Рішення від 16.12.2009 по справі 24/251-36/469

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА

01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 24/251-36/46916.12.09

За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Регіони»

До 1) Київської міської ради;

2) Головного управління комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)

Про визнання договорів оренди земельних ділянок укладеними

Суддя Т.Ю.Трофименко

Представники:

Від позивача не з'явився

Від відповідача-1 Дорошенко О.С. по дові. № 225-КР-1222 від 30.11.2009р.

Від відповідача-2 не з'явився

Від прокуратури Дьогтяр О.А. - посвідчення № 148 від 05.08.2008р.

В засіданні приймали участь

Обставини справи:

На розгляд Господарського суду міста Києва передані позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Регіони»до Київської міської ради та Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) про:

- вважати укладеними договори оренди земельних ділянок для будівництва АЗС та комплексу обслуговування транспорту на вул. Богатирська в Оболонському районі м. Києва між Товариством з обмеженою відповідальністю «Регіони»та Київрадою в редакції, яка підписана Товариством з обмеженою відповідальністю «Регіони»та відповідає вимогам Закону України «Про оренду землі»та Типового договору оренди землі, що затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004р. № 220 та переданими дані земельні ділянки з моменту набрання чинності судовим рішенням, на умовах, визначених у договорах;

- зобов'язання Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) зареєструвати договори оренди земельних ділянок з усіма додатками, що є його невід'ємними частинами, між Орендодавцем -Київрадою та Орендарем -Товариством з обмеженою відповідальністю «Регіони»у встановленому порядку.

Рішенням Господарського суду міста Києва від 13.08.2008р. у справі № 24/251 позов задоволено повністю. Суд визнав укладеними договори оренди земельних ділянок для будівництва АЗС та комплексу обслуговування транспорту на вул. Богатирська в Оболонському районі м. Києва (площею 2 506 кв.м., кадастровий номер 8000000000:78:045:0028 та площею 1 035 кв.м., кадастровий номер 8000000000:78:151:0049) між Товариством з обмеженою відповідальністю «Регіони»та Київрадою в редакції, яка підписана Товариством з обмеженою відповідальністю «Регіони»та відповідає вимогам Закону України «Про оренду землі»та Типового договору оренди землі, що затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004р. № 220 та переданими дані земельні ділянки з моменту набрання чинності судовим рішенням, на умовах, визначених у договорах. Суд зобов'язав Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) зареєструвати договори оренди земельних ділянок з усіма додатками, що є їх невід'ємними частинами, між Орендодавцем -Київської міською радою та Орендарем -Товариством з обмеженою відповідальністю «Регіони»у встановленому порядку. Суд стягнув з Київської міської ради та з Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Регіони»по 85,00 грн. витрат по сплаті державного мита та по 59,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Постановою Київського апеляційного господарського суду від 08.10.2008р. рішення Господарського суду міста Києва від 13.08.2008р. у справі № 24/251 залишено без змін.

Постановою Вищого Господарського суду України від 28.10.2009р. касаційне подання заступника прокурора міста Києва задоволено частково, постанову Київського апеляційного господарського суду від 08.10.2008р. та рішення Господарського суду міста Києва від 13.08.2008р. у справі № 24/251 скасовано, справу передано на новий розгляд до суду першої інстанції.

За резолюцією Голови Господарського суду міста Києва справу № 24/251 передано на новий розгляд судді Трофименко Т.Ю.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 18.11.2009р. справу №24/251 прийнято до свого провадження суддею Трофименко Т.Ю., присвоєно їй номер № 24/251-36/469, розгляд справи призначено на 16.12.2009р.

Представник позивача в судове засідання не з»явився. Заяв, клопотань про відкладення розгляду справи на адресу суду від позивача не надходило.

Представник відповідача -1 - Київської міської ради, в судовому засіданні проти позову заперечував з огляду на те, що договір укладається на основі вільного волевиявлення сторін, договір може вважатись укладеним у випадку досягнення між сторонами згоди з усіх істотних умов у встановленій законом формі. Відповідач-1 зазначає, що Київська міська рада не приймала рішення про надання позивачу земельних ділянок, тому у позивача відсутня єдина підстава для укладення договорів оренди земельних ділянок -рішення Київської міської ради.

Від відповідача - 2 - Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) заяв, клопотань на адресу суду не надходило. Про час та місце розгляду справи відповідач -2 повідомлений належним чином. Через відділ діловодство Господарського суду від відповідача -1 надійшов письмовий відзив на позов, в якому проти задоволення позову заперечує.

Представник прокуратури міста Києва в судовому засіданні 16.12.2009р. проти задоволення позову заперечував.

На підставі ст. 75 Господарського процесуального кодексу України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників відповідача-1 та прокуратури, Господарський суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Пунктом 12 Перехідних положень Земельного кодексу України визначено, що до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, та земель, на яких розташовані державні, в тому числі казенні, підприємства, господарські товариства, у статутних фондах яких державі належать частки (акції, паї), об'єкти незавершеного будівництва та законсервовані об'єкти, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

Відповідно до частини 1 статті 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.

Згідно частини 5 статті 16 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.

Відповідно до ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.

Порядок надання земельних ділянок у користування в місті Києві затверджений рішенням Київради від 26 червня 2003 № 512/672 та рішенням Київради від 15 липня 2004 № 457/1867.

На виконання зазначених вимог законодавства та рішення Київради від 15 липня 2004 року № 457/1867, Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Регіони" звернувся до Київської міської ради з клопотаннями (К-3362 та К-3363) про виділення в оренду земельних ділянок на вул. Богатирська у Оболонському районі міста Києва для будівництва АЗС та комплексу обслуговування транспорту.

На підставі клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "Регіони" одержана згода заступника Київського міського голови від 09.02. 2005 року (Д-0972) та 11.03.2005 року (Д-1023) на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок на вул. Богатирська у Оболонському районі міста Києва для будівництва АЗС та комплексу обслуговування транспорту.

На підставі зазначеної згоди Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Регіони»замовив розробку відповідних проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у ПП «Укр.-Гео», яке має відповідні ліцензії на землевпорядні роботи.

В результаті роботи ПП «Укр.-Гео», підготовлено проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок ТОВ «Регіони»для будівництва АЗС та комплексу обслуговування транспорту на вул. Богатирська у Оболонському районі міста Києва.

Позивач звернувся до Відповідача-1 -Київської міської ради 24 грудня 2004 року з клопотаннями (К-3362 та К-3363) про виділення в оренду земельних ділянок на вул. Богатирська у Оболонському районі міста Києва для будівництва АЗС та комплексу обслуговування транспорту, отримав згоду заступника Київського міського голови від 09.02.2005 року (Д-0972) та 11.03.2005 року (Д-1023 та розробив проект відведення зазначеної земельної ділянки.

Оцінюючи подані сторонами та прокуратурою докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Предметом спору в даній справі є, зокрема, вимога вважати вважати укладеними договори оренди земельних ділянок для будівництва АЗС та комплексу обслуговування транспорту на вул. Богатирська в Оболонському районі м. Києва між Товариством з обмеженою відповідальністю «Регіони»та Київрадою в редакції, яка підписана Товариством з обмеженою відповідальністю «Регіони»та відповідає вимогам Закону України «Про оренду землі»та Типового договору оренди землі, що затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004р. № 220 та переданими дані земельні ділянки з моменту набрання чинності судовим рішенням, на умовах, визначених у договорах.

Приписи ст. 13 Конституції України визначають, що від імені Українсь кого народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією.

Відповідно ст.ст. 142-145 Конституції України до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об'єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальної громади через органи самовря дування в межах їх повноважень шляхом прийняття рішень. Права органів самоврядування захищаються у судовому порядку.

Відповідно до ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.

Згідно з п. 34 ч. 1 с. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»вирішення відповідно до Закону питань регулювання земельних відносин є виключною компетенцією пленарних засідань сільських, селищних, міських рад, а відповідно до п. 2 ст. 22 Закону України «Про столицю України -місто-герой Київ»Київська міська рада має право визначати особливості землекористування.

Відповідно до п. 5 ст. 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.

Статтею 116 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визна чених цим Кодексом.

В силу ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підста ві рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого само врядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Як визначено ст. 13 Закону України «Про оренду землі», договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Відповідно до ч. 3 ст. 16 Закону України «Про оренду землі»сторони укладають договір оренди землі лише у разі згоди орендодавця передати земельну ділянку в оренду.

Згідно з п. 34 ст. 26, п. 2 ст. 77 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»питання регулювання земельних відносин (у тому числі надання земельної ділянки в оренду та поновлення договору оренди земельної ділянки) вирішується на пленарному засіданні ради - сесії, а спори про поновлення порушених прав юридичних і фізичних осіб, що ви никають в результаті рішень, дій чи бездіяльності органів або посадових осіб місцевого самоврядування, вирішуються в судовому порядку.

Таким чином, законодавством передбачено, що способом волевияв лення ради, яка здійснює право власності від імені відповідної територіальної громади щодо регулювання земельних відносин, є прийняття рішення сесії.

Отже, відповідно до положень земельного законодавства України необхідною умовою укладення, зміни та поновлення договору оренди земельної ділянки, яка перебуває у державній або комунальній власності, є наявність відповідного рішення органу місцевого самоврядування.

Як вбачається з матеріалів справи, Київською міською радою рішення про укладення договорів оренди земельних ділянок для будівництва АЗС та комплексу обслуговування транспорту на вул. Богатирська в Оболонському районі м. Києва між Товариством з обмеженою відповідальністю «Регіони»та Київрадою в редакції, яка підписана Товариством з обмеженою відповідальністю «Регіони»та відповідає вимогам Закону України «Про оренду землі»та Типового договору оренди землі, що затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004р. № 220 та переданими дані земельні ділянки з моменту набрання чинності судовим рішенням, на умовах, визначених у договорах не приймалось.

Враховуючи викладене, у суду відсутні правові підстави для задоволення позовних вимог позивача про визнання вважати укладеними договори оренди земельних ділянок для будівництва АЗС та комплексу обслуговування транспорту на вул. Богатирська в Оболонському районі м. Києва між Товариством з обмеженою відповідальністю «Регіони»та Київрадою в редакції, яка підписана Товариством з обмеженою відповідальністю «Регіони»та відповідає вимогам Закону України «Про оренду землі»та Типового договору оренди землі, що затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004р. № 220 та переданими дані земельні ділянки з моменту набрання чинності судовим рішенням, на умовах, визначених у договорах.

Також не підлягає задоволенню позовна вимога позивача про зобов'язання Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) зареєструвати договори оренди земельних ділянки з усіма додатками, що є його невід'ємними частинами, між Орендодавцем -Київською міською радою та Орендарем -Товариством з обмеженою відповідальністю «Регіони», у встановленому порядку, з наступних підстав.

Відповідно до п. 3.13 Положення про Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), затвердженого рішенням Київської міської ради від 19.12.2002р. № 182/342 (в редакції, яка була чинною на момент виникнення спірних правовідносин) Управління організовує видачу державних актів на право власності на землю і право постійного користування землею, оформлення та видачу договорів оренди (суборенди) земельних ділянок та здійснює реєстрацію суб'єктів права власності на землю, реєстрацію права користування землею і договорів на оренду (суборенду) землі.

Підставою для захисту відповідних прав є їх порушення, невизнання чи оспорення. Оскільки договір оренди не був підписаний сторонами, у відповідача-1 були відсутні правові підстави для реєстрації такої угоди.

Суд приходить до висновку, що на час звернення позивача з позовом до суду його права відповідачем-1 -Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), порушені не були.

Судові витрати, відповідно до положень ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, покладаються на позивача.

Враховуючи наведене, та керуючись ст. 49, ст. ст. 82 -85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову відмовити в повному обсязі.

Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття.

СуддяТрофименко Т.Ю.