Танцюра
.