Справа № 420/3326/20
23 червня 2020 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Марина П.П.,
за участю секретаря Пивовар Т.В.,
за участю сторін:
від відповідача - ОСОБА_1
розглянувши у судовому засіданні заяву позивача про зупинення провадження у справі
У провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться справа за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «КАТРАН» до Головного управління ДПС у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.
Ухвалою суду від 22.04.2020 року відкрито провадження по даній справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Представником позивача 22.06.2020 року надано до суду заяву, в якій останній просив розгляд справи зупинити до зняття обмежувальних заходів, встановлених постановою Кабінету Міністрів від 11.03.2020 року за №211 зі змінами та доповненнями «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу СОVІD-19».
В судовому засіданні 23.06.2020 року представник відповдача заперечував щодо задоволення заяви позивача про зупинення провадження у справі.
Розглянувши клопотання представника позивача, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст.3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Указом Президента України від 13 березня 2020 року №87/2020 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 березня 2020 року «Про невідкладні заходи щодо забезпечення національної безпеки в умовах спалаху гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SАRS-СоV-2» введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 березня 2020 року "Про невідкладні заходи щодо забезпечення національної безпеки в умовах спалаху гострої респіраторної хвороби COVID -19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV -2", яким з метою запобігання негативному розвитку епідемічної ситуації та забезпечення додержання статті 49 Конституції України Рада національної безпеки і оборони України, введено ряд обмежувальних карантинних заходів.
Відповідно до ст.29 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» карантин встановлюється та відміняється Кабінетом Міністрів України.
Питання про встановлення карантину порушує перед Кабінетом Міністрів України центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я, за поданням головного державного санітарного лікаря України.
Рішення про встановлення карантину, а також про його відміну негайно доводиться до відома населення відповідної території через засоби масової інформації.
У рішенні про встановлення карантину зазначаються обставини, що призвели до цього, визначаються межі території карантину, затверджуються необхідні профілактичні, протиепідемічні та інші заходи, їх виконавці та терміни проведення, встановлюються тимчасові обмеження прав фізичних і юридичних осіб та додаткові обов'язки, що покладаються на них. Карантин встановлюється на період, необхідний для ліквідації епідемії чи спалаху особливо небезпечної інфекційної хвороби. На цей період можуть змінюватися режими роботи підприємств, установ, організацій, вноситися інші необхідні зміни щодо умов їх виробничої та іншої діяльності.
До відміни карантину його територію можуть залишити особи, які пред'явили довідку, що дає право на виїзд за межі території карантину.
Організація та контроль за дотриманням встановленого на території карантину правового режиму, своєчасним і повним проведенням профілактичних і протиепідемічних заходів покладаються на місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 року №211 (зі змінами, внесеними постановами Кабінету Міністрів України від 16.03.2020 №215, від 25.03.2020, №239, від 22.04.2020 року №291, від 04.05.2020 року №343) «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 на період з 12.03.2020 по 22.05.2020 року введено карантин на всій території України.
Згідно з розпорядження КМУ від 25.03.2020 року №338-р (зі змінами, внесеними постановами Кабінету Міністрів України від 22.04.2020 року №291, від 04.05.2020 року №343) установлено для єдиної державної системи цивільного захисту на всій території України режим надзвичайної ситуації до 22.05.2020 року.
Також, п.1 Закону України від 17 червня 2020 року № 500 «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України» визначено внести до актів Кабінету Міністрів України зміни, що додаються.
Пунктом 1 Змін що додаються, зазначено: «У постанові Кабінету Міністрів України від 20 травня 2020 року №392 «Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та етапів послаблення протиепідемічних заходів» (Офіційний вісник України, 2020 р., № 43, ст. 1394, № 45, ст. 1451, № 46, ст. 1477) - із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 12 червня 2020 р. № 480:
1) у назві постанови слова «, та етапів послаблення протиепідемічних заходів» виключити;
2) у пункті 1 цифри і слово « 22 червня» замінити цифрами і словом « 31 липня»;
Пунктом 2 Змін що додаються, зазначено: «У пункті 1 розпорядження Кабінету Міністрів України від 25 березня 2020 року №338 «Про переведення єдиної державної системи цивільного захисту у режим надзвичайної ситуації» - із змінами, внесеними постановами Кабінету Міністрів України від 4 травня 2020 року №343 (Офіційний вісник України, 2020 р., № 39, ст. 1276) і від 20 травня 2020 р. № 392 (Офіційний вісник України, 2020 р., № 43, ст. 1394), цифри і слово « 22 червня» замінити цифрами і словом « 31 липня».
Згідно з п.1 ч.2 ст.236 КАС України суд має право зупинити провадження у справі в разі захворювання учасника справи, підтвердженого медичною довідкою, що перешкоджає прибуттю до суду, якщо його особиста участь буде визнана судом обов'язковою, - до одужання.
Відповідно до ч.6 ст.7 КАС України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права). Аналогія закону та аналогія права не застосовується для визначення підстав, меж повноважень та способу дій органів державної влади та місцевого самоврядування.
Водночас, при повній або частковій відсутності норм, які регулюють певні суспільні відносини, можливо застосувати аналогію закону, тобто, вирішення справи або окремого юридичного питання на основі правової норми, розрахованої на схожі випадки.
Слід зазначити, що застосування аналогії забороняється, якщо вона прямо заборонена законом, чи якщо закон пов'язує настання юридичних наслідків з наявністю конкретних норм.
При вирішенні справи по аналогії закону чи аналогії права обов'язковим є дотримання таких умов: аналогія допустима лише у випадку повної чи часткової відсутності правових норм; суспільні відносини, до яких застосовується аналогія, повинні знаходитися у сфері правового регулювання; повинна бути схожість між обставинами справи і наявною нормою за суттєвими юридичними ознаками; пошук норми, що регулює аналогічний випадок, повинен здійснюватися спочатку в актах тієї ж галузі права, у випадку відсутності - в іншій галузі права і у законодавстві в цілому; винесене у процесі використання аналогії правове рішення не повинно суперечити нормам закону, його меті; обов'язково повинно бути мотивоване пояснення причин застосування рішення по аналогії до конкретного випадку.
Отже у разі, якщо спірні правовідносини не врегульовані законом, суд застосовує закон, що регулює подібні за змістом відносини (аналогія закону), а за відсутності такого - суд виходить із загальних засад законодавства (аналогія права).
Зважаючи на вищевикладене, суд вважає за необхідне, застосувавши аналогію положення закону п.1 ч.2 ст.236 КАС України, що є найбільш приближеним за змістом до ситуації, що склалася на території України та Одеської області, з метою попередження розповсюдження захворюваності на гостру респіраторну інфекцію, спричинену коронавірусом COVID-19, задля захисту життя та здоров'я учасників справи, зупинити провадження по справі до завершення обмежувальних протиепідемічних заходів.
Зважаючи на вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення заяви представника позивача та зупинення провадження по справі №420/3326/20 до завершення обмежувальних протиепідемічних заходів.
Керуючись ст.ст.7, 236, 248, 256 КАС України, суд
Заяву представника позивача про зупинення провадження у справі - задовольнити.
Зупинити провадження по справі №420/3326/20 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «КАТРАН» до Головного управління ДПС у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - до завершення обмежувальних протиепідемічних заходів.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі протягом п'ятнадцяти днів апеляційної скарги через суд першої інстанції.
Повний текст ухвали виготовлено та підписано суддею 25.06.2020 року.
Суддя П.П. Марин