Провадження №3/760/5030/20
у справі №760/10468/20
19 червня 2020 року суддя Солом'янського районного суду м. Києва Шереметьєва Л. А., при секретарі Шпорі М.М., за участю представника Київської митниці Державної митної служби України Юрківа В.В., розглянувши матеріали, які надійшли від Київської митниці Державної митної служби України про притягнення до адміністративної відповідальності відправника міжнародного поштового відправлення ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , НОМЕР_1 ( ОСОБА_1, АДРЕСА_1 , НОМЕР_1 ), закордонний паспорт НОМЕР_2 виданий 23.10.17 органом 7101, запис № 19880125-05586, за порушення митних правил, передбачене ст. 472 МК України, суд
Відносно ОСОБА_1 Київською митницею Державної митної служби України складено протокол про порушення митних правил за ст.472 МК України про наступне.
11 листопада 2019 року в зоні митного контролю на території ДОПП АТ «Укрпошта» (м. Київ, вул. Г.Кірпи, 2) відділу митного оформлення (ВМО) № 1, митного поста «Спеціалізований» Київської міської митниці ДФС, під час проведення митного огляду міжнародного поштового відправлення RВ067545631UA, яке пересилалося з України (ОСОБА_1, АДРЕСА_2, НОМЕР_1) до Австралії (ОСОБА_2, АДРЕСА_3) з ознаками приховування виявлено ікони (старовинні) - 2 шт., які були щільно обмотані поліетиленовим пакуванням.
У митній поштовій декларації форми CN 22 міжнародного поштового відправлення RВ067545631UA в графі «Кількість і детальний опис вкладення» вміст відправлення задекларовано як «2 souvenir, 16 USD» (2 сувеніра, 16 дол. США). ОСОБА_1 , як власник вкладення МПВ, особистим підписом на декларації завірила факт відправки нею задекларованого вкладення у МПВ RВ067545631UA. Будь-які дозвільні документи та інші документи, необхідні для здійснення митного контролю та митного оформлення товару, які підтверджують назву, характеристику та вартість товару (предмету, вкладення, вмісту МПВ), митниці не надавалися.
13 листопада 2019 року митницею здійснено взяття проб (зразків) товарів та в подальшому направлено до Національного музею історії України для проведення мистецтвознавчої експертизи на предмет встановлення належності зразків до культурних / історичних цінностей та визначення їх вартості.
Відповідно до висновку мистецтвознавчої експертизи № 41 від 24 грудня 2019 року представлені на експертизу ікони: « Божа Матір « Одигітрія », Російська імперія (Україна?), кін. ХІХ-поч. ХХ ст. - не має високої культурної цінності, має історичну цінність, вартістю 1 800, 00 гр.; «Покров Пресвятої Богородиці», Лівобережна Україна, кін. ХІХ-поч. ХХ ст., 28,8x20,8x2 см. - має культурну цінність національного рівня значення, вартістю 3 800, 00 гр., рекомендовані до внесення до Музейного фонду України.
Ікони не можуть бути вивезені за кордон; лише на тимчасове зберігання за дозволом Міністерства культури України.
На адресу Головного управління Служби безпеки України у м. Києві та Київській області направлено Повідомлення про кримінальне правопорушення № 55 від 27 лютого 2020 року, за ознаками ст. 201 Кримінального кодексу України.
Київською митницею Держмитслужби отримано лист Головного управління СБ України у м. Києві та Київській області від 27.02.2020 № 51/12-1582 відповідно до якого відсутні підстави щодо внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
14 квітня 2020 року митницею запрошено ОСОБА_1 з метою проведення перевірки щодо переміщення нею через митний кордон України міжнародного поштового відправлення RВ067545631UA. Відповідно до отриманих митницею пояснень ОСОБА_1 , вона, дійсно придбала дві вищезазначених ікони, особисто задекларувала як «2 souvenir, 16 USD» та переслала у міжнародному поштовому відправленні RВ067545631UA до Австралії без будь-яких дозвільних та інших документів щодо товару.
На даний час ОСОБА_1 « Свідоцтво на право вивезення культурних цінностей» чи будь-які інші документи щодо вкладення МПВ до митниці не надала.
Вивезення культурних цінностей регулюється «Законом України про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей». Для вивезення через митний кордон таких товарів необхідно отримати в Міністерстві культури Свідоцтво на право вивезення культурних цінностей, за процедурою, затвердженою Кабінетом Міністрів України (на основі висновків державної музейної експертизи). Без Свідоцтва, вивезення культурних цінностей забороняється.
Відповідно до пункту 4 додатка 1 «Перелік сувенірних виробів, предметів культурного і ужиткового призначення серійного і масового виробництва, на вивезення (тимчасове вивезення) яких дозвіл Державної служби контролю не потрібен» «Інструкції про порядок оформлення права на вивезення, тимчасове вивезення культурних цінностей та контролю за їх переміщенням через державний кордон України» затвердженої наказом Міністерства культури і мистецтв України від 22 квітня 2002 р. N 258 для вивезення (тимчасового вивезення) вітчизняних та зарубіжних предметів побуту масового і серійного виробництва, створених після 1950 року, дозвіл Державної служби контролю не потрібен.
Статтею 5 Всесвітньої поштової конвенції (учиненої в м. Доха 11 жовтня 2012 року) передбачено, що будь-яке поштове відправлення належить відправнику допоки воно не видане адресату.
У поштових регламентах («Регламент поштових посилок» та «Регламент письмової кореспонденції», заключні протоколи, Берн, 2013 р., ст.ст. РП 125, РП 151, РК 125, РК 156 ) зазначено: кожне відправлення повинно мати митну декларацію (CN 22, CN 23, бланка-пачки CP 72) із обов'язковим зазначенням прізвища та адреси відправника; вкладення відправлення має бути детально вказано в митних деклараціях CN 22, CN 23, бланка-пачки CP 72, а зазначення вкладення назвами загального характеру не допускаються; за заповнення декларації несе відповідальність виключно відправник відправлення.
Відповідно до ст. 35 Постанови Кабінету Міністрів України від 05 березня 2009 р. № 270 «Про затвердження Правил надання послуг поштового зв'язку», у міжнародних поштових відправленнях пересилаються предмети, не заборонені до ввозу на територію України та вивозу з території України відповідно до законодавства.
Відповідно до ст. 196 Митного кодексу України (далі - МКУ) не можуть бути пропущені через митний кордон України:
1) товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено законом;
2) товари, на пропуск яких відповідно до закону потрібні дозволи інших державних органів, за відсутності цих дозволів (крім алкогольних напоїв і тютюнових виробів, а також харчових продуктів для власного споживання, що ввозяться громадянами в обсязі та в порядку, встановлених статтею 376 та частиною другою статті 378 цього Кодексу);
3) товари, що переміщуються через митний кордон України з порушенням вимог цього Кодексу та інших законів України, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
Частиною 1 статті 235 МК України регламентується заборона щодо переміщення (пересилання) в міжнародних поштових та експрес-відправленнях товарів, відправлених з порушенням митних правил; а також товарів, заборонених цим Кодексом та іншими законодавчими актами України відповідно до ввезення на митну територію України або вивезення з цієї території (п.1.1), відправлених з порушенням митних правил (п.1.2) та товарів, щодо яких відсутні відповідні дозвільні документи, у разі застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності (п.1.3).
Відповідно до частини 2 ст. 235 МКУ встановлено, що забороняється переміщення (пересилання) в міжнародних поштових відправленнях товарів, заборонених до пересилання відповідно до актів Всесвітнього поштового союзу, а також товарів, відправлених з порушенням вимог нормативно-правових актів з питань надання послуг поштового зв'язку.
Статтею 236 МК України регламентовано здійснення декларантом письмового декларування товарів, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України у міжнародних поштових та експрес-відправленнях.
Згідно з ч. 1 ст. 257 МК України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Відповідно до ч. 1 ст. 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Ст. 472 МК України передбачено відповідальність за недекларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України, тобто незаявлення за встановленою формою точних та достовірних відомостей (наявність, найменування або назва, кількість тощо) про товари, транспортні засоби комерційного призначення, які підлягають обов'язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України.
Таким чином, на думку митного органу, ОСОБА_1 відправила з України до Австралії у міжнародному поштовому відправленні RВ067545631UA не задекларовані товари, не заявила за встановленою формою (митна декларація CN 22) точні та достовірні відомості про товари, які підлягають обов'язковому декларуванню.
Предмети правопорушення вилучено та перебувають в складі митного органу за адресою м. Київ, б-р Вацлава Гавела 8-а.
Загальна вартість предметів правопорушення становить 5 600, 00 гр.
Представник Київської міської митниці ДФС України у судовому засіданні підтримав протокол та просив притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 472 МК України, посилаючись на те, що матеріали адміністративної справи містять достатньо доказів порушення митних правил з боку останньої.
В судове засідання особа, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 не з'явилась, будучи належним чином повідомленою про дату та час судового засідання.
Подала до суду пояснення, в яких просить розглядати справу за її відсутності.
Зазначає, що зазначення в протоколі про наявні ознаки приховування в міжнародному поштовому відправленні RB067545631UA е відповідає дійсності.
Відповідно до ст.40 постанови Кабінету Міністрів України №270 від 05.03.2009 року «Про затвердження Правил надання послуг поштового зв'язку» упаковка поштового відправлення обирається відправником залежно від форми та характеру вкладення, виду поштового відправлення з урахуванням часу на пересилання, інших умов пересилання, а також унеможливлення заподіяння шкоди життю та здоров'ю працівників поштового зв'язку або третіх осіб, забруднення чи псування (пошкодження) інших поштових відправлень та поштового обладнання.
Упаковка повинна забезпечувати схоронність вкладення, а також можливість обробки поштового відправлення з використанням технічних засобів.
Повітряно-бульбашкова плівка, якою було обмотано картинки релігійного змісту, належить до добре відомих пакувальних матеріалів, який використовують для пакування майже всі перевізники, кур'єрські та поштові служби світу і України в тому числі.
Даний матеріал не має на меті приховування відправлення, а служить лише для унеможливлення псування (пошкодження) даного поштового відправлення, а також інших поштових відправлень, як того передбачають Правила надання поштового зв'язку.
На поштовому відправленні було зазначено опис товару - сувенір.
Вважає, що дані картини відносяться до сувенірів.
Оскільки у вкладенні перебувало 2 екземпляри картин релігійного характеру, а також те, що вона не є фахівцем в галузі мистецтвознавства, то було поставлено в декларації дещо узагальнена назва «souvenir», а також точно вказано кількість вкладень - 2 шт. Це відображає в повній мірі характер та кількість вкладення. Зразок оформлення митної декларації CN22 на сайті Укрпошти також не передбачає детального опису вкладення, а лише дещо узагальнену його назву.
Зазначає, що висновоком митецтвознавчої експертизи загальну вартість даних картин встановлено в розмірі 5 600, 00 гр., що не відповідає фактичній ринковій вартості. Дані картини були придбані на українському інтернет аукціоні Біоліті , який забезпечує змагальність сторін, об'єднує тисячі користувачів і відображає реальну ринкову вартість речей, сувенірів та інших предметів, точна їх вартість точно не перевищувала 400, 00 гр. за кожну.
Оскільки вона не є мистецтвознавцем або фахівцем у даній сфері, уявлення про цінність картин було сформовано на підставі ціни продажу на даному сайті, а також практично повної відсутності зацікавленості в купівлі даних лотів від інших учасників аукціону. Підстав вважати вкладення до поштового відправлення культурними цінностями не вбачала.
Вважає, що в її діях відсутній склад адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 472 Митного кодексу України.
Заслухавши представника митного органу, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про порушення ОСОБА_1 митних правил, передбачених ст. 472 МК України, , виходячи з наступного.
Диспозицією ст. 472 МК України передбачено порушення митних правил, яке полягає у недекларуванні товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України, тобто незаявлення за встановленою формою точних та достовірних відомостей (наявність, найменування або назва, кількість тощо) про товари, транспортні засоби комерційного призначення, які підлягають обов'язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України.
Суб'єктивна сторона адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 472 МК України, характеризується як умислом, так і необережністю.
Правила переміщення (пересилання) міжнародних поштових та експрес-відправлень через митний кордон України визначено ст.ст. 233-237 Митного кодексу України.
Крім того, зазначені правовідносини врегульовано Всесвітньою поштовою конвенцією (Доха, 2012), яка в силу ст. 9 Конституції України є частиною національного законодавства України.
Відповідно до Актів Всесвітньої поштової конвенції (Доха, 2012) міжнародні поштові відправлення - упаковані та оформлені відповідно до вимог актів Всесвітнього поштового союзу та Правил надання послуг поштового зв'язку листи, поштові картки, бандеролі, спеціальні мішки з позначкою "М", дрібні пакети, відправлення з оголошеною цінністю, поштові посилки, згруповані поштові відправлення з позначкою "Консигнація", відправлення міжнародної прискореної пошти "EMS", які приймаються для пересилання за межі України, доставляються в Україну або переміщуються через територію України транзитом операторами поштового зв'язку.
Товари, що пересилаються через митний кордон України в міжнародних поштових відправленнях, декларуються шляхом подання митному органу уніфікованих міжнародних документів, форми та інструкція із заповнення яких установлені актами Всесвітнього поштового союзу, а саме: митної декларації CN 23, використання якої обов'язкове під час пересилання посилок, міжнародних згрупованих поштових відправлень з позначкою "Консигнація" і відправлень "EMS" та можливе у разі пересилання відправлень з оголошеною цінністю; або митної декларації CN 22, використання якої обов'язкове під час пересилання дрібних пакетів, мішків "М" і відправлень "EMS" з вкладенням письмової кореспонденції та можливе у разі пересилання бандеролей.
Частиною 7 ст. 233 МК України визначено, що міжнародні поштові (крім тих, що переміщуються через територію України транзитом) та експрес-відправлення переміщуються через митний кордон України після здійснення митного контролю і митного оформлення товарів, що знаходяться в цих відправленнях.
Згідно ч. 2 ст. 234 МК України товари (за винятком підакцизних), що переміщуються (пересилаються) на адресу одного одержувача (юридичної або фізичної особи) в одній депеші від одного відправника у міжнародних поштових відправленнях, на адресу одного одержувача (юридичної або фізичної особи) в одному вантажі експрес-перевізника від одного відправника у міжнародних експрес-відправленнях, якщо їх сумарна фактурна вартість перевищує еквівалент 150 євро, оподатковуються митом відповідно до цього Кодексу та податком на додану вартість відповідно до Податкового кодексу України.
Відповідно до ст. 236 МК України декларування товарів, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України у міжнародних поштових та експрес-відправленнях, здійснюється оператором поштового зв'язку, експрес-перевізником чи декларантом або уповноваженою ним особою.
Таким чином, з точки зору даних норм закону, товари, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України у міжнародних поштових та експрес-відправленнях, підлягають письмовому декларуванню.
При цьому статтею 257 МК України визначено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Незаявлення точних відомостей про переміщуванні товари у міжнародному поштовому відправленні тягне за собою переміщення вказаних товарів через митний кордон України з порушенням норм Митного кодексу України.
Як вбачається з матеріалів справи, при митному огляді МЕВ посадовою особою митниці виявлено, що у міжнародному поштовому відправленні № RВ067545631UA було виявлено ікони (старовинні) - 2 шт., які були щільно обмотані поліетиленовим пакуванням.
Відповідно до висновку мистецтвознавчої експертизи № 41 від 24 грудня 2019 року представлені на експертизу ікони: « Божа Матір « Одигітрія », Російська імперія (Україна?), кін. ХІХ-поч. ХХ ст. не має високої культурної цінності, має історичну цінність, вартістю 1 800, 00 гр.; «Покров Пресвятої Богородиці», Лівобережна Україна, кін. ХІХ-поч. ХХ ст., 28,8x20,8x2 см. має культурну цінність національного рівня значення, вартістю 3 800, 00 гр., рекомендовані до внесення до Музейного фонду України.
Ікони не можуть бути вивезені за кордон; лише на тимчасове зберігання за дозволом Міністерства культури України.
На адресу Головного управління Служби безпеки України у м. Києві та Київській області направлено Повідомлення про кримінальне правопорушення № 55 від 27 лютого 2020 року, за ознаками ст. 201 Кримінального кодексу України.
Листом Головного управління СБ України у м. Києві та Київській області від 27.02.2020 № 51/12-1582 на Повідомлення про кримінальне правопорушення № 55 від 27 лютого 2020 року, направлена Київською міською митницею Держмитслужби, було повідомлено про відсутність підстав для внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ст.201 КК України.
Загальна вартість предметів правопорушення становить 5 600, 00 гр.
Оцінюючи матеріали справи у їх сукупності, суд вважає, що в діях ОСОБА_1 наявні ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 472 МК України, а винуватість останньої у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 472 МК України, повністю підтверджується дослідженими у судовому засідання доказами, зокрема, даними протоколу про порушення митних правил №0892/10000/20 від 15 квітня 2020 року, службовою запискою та іншими матеріалами справи.
З точки зору ст. 245 КУпАП України завданням суду при розгляді справ про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
На підставі вищезазначеного, обираючи вид стягнення, суд враховує характер вчиненого правопорушення, а також обставини, за яких було вчинено правопорушення.
З огляду на викладене, вина ОСОБА_1 у порушенні митних правил передбачених ст. 472 Митного Кодексу України, є доведеною, останній підлягає адміністративній відповідальності в вигляді штрафу в сумі 5 600, 00гр. та конфіскації безпосередніх предметів порушення митних правил.
Що стосується пояснень особи, відносно якої складено протокол, суд виходить з наступного.
Посилаючись на відсутність у своїх діях складу адмінінстративного правопорушення, в той же час не заперечує як пересилання нею вказаних товарів, так і складання митної декларації, інформація в якій засвідчена її особистим підписом.
Не заперечені також висновки експертного дослідження щодо того, що вкладення в міжнародному відправленні є культурними цінностями, а також не спростована їх вартість.
Враховуючи ці обставини, вказані твердження не дають підстав для висновку про відсутність в діях ОСОБА_1 порушення митних правил.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП та Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір в розмірі 420, 40 гр.
Керуючись ст. 41 Конституції України, ст. ст., 233-237, 257, 472, 527 Митного кодексу України, суд
Визнати виноювідправника міжнародного поштового відправлення ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , НОМЕР_1 ОСОБА_1, АДРЕСА_1 , НОМЕР_1 ), закордонний паспорт НОМЕР_2 виданий 23.10.17 органом 7101, запис № 19880125-05586, у порушенні митних правил, передбачених ст. 472 МК України , та піддати її адміністративному стягненню у вигляді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил у розмірі 5 600, 00 гр., який необхідно сплатити за наступними банківськими реквізитами: отримувач: УДКСУ у Солом'янському районі м. Києва; Код ЄДРПОУ: 38050812; МФО: 899998; банк отримувача: ГУ ДКСУ у м.Києві, р/р №31119106526010, призначення платежу: штраф від (П.І.Б. порушника) за ПМП від_№_, код 050.
Безпосередні предмети правопорушення митних правил, а саме:ікони (старовинні) - 2 шт. - конфіскувати.
Стягнути з ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , НОМЕР_1 ОСОБА_1, АДРЕСА_1 , НОМЕР_1 ), закордонний паспорт НОМЕР_2 виданий 23.10.17 органом 7101, запис № 19880125-05586, судовий збір у розмірі 420, 40 грн.
Постанова суду (судді) у справі про порушення митних правил може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи, прокурором або митним органом, який здійснював провадження у цій справі до Київського апеляційного суду через Солом'янський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня її проголошення.
Постанова пред'являється до виконання протягом трьох місяців.
Суддя Л.А. Шереметьєва